Определение по дело №2436/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 2606
Дата: 3 декември 2020 г. (в сила от 12 февруари 2021 г.)
Съдия: Мария Любомирова Желязкова
Дело: 20207050702436
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 5 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

О П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

№………………………….2020г., гр.Варна

 

            ВАРНЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ХVІІІ състав,

в закрито заседание на втори декември 2020г., като разгледа

докладваното от съдия МАРИЯ ЖЕЛЯЗКОВА  адм.д. 2436/2020г.

по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по жалба от М.В.С., ЕГН **********,***.

В изпълнение на съдебно разпореждане № 12255/06.11.2020г., жалбоподателката е депозирала молба с.д.№ 14212/16.11.2020г., в която е конкретизирала, че оспорва: 1.Заповед № 031/28.01.20202г. на Кмета на район „Вл.Варненчик“, с която е прекратено наемното й правоотношение по отношение на отдаден й под наем общински жилищен имот, находящ се в гр.Варна, ж.к.“.“ бл.., вх.., ет.., ап..; и 2.Заповед № 159/16.10.2020г. на същия орган, с която е пренастанена в общински жилищен имот, находящ се в гр.Варна, ж.к.“.“ бл.., вх.., ет.., ап...

Жалбоподателката твърди, че оспорените заповеди са незаконосъобразни и нищожни. Излага, че след като е получила заповедта за прекратяване на наемните правоотношения през м.януари 2020г. е ходила в кметството и е възразила срещу същата пред кмета на района с молба да я отмени. Въпреки това и без да е уведомена, че възражението й е отхвърлено, през м.юни е получила писмо за освобождаване, а през м.септември е била уведомена, че й се предлага пренастаняване в друго жилище и ако не приеме, ще продължи процедурата по прекратяване на договорните им взаимоотношения. В първоначалната жалба С. излага, че след като на 23.10.2020г. е получила заповедта за настаняване и са й връчили ключовете за новото жилище, установила че същото е прекалено малко и в него не може да събере вещите си, като освен това няма средства, които да й позволят да му прави ремонт. Заявява, че желае да остане в жилището, което е обитавала дълги години.

            От ответната страна, ведно с административната преписка е депозирано и писмено становище, с което жалбата се оспорва като недопустима по отношение оспорването на първата заповед, поради просрочието й и неоснователна по отношение оспорването на втората заповед. Излага се, че и двата акта са издадени при спазване на административнопроизводствените правила и при правилно приложение на материалния закон, поради което се моли тяхното потвърждаване.

Съдът, при преценка на наведените в първоначалната жалба и в уточняващата молба възражения и представените с административната преписка писмени доказателства, намира жалбата за недопустима и срещу двата акта, поради следното:

1.Със Заповед № 031/28.01.20202г. на Кмета на район „Вл.Варненчик“ е наредено прекратяване на наемното правоотношение с М.С. по отношение на отдаден й под наем общински жилищен имот, находящ се в гр.Варна, ж.к.“.“ чл.., вх.., ет.., ап... Като мотиви са посочени: дължими консумативни разходи за потребени ВиК услуги и жилището има жилищна площ /76.30 кв.м./, която надвишава жилищните й нужди като едночленно семейство, съобразно изискванията на чл.10 ал.1 т.1 от Наредбата за условията и реда за установяване на жилищни нужди на гражданите, настаняване и продажба на общински жилища на ОбС-Варна. Жалбоподателката не спори, а видно и от доказателствата по преписката, тази заповед й е връчена на 12.02.2020г. Законоустановеният 14-дневен срок за оспорването й е изтекъл на 26.02.2020г. – работен ден. Жалбата е подадена много след това – на 05.11.2020г. Срокът е преклузивен и с изтичането му се погасява правото на жалба. Следва да се посочи, че само бланкетно се твърди нищожност на акта, без да се сочат каквито и да са основания за това, а при извършената проверка съдът констатира компетентност на органа издал заповедта, съобразно нормата на чл.46 ал.2 от ЗОС.

Предвид горното съдът намира, че в тази част жалбата се явява недопустима на осн. чл.159 т.5 от АПК.

2.Със Заповед № 159/16.10.2020г. Кметът на район „Вл.Варненчик“ е наредил пренастаняване на М.С. в друг общински жилищен имот, находящ се в гр.Варна, ж.к.“.“ бл.., вх.., ет.., ап.. Органът се е позовал на влязлата в сила Заповед № 031/28.01.2020г. и на Решение № 2.30 по Протокол № 03/10.09.2020г. от заседание на жилищната комисия, с което е направено предложение за пренастаняване на С. в посоченото жилище, съответно на жилищната й нужда.

Съдът намира, че за С. не е налице правен интерес от обжалване на заповедта, тъй като със същата не се засягат нейни права или законно установени интереси. По своя характер настанителната заповед е благоприятен за жалбоподателката акт и същата няма правно защитим интерес от оспорването й, тъй като ако не сключи договор за наем е налице възможност да не бъде настанен в друго жилище, предвид и влязлата в сила заповед за прекратяване на наемните правоотношения по предходната заповед. Посочените от жалбоподателката основания – по-малка площ, необходимостта от дезинфакция и ремонт /според нея/, не може да се определи като значим, нуждаещ се от правна защита интерес. Освен това, видно от доказателствата по делото, на 16.10.2020г. жалбоподателката е подписала и договор № 159 за отдаване под наем на посочения имот – ап..в бл.. на ж.к. „.“. А на 23.10.2020г. е разписала и Приемо-предавателен протокол, в който е декларирала, че няма претенции относно състоянието и големината на същото това жилище.

Предвид горното, съдът намира, че оспореният акт за пренастаняване, в който жалбоподателката фигурира като адресат, ползващ се от акта, е благоприятен за нея и същата няма право на жалба срещу него, тъй като създава за нея правото да ползва общинския апартамент, в който е настанена, а доводите изложени в жалбата напрактика са ирелевантни. Наличието на правен интерес е положителна абсолютна процесуална предпоставка за разглеждането на жалбата по същество, за която съдът е длъжен да следи служебно.

Предвид горното съдът намира, че в тази част жалбата се явява недопустима на осн. чл.159 т.4 от АПК.

 

По изложените съображения, жалбата изцяло се явява недопустима за разглеждане, поради което следва да се остави без разглеждане, а производство по делото - да се прекрати.

Воден от горното, съдът:

 

     О П Р Е Д Е Л И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на М.В.С., ЕГН **********,*** против  1.Заповед № 031/28.01.20202г. на Кмета на район „Вл.Варненчик“, с която е прекратено наемното й правоотношение по отношение на отдаден й под наем общински жилищен имот, находящ се в гр.Варна, ж.к.“.“ бл.., вх.., ет.., ап..; и 2.Заповед № 159/16.10.2020г. на същия орган, с която е пренастанена в общински жилищен имот, находящ се в гр.Варна, ж.к.“.“ бл.., вх.., ет.., ап..; и ПРЕКРАТЯВА производството по адм.дело № 2436/2020г..

 

Определението може да се обжалва с частна жалба пред Върховен административен съд в 7-дневен срок от съобщаването му.

 

 

                                                АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ :