Определение по дело №3771/2019 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1374
Дата: 18 август 2020 г.
Съдия: Милена Маринова Дичева
Дело: 20197180703771
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 9 декември 2019 г.

Съдържание на акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ 1374

 

гр. Пловдив, 18 август 2020 год.

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, ІХ състав в закрито заседание на осемнадесети август през две хиляди и двадесета година в състав:                                                          

        

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИЛЕНА НЕСТОРОВА - ДИЧЕВА

 

разгледа докладваното от Председателя адм. дело № 3771 по описа за 2019 год. на Административен съд – Пловдив и взе предвид следното:

Производство по реда на чл. 248, ал. 1 от ГПК, във вр. с чл. 144 от АПК.

Образувано е по искане вх. № 11235/20.07.2020г. от жалбоподателя К.Н.П., ЕГН: **********,***, чрез пълномощника адв. Т.,***, за изменение на решение № 1148 от 03.07.2020г., в частта му на разноските.

Молителят счита, че неправилно е прието в съдебното решение, че се касае за административно дело без определен материален интерес, тъй като предмет на делото е дължимо публично задължение, което е погасено по давност. В следствие на неправилни действия на публичен изпълнител е отказано погасяване по давност на публични задължения на П., установени по основание и размер, което е направено в съдебното решение. Приетите за погасени по давност публични задължения са в общ размер на 5 441,01лв., което е в много по-голям размер от тези, по отношение на които жалбата е отхвърлена – 510,73лв. и поради тази причина неправилно са присъдени разноски в полза на жалбоподателя в размер на 100лв. вместо претендираните такива в размер на 602,05лв.

На следващо място, неправилно е извършена компенсация на присъдените разноски, тъй като съгласно разпоредбата на чл. 38 от Закона за адвокатурата, при уговорка за безплатно възнаграждение, уговореният хонорар се изчислява съобразно правилата на Наредба № 1 от 09.07.2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения и се присъжда на адвоката, представлявал жалбоподателя. Иска се изменение на решението, в частта за разноските, като бъде присъден адвокатски хонорар в размер на 602,05лв.

Ответникът, чрез процесуалния представител юр. А., счита, че искането е неоснователно. Според него, несъмнено се касае за правен спор без материален интерес, поради което от страна на ответника е заявена претенция за присъждане на възнаграждение за осъществената юрисконсултска защита в размер на 500лв. на основание разпоредбата на чл. 8, ал. 3 от Наредба № 1 от 09.07.2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения. Заявената претенция на ответника също не е уважена от съдебния състав, но правилно е посочено в съдебното решение, че не е предвидено разпоредбите на Глава 19-та, дял Трети от ДОПК, в частност разпоредбата на чл. 161, ал. 1 от ДОПК да намират приложение и в производствата по обжалване, уредени в други дялове на ДОПК. Според процесуалния представител на ответника, от жалбоподателя не е съобразено и обстоятелството, че е направено изрично възражение за прекомерност на адвокатския хонорар по смисъла на чл. 161, ал. 2 от ДОПК, което е уважено от съда, като са изложени аргументи за неговата основателност.   

Искането за изменение на решение № 1148 от 03.07.2020г. на ПАС, 9-ти състав, в частта му за разноските, е процесуално допустимо, подадено в срока по чл. 248, ал. 1 от ГПК.

Разгледано по същество, същото е ОСНОВАТЕЛНО само по отношение направената компенсация на присъдените в полза на страните разноски по делото.

Производството по адм. дело № 3771 по описа на ПАС за 2019г. е образувано по  жалба на К.Н.П., ЕГН: ********** ***, против решение № 422 от 16.10.2019г. на директора на ТД на НАП – гр. Пловдив, с което е потвърдено разпореждане изх. № С190016-137-0007610/19.08.2019г. на Б.М.– главен публичен изпълнител в дирекция „Събиране“ при ТД на НАП – гр. Пловдив, с което е отказано погасяване по давност на публични вземания по общо 29бр. изпълнителни титули.

С решение № 1148 от 03.07.2020г. настоящият съдебен състав е намерил жалбата за ЧАСТИЧНО ОСНОВАТЕЛНА и е отменил решение № 422/16.10.2019г. на директора на ТД на НАП – гр. Пловдив и потвърденото с него разпореждане на публичния изпълнител по отношение публични вземания по 20бр. изпълнителни титули, изчерпателно изброени по позиции на стр. 8 – 9 от съдебното решение (л. 108 гръб – 109) за суми на главници в общ размер на 2 020,91лв., лихви в общ размер на 2 420,10лв. и нелихвоносни задължения в общ размер на 1 000лв. В ОСТАНАЛАТА СИ ОБЖАЛВАНА ЧАСТ решението на директора на ТД на НАП – гр. Пловдив и потвърденото с него разпореждане на публичния изпълнител са намерени за правилни и законосъобразни.

В съдебното решение са изложени съображения относно неприложимост на разпоредбата на чл. 161, ал. 1 от ДОПК по отношение на производствата по обжалване на други ИАА, издавани от органите по приходите в НАП, уредени в други дялове на кодекса. В съдебното решение е посочено, че несъмнено се касае за правен спор без материален интерес, тъй като се отнася до отказ на публичен изпълнител за погасяване по давност на публични вземания, посочени изчерпателно в издаденото от него разпореждане изх. № С190016-137-0007610/19.08.2019г. В случая не може да се приеме, че се касае за публични задължения, установени с ревизионен акт, съдебното обжалване на който се извършва по реда на глава 19-та от ДОПК. Публичните задължения са установени по основание и размер въз основа на данъчни декларации, подавани от самия жалбоподател, изпълнителен лист, издаден от Окръжен съд – Пловдив и наказателни постановления. Законосъобразността на действията на публичния изпълнител е предмет на съдебно обжалване в Глава 27-ма от ДОПК и като производство по обжалване, уредено в друг дял на кодекса, пред друг горестоящ административен орган, по отношение на него са неприложими правилата на глава 19-та от ДОПК. Отново следва да бъде акцентирано на обстоятелството, че в голямата си част публичните задължения са въз основа на изпълнителни титули декларации, подавани от самия жалбоподател, а не в хода на ревизионно производство, при което са подложени на проверка декларираните от него данни и в следствие на това са определени различни по размер публични задължения.

В настоящия случай, неправилно пълномощникът на жалбоподателя е изчислил размера на безплатното адвокатско възнаграждение на основание разпоредбата на чл. 38, ал. 1, т. 3 от Закона за адвокатурата, при позоваване на разпоредбата на чл. 8, ал. 1 от Наредба № 1 от 09.07.2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, която в последствие е и изменена. Правилно е посочено в съдебното решение, че възнагражденията на страните следва да бъдат определени по реда на § 2 от ДР на ДОПК, във връзка с чл. 78, ал. 8 от ГПК, чл. 38, ал. 1, т. 3 от Закона за правната помощ и чл. 24 от Наредбата за правната помощ. Настоящият съдебен състав е намерил за основателно възражението на процесуалния представител на ответника относно прекомерност на адвокатския хонорар, посочен в списъка на разноските на л. 101, като се е обосновал с неголямата фактическа и правна сложност на делото, липсата на искания за събиране на допълнителни доказателства в хода на съдебното обжалване. Предвид частичната основателност на жалбата, правилно е определена като дължима и сумата от по 100лв. разноски по делото и за двете страни по него.

Съдът намира за основателно твърдението в искането за неправилно направена компенсация на присъдените в полза на двете страни по делото разноски. Съгласно разпоредбата на чл. 38, ал. 2 от Закона за адвокатурата, в случаите на безплатна адвокатска помощ, предоставена на лице по чл. 38, ал. 1 от Закона за адвокатурата, ако в съответното производство насрещната страна е осъдена за разноски, адвокатът има право на адвокатско възнаграждение. Съгласно разпоредбата на чл. 36, ал. 2, изр. 2 от Закона за адвокатурата размерът на адвокатското възнаграждение не може да бъде по-нисък от предвидения в наредба на Висшия адвокатски съвет за съответния вид работа.

В настоящия случай, приложимата разпоредба е тази на чл. 24 от Наредбата за заплащане на правната помощ и е определена от съдебния състав в максималния размер от 200лв., редуциран на минималния размер от 100лв., съобразно частичното уважаване на жалбата. Съдебното решение следва да бъде изменено в частта му за разноските, като жалбоподателят бъде осъден да заплати на ответника сумата в размер на 100лв., възнаграждение за осъществената юрисконсултска защита, съобразно отхвърлената част на жалбата, а ответникът бъде осъден да заплати на пълномощника адв. Е.Б.Т., вписана в Адвокатска колегия – Пловдив под № *** адвокатско възнаграждение в размер на 100лв., съобразно уважената част на жалбата и на жалбоподателя П. направените от него разноски в размер на 10лв.

 

  Предвид гореизложеното, на основание чл. 248, ал. 3 от ГПК, във вр. с чл. 144 от АПК, Съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

         ИЗМЕНЯ решение № 1148/03.07.2020г., в частта му на разноските, както следва:

ОСЪЖДА НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ – гр. София да заплати на К.Н.П., ЕГН: ********** *** сумата в размер на 10лв. (десет лева) направени от него разноски за заплатена държавна такса.

ОСЪЖДА НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ – гр. София да заплати на адвокат Е.Б.Т., вписана в Адвокатска колегия – Пловдив под № ***, със служебен адрес: ***сумата в размер на 100лв. (сто лева) адвокатско възнаграждение, съобразно уважената част на жалбата.

ОСЪЖДА К.Н.П., ЕГН: ********** *** да заплати на НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ – гр. София сумата в размер на 100лв. (сто лева) възнаграждение за осъществената юрисконсултска защита, съобразно отхвърлената част на жалбата.

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.                                                    

                                                                 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: