Решение по дело №721/2022 на Административен съд - Хасково

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 31 октомври 2022 г. (в сила от 31 октомври 2022 г.)
Съдия: Цветомира Димитрова
Дело: 20227260700721
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 юли 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 717 / 31.10.2022г., гр. Хасково

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съдХасково, в открито заседание на пети октомври две хиляди и двадесет и втора година, в състав:

                                                                             Председател: Василка Желева

                                                                                    Членове: Цветомира Димитрова

                                                                                                    Павлина Господинова

 

при секретаря Светла Иванова и в присъствието на прокурор Атанас Палхутев при Окръжна прокуратура, гр. Хасково, като разгледа докладваното от съдия Димитрова   АНД (К) 721 по описа на съда  за 2022 година, за да се произнесе взе предвид следното:

Касационното производство е по реда на глава дванадесета от АПК, във вр. с чл.63в  от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба от А.И.П., подадена чрез адв. Д.К.Н., с посочен съдебен адрес: ***, против Решение №173 от 07.06.2022 г., постановено по АНД №380 по описа на Районен съд – Хасково за 2022г.

В касационната жалба се твърди, че решението на районния съд било неправилно, поради нарушение на материалния закон и съществено нарушение на процесуалните правила. Сочи се, че за да постанови това решение, съдът приел, че при съставяне на АУАН и НП не били констатирани процесуални нарушения от категорията на съществените. Този извод на съда бил неправилен, тъй като бил направен в нарушение на процесуалните правила и на материалния закон. Административнонаказателното производство било образувано по АУАН, съставен от лице, което лично не установило описаното в обстоятелствената част административно нарушение, че А.И.П. управлявал не регистрирано МПС. Самият актосъставител заявил в съдебно заседание, че не установил нарушението, а съставил акта според показанията на свидетелите О. Н. Ш. и С. Щ. Х.за нарушение „управление без регистрационни табели“, което било различно от записаното, с което бил нарушен материалния закон. ЗАНН не предвиждал процедура за установяване на административно нарушение и съставяне акт по свидетелски показания, пък били те и на полицейски служители. Допуснатото от актосъставителя нарушение на процесуалните правила било съществено, защото довело до ограничаване правото на защита на А.И.П. да научи за какво нарушение е наказан. Наред с това, в процеса на административнонаказателното производство било допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, изразяващо се в неспазване на срока за издаване на обжалваното наказателно постановление.Съгласно чл.34 ал.3 от ЗАНН образуваното административнонаказателно производство се прекратявало, ако не е издадено наказателно постановление в шестмесечен срок от съставянето на акта. В конкретния случай актът за установяване на административно нарушение срещу А.И.П. бил съставен на 11.03.2021г., съответно наказателното постановление следвало да бъде издадено до 11.09.2021г. Обжалваното наказателно постановление №21-1253-002802 на Началник сектор „ПП“ при ОДМВР Хасково било издадено на 17.12.2021г., повече от три месеца след изтичане на срока по чл.34 ал.3 от ЗАНН. Прекратяването на административнонаказателното производство на основание чл.33 ал.2 от ЗАНН било ирелевантно обстоятелство за спиране на срока за издаване на наказателното постановление, понеже нямало посочена дата. От представената справка от електронната система за прокурорската преписка, посочена в НП, се установявало, че цитираното постановление за отказ да се образува досъдебно производство от 14.10.2021г. по преписка вх. №3061/2021г. влязло в сила на 05.04.2022г. Твърди се, че въззивният съд допуснал съществено нарушение на процесуалните правила по чл.107 ал.5 от НПК да извърши внимателна проверка на събраните доказателства без да посочва периода, през който давността била спряна, за да обоснове извода, че НП е издадено в срок. Моли се за отмяна на обжалваното решение и на наказателното постановление. Претендира се присъждане на направените по делото разноски.

Ответникът по касационната жалба, редовно призован, не се явява и не изпраща представител. Не ангажира становище по делото.

Представителят на Окръжна прокуратура – Хасково счита подадената касационна жалба за неоснователна. Моли да бъде потвърдено решението на Районен съд – Хасково.

Касационната инстанция, като се съобрази с нормата на чл.218, ал.1 от АПК, обсъди наведените касационни основания и извърши и служебна проверка относно допустимостта, валидността и съответствието на решението с материалния закон, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок от надлежна страна, срещу неблагоприятен за нея акт, поради което е допустима. Разгледана по същество е неоснователна.

Административен съд - Хасково, след проверка на контролираното решение във връзка с изложените в жалбата оплаквания, както и по реда на чл. 218 ал. 2 от АПК, намира за установено следното:

С обжалваното решение Районен съд – Хасково е потвърдил Наказателно постановление №21-1253-002802 от 17.12.2021г., издадено от Началник сектор към ОДМВР Хасково, Сектор „Пътна полиция“ Хасково, с което на А.И.П., за нарушение на чл.140 ал.1 от Закон за движението по пътищата (ЗДвП) и на основание чл.175, ал.3, пр.1 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 200 лева и лишаване от право да управлява МПС за 6 месеца.

За да постанови решението си, районният съд е приел за установено извършването от жалбоподателя на описаното в АУАН и НП административно нарушение. Посочил е, че на жалбоподателя са наложени наказания в минималните размери, което означавало, че АНО е обсъдил отговорността при пълен превес на смекчаващите вината обстоятелства.

Настоящата инстанция намира, че решението на районния съд е постановено при напълно изяснена фактическа обстановка. Относимите факти са възприети от съда въз основа на допустими доказателствени средства, събрани по изискуемия процесуален ред. Фактическите изводи са направени след съвкупна преценка и анализ на събраните по делото доказателства.

При правилно установената фактическа обстановка, настоящата инстанция приема изводите на районния съд относно обстоятелството, че нарушението, описано в НП, се явява  доказано от обективна и субективна страна, като правилно съдът е кредитирал  показанията на  разпитаните по делото полицейски служители, които са непротиворечиви, еднопосочни, логични и взаимно допълващи.

В настоящия случай А.И.П. е наказан за това, че на 11.03.2021г. в 16:10 часа в гр. Хасково, на бул. „В. Л.“ до бензиностанция „И.“ в посока към бул. „С.“ управлява мотопед „Генерик Токсик 50“ с рама LBBB************, черен на цвят, като МПС не е регистрирано по надлежния ред.

Съгласно разпоредбата на чл.140 ал.1 от ЗДвП, по пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места. По пътищата, включени в обхвата на платената пътна мрежа, се допускат само пътни превозни средства, за които са изпълнени задълженията по установяване на размера и заплащане на пътните такси по чл. 10, ал. 1 от Закона за пътищата.

Според чл.175 ал.3 от ЗДвП, наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 6 до 12 месеца и с глоба от 200 до 500 лв. водач, който управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред или е регистрирано, но е без табели с регистрационен номер.

От събраните по делото доказателства се установява, че А.И.П. е управлявал описаното  в НП  МПС, което към момента на проверката не е било регистрирано по надлежния ред.

Ето защо, в случая се установява, че е извършено нарушение по чл.140 ал.1 от ЗДвП.

Неоснователни са наведените в касационната жалба възражения. Настоящата инстанция намира, че в случая не са допуснати съществени процесуални нарушения при издаване на НП. Същото е издадено в хипотезата на чл.36 ал.2 от ЗАНН, на база материалите от прокурорската преписка вх. №3061/2021г. по описа на РП – Хасково  и Постановление за отказ на прокурора да се образува досъдебно производство от 14.10.2021г. В този смисъл са неоснователни доводите на касатора за допуснато от актосъставителя съществено нарушение на процесуалните правила, довело до ограничаване правото на защита на А.И.П. да научи за какво нарушение е наказан. Производството срещу А.И.П. за нарушението от 11.03.2021г.  е образувано в хипотезата на чл.36 ал.2 от ЗАНН на база отказ на прокурора да образува ДП и изпращане материалите на наказващия орган, поради което пороци на процедурата, свързани с образуване на производството, не са налице.

Неоснователни са и възраженията за неспазване на 6-месечния срок за издаване на наказателното постановление. Както вече се посочи, съгласно писмените доказателства по делото, НП е издадено в хипотезата на чл.36, ал.2 от ЗАНН. Цитираната разпоредба (доп.ДВ бр.63 от 2017 г., в сила от 05.11.2017 г.) гласи, че без приложен акт административнонаказателна преписка не се образува освен в случаите, когато производството е прекратено от съда или прокурора или прокурорът е отказал да образува наказателно производство и е препратено на наказващия орган.

В конкретния случай производството по съставения на 11.03.2021 г. АУАН е било прекратено с резолюция на основание чл.33, ал.2 от ЗАНН, а наказателното постановление е издадено, след като с Постановление от 14.10.2021 г. прокурор в Районна прокуратура – гр.Хасково е отказал да образува досъдебно производство за извършено престъпление от общ характер за описаното в АУАН деяние, което е и изрично посочено в наказателното постановление. След като НП е издадено при условията на чл.36, ал.2 от ЗАНН, то не е налице и основанието по чл.34, ал.3 от ЗАНН за прекратяване на образуваното административнонаказателно производство, срокът по което се изчислява от съставянето на акта. Видно е, че дори отчитано от датата на Постановлението за отказ да се образува досъдебно производство по пр.преписка вх.№3061/2021 г. по описа на Районна прокуратура гр.Хасково – 14.10.2021 г., не са изтекли 6 месеца до датата на издаване на Наказателното постановление – 17.12.2021 г. Не е изтекъл и предвиденият в чл.34, ал.1 от ЗАНН едногодишен срок от датата на извършване на административното нарушение – 11.03.2021 г.  

Настоящият съдебен състав не констатира допуснато съществено нарушение на административно процесуалните правила при издаване на НП.

В случая се доказва осъществяването на нарушение по чл.140 ал.1 от ЗДвП, за което законосъобразно на касатора е била наложена санкция на основание чл.175 ал.3 от ЗДвП. Наложените наказания са определени в минималните размер, което означава, че АНО е обсъдил отговорността при пълен превес на смекчаващите вината обстоятелства, както е посочил и районният съд.

По изложените съображения, касационните оплаквания не намират опора в доказателствата по делото и са неоснователни. Районният съд не е допуснал нарушения на материалния закон и на процесуалните правила при постановяването на обжалваното решение. Решението му е валидно, допустимо и съответстващо на закона и следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното и на основание чл.221, ал.2 от АПК, Административен съд – Хасково

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 173 от 07.06.2022г., постановено по АНД №380/2022г. по описа на Районен съд - Хасково.

Решението е окончателно.     

 

 

Председател:                        

 

Членове: 1.

 

                 2.