Решение по дело №224/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1768
Дата: 9 октомври 2019 г. (в сила от 19 януари 2021 г.)
Съдия: Венета Николаева Цветкова-Комсалова
Дело: 20191100900224
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 5 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

Гр. София, 09.10.2019 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Търговско отделение, VІ-3 състав, в  публичното съдебно заседание на тридесети септември две хиляди и деветнадесета година в следния състав                                                                                  

 

СЪДИЯ: ВЕНЕТА ЦВЕТКОВА

 

при секретаря Румяна Аврамова, като разгледа т. д. № 224 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:      

 

Предявени са субективно и обективно съединени установителни искове с правно основание чл. 422 ГПК, вр. чл. 430, ал. 1 и ал. 2 ТЗ, вр. чл. 138 ЗЗД и чл. 92 ЗЗД.

  Ищецът П.И.Б. АД /правоприемник на МКБ Ю. АД/, ЕИК: ******** твърди, че ответниците Г.Д.Т., ЕГН: **********, Р.Л.Т. ЕООД, ЕИК: ******** и Р.Л.– С. ООД, ЕИК: ******** са солидарни длъжници за задълженията по сключен договор за предоставяне на ипотечен кредит за рефинансиране на задължения и въз основа на договори за поръчителство, както и сключен анекс към тях. Твърди, че част от задълженията по договор за банков кредит са останали непогасени и за тях е издадена заповед за изпълнение. Установяване дължимостта им ищецът претендира в настоящото производство. Твърди също, че кредитът е изцяло усвоен на 30.03.2010 година, като поради неизпълнение на задълженията по него и просрочие на 66 вноски по главницата и уговорената лихва, е обявен за предсрочно изискуем на 19.09.2018 година. Освен главницата претендира и възнаградителна лихва, съобразно уговореното и неустойка за забава, както и сторени разноски. Претендира разноски.

Ответниците оспорват исковете с идентични мотиви. Твърдят, че сумата по кредита не е усвоена, съгласно уговореното, че сметката, по която се твърди да е постъпила сумата не е с титуляр ответника – физическо лице; че всички задължения по кредита са изпълнявани точно и в срок; въвеждат неконкретизирани възражения за неизпълнение на уговореното при промяна на договорената лихва по кредита, липса на уведомяване за това, извършване на прихващане на заплащани суми с дължими по договора такси и други задължения за разноски, извън главницата и лихвите; твърди неправилно определяне на размерите и на дължимата наказателна лихва /неустойка/ и таксите по кредита; оспорва да са били налице предпоставките за предсрочната изискуемост и тя да е настъпила. Претендират разноски.

Ищецът носи тежест да докаже следните релевантни факти: сключен договор за банков кредит/договор за поръчителство, по които ответниците – юридически лица са солидарни длъжници за цялото вземане /като поръчители/ със задължение за банката да отпусне на заемателя парична сума за определена цел и при уговорени условия и срок; усвояване на сумата по кредита– т.е., че сумата е получена от кредитополучателя /съобразно уговореното между страните/, датата на настъпване на изискуемостта /предсрочна изискуемост/, размер на дължимите вземания. Носи тежест и да докаже, че ответниците са съдлъжници по договора по силата на изрична уговорка, съответно – възникнала солидарна отговорност по действителен договор за поръчителство. Ищецът носи тежест да докаже наличието на уговорка и размер на договореното възнаграждение за ползване на сумата по кредита, както и валидна неустоечна клауза и размер на дължимата неустойка по нея.

Ответниците носят тежест да докажат възраженията си, вкл. евентуално връщане на заетите суми.

Съдът, като взе предвид доводите на страните и въз основа на събраните по делото доказателства, приема следното от фактическа и правна страна:

Страните не спорят за наличието на облигационни отношения по договорите и анекса, представени с исковата молба. Поради това и предвид приетите писмени доказателства в процеса е доказано, че на 24.03.2010 г. между „ПИБ“ АД и ответника Г.Т. е сключен Договор за ипотечен кредит. По силата на договора банката е предоставила целеви кредит в размер на 85 000 евро – за преобразуване на фирмени кредити. В чл. 1 – т. 1.4 и т. 1.5 от договора е уговорено, че кредитът се усвоява по заемна сметка при “МКБ Ю. АД, като усвояването става по индивидуализираната в договора разплащателна сметка на името на кредитополучателя /чл. 1.12.4/. Уговорен е краен срок за усвояване на кредита - 24.03.2030 г. Съгласно чл. 1.6, дългът по кредита се олихвява с 9,50 % за първата година и след това за непогасената главница – с действащия шестмесечен EURIBOR плюс надбавка 825 базисни точки и не по- малко от лихвата по чл. 1.6.1. Предвидена е актуализация на лихвения процент два пъти годишно, съобразно стойностите на EURIBOR. В погасителния план /представен в производството по заявлението за издаване на заповед по чл. 417 ГПК и приет като писмено доказателство/ са посочени падежите и размерът на съответната погасителната вноска, както и сроковете за издължаване. В чл. 1.7. се съдържа и неустоечна клауза, според която при забава на плащането на главница, лихва или при друго неизпълнение на задълженията по настоящия договор, Банката олихвява просрочените суми с наказателна лихва /неустойка/. В чл. 1.8. са уговорени и дължимите по договора такси и разноски. Между страните е подписан и Анекс 1 към договора, с който ищецът е предоставил на ответника и допълнителен пакет услуги, но по отношение на тях в процеса не са наведени претенции или твърдения.

Видно от неоспорените като документи два броя договора за поръчителство от 24.03.2010 година – ответниците – юридически лица – са поели спрямо банката задължението да отговарят за изпълнение на задълженията по договора за кредит, описан по-горе, на Т.. Или, установява се възникнала солидарна отговорност между ответниците по реда на чл. 141 ЗЗД.

За процесните вземания е издадена заповед за незабавно изпълнение от 04.10.2018 година и изпълнителен лист от същата дата, въз основа на който е образувано и изпълнително дело № 3160/2018 година на ЧСИ № 844 – С.Я.. Възраженията на ответниците за нищожност на заповедта за изпълнение са неоснователни, доколкото непосочване на обстоятелството, от което произтича вземането не е сред пороците, препятстващи пораждането на правните й последици /напр. да е издадена от лице, което няма качеството на съдия, да не е издадена в писмена форма и др./, а и това твърдение не е вярно, тъй като в заповедта ясно е описан произходът на вземанията, които са присъдени.

Усвояване на средствата по кредита /в размер на 85 000 евро/ от кредитополучателя се доказва от представените по делото доказателства и заключението на вещото лице по приетата съдебно – счетоводна експертиза, което съдът възприема като мотивирано и обективно, изготвено в обхвата на специални знания на вещото лице. В тази връзка следва да се посочи изрично, че ответниците не са поставяли задачи към експерта, а обстоятелството, че вещото лице е основало заключението си върху счетоводните данни на ищеца /вкл. тези представени по делото/ и извършена проверка в счетоводството, не е причина да не бъде кредитирано. По аргумент от чл. 182 ГПК и чл. 55, ал. 2 ТЗ, счетоводните книги на търговеца имат доказателствена стойност и са годно доказателствено средство в процеса относно отразените в тях данни, доколкото същите се подкрепят и съответстват на останалите доказателства по делото. Според изводите на вещото лице, сумата по кредита е усвоена на 30.03.2010 година от кредитополучателя, като е кредитирана именно сметката, посочена и индивидуализирана в договора, в МКБ Ю. АД. За установяване на този факт са и представените от ищеца с допълнителната искова молба косвени писмени доказателства.  Поради това възраженията в тази насока също са неоснователни, а и видно от отговора на исковата молба ответникът сочи сметка, която не е описана в договора за кредит и съответно – не е относима към изпълнението му. Други доказателства в подкрепа на възраженията си не е ангажирал.

Следователно, доказа се изпълнение на главното задължението на банката да предостави уговорената сума пари в заем на кредитополучателя и съответно – е възникнало насрещното задължение за ответниците да я върнат в уговорените срокове, ведно с уговорената възнаградителна лихва.

 

Видно от заключението по ССЕ, на 18.03.2013 година е извършено последно плащане по главницата, а погасяване на договорна лихва – на 18.12.2013 година, като едва през 2016 година е извършено още едно плащане по лихвата. В чл. 8.1.2. от договора е предвидена възможност за банката да обяви кредита за предсрочно изискуем при неплащане на която и да е вноска по кредита на уговорения падеж, съобразно погасителния план. В случая се установява, че Банката е упражнила надлежно правото си да обяви кредита за предсрочно изискуем преди подаване на заявлението по чл. 417 ГПК, тъй като изявлението й е достигнало до длъжниците. Видно от договора, а и от договорите за поръчителство, длъжниците са посочили адрес за кореспонденция, а е налице и уговорка в чл. 10.4.2., че ще се счита за редовно връчване на съобщения между страните по договорното правоотношение, когато писмените изявления са достигнали до посочения от насрещната страна адрес и независимо дали тя е открита на него и дали е потвърдила получаването им. Наличието на уговорка в този смисъл и липсата на императивни норми, ограничаващи избора на способ за връчване на съобщения, както и предвид представените писмени доказателства – Уведомления и Констативен протокол /л. 17 - л. 34 от делото/, може да се направи обоснован извод за това, че длъжниците са уведомени от кредитора /най-късно на 01.08.2018 година с писмените покани за доброволно изпълнение и волеизявление за обявяване на кредита за предсрочно изискуем/, че последният счита кредита за предсрочно изискуем. Съобщенията са връчени именно на посочените в договорите адреси.

Следователно, при съобразяване указанията, дадени с т. 18 от Тълкувателно решение № 4/2013 г. от 18.06.2014 г., постановено по тълк. д. № 4/2013 г. по описа на ОСГТК на ВКС /в което е прието, че при вземане, произтичащо от договор за банков кредит с уговорка, че целият кредит става предсрочно изискуем при неплащането на определен брой вноски или при други обстоятелства, вземането става изискуемо с неплащането или настъпването на обстоятелствата, и след като банката е упражнила правото си да направи кредита предсрочно изискуем и е обявила на длъжника предсрочната изискуемост/, в процеса е доказано, че към 26.09.2018 година /датата на подаване на зявлението в съда/, поради забава в плащането на падежирали вноски за главница и възнаградителна лихва и надлежно обявената преди подаване на заявлението по чл. 417 ГПК предсрочна изискуемост, е настъпила изискуемостта на цялото вземане за главница по договора за кредит.

От заключението на вещото лице, се установява и дължимост на претендираните вземания именно в размерите, в които са поискани със заявлението за издаване на заповед за незабавно изпълнение. Тук следва изрично да се посочи, че вещото лице е констатирало изменение в лихвения процент, но същото е съобразено с договореното от страните относно начина на определяне на размера на възнаградителната лихва и не са налице доказателства за това този размер да е изменен едностранно от банката, в противоречие с постигнатото съгласие. Останалите възражения на ответниците също останаха недоказани. Няма доказателства за заплащане на претендираните суми /евентуално извършени в хода на изпълнението плащания нямат значение за уважаване на исковете/, нито за извършени извънсъдебни прихващания между страните.

Или, главницата е дължима в претендирания размер, както и незаплатените суми за комисионна до 2016 година и другите разноски /сторени от банката поради забавата на ответниците и упражняване правото й да обяви кредита за предсрочно изискуем/, дължими на основание договореното между страните и доказаното виновно неизпълнение на ответника и доказателствата за извършването им.

По отношение на възнаградителната лихва следва да се допълни и следното. Банката извършва действия по предоставяне на кредити на физически и юридически лица по занятие и същата следва да получава насрещна престация за това от кредитополучателя, съгласно чл. 430, ал. 2 ТЗ - а именно възнаграждение за времето, през което последният ползва предоставените му парични средства, какъвто характер има лихвата. Съгласно възприетото в т. 2 от Тълкувателно решение № 3/2017 година на ОСГКТ на ВКС, размерът на вземането на кредитора при предсрочна изискуемост по договор за заем/кредит следва да се определи в размер само на непогасения остатък от предоставената по договора парична сума (главницата) и законната лихва от датата на настъпване на предсрочната изискуемост до датата на плащането. В случая, ищецът е съобразил претенцията си с посоченото по-горе и предвид установеният от вещото лице размер на дължимата до датата на предсрочната изискуемост възнаградителна лихва, претенцията е основателна в претендирания размер.

Установи се и наличието на валидна неустоечна клауза и доказан размер посредством експертизата, както и забава на ответниците в исковия период, поради което и тази претенцията съдът намира за основателна. Предвидената в договора /чл. 1.7/ неустойка има за цел да обезпечи точното изпълнение, както на задължението за погасяване в срок на дължимите месечни вноски от главницата, така и на това за заплащане на възнаградителна лихва, т.е., обезпечава вредите от забавата при изпълнението от кредитополучателя на конкретно предвидените в тези клаузи задължения, които са тези за заплащане на главницата на месечни вноски и за заплащане на възнаградителна лихва. Размерът на предвидената неустойка не сочи на нищожност на клаузата поради накърняване на добрите нрави, тъй като не надхвърля присъщите обезпечителна, обезщетителна и санкционна функции. А в случая се претендира наказателна лихва и само върху размера на просрочените до датата на предсрочната изискуемост главници.

По разноските.

Предвид изхода от производството разноски са дължими само на ищеца, който е отправил своевременно искане за присъждането им, но юрисконсултско възнаграждение е дължимо в размер на 300 лева, като съдът не намира основание за увеличението му по чл. 25 от НПП, вр. чл. 37 ЗПП и чл. 78, ал. 8 ГПК.

Съгласно указанията по т. 12 от Тълкувателно решение от 18.06.2014 г., постановено по тълк. дело № 4/ 2013 г. по описа на ОСГТК на ВКС, съдът, който разглежда иска по чл. 422, респ. чл. 415, ал. 1 от ГПК, следва да се  произнесе за дължимостта на разноските, направени и в заповедното производство. Съдът в исковото производство се произнася с осъдителен диспозитив по дължимостта на разноските в заповедното производство, включително и когато не изменя разноските по издадената заповед за изпълнение. Или, ответниците следва да бъдат осъдени да заплатят на ищеца  направените по делото разноски от 5731,12 лв. - съдебно-деловодни разноски, сторени в настоящото производство за държавна такса, юрисконсулт и вещо лице и сумата от 4981.12 лева – държавна такса и юрисконсултско възнаграждение в заповедното производство.

Воден от горните съображения, СЪДЪТ

 

РЕШИ:

 

ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО, по предявените установителни искове по чл. 422 ГПК, вр. чл. 430, ал. 1 и ал. 2 ТЗ, вр. чл. 138 ЗЗД и чл. 92 ЗЗД, че Г.Д.Т., ЕГН: **********, Р.Л.Т. ЕООД, ЕИК: ******** и Р.Л.– С. ООД, ЕИК: ******** дължат солидарно на П.И.Б. АД, ЕИК: ******** сумите, както следва:  

-      сумата от  79 605,58 евро – главница по Договор от 24.03.2010 г. за ипотечен кредит и Договори за поръчителство от 24.03.2010 година, ведно със законната лихва от 26.09.2018 година и до окончателно изплащане на вземането;

-      сумата от 38 236,81 евро - договорна лихва по 1.6 от Договора за кредит, за периода от 15.04.2013 г. до 18.09.2018 г., начислена върху дължимите вноски по главницата до 19.09.2018 г.,

-      сумата от 6514,54 евро – неустойка за забава по чл. 1.7 от Договора, за периода 15.04.2013 година – 25.09.2018 година;

-      сумата от 1582,51 евро – комисионна за управление за периода 2013 – 2016 година, вкл.;

-      сумата от 122,71 евро – разноски за връчване на покани във връзка с обявяване на предсрочна изискуемост на кредита,

за които суми е издадена Заповед за изпълнение от 04.10.2019г. от СРС по ч. гр. д. № 62452/2018 г. на 61 състав.

 ОСЪЖДА Г.Д.Т., ЕГН: **********, Р.Л.Т. ЕООД, ЕИК: ******** и Р.Л.– С. ООД, ЕИК: ******** да заплатят на П.И.Б. АД, ЕИК: ********, на основание чл. 78 от ГПК, сумата от 4981,12 лв. - съдебно-деловодни разноски, сторени в заповедното производство и сумата от 5731,12 лева – разноски в настоящото производство.

Решението подлежи на обжалване пред Софийски апелативен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

        

СЪДИЯ: