Решение по дело №418/2020 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 260038
Дата: 1 април 2021 г. (в сила от 1 април 2021 г.)
Съдия: Светла Василева Даскалова Василева
Дело: 20203000600418
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 18 декември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

               № 260038/01.04.2021 г., гр. Варна       

               

В      И М Е Т О     Н А      Н А Р О Д А

 

АПЕЛАТИВЕН СЪД - ВАРНА, наказателно отделение

Двадесет и пети март две хиляди и двадесет и първа година

в публично заседание в следния състав:

 

                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПАВЛИНА ДИМИТРОВА

                                                                 ЧЛЕНОВЕ: ГЕОРГИ ГРЪНЧЕВ

                                                                        СВЕТЛА ДАСКАЛОВА

 

при секретаря Соня Дичева

и с участието на прокурора Светла Курновска

разгледа докладваното от съдия Даскалова ВЧНД № 418 по описа за 2020 г. по описа на АС – Варна и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.341, ал.1 вр. чл.452, ал.1 от НПК.

Образувано е по жалба от Н.З.Т., чрез адв.А.Д. срещу определение, постановено на 20.11.2020 г. по ЧНД № 1247/2020 г. по описа на ВОС, с което на основание  чл.43а, т.2 от НК е постановена частична замяна на остатъка от наказанието „Пробация”, наложено на Т. по НОХД № 3226/2020 г. по описа на Районен съд - Варна с наказание “Лишаване от свобода” за срок от шест месеца и пет дни при първоначален общ режим.

Оплакванията в жалбата са за неправилност на определението. Твърди се, че е необходимо осъдената Т. да се грижи за двете си малолетни деца и с влизането й в затвор няма да има кой да се грижи да тях. Искането е за замяна с друга пробационна мярка.

В съдебно заседание пред състава на АпС-Варна защитникът на осъдената Т. поддържа жалбата, моли да се определи друга пробационна мярка, а не лишаване от свобода.

Председателят на Пробационния съвет – Варна счита жалбата за неоснователна. Моли за потвърждаване на определението като правилно и законосъобразно.

Представителят на АП-Варна изразява становище за неоснователност на жалбата.

 

Варненският апелативен съд, след като обсъди доводите в жалбата и изразените от страните в съдебно заседание, атакувания съдебен акт и материалите по делото, намира за установено следното:

 Въззивната жалба срещу посоченото определение е процесуално допустима, подадена е в срок и от легитимирано с правния си интерес лице.

По същество на спора, въззивният съд намира жалбата за неоснователна, поради следните съображения:

Правилно, въз основа на събраните по делото доказателства е възприето следното от фактическа страна, че осъдената Т. е започнала да изтърпява наложеното й наказание по настоящ адрес на 03.09.2020 г. в Пробационна служба - звено Варна в гр.Варна, а именно в гр.Игнатиево, ул.„Георги Петлешев" № 30, община Аксаково, където Н.Т. живеела в дома на родителите на партньора си Васил Илиянов. Пробационната мярка „Задължителна регистрация по настоящ адрес", с периодичност два пъти седмично била организирана за изпълнение по настоящия адрес на осъдената, пред упълномощено длъжностно лице в Кметство гр.Игнатиево. Пробационната мярка „Задължителни периодични срещи с пробационен служител" се осъществявала в Пробационна служба - звено Варна при РС „Изпълнение на наказанията“ - Варна към ОС „Изпълнение на наказанията“ - Варна.

Осъдената Т. не изпълнявала наложените пробационни мерки, поради което била многократно търсена и издирвана на адреса по местоживеене. Провеждани били беседи и с нейни близки, с цел да бъде установено местонахождението ѝ.

Нарушенията в изпълнението на пробационннте мерки били обективирани с констативни протоколи от дати: 28.09.2020 г.,  29.09.2020 г. и 02.10.2020 г., като адресът ѝ бил посещаван в различни часове на горепосочените дати.

При така установените факти, по делото са налице всички елементи от фактическия състав на чл.43а, т.2, пр. второ от НК - Т. е осъдена на наказание „Пробация“, чието изпълнение е преустановила окончателно на 11.09.2020 г. без да са налице доказателства неизпълнението да се дължи на основателни причини. Очевидно, наложеното наказание „Пробация“ от гледна точка на конкретното му съдържание, обем и продължителност, не оказва върху осъдената необходимия превантивен и корекционен ефект, което прави невъзможно постигането на посочените в чл.36 от НК цели.

В разпоредбата на чл.211 от ЗИНЗС законодателят е предвидил процедура, даваща възможност осъденият да бъде освободен за определен срок от полагане на подписи при наличието на причини от личен и здравословен характер. Тези възможности са изрично вписани и в протокола по чл.208, ал.3 от ЗИНЗС, предявен и подписан от Т., където изрично са упоменати правата и задълженията й във връзка с изпълнение на пробационните мерки. Липсват твърдения и доказателства тя да е поискала спиране на изпълнението на наказанието на някое от основанията, предвидени от закона, нито да е инициирала промяна в графика при изпълнение на мерки, поради основателни причини.

Правилно първата инстанция е констатирала, че към датата на предложението за замяна на пробацията с лишаване от свобода неизтърпяният остатък на това наказание е една година и десет дни.

Въззивната инстанция се солидаризира с изводите на ВОС, че не са налице никакви уважителни причини Т. да не изпълнява пробационните мерки. От началото на изпълнението на наказанието тя е положила само шест подписа и се е явила само на две срещи с пробационен служител.

Жалбоподателката не е представила доказателства, които да навеждат на извод за наличие на уважителни причини за неизпълнение на постановените пробационни мерки. Обстоятелството, че е напуснала страната след като се е скарала с интимния си партньор не е извинителна причина. Съществуват процедури за прекъсване изпълнението на наложено наказание, но стъпки в тази насока Т. не е предприела.

Не се възприема като основателно искането, изложено в жалбата за замяна на определените пробационни мерки с друга пробационна мярка и по този начин Т. да продължи изпълнението на наказанието пробация. В случая от доказателствата по делото се установява частично изпълнение на пробационните мерки – около 10% от тях, което дава основание на въззивната инстанция да приеме необходимостта от замяна на наказанието "пробация"  с „Лишаване от свобода”. За да се приеме, че осъдената не изпълнява наказанието пробация по смисъла на чл.43а от НК не е необходимо тя непременно да е имала преднамерено и целенасочено поведение на укриване от пробационните служители, достатъчно е да не е осъществила цялото дължимо според закона съдействие за приложение на пробационните мерки. Това е така, защото за разлика от останалите наказания, наказанието пробация изисква от осъдената активно нейно взаимодействие с пробационната служба по предписания в закона ред. В конкретния случай то не е било осъществено от осъдената Т.. Ето защо е налице неизпълнение на наказанието от нейна страна. С това си поведение осъдената Т. е демонстрирала незаинтересованост от изпълнението на наказанието, което не следва да бъде толерирано. Замяната на наказанието „Пробация“ с „Лишаване от свобода“ би способствала за по-интензивна промяна в нагласите и поведението на осъдената, чрез значително по-концентрираното корекционно въздействие в местата за лишаване от свобода. Чрез замяна на неизтърпяната част от наказанието „Пробация“ с „Лишаване от свобода“ може да се постигне изискването на закона, видът и размерът на наказанието да са адекватни на извършеното престъпление и обществената опасност на осъдената, които да способстват за поправянето и превъзпитанието на последната, както и да й се отнеме възможността да извършва престъпления.

Неизпълнението на наказанието пробация се явява законова предпоставка за замяна на неговия остатък с наказание Лишаване от свобода. Затова и въззивната инстанция намира за правилен извода на първата инстанция, че неизпълненото наказанието "пробация" следва да се замени частично с по-тежкото наказание "лишаване от свобода" и то за срок от шест месеца и пет дни при първоначален общ режим, предвид липсата на предпоставките по чл.66, ал.1 от НК. Видно от справката за съдимост, която е приложена в материалите по делото е, че преди осъждането си по НОХД № 3226/2020 г. Т. е осъждана и по НОХД № 455/2018 г. по описа на ВОС, като й е било наложено наказание лишаване от свобода за срок от четири месеца, отложено с изпитателен срок от три години и глоба в размер на 1500 лева. Присъдата е влязла в сила на 23.06.2018 г., а деянието, за което е призната за виновен по НОХД № 3226/2020 г. на ВРС е извършено на 30.07.2020 г., т.е. в изпитателния срок, постановен по НОХД № 455/2018 г. по описа на ВРС.

 

По изложените съображения въззивният съд намира, че определението на Варненския окръжен съд следва да бъде потвърдено и на основание чл.341, ал.1, вр. чл.452 от НПК

 

 

Р  Е  Ш  И :

 

 

ПОТВЪРЖДАВА изцяло определение, постановено на 20.11.2020 г. по ЧНД № 1247/2020 г. по описа на ВОС, с което на основание  чл.43а, т.2 от НК е постановена частична замяна на остатъка от наказанието „Пробация”, наложено на Т. по НОХД № 3226/2020 г. по описа на Районен съд - Варна с наказание “Лишаване от свобода” за срок от шест месеца и пет дни при първоначален общ режим.

 

Решението е окончателно.

 

 

 

                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                             

 

 

 

 

 

                                                ЧЛЕНОВЕ: