Определение по дело №10989/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 13782
Дата: 28 август 2020 г.
Съдия: Вергиния Христова Мичева Русева
Дело: 20181100110989
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 14 август 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

гр.София, 28.08.2020г.

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, І ГО, 26-ти с-в, в открито заседание на четиринадесети юли през две хиляди  и двадесета година в състав:

                                                      Съдия Вергиния Мичева-Русева

при секретаря Мая Симеонова, като разгледа докладваното от съдията гр. д. № 10989 по описа за 2018 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

Предявен е иск с правно основание чл.79 от ЗЗД.

Ищцата И.Ж.С. *** твърди, че е наследник на своята майка Й.В. С., починала на 11.01.2011г. Приживе, като собственик на „О.“ ЕООД майката на ищцата сключила договор за абонаментно правно обслужване с А.Д.О.М.. Последният бил длъжен да осъществи юридическо консултиране за срок от 1 години срещу възнаграждение от 30 000щ.д. Сочи, че въпреки изплатеното възнаграждение ответникът не изпълнил задълженията си по договора, вкл. и ангажиране с проблемите възникнали при закупуване на жилище в гр.София. Ищцата сочи, че поради пропуските на ответника по изпълнение на договорните му задължения тя е претърпяла накърняване на нейните права и законни интереси. Твърди, че по съвет на ответника през 1995г. ищцата закупила апартамент в гр.София, но го записала на името на фиктивно лице Г.Й.Г., която след това го предала на други лица. За това ищцата не знаела и изпращала пари от чужбина за обзавеждането и поддръжката му. Ищцата твърди, че тя не е получила цената от продажбата на апартамента. Счита, че ответника следва да й възстанови платената сума по договора за абонаментно обслужване в размер на 30 000щ.д., ведно със законната лихва от датата на прекратяване на договора , когато е изтекъл 1 годишния му срок. Моли съда да уважи предявения от нея иск.

Ответникът О.М. ***, оспорва предявения иск по допустимост и по основателност. Счита, че ищцата предявява чуждо право, тъй като не е установено правоприемство с дружеството, сключило договора с адв.М.. Отделно, посочва че искът е и неоснователен, тъй като не е установено неизпълнение на договора. Прави възражение за изтекла давност на предявеното вземане. Договорът е сключен преди повече от 22 години и вземането на ищцата, дори и да е съществувало,  се е погасило по давност. Моли съда да прекрати производството по предявения срещу него иск като недопустим, а ако го намери за допустим, да го отхвърли като неоснователен. 

За да се произнесе, съдът установи следното от фактическа страна:

Ищцата И.Ж.С. е наследник на своята майкаЙ.В. С., починала на 11.01.2011г. Освен ищцатаЙ.С. има и други наследници, други две дъщери С.Ж.Р.и В.Ж.С..

ПриживеЙ.В. С. е била едноличен собственик на ЕООД с фирма „О.“ със седалище в гр.София, регистрирана с решение от 2.02.1995г. по ф.д.№ 1651/95г. на СГС.

На 01.02.1995г. „О.“ ЕООД , представлявано от едноличния собственикЙ.С. е сключило с А.Д.„О.М.“ ЕООД договор за юридическо консултиране, изготвяне на договори, посредническа дейност и воденето на съдебни дела за срок от 1 година от датата на сключване на договора, срещу възнаграждение в размер на 30 000щ.д. Ответникът не оспорва че е получил тази сума.

Ищцата е била упълномощена от майка сиЙ.С., в качеството й на едноличен собственик на „О.“ ЕООД с универсално пълномощно да представлява „О.“ ЕООД.

Представени са нотариални актове и постановления на прокуратурата по повод жалби на ищцата за закупен апартамент в гр.София на името на трето лице, но чиято цена е заплатена от ищцата, и която цена при продажбата на имота по-късно, ищцата не получила. В исковата молба ищцата твърди, че ответникът не е изпълнил задълженията си по договора за абонаментно правно обслужване с „О.“ ЕООД и й е дал погрешен съвет да закупи имота на името на трето лице, което в последствие я е измамило, тъй като не й е предало продажната цена на апартамента.  

Въз основа на така възприетата фактическа обстановка , съдът намира от правна страна следното:

В исковата молба се твърди, че ищцата подава иска си като наследник на своята майкаЙ.С., едноличен собственик на капитала на „О.“ ЕООД, което дружество е сключило договор с ответника. Отделно, ищцата твърди, че е представлявала дружество „О.“ ЕООД при сключване на договора с ответника въз основа на пълномощно, предоставено й от собственика на дружеството.

                        Чл.7 от ГПК задължава съда служебно да следи за допустимостта и надлежното извършване на процесуалните действия на страните, а чл.130 от ГПК го задължава да следи за допустимостта на предявения иск. Съдът извърши служебна проверка досежно правосубектността на „О.“ ЕООД. Това дружество не е пререгистрирано по ЗТР и не е вписано в Търговския регистър. В търговско отделение на СГС по фирменото дело на дружеството е отбелязано, че същото е заличено по силата на пар.5г ал.4 от ПЗР на ЗТР считано от 31.01.2017г. Дали дружеството е прекратено със смъртта на собственикаЙ.С. на основание чл.157 от ГПК /няма данни наследниците на едноличния собственик на капитала на дружеството да са продължили дейността/ или е заличено на 31.01.2017г. в случая е без значение. Дружеството не съществува към датата на предявяване на иска / 13.08.2018г./, не е носител на права и не може валидно да упражнява същите, поради което и ищцата не би могла, като представител на дружеството, да предявява иск от негово име. Отделно, пълномощното, предоставено й  от едноличния собственик на капитала на дружеството да го представлява, се е прекратило със смъртта на упълномощителя през 2011г.

Като наследник на едноличния собственик на капитала на „О.“ ЕООД ищцата е наследила, заедно с двете си сестри, дружествения дял на своята майка на основание чл.129 ал.1 от ТЗ. С наследяване на дружествен дял не се придобива членство в дружеството, респ. не е възможно и да се представлява дружеството. Ищцата разполага единствено с правото й на вземане за изплащане стойността на дружествения дял на наследодателя съобразно правата й по Закона за наследството. За да може да представлява „О.“ ЕООД след смъртта на майка си, ищцата е следвало да бъде приета за съдружник от Общото събрание на дружеството по реда на чл.122 от ТЗ, след което и за управител на същото. Това не се е случило. Ищцата не разполага с правото да предявява иск за събиране на вземанията на дружеството.

Ищцата не е носител на материално право нарушено от ответника, поради което няма правен интерес да търси искова защита. Предявеният от нея иск срещу ответника е недопустим, поради което производството по делото следва да се прекрати.

            Воден от горното, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ПРЕКРАТЯВА производството по предявения от И.Ж.С. ***, ЕГН ********** срещу  О.М.,*** иск за заплащане на сумата 30 000щ.д. поради неизпълнен договор за абонаментно-правно обслужване от 1.02.1995г., сключен между „О.“ ЕООД със седалище в гр.София и А.Д.О.М., поради недопустимост на предявения иск.

Определението подлежи на обжалване пред Софийски апелативен съд с частна жалба в 1 седмичен срок от връчването му на страните.

 

Съдия: