Решение по дело №1238/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 895
Дата: 10 юли 2020 г.
Съдия: Даниела Димитрова Недева
Дело: 20207050701238
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

              2020г., гр.В.

 

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

ВАРНЕНСКИ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, Трети касационен състав на втори юли две хиляди и двадесета година в публично заседание в състав:

                      

                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЯНКА ГАНЧЕВА                                              ЧЛЕНОВЕ:ДАРИНА РАЧЕВА

                                         ДАНИЕЛА НЕДЕВА

 

при секретаря Теодора Чавдарова и с участието на прокурор Александър А, като разгледа докладваното от съдия Д.Недева КНАХД №1238 по описа на съда за 2020г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно – процесуалния кодекс, във връзка с чл.63 от Закона за административните нарушения и наказания.

 

Образувано е по касационна жалба от Регионална дирекция „Автомобилна администрация” - В., депозирана чрез гл. експерт И. Я. Г.,  против решение № 32 от 26.02.2020 г. на ДРС, постановено по НАХД № 398/2019г., по описа на ДРС, с което е отменено „Наказателно постановление №23-0000210 издадено на 27.03.2019 г. от Началника на областен отдел „АА” гр. В., с което на „ТРАНС ГРУП БЪЛГАРИЯ 1“ ООД гр.Д., ЕИК ххххххххх за нарушение по чл. 32 §1 изр. 2 пр. 2 от Регламент /ЕС/ № 165/2014, на основание чл. 105 ал. 1 от Закона за автомобилните превози /ЗАвП/ е наложено административно наказание – имуществена санкция в размер на 200 лева.

В касационната жалба се излагат съображения, че решението на ДРС е незаконосъобразно, тъй като съдът неправилно е отразил фактическата обстановка и неправилно е приложен материалния закон, като се претендира неговата отмяна и постановяване на ново по съществото на спора, с което се потвърди  процесното НП.

Пред настоящата инстанция в съдебно заседание касаторът, редовно призован не изпраща представител и не изразява становище по касационната жалба и по съществото на спора.

Ответникът, редовно призован не се явява, не се представява. С молба вх.№7557/02.07.2020г., чрез процесуалния си представител адв.А., оспорва касационната жалба и отправя искане за оставяне в сила решението на ДРС.

Представителят на Варненска окръжна прокуратура изразява становище за неоснователност на касационната жалба. Дава заключение, че решението на първоинстанционния съд е законосъобразно и правилно, поради което следва да бъде оставено в сила.

Касационната жалба като подадена от надлежна страна, в срока по чл.211, ал.1 от АПК и отговаряща на изискванията на чл.212 и 213 от АПК е процесуално допустима. Разгледана по същество  е неоснователно по следните съображения:

Производството пред районния съд е образувано по жалба на „Транс груп България 1“ООД, ЕИК ххххххххх против Наказателно постановление №23-0000210/27.03.2019 г. на Началника на областен отдел „АА” гр.В., с което на дружеството за нарушение на чл.32 §1 изр. 2 пр. 2 от Регламент /ЕС/ № 165/2014, на основание чл. 105 ал. 1 от Закона за автомобилните превози /ЗАвП/ е наложено административно наказание – имуществена санкция в размер на 200 лева.

С решение № 32 от 26.02.2020 г. постановено по НАХД № 398/2019г., ДРС е отменил процесното НП. Въззивният съд в решението е приел, за установено от фактическа страна, че при извършена документална проверка на дружеството, било преценено, че на 14.09.2018 г. е допуснало нарушение на чл. 34 §1 изр. 2 пр. 2 от Регламент/ЕС/ 165/2014 г., тъй като не е осигурило правилното използване на тахографски лист използван в аналогов тахограф, с какъвто е било оборудвано транспортното средство, осъществило обществен превоз на товари, попадащ в обхвата на Регламент /ЕО/ №561/2006 г. Установено било, че тахографския лист е използван за период по – дълъг от този, за който е предназначен /24 ч./, като е следвало да бъде изваден от тахографа до 07, 00 часа на 14.09.2018 г., но това не е било сторено. На 05.03.2019 г. бил съставен АУАН, който бил връчен и подписан без възражения, като такива не постпили и в законоустановения тридневен срок. Констатациите от АУАН били възприети от административнонаказаващия орган в оспореното НП и ангажирана предвидената в чл. 105 от ЗАвтП санкция във фиксирания от 200 лева размер.

За да достигне до този правен резултат и отмени процесното НП ДРС е приел, че АУАН и НП са издадени от компетентни органи, при спазване на сроковете за съставяне и издаване. Двата акта съдържат всички изискуеми реквизити, а нарушението е описано пълно, точно и ясно, но поради неправилно приложение на материалния закон процесното НП е било отменено. 

Настоящия състав на съда, като прецени събраните по делото доказателства и доводите на страните, както и след извършената на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка за валидност, допустимост и съответствие на атакувания съдебен акт с материалния закон, намира касационната жалба за неоснователна.

Съгласно чл.32, §1 от Регламент (ЕС) № 165/2014, транспортните предприятия и водачите осигуряват правилното функциониране и използване на дигиталните тахографи и на картите на водача. Когато транспортните предприятия и водачите използват аналогови тахографи, те осигуряват правилното им функциониране и правилното използване на тахографските листове.

Отговорността на превозвача за правилното функциониране на тахографите и правилното използване на тахографските листи по смисъла на чл.32 ал.1 във връзка с чл.33 от Регламент /ЕС/ №165/2014   се изразява в: осигуряване на подходящо обучение и инструктаж за правилното функциониране на тахографите, предоставяне на достатъчен брой тахографски листи по одобрен образец, съхранение на тахографските листи най-малко една година след тяхното използване.

В съответствие с материалния закон са изводите на ДРС, че превозвачът е отговорен за правилното използване на аналогов тахограф чрез осигуряване на тахографски листи по одобрен образец, подходящи за използване в уреда, монтиран в превозното средство, като водачът, осигурява правилното използване на тахографски листове чрез правилното и своевременното им поставяне и изваждане от аналоговия тахограф, според задълженията му, регламентирани в чл. 34 от Регламент /ЕС/ № 165/2014. По арг. от чл. 34 т. 1 от същия регламент, водачите не могат да използват тахографския лист за по-дълъг период от време от този, за който са предназначени. Отговорността на водача е тахографския лист да бъде изваден в края на периода, за който е предназначен, като в настоящия случай административнонаказващият орган е ангажирал отговорност на дружеството, като е вменил отговорност за неправилното използване на тахографски лист, без да опише в какво конкретно се изразява от обективна страна нарушението, материалноправната норма, определяща задължение, което е не е изпълнило дружеството.

Горното съдът в настоящия си състав намира за съществено нарушение на процесуалните правила, обосноваващо незаконосъобразност на наказателното постановление. При постановяване на решението районният съд не е допуснал съществени нарушения на процесуални правила, извършил е цялостна проверка на обжалваното наказателно постановление, съгласно задължението по чл.312 и чл.313, ал.1 НПК, приложим по препращане от чл.84 ЗАНН. В мотивите към решението е направено подробно изложение на установените от събраните по делото фактически обстоятелства и на следващите от тях правни изводи, поради което следва да бъде оставено в сила.

Водим от горните съображения, съдът

 

Р   Е   Ш   И  :

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 32 от 26.02.2020г. постановено по НАХД № 398 по описа на ДРС за 2019г.

 

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

     

 

 

ЧЛЕНОВЕ: