Определение по дело №297/2019 на Окръжен съд - Хасково

Номер на акта: 186
Дата: 17 май 2019 г. (в сила от 17 май 2019 г.)
Съдия: Филип Филипов
Дело: 20195600600297
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 10 май 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 186

гр. Хасково, 17.05.2019 г.

 

         ХАСКОВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, наказателен състав в закрито съдебно заседание на седемнадесети май, през две хиляди и деветнадесета година, в  състав:

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИЛЕНА ПЕТЕВА

                                                                  ЧЛЕНОВЕ: ФИЛИП ФИЛИПОВ

                                                                                      ИРЕНА А.А

 

като разгледа докладваното от съдията Филипов ВЧНД № 297 по описа на Окръжен съд Хасково за 2019 г. за да се произнесе, взе предвид следното:

         Производството е по чл. 341 и сл. вр. чл. 249 ал. 3 от НПК.

          Образувано е по частна жалба, входирана в канцеларията на РС – Харманли с рег.№ 3097/09.04.2019г. подадена от адв.А., защитник на подсъдимия М.М.С., против протоколно определение от 02.04.2019г., постановено в проведеното на същата дата разпоредително заседание по НОХД № 502/2018г. по описа на същия съд, с което са оставени без уважение, възраженията и искането му за прекратяване на съдебното производство и връщане делото на прокурора, за отстраняване на допуснати на досъдебното производство, съществени отстраними процесуални нарушения. В жалбата се излагат съображения за неправилност и необоснованост на определението, иска се отмяната му и връщане делото на прокурора с указания, за приложението на закона.

Против определението, в частта с която е отказано приемането на предявения граждански иск от Т.Н.П.конституиран като частен обвинител, е постъпила частна жалба рег. № 3149/10.04.2019г. от повереникът му адв. Л., в която са изложени оплаквания, че чрез неприемането на гражданския иск, е нарушен достъпът на пострадалия  до правосъдие. Иска се отмяна на определението и в тази част и конституиране на П.и като граждански ищец.

          Преписи от жалбите са изпратени на другите страни, становище от същите не е постъпило.

Хасковският окръжен съд, като прецени материалите по делото намира, че първо следва да разгледа допустимостта на частните жалби: По отношение на жалбата подадена от адв.Л. в качеството на повереник на частния обвинител Т.П.съдът намира, че същата е недопустима. В чл. 249 ал. 3 от НПК, изрично е посочено в кои части може да бъде обжалвано, по реда на глава 22 от НПК, определението на съда от разпоредителното заседание и сред тях не попада отказът по приемането на гражданския иск и конституирането на пострадалия като граждански ищец. В тази част съдебният акт е извън изброените в чл.341 ал.1 от НПК, подлежащи на проверка по глава 22 от НПК, а пострадалия може да реализира правата си, като предяви гражданската си претенция основана на чл.45 от ЗЗД, по реда на ГПК. Това е съответно на изискването за справедлив процес и достъп до правосъдие. В този смисъл е задължителното т.р. № 2/2004 г. на ОСНК на ВКС което не е загубило актуалността си и приетите в него постановки, са възпроизведени в действащия НПК. Ето защо частната жалба рег. № 3149/10.04.2019г. подадена от повереника на частния обвинител Т. П., като недопустима, следва да бъде оставена без разглеждане.

По отношение на жалбата, подадена от защитника на подсъдимия съдът намира, че същата е допустима, подадена е в срок от лице имащо право на жалба и е частично основателна.

 Съдебното производство по НОХД № 502/2018 г. по описа на РС – Харманли, е образувано по обвинителен акт на РП – Харманли с който, против подсъдимия С., е повдигнато обвинение за престъпление по чл.210 ал.1 т.1, вр. чл.209 ал.1, вр. чл.26 ал.1 от НК сочено като извършено, в периода месец юни 2010г. до месец януари 2018г. в гр.**********, обл. ********, при условията на продължавано престъпление в немаловажен случай, като се представял за длъжностно лице „********“, с цел да набави за себе си имотна облага, възбудил и поддържал заблуждение у Т. Н. П., Г. П. Г., Д. Г. Г., П. П. Г., Б. Й. Й., И. К. Т., Д. Р. И., че извършва действия като представител по ***** ******* и пред ******* органи, за което искал различни суми за **** услуги извършени от него и с това им причинил имотна вреда на: Т.П.- **** лв., на Г. Г., Д. Г. и П. Г. в размер на ***** лв., на Б.  Й. и И. Т. - **** лв. и на Д. И. в размер на **** лв., или общо в размер на ****** лв. В проведеното на 02.04.2019 г. разпоредително заседание, са обсъдени въпросите по чл.248 ал.1 от НПК , като по въпроса по т.3 защитникът на подсъдимия, направил възражения, че в обвинителният акт са допуснати съществени процесуални нарушения, водещи до невъзможност, обвиняемия да научи в какво е обвинен . В тази насока изтъкнал, че не били конкретизирани по време, всяко едно от деянията включени в състава на продължаваното престъпление, което водело до невъзможност да се установи непродължителния период по чл.26 от НК, приет от съдебната практика. Наведени са и съображения за противоречие във фактическите твърдения в обвинителния акт, основно по първия случай - измамата на св.П., както и доводи касаещи съществото на делото. Съдът, след изслушване на останалите страни, по възраженията на защитата приел, че отчасти са основателни но не сочат на  съществени процесуални нарушения, а касаят оценка на доказателствената съвкупност. С тези съображения по чл.248 ал.1 т.3 от НПК, е отказано връщане на делото на прокурора и е извършено произнасяне и по останалите въпроси на чл.248 ал.1 от НПК.

 Настоящата инстанция не споделя изводите на първоинстанционния съд, че на досъдебното производство и конкретно в обвинителния акт, не са допуснати съществени отстраними процесуални нарушения, засягащи правото на защита. В диспозитива на обвинителния акт са включени отделните деяния, обхванати от продължаваното престъпление и сред тях няма такова, твърдяно като извършено от месец 06.2010г., до м. юли 2010г. когато е началния период на измамата на св.Т.П.и на продължаваното престъпление, по обвинението. За деяние през месец юни на 2010г. липсва и фактическо изложение в обстоятелствената част на акта. Посоченото представлява противоречие както между обстоятелствената част и диспозитива на обвинителния акт, така и противоречие в самия диспозитив и води до невъзможност, за разбиране на обвинението.   

На следващо място,от изложените фактически твърдения за измамата на св.Т.П.се твърди, че е извършена от месец юли 2010г. до 2015г. и е с предмет **** лв. Липсват обаче фактически твърдения и от обстоятелствената част на обвинителния акт не става ясно, защо е прието, че тази измама е довършена до 2015г. и кога на годината . Не е ясно също дали в сумата по обвинението, попада и сумата **** лв. за която се твърди, че била дадена на подсъдимия през 2010г. пак неясно кога, не от пострадалия, а от синът му, който не е сочен като ощетен. Изложени са и твърдения, че определена сума била изплатена за пострадалия от дружеството длъжник с ПН № 988/14.03.2012г., по сметката на *****, като от нея удържала хонорар и превела остатък на подсъдимия, а той през м.12.2016г. го дал на съпругата на пострадалия у когото, за периода 24.03.2012г. до 30.12.2016г. поддържал заблуждение, че въпросната сумата не била платена. От така посоченото в резюме изложение, не е ясно дали в диспозитива на обвинението, за измамата на св. П., чиито сочен от прокурора краен момент е 2015г., е включено и това поддържано у него от подсъдимия заблуждение - 24.03.2012г. до 30.12.2016г., което като факти му е вменено, с обстоятелствената част на обвинителния акт .

Относно втората измама, в обстоятелствената част на обвинителния акт са изложени факти единствено как подсъдимия въвел в заблуждение св. Д. Г., чието семейство включвало ****** й П. Г. и ****** й Г. Г., като последната била в ******* *********. Липсват фактически твърдения обаче за това как,  подсъдимия въвел и поддържал заблуждението у Г. Г. и **** й П. Г. Единствено декларативно е посочено, че всички членове на семейството си, създали невярна представа която подсъдимия поддържал, че ще ги представлява по ****** дела. Липсата на факти в тази насока не може да се замени от посоченото в акта, че св.Г. Г. предала при разследването, твърди дискове от компютрите си във ********, с кореспонденцията й с подсъдимия. За тази свидетелка, от изложеното в акта не става ясно и защо е прието, че деянието спрямо нея също е извършено в гр.*******, като са налице фактически твърдения, че била в ********* ********** ******* и от там превеждала на подсъдимия част от сумите, предмет на измамата. По отношение на предмета на самата измама, в обстоятелствената част на акта са налице две изложения които се разминават както по между си, така и  всяко от тях, с общия размер на сумата в диспозитива на обвинението. Това води до неяснота на самото обвинение, защото засяга не пресмятането, а неговия предмет. Така, например не става ясно дали през м. 02.2015г. св. Г. дал на подсъдимия веднъж сумата от *** лв. или на два пъти и какъв е размерът за тази сума, включен в повдигнатото обвинение. За сумата от **** лв., веднъж се твърди че същия свидетел я дал на подсъдимия в края на 2014 г. След това пак да се сочи, че му я дал тогава но, че била от обща сума **** лв. и **** лв. били превод от *********. Същевременно в първоначалното изложение за последните две суми, липсват такива твърдения. С обвинителния акт, прокурорът развива в пълнота обвинителната си теза. Главното предназначение на акта е да формулира ясно и точно обвинение, да определи предмета на доказване и участието на обвиняемия в него. В обстоятелствената част на акта задължително следва да се посочат всички съставомерни факти, обуславящи обективните и субективните признаци на престъплението - време, място, начин на извършване и участието на обвиняемия в него, като липсата на който и да е от тях, е съществено отстранимо процесуално нарушение на правото на защита, защото засяга възможността обвиненото лице, да научи в какво престъпление е обвинен. В тази насока т.р. № 2/2002г. на ОСНК на ВКС не е изгубило значението си, в същата насока е и т.р. № 6/2018г. на ОСНК на ВКС. Изложеното налага отмяна на обжалваното определение на РС – Харманли в частта с която, на осн. чл.248 ал.1т.3 от НПК е приета липса на допуснати на досъдебното производство, съществени отстраними процесуални нарушения, прекратяване на съдебното производство и връщане на делото на РП – Харманли, за отстраняването им и в тази насока, жалбата е основателна. По въпроса за непродължителния период на продължаваното престъпление, съдът не споделя доводите в жалбата защото няма пречка, докато трае поддържането на заблудата по отношение на едно лице, междувременно деецът да извърши такива измамливи действия и по отношение на друго, които да попадат в едногодишния срок по чл. 26 НК. Останалите оплаквания в жалбата, касаят делото по същество и също са неоснователни .  

Предвид на изложеното и на осн.чл.249 ал.3 от НПК съдът,

 

 О П Р Е Д Е Л И :

ОТМЕНЯ определение от проведено разпоредително заседание на 02.04.2019г. по НОХД № 502/2018 г. по описа на Районен съд – Харманли, в частта по чл.248 ал.1 т.3 от НПК, с която е приета липса на допуснати на досъдебното производство, съществени отстраними процесуални нарушения, вместо което ПОСТАНОВЯВА:

ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по НОХД № 502/2018 г.  по описа на РС – Харманли, поради допуснати на досъдебното производство отстраними съществени нарушения на процесуалните правила, довели до ограничаване правата на обвиняемия.

ВРЪЩА делото на Районна прокуратура – Харманли за отстраняването им, чрез изпълнение на дадените с настоящото определение, указания.

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ частна жалба с вх. № 3149 / 10.04.2019г., подадена от адв. Л., повереник на частния обвинител Т. Н. П., като НЕДОПУСТИМА.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.    

                                              

Председател:                                   Членове: 1.                  2.