Решение по дело №913/2018 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 606
Дата: 2 октомври 2018 г. (в сила от 24 януари 2019 г.)
Съдия: Златко Димитров Мазников
Дело: 20185530200913
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 март 2018 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

Номер:                            02.10.2018 год.               гр.Стара Загора

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Старозагорски районен съд                      VI наказателен състав

На 26 септември                                        Година: 2018

В публичното заседание в следния състав:

 

                                                       Председател: Златко Мазников

                                          Съдебни заседатели:

 

Секретар: Светла И.

Прокурор:

 

Разгледа докладваното от съдията Златко Мазников

а.н.дело № 913 по описа за 2018 година

 

 

            и за да се произнесе, съобрази:

            Обжалвано е наказателно постановление (НП) № 502 от 04.01.2018 год. на Директора на Регионална дирекция по горите – Стара Загора.

            Жалбоподателят С.А.С. твърди, че НП е незаконосъобразно, и моли същото да бъде отменено.

            Въззиваемата страна на Регионална дирекция по горите – Стара Загора счита жалбата за неоснователна и моли обжалваното НП да бъде потвърдено.

            Съдът, като прецени събраните доказателства и служебно провери изцяло законосъобразността на НП, намери за установено следното:

            С обжалваното НП, издадено въз основа на акт за установяване на административно нарушение (АУАН) № 502 от 31.10.2017 год. (сериен № 055839), жалбоподателят е санкциониран на основание чл.266, ал.1 от ЗГ - Закон за горите („Наказва се с глоба от 50 до 3000 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание, физическо лице, което в нарушение на този закон и на подзаконовите актове по прилагането му сече, извозва, товари, транспортира, разтоварва, придобива, съхранява, преработва или се разпорежда с дървесина и недървесни горски продукти”) за нарушение на чл.213, ал.1, т.1 от същия закон („Забраняват се покупко-продажбата и други разпоредителни сделки, товаренето, транспортирането, разтоварването, придобиването, съхраняването и преработването на дървесина, немаркирана с контролна горска марка, съответно с производствена марка”), изразяващо се в това, че на 05.10.2017 год. в 13:30 часа в с.Елхово, община Стара Загора, транспортирал с товарен автомобил „ЗИЛ 131”, рег.№ СТ 1569 ВТ, 10 простр. куб. м дърва за горене от акация, немаркирани с контролна горска марка, съответно производствена марка.  

            Фактическите констатации, отразени в АУАН и възпроизведени в НП, се потвърждават от съставения при проверката констативен протокол серия 301, № 006106 от 05.10.2017 год. и кореспондиращите със съдържанието му показания на свидетелите Г. Димитров Д. и П.П.С., които съдът кредитира с доверие като непротиворечиви и взаимно допълващи се, още повече, че жалбоподателят не ангажира доказателства, които да ги оборват.

            От събраните писмени (вж. л.15 - 30 от делото) и гласни доказателства се установява още, че процесната дървесина е била добита от законна сеч и транспортирана с товарен автомобил, собственост на търговското дружество, извършващо сечта, като, доколкото не се установи противното, жалбоподателят самоволно (т.е. без знанието и съгласието на извършващия сечта собственик на МПС)  е предприел транспортирането й от мястото на сечта до мястото, където е следвало да бъде натоварена, без изчака маркирането й с контролна горска марка, съответно производствена марка.

            При тези данни съдът намира, че описаното в НП нарушение и извършването му от жалбоподателя са доказани по несъмнен и безспорен начин, както и че с оглед на количеството на транспортираната дървесина и засегнатите от нарушението обществени отношения случаят не може да бъде квалифициран като маловажен по смисъла на чл.28 от ЗАНН (Закон за административните нарушения и наказания).

            В изпълнение на служебната си проверка за законосъобразност съдът не констатира и съществени нарушения на процесуалните правила, допуснати при съставянето на АУАН и/или издаването на НП, опорочаващи последното до степен на незаконосъобразност, обуславяща отмяната му. В частност административнонаказателното обвинение е формулирано от фактическа и правна страна, без да са налице несъответствия между описанието на нарушението и правната му квалификация, достатъчно пълно, точно и ясно, за да може жалбоподателят да го разбере и да организира адекватно защитата си.

            Същевременно, отчитайки от една страна като смекчаващи отговорността обстоятелства липсата на данни за друго предходно нарушение от жалбоподателя на разпоредбите на ЗГ и фактът, че процесната дървесина, ако и да не е била маркирана с горска марка, е била добита от законна сеч, а от друга страна – количеството на транспортираната от жалбоподателя дървесина, съдът намира още, че наложената на жалбоподателя глоба в размер на 300 лева (значително под средния размер на предвиденото в закона наказание и много по-близко до минималния му, отколкото до максималния му размер) се явява адекватна на тежестта на конкретното нарушение.

            В съответствие с разпоредбата на чл.273, ал.1 от ЗГ е и постановеното от наказващия орган отнемане в полза на държавата на вещите, предмет на нарушението - 10 простр. куб. м дърва за горене от акация, но не и постановеното от него отнемане на вещта, послужила за извършване на нарушението – товарен автомобил „ЗИЛ 131” с рег.№ СТ 1569 ВТ. Вярно е, че според цитираната разпоредба последният би могъл да бъде отнет, независимо чия собственост е, но само ако се установи, че е използван независимо или против волята на собственика му. Под „използван“ обаче следва да се разбира използването му за извършване на конкретното деяние, т.е. за транспортирането на дървесина, която не е маркирана с контролна горска марка, съответно производствена марка, а както вече беше отбелязано, жалбоподателят самоволно (т.е. без знанието и съгласието на извършващия сечта собственик на МПС)  е предприел транспортирането й в нарушение на закона (без изчака маркирането й с контролна горска марка, съответно производствена марка) от мястото на сечта до мястото, където е следвало да бъде натоварена.

            По тези съображения съдът намира, че обжалваното НП следва да бъде отменено като незаконосъобразно в частта му, с която се постановява отнемане в полза на държавата на вещта, послужила за извършване на нарушението – товарен автомобил „ЗИЛ 131” с рег.№ СТ 1569 ВТ,  и потвърдено като законосъобразно в останалата му част.

            Водим от горните мотиви, съдът  

         

                               Р  Е  Ш  И :

 

            ОТМЕНЯ наказателно постановление № 502 от 04.01.2018 год. на Директора на Регионална дирекция по горите – Стара Загора в частта му, с която на основание чл.273, ал.1 от Закона за горите се постановява отнемане в полза на държавата на товарен автомобил „ЗИЛ 131” с рег.№ СТ 1569 ВТ.

 

            ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 502 от 04.01.2018 год. на Директора на Регионална дирекция по горите – Стара Загора в останалата му част.

 

            Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено, пред Административен съд Стара Загора.

 

 

                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: