Решение по дело №2668/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 570
Дата: 15 април 2020 г. (в сила от 29 май 2020 г.)
Съдия: Валерия Иванова Братоева Дамгова
Дело: 20191100902668
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 13 декември 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

гр. София, 15.04.2020 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VI-16 състав в закрито съдебно заседание на петнадесети април две хиляди и двадесета година, в състав:

 

СЪДИЯ: ВАЛЕРИЯ БРАТОЕВА

 

като разгледа ч. търг. дело № 2668 по описа за 2019 година, взе предвид следното.

 

Производството е по реда на чл. 25 от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (ЗТРРЮЛНЦ) вр. глава XXI „Обжалване на определенията“ ГПК.

Образувано е по жалба № 20191129090032/09.12.2019 г. на А.З.С.М.П.Ц. "С.Т." М.К. ООД, ЕИК********, срещу отказ № 20191128132819/02.12.2019 г. на АВ–ТРРЮЛНЦ за вписване заличаването на М.П.А., ЕГН **********, като съдружник, поради настъпване на смъртта му.

В жалбата се излагат доводи за незаконосъобразност на отказа, тъй като дружеството нямало вписан управител, поради което другият съдружник В.И.А., ЕГН ********** била овластена от общото събрание на съдружниците да заяви заличаването на починалия съдружник. В жалбата се твърди, че възможността дружественият дял да се наследява била само евентуална, но при всички случаи членството на починалия съдружник било прекратено и това обстоятелство подлежало на вписване.

Съдът като разгледа събраните доказателства, намира следното:

Със заявление А4, вх. № 20191128132819/28.11.2019 г. е заявено за вписване в ТРЮЛНЦ по партидата на А.З.С.М.П.Ц. "С.Т." М.К. ООД, ЕИК********, прекратяване членството на М.П.А., ЕГН **********, в дружеството, поради настъпилата му смърт.

Длъжностното лице при АВ приело, че заявилото вписването лице - изрично упълномощен от другия съдружник адвокат не разполага с активна легитимация, тъй като упълномощителят В.И.А., ЕГН ********** не била управител на дружеството или прокурист и не разполагала с представителна власт по отношение на последното (чл. 15, ал. 1, т. 1 ЗТРРЮЛНЦ, вр. чл. 141, ал. 2 ТЗ и чл. 15, ал. 1, т. 2 ТЗ, вр. чл. 21, ал. 1 ТЗ), поради което не би могла да представлява търговеца в регистърното производство, респ. да учредява представителна власт от името на търговеца в полза на адвокат.

Жалбата е неоснователна.

В определение № 141 от 02.03.2011 г. по т. д. № 736/2010 г., Т. К., ІІ Т. О. на ВКС, е разяснено, че в разпоредбата на чл. 15 ЗТР са посочени ясно лицата, легитимирани да заявяват вписване, заличаване и обявяване в регистъра (ал. 1), както и лицата, които могат да подават заявление по чл. 13 ЗТРРЮЛНЦ за вписване, заличаване и обявяване (ал. 2). Буквалният прочит на чл. 15, ал. 1 и ал. 2 ЗТРРЮЛНЦ води до несъмнен извод, че законодателят е разграничил правните действия по сезиране на Агенцията по вписвания чрез заявяване на подлежащите на вписване, заличаване и обявяване обстоятелства и актове от фактическите действия по подаване на заявлението, с което се извършва сезирането. Основанията за недопустимост на извършено в търговския регистър вписване са изяснени в Тълкувателно решение № 1/06.12.2002 г. на ОСГК на ВКС - т. ІІІ, което в тази си част не е изгубило значение и при действието на ЗТРРЮЛНЦ. Съгласно указанията в т. ІІІ от цитираното решение, недопустимо е вписването, което е постановено по искане на нелегитимирано в регистърното производство лице, както и вписването, извършено при първоначална липса на сезиране. Преценявано от гледна точка на разпоредбите на ЗТРРЮЛНЦ, даденото разрешение сочи, че недопустимо би било това вписване, което е извършено по заявление на лице извън кръга на посочените в чл. 15, ал. 1 ЗТРРЮЛНЦ заявители - търговецът, друго предвидено в закон лице или адвокат с изрично пълномощно за представителство пред Агенцията по вписвания, респ. вписването, извършено без да е подадено заявление за вписване. Допустимостта на вписването е обусловена единствено от личността на заявителя, който трябва да е от кръга на изброените в чл. 15, ал. 1 ЗТРРЮЛНЦ лица и да е автор на заявлението по чл. 13, ал. 1 ЗТРРЮЛНЦ, не и от личността на подателя, който депозира фактически заявлението по чл. 13 ЗТРРЮЛНЦ пред длъжностното лице по регистрация.

В случая, заявител е юридическото лице - А.З.С.М.П.Ц. "С.Т." М.К. ООД, ЕИК********, което пред трети лица принципно следва да се представлява от назначения му управител. В хипотеза на липсващ такъв общото събрание на съдружниците като волеобразуващ орган е компетентно да избере нов управител, но не и да овластява един от съдружниците да представлява дружеството ad hoc – за конкретно действие. Върховният орган на юридическото лице – общото събрание на съдружниците, респ. едноличният собственик на капитала разполага с компетентност да избере друго лице, което да осъществява представителна власт по отношение на дружеството, но не и да овластява лице, което не е управител за извършване на волеизявления по отношение на трети лица. До избирането на управител/и представителните функции не биха могли да бъдат осъществявани, включително не би могло да се инициира и регистърно производство.

Съдебната практика е противоречива относно възможността прекратил участието си в ООД съдружник да заяви за вписване собственото си заличаване, но няма никакво противоречие относно невъзможността съдружник да заявява за вписване заличаването на друг съдружник. В ТЪЛКУВАТЕЛНО РЕШЕНИЕ № 3 от 15.11.2013 г. по тълк. д. № 3/2013 г., ОСГТК на ВКС е разяснена същността на органното представителство на юридическите лица, което е начин на волеобразуване и волеизявяване, тъй като органът е част от ЮЛ, а проявата на действията на органа към трети лица, е проява на самото ЮЛ. При липсата на избран органен представител дружеството е в невъзможност да волеизявява и затова действията на В.И.А., ЕГН **********, която не е избрана за управител не представляват действия/волеизявления на юридическото лице. Съответно Алексиева не може да заявява за вписване обстоятелства по партидата на дружеството в търговския регистър нито лично, нито чрез упълномощен адвокат.

Настъпване на прекратяването на членството на М.П.А., ЕГН ********** е резултат на смъртта му, но за вписване на това обстоятелство е необходимо дружеството да има назначен управител, който да заяви за вписване настъпилата промяна.

Следователно депозираното заявление е подадено от адвокат, упълномощен от лице без представителна власт спрямо А.З.С.М.П.Ц. "С.Т." М.К. ООД, ЕИК********, поради което по същото в правилно приложение на закона е постановен отказ, основан на липсата на активна процесуална легитимация, съответно жалбата срещу отказа се явява неоснователна и следва да се остави без уважение.  

Така мотивиран, съдът

Р  Е  Ш  И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалба № 20191129090032/09.12.2019 г. на А.З.С.М.П.Ц. "С.Т." М.К. ООД, ЕИК********, срещу отказ № 20191128132819/02.12.2019 г. на АВ–ТРРЮЛНЦ за вписване заличаването на М.П.А., ЕГН **********, като съдружник.

Решението подлежи на обжалване пред Софийски апелативен съд в 7-дневен срок от съобщаването му на жалбоподателя чрез адв. Г.В..

 

 

СЪДИЯ: