Решение по дело №574/2019 на Районен съд - Кюстендил

Номер на акта: 324
Дата: 8 октомври 2019 г. (в сила от 19 декември 2019 г.)
Съдия: Светослав Емилов Петров
Дело: 20191520200574
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

гр. Кюстендил, 08.10.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

КЮСТЕНДИЛСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, ХII-ти състав, в публично заседание, проведено на деветнадесети септември, две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: СВЕТОСЛАВ ПЕТРОВ

 

           при секретаря Светла Христова, като разгледа докладваното от съдията АНД № 574 по описа за 2019 година, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН.

Образувано е по жалба на „Кюстендилска вода" ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.Кюстендил, ул. „Цар Освободител“ №15, представлявано от управителя Г. С. Г. срещу наказателно постановление  № СИ-75/19.03.2019 г., издадено от Началник на Регионален отдел „МН западна България“ на ГД „Метрологичен надзор“, с което е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 200 (двеста) лева на основание чл. 85 ал. 2, във вр. с чл. 85 ал. 1 от ЗИ за извършено административно нарушение на чл. 44 т. 2, във вр. с чл. 43 ал. 1 от ЗИ.

В подадената жалба и впоследствие в ходя на процеса се релевират оплаквания за незаконосъобразност и неправилност на издаденото наказателно постановление, като се навеждат доводи за нарушение на материалния закон и процесуалните правила по установяване и санкциониране на административното нарушение, по аргументи, подробно изложени в депозираната жалба и в съдебно заседание.

Въззиваемата страна не изпраща представител, депозирано е писмено становище в което подробно се аргументират доводи за потвърждаване на НП.

Съдът, като съобрази събраните по делото доказателства - поотделно и в тяхната съвкупност, взе предвид изложеното в жалбата и съобрази разпоредбите на закона, намери за установено следното:

На 11.09.2018 г., около 11:15 часа, служителите на ДА „Метрологичен надзор“ – Д.Д. и Д.П. извършили надзорна проверка в обект - водопроводно отклонение към жилищна сграда, намираща се в гр. Кюстендил, ул. „Черно море"№ 5, партиден номер 1041003. Дружеството, което осъществява водоснабдяване на територията на гр. Кюстендил е "Кюстендилска вода" ЕООД, и водопроводно отклонение се използва от същото дружество за измерване на доставената вода за питейно-битови нужди, с цел осъществяване на търговски плащания, т.е. средството за измерване - водомер, попада в приложното поле на чл. 5 от Закона за измерванията. При проверката било установено, че за измерване на вода за питейно-битови нужди, с цел осъществяване на търговски плащания, "Кюстендилска вода" ЕООД на описаният обект използва водомер за студена вода (40° С), тип необозначен, с идентификационен № Т554882 произведен в Полша с технически и метрологични характеристики: Qn-необозначен, който в момента на проверката се намирал в употреба, тъй като бил монтиран на водопроводното отклонение към водопроводната инсталация на жилищна сграда и осигурявал снабдяването и с вода за питейно-битови нужди.

Водомерът бил без знак за последваща проверка по чл. 846, т. 5 от Наредбата за средства за измерване, който подлежат на метрологичен контрол (ДВ, бр. 98/2003г., изм. и доп.), удостоверяващ извършен контрол на средства за измерване по чл. 43, ал.1 от ЗИ, защото вместо знак за последваща проверка има поставена пломба с отпечатък от едната страна „ОК" а от другата страна „S◊". При проверката върху процесния водомер е нямало поставен друг знак за последваща проверка освен описания по-горе.

На 22.10.2018г. е съставен АУАН № 2БЛ-173 срещу жалбоподателя, в който са отразени посочените обстоятелства. Прието било, че е нарушен чл. 44 т. 2, във вр. с чл. 43 ал. 1 от ЗИ. Съставеният АУАН № 2БЛ-173 /22.10.2019г. бил връчен на Г.В.Н., за който е счетено, че е надлежно упълномощен.

На 19.03.2019г. е издадено обжалваното НП и е връчено на В. Д. по пощата на 27.03.2019г. на адреса на седалище и управление на санкционираното дружество.

Процесната жалба е изпратена с „Екнот експрес“ на 02.04.2019г. от В. Д.*** на „Кюстендилска вода“ ЕООД.

Горната фактическа обстановка се установява от събраните по делото доказателства, а именно: документите, съдържащи се в административнонаказателната преписка и показанията на свидетели Д., П. и Н..

Жалбата е процесуално допустима, като подадена в срок, срещу подлежащ на атакуване акт и от лице, което има право на такава.

Разгледана по същество, жалбата е основателна. Съображенията за този са следните:

В хода на процеса елементите от състава на нарушението бяха доказани, но в административнонаказателното производство са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, обосноваващи отмяната на атакуваното НП, а именно:

АУАН № 2БЛ-173 /22.10.2019г. е връчен на лицето Г.В. Н. От приложеното по делото пълномощно е видно, че Г. С. Г. управтил на санкционираното дружество е упълномощил Н. банкетно без да се сочи конкретно представителната власт на упълномощеното лице пред Главна Дирекция “Метрологичен надзор“ на ДАМТН и няма изрично упълномощаване, че Н. има право да получава актове за установено административно нарушение.

Пълномощникът в настоящия случай не е бил упълномощен да представлява „Кюстендилска вода“ ЕООД по отношение получаване на акта за установено административно нарушение и впоследствие при издаване на наказателното постановление от Главна Дирекция “Метрологичен надзор“ на ДАМТН. За осъществяване на представителството в тази хипотеза е необходими изрично упълномощаване, тъй като съставянето на АУАН и НП не е обичайна търговска дейност, общото упълномощаване не е достатъчно и е необходими изрично такова. Предявяването на АУАН и НП, връчването на препис от тях на лице без представителна власт е в противоречие с процесуалните правила на чл.43 ал.1 и ал.5 от ЗАНН и се явява съществено процесуално нарушение /изцяло в смисъла на гореизложеното е Решение № 171 от 07.06.2017г. по касационно НАХД № 119/2017г. по описа на Административен съд – гр. Кюстендил и трайната съдебна практика на пряката касационна инстанция в случая/.

Воден от горното наказателното постановление, следва да бъде отменено, поради допуснато и неотстранимо съществено процесуалното нарушение.

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № СИ-75/19.03.2019 г., издадено от Началник на Регионален отдел „МН западна България“ на ГД „Метрологичен надзор“, с което на „Кюстендилска вода" ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.Кюстендил, ул. „Цар Освободител“ №15, представлявано от управителя Г. С. Г. е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 200 (двеста) лева на основание чл. 85 ал. 2, във вр. с чл. 85 ал. 1 от ЗИ за извършено административно нарушение на чл. 44 т. 2, във вр. с чл. 43 ал. 1 от ЗИ.

Решението подлежи  на обжалване пред Административен съд – гр.Кюстендил в 14-дневен срок от съобщаването му.

 

                                   Районен съдия: