Решение по дело №4/2019 на Районен съд - Средец

Номер на акта: 11
Дата: 5 април 2019 г. (в сила от 3 май 2019 г.)
Съдия: Пламен Маринов Дойков
Дело: 20192170200004
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 януари 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 № 23

гр. Средец, 05.04.2019г.

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

Средецкият районен съд, наказателен състав, в публично заседание на шести март през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: Пламен Дойков

при секретаря Мaринка Маринчева  и в присъствието на прокурор ......................., като разгледа докладваното от съдията Дойков НАХД № 4 по описа за 2019год., за да се произнесе, взе предвид следното:

             Производство по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН.

             С Наказателно постановление № 990/26.11.2018г. на инж. С. И.  Б. – Директор на РДГ Бургас на В.Ф.М., ЕГН: **********, с адрес *** на основание чл. 275, ал. 1, т. 2 вр. чл. 266, ал. 1  от Закона за горите и чл. 53, ал. 1 и ал. 2 от ЗАНН е наложена глоба в размер на 1200.00лева/хиляда и двеста лева/ за нарушение на чл. 207 от Закона за горите. Ф. е наказан за това, че на 05.11.2018г. в землището на с. Кирово, в имот с идентификатор № 36938.17.26 , товари 14.30пр.м3 дърва от дървесен вид „дъб” и „цер” с дължина от 1м. на камион „Мерцедес 1317” с рег. № А9164КК, без да са маркирани с марка за собственост на Община Средец от длъжностно лице определено от кмета на Община Средец .   

В.Ф.М., ЕГН: **********, с адрес *** е  останал недоволен от наложеното му наказание. Излага се , че издаденото НП не отразявало в пълна степен фактическата обстановка , в следствие на което противоречало на процесуалноправните и материалноправните законови разпоредби. Моли за отмяната му. В съдебно заседание жалбоподателят се явява с адв. Г.Г..***. Жалбата се поддържа, като се взема и становище, че в наказания не е имало умисъл за извършване на деянието, понеже така му било наредено от работодателя му. Твърди се също, че не е имало реализиран транспорт, а вътрешна товарно – разтоварна дейност в рамките на имота.   

Ответникът по жалбата – РДГ Бургас, редовно призован, се представялва от юрисконсулт Е. Г. Д. – С.. Страната заема становище, че жалбата е неоснователна, а издаденото наказателно постановление да бъде потвърдено като безспорно доказано.

Контролиращата страна Районна прокуратура гр. Средец не се представлява и не взема становище.

            Съдът, след като обсъди доводите на страните и събраните по делото доказателства, приема за установено следното:

            На 05.11.2018г. свидетелите Я.П.Л. и Л.Б.Б. – служители на ТП „ДГС” гр. Средец, заедно с колегата им Ж. Ж., изпълнявали служебните си задължения. Около обяд се намирали в замлището на с. Тракийци, като чули шум от дейност по преместване и товарене на автомобили. На около 150метра от табелата на с. Тракийци , свидетелите забелязали два камиона и фигури с дървесина. Свидетелите започнали наблюдение на лицата, които извършвали дейност по товарене на двата камиона. След като натоварили двете МПС, лицата преместили единия камион , качили се на другия и потеглили. Служителите на ТП „ДГС” Средец спрели за проверка МПС – то. При извършената проверка било установено, че за дървесината нямало издадени превозни билети, не била маркирана с КГМ, производствена или общинска марка.  На място бил повикан свидетелят С.Д.С.,***. С. също се убедил в констатациите на колегите си и  съставил АУАН № 101435/ 05.11.2018г.. Съставеният акт бил връчен на В.Ф.М., който вписал в АУАН, че написаното в акта отговаря на истината.  

            В съдебно заседание наказаният е дал обяснения. М. не отрича, че на посочената дата се е намирал на мястото описано от свидетелите. М. твърди, че мъжът за когото работел – В. Ч., му казал да товари дървесината. Наказаният товарил заедно с още четирима човека. На натоварените дървета нямало поставени марки – контролна, производствена или общинска.

В законоустановения срок инж. С. И. Б. – Директор на РДГ Бургас  е издал против В.Ф.М., ЕГН: **********, с адрес *** обжалваното Наказателно постановление № 990/26.11.2018г.

Горната фактическа обстановка се установи от съвкупната преценка на обясненията на жалбоподателя, показанията на разпитаните свидетели С.Д.С., Я.П.Л., Л.Б.Б., приложените по делото писмени доказателства.

Наказателното постановление е изпратено на В.М., връчено на 28.12.2018г. на член на семейството му. В законоустановения срок е подадена жалба , чрез административно – наказващия орган. 

Въз основа на така установените факти по делото съдът достига до следните правни изводи:

Жалбата е подадена по предвидения в закона ред пред компетентен съд в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН от лице, което има право да обжалва наказателното постановление, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, жалбата е основателна .

При извършената служебна проверка, съдът констатира , че акта за установяване на административно нарушение и наказателното постановление са издадени от компетентните органи. Наказателното постановление е издадено от компетентен орган,  преди изтичането на давностните срокове по чл. 34 от ЗАНН.

От събраните в делото доказателства могат да се направят следните изводи.  

Настоящият състав счита, че са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и неправилно е приложен материалния закон, израззило се в следното. На първо място в АУАН е посочено, че нарушението е извършено в землището на с. Тракийци, общ. Средец в имот № 36938.14.26 , а в наказателното постановление се сочи , че това е станало в землището на с. Кирово, в имот с идентификатор № 36938.17.26. Видно от това има различие в мястото на извършване на нарушението. От АУАН е видно, в изложението на обстоятелствата по извършване на нарушението, е отразено, че дървесината е добита от имот № 36938.17.26 , землище на с. Тракийци, общ. Средец. Това се явява нарушение на чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН, като неяснотата на претендираното място на нарушението засяга възможността на наказания да разбере на кое място е реализирал нарушението. На следващо място състава на чл. 207 от Закона за горите сочи, че „Дървесината, добита извън горските територии, преди транспортиране се маркира с марка - собственост на общината, на чиято територия е извършен добивът. Маркирането се извършва от длъжностно лице, определено от кмета на общината.” На В.Ф.М. е предявено административно обвинение , че на „на 05.11.2018г. в землището на с. Кирово, в имот с идентификатор № 36938.17.26 , товари 14.30пр.м3 дърва от дървесен вид „дъб” и „цер” с дължина от 1м. на камион „Мерцедес 1317” с рег. № А9164КК, без да са маркирани с марка за собственост на Община Средец от длъжностно лице определено от кмета на Община Средец”. Видно от събраните по делото доказателства, М. не е упълномощен да маркира дървесината, няма вменено към него такова задължение. В състава по чл. 207 от Закона за горите няма изпълнително деяние „товарене”, за което М. да следва да търпи санкция във вр. чл. 266, ал. 1 от Закона за горите. В тази връзка може да се счете, че е нарушена разпоредбата на чл. 57, ал. 1, т. 6 от ЗАНН.

По тези съображение , настоящия състав счита, че следва наказателното постановление да бъде отменено като незаконосъобразно.   

Водим от изложеното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

Р  Е  Ш  И  :

 ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 990/26.11.2018г. на инж. С. И.  Б. – Директор на РДГ Бургас, с което на В.Ф.М., ЕГН: **********, с адрес *** на основание чл. 275, ал. 1, т. 2 вр. чл. 266, ал. 1  от Закона за горите и чл. 53, ал. 1 и ал. 2 от ЗАНН е наложена глоба в размер на 1200.00лева/хиляда и двеста лева/ за нарушение на чл. 207 от Закона за горите, като незаконосъобразно.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Бургас  в 14- дневен срок от съобщението до страните.

 

                                                                                  СЪДИЯ: