Решение по дело №198/2020 на Районен съд - Троян

Номер на акта: 260029
Дата: 12 ноември 2020 г. (в сила от 14 януари 2021 г.)
Съдия: Антоанета Маринова Симеонова
Дело: 20204340200198
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 юни 2020 г.

Съдържание на акта

  Р Е Ш Е Н И Е 

 

             

 

                                             гр. Троян, 12.11.2020 год.

 

 

                                                 В ИМЕТО НА НАРОДА

          Троянски районен съд, първи състав, в открито съдебно заседание на дванадесети октомври две хиляди и двадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНТОАНЕТА СИМЕОНОВА

 

при секретаря Ценка Банчева, като разгледа докладваното от съдията Симеонова АНД № 198 по описа  на Троянски районен съд за 2020 г., за да се произнесе, съобрази следното:

                                                           Производство по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

 

          С наказателно постановление № 487383-F521106 от 03.01.2020 г., издадено от ****** – Директор на ТД на НАП гр. Велико Търново, на  ЕТ „МЕДИ КОМЕРС-******“,*****, със седалище и адрес на управление: гр.   ,  е наложена имуществена санкция в размер на 700.00 /седемстотин/ лева, за нарушение по чл.96, ал.1 от ЗДДС.

         Наказателното постановление е обжалвано в законоустановения срок от  представляващия ЕТ „МЕДИ КОМЕРС-*****“ , като с жалбата се иска от съда да постанови решение, с което да отмени наказателното постановление като незаконосъобразно. Изложени са доводи за допуснати съществени процесуални нарушения и твърдения, че случаят е маловажен.         За жалбоподателя „ЕТ „МЕДИ КОМЕРС-******“,     редовно призовани,  в съдебно заседание не се явява управителя, а се представлява от пълномощника адвокат Е.Ц. от ЛАК, който поддържа жалбата и по същество на делото в представена писмена защита излага подробни доводи и правни аргументи в подкрепа на искането за отмяна на наказателното постановление.  

          За ответника по жалбата -  ТД на НАП гр.Велико Търново, редовно призовани, в съдебно заседание не се явява представител, представлява се от юрисконсулт Д.Д.И, която оспорва жалбата и моли обжалваното НП да бъде потвърдено. Подробни аргументи юрисконсулт И***** е изложила в представена писмена защита.  Ангажирани са доказателства.

         От приложените към делото и приети писмени доказателства, както и от показанията на разпитаните по делото свидетели Г.С.Д., Н.П.Т., Н.П.Ц. и М.М.М., преценени поотделно и в тяхната съвкупност, съдът приема за установено следното от фактическа страна:

          На 02.10.2019 г. била извършена проверка в хранителен магазин, няходящ се в гр.******* експлоатиран от „ЕТ „МЕДИ КОМЕРС-******“,  от инспекторите по приходите от ТДНАП гр.В.****** – Г.С.Д. и М.М.М..  

           Констатациите от проверката били отразени в протокол за извършена проверка   № 0363896 от 02.10.2019г., съставен от свидетелите Д. и М.. В него е отразено, че на проверката за търговеца е присъствал представляващият *******. В протокола е отразено, че законният представител следва да се яви на 06.10.2019г.  при проверяващите, като представи справка за оборотите по месеци за периода 01.10.2016г. до 30.09.2017г., от 01.10.2017г. до 30.09.2018г.  и от 01.10.2018г. до 30.09.2019г., както и копия на отчетите, от които е взет оборота за същите периоди.

          На база представените отчети служителите на ТДНАП гр.В.Търново установили, че за 12 последователни месеца в периода м.април 2018г. – м.март 2019г. облагаемият оборот в проверения хранителен магазин е бил в размер на 50 147.06 лв., с оглед на което те приели, че в срок до 08.04.2019г. ЕТ „МЕДИ КОМЕРС-*******“ е следвало да подаде заявление за регистрация  по ЗДДС, тъй като тогава е изтекъл 7-дневния срок  за това от достигане на облагаемия оборот над 50 000 лева.

          На 02.11.2019г. свид.Г.Д. съставил на ЕТ „МЕДИ КОМЕРС-******“,ЕИК ****** Акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ с № F 521106    за нарушение по чл.96, ал.1 от ЗДДС. 

           Актосъставителят Г.Д. към момента на съставяне на АУАН заемал длъжността „Инспектор по приходите“  при ЦУ на НАП. В акта са отразени като свидетели на съставяне на акта Н.П.Т. и Н.П.Ц..

          Представляващият търговеца  ЕТ „МЕДИ КОМЕРС-******“  присъствал по време на съставяне на акта, като препис от същия му бил връчен. Той не отразил възражения или обяснения.      

           В тридневния срок по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН не е направено писмено  възражение  срещу АУАН.

           На 03.01.2020г.  директорът на ТДНАП гр.Велико Търново е издал атакуваното наказателно постановление.

          При така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

 По допустимостта на жалбата: Жалбата е с правно основание чл.59, ал.1 от ЗАНН, подадена в преклузивния срок по ал.2 от този текст, от легитимиран субект /срещу когото е издадено атакуваното НП /, при наличие на правен интерес от обжалване и пред компетентния съд  / по местоизвършване на твърдяното нарушение /, поради което е процесуално ДОПУСТИМА.

            Разгледана по същество, същата се явява ОСНОВАТЕЛНА.

          Същественото при производството от административно - наказателен характер е да се установи спазена ли е процедурата по съставяне на акта за установяване на извършеното административно нарушение; съставеният акт съдържа ли императивно определените в закона реквизити, актът предявен ли е на нарушителя и правилно и законосъобразно ли е оформено предявяването; компетентността на актосъставителя; има ли извършено деяние, което да представлява административно нарушение по смисъла на чл.6 от ЗАНН,  дали това деяние е извършено от лицето, посочено в акта като нарушител, и дали е извършено виновно; наказателното постановление издадено ли е от компетентен орган и при спазване на императивните разпоредби за съдържание, реквизити и срокове.

По приложението на материалния и процесуалния закон: 

Обжалваното НП е издадено от  упълномощен за това орган, съгласно Заповед № ЗЦУ-ОПР-17 от 17.05.2018 година на Изпълнителния директор на НАП, поради което издалото НП лице е компетентно. С оглед длъжностното качество на актосъставителя и във връзка със същата заповед, съдът намира, че АУАН е съставен от компетентен орган, при изпълнение на неговите служебни задължения.

Съдът счита, че атакуваното наказателно  постановление е издадено в срок, но намира, че в производството по издаването му са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които водят до незаконосъобразност, необоснованост и неправилност  на същото и са основание за отмяна на НП.

Жалбоподателят ЕТ „МЕДИ КОМЕРС-********“  е санкциониран за нарушение по чл. 96, ал.1 от ЗЗДС, съгласно която разпоредба, всяко данъчно задължено лице, което е установено на територията на страната, с облагаем оборот 50 000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 7-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по този закон. Когато оборотът е достигнат за период не по-дълъг от два последователни месеца, включително текущия, лицето е длъжно да подаде заявлението в 7-дневен срок от датата, на която е достигнат оборотът.

Съгласно чл. 101, ал.1 от същия законрегистрацията се извършва, като лицето, което е длъжно или има право да се регистрира, подава в компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите заявление за регистрация по образец или на основание чл. 100, ал. 5 заявява регистрация по избор пред Агенцията по вписванията.

          Съгласно санкционната разпоредба на чл.178, ал.1 от ЗДДС, данъчно задължено по този закон лице, което е длъжно, но не подаде заявление за регистрация или заявление за прекратяване на регистрация в установените по този закон срокове, се наказва с глоба - за физическите лица, които не са търговци, или с имуществена санкция - за юридическите лица и едноличните търговци, в размер от 500 до 5000 лв.

Адв.Ц. е изложил твърдения, че е налице съществено процесуално нарушение, тъй като в съставения АУАН и издаденото НП срещу ЕТ „МЕДИ КОМЕРС-*****“ не са посочени времето и мястото на извършване на твърдяното нарушение, като и липсва описание на обстоятелствата, при което нарушението е извършено.

Съдът споделя възражението на пълномощника на санкционирания ЕТ. Съгласно чл.42, т.2 и чл.57, ал.1 т.5 от ЗАНН, както в акта, така и в НП, следва да бъдат отразени датата и мястото на извършеното нарушение. В случая посоченото място - гр.******* е неотносимо към извършване на твърдяното нарушение, тъй като там само е обекта, където едноличният търговец осъществява своята дейност. Съдът намира, че местоизвършването на нарушението е мястото, където е било дължимото поведение на жалбоподателя  да подаде заявление за регистрация, а именно-компетентната ТД на НАП гр.******. Това място обаче не е посочено нито в акта, нито в НП.

             И в акта, и в НП са посочени две дати във връзка с извършване на нарушението – 02.10.2019г., когато е извършена проверката в търговския обект и „в срок до 08.04.2019г.“, без да е конкретизирана датата, приета за време на извършване на нарушението. С така посочване на времето на извършване на твърдяното нарушение се накърнява правото на защита на наказаното лице, което следва да се защитава по очертаната рамка на административнонаказателното обвинение.

В случая облагаемият оборот за 12 последователни месеца в периода м.април 2018г. – м.март 2019г. е бил достигнат към 31.03.2019г. и седмодневния срок е изтекъл на 07.04.2019 г. Тъй като 07.04.2019г. е бил неделен ден, срокът е изтекъл на 08.04.2019г. /понеделник/. С оглед на което деянието, осъществено чрез бездействие, е извършено на 09.04.2019г. Посочената дата 09.04.2019г. е тази, следваща последния ден от седмодневения период, до който е следвало жалбоподателят  да подаде заявление за регистрация по ЗДДС по образец. Тази дата не е посочена като време на извършване на твърдяното нарушението нито в акта, нито в НП.

          В случая административното обвинение не е формулирано по начин, по който санкционираното лице да може адекватно да организира защитата си по него. Времето и мястото на извършване на нарушението са елементи от обективната страна на състава на същите и следва, както да бъдат установени по несъмнен начин, така и ясно и недвусмислено посочени в АУАН и в НП. Липсата или неправилното им посочване  представлява съществено процесуално нарушение, тъй като опорочава изцяло производството по ангажиране на административнонаказателната отговорност на жалбопоателя и представлява нарушение на правото на защита на санкционираното лице.

            Съдът намира, че нарушението, за което е санкциониран жалбоподателят, макар формално да е осъществено от обективна страна, предвид че посоченото деяние в съставения АУАН и  издаденото въз основа на него НП не съдържа всички обективни признаци на административно нарушение по чл.96, ал.1 от ЗДДС, то не осъществява съставът на  нарушението, за което ЕТ е бил санкциониран.

           Жалбоподателят ЕТ „МЕДИ КОМЕРС-******* не е претендирал присъждане на разноски.

           Предвид изложеното съдът счита, че обжалваното наказателно постановление  се явява неправилно, необосновано и незаконосъобразно  и като такова следва да бъде отменено, поради което и на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН,

 

Р Е Ш И :

 

          ОТМЕНЯ наказателно постановление   № 487383-F521106 от 03.01.2020 г., издадено от ***** – Директор на ТД на НАП гр. Велико Търново,  с което на  ЕТ „МЕДИ КОМЕРС-******“,  ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.*******,  е наложена имуществена санкция в размер на 700.00 /седемстотин/ лева, за нарушение по чл.96, ал.1 от ЗДДС,  като неправилно, необосновано и незаконосъобразно.

          Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд гр. Ловеч по реда на глава ХІІ от АПК в 14-дневен срок от съобщението на страните, че е изготвено с мотивите.

 

 

                                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: