Решение по дело №83/2009 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 62
Дата: 12 февруари 2009 г. (в сила от 30 юли 2009 г.)
Съдия: Мариета Димитрова Бушандрова
Дело: 20092120200083
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 януари 2009 г.

Съдържание на акта Свали акта

    Р Е Ш Е Н И Е

 

207                                          30.05.2009г.                           град Бургас

 

В   И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Бургаският районен съд,        наказателно отделение, XII-ти състав

На тридесети май                                                                   година 2009

В публично заседание в следния състав:

 

                                             Председател: ХІІ наказателен състав

                                             Съдебни заседатели:

 

Секретар: ХІІ наказателен състав

Прокурор:

като разгледа докладваното от съдия ХІІ наказателен състав

НАХД № 83 по описа  на съда за 2009 година

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по повод жалбата на А.Х.Я., ЕГН: **********,***, против наказателно постановление №14038 от 10.10.2008г., издадено от началника на група в сектор “ПП”-КАТ към ОДП гр.Бургас, с което за нарушения на чл. 20, ал. 2, предл.1 от Закона за движение по пътищата / ЗДвП / и чл.5, ал.2, т.3, предл.1 от ЗДвП, на основание чл.179, ал.2, предл.1 от ЗДвП и чл.174, ал.1, предл.1 от ЗДвП, на жалбоподателя са наложени наказания глоба в размер на 200 лева, за първото нарушение и глоба в размер на 300 лева за второто нарушение, както и  лишаване от право да управлява МПС за срок от 9 месеца.

Жалбата е процесуално допустима, тъй като е подадена в законоустановения срок, предвиден в чл. 59, ал. 2 от ЗАНН от легитимирано и заинтересовано лице.

В съдебно заседание, жалбоподателят не се явява. Не ангажира доказателства.

За ответника по жалбата - сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР гр.Бургас, редовно призовани, представител не се явява                                                                                                                             в съдебно заседание пред настоящия съд. В съпроводително писмо до БРС, молят съда жалбата да бъде оставена без уважение и НП да бъде потвърдено. Не ангажират нови доказателства.

Актосъставителят, редовно призован, се явява лично.

Съдът, като прецени поотделно и в съвкупност представените по делото доказателства и съобрази закона с оглед правомощията си по съдебния контрол намира за установено от фактическа и правна страна следното:

На 13.09.2008г., около 22.30 часа, жалбоподателят Я., управлявайки лек автомобил, марка „Фолксваген голф”, с регистрационен номер А 17 25 АТ, се движил по път № 6008 с несъобразена с атмосферните условия скорост. Пътят бил мокър и валял силен дъжд. На кръстовището на Лукойл, Я. изгубил контрол над управлението на автомобила си, излязъл от платното за движение и се ударил в крайпътната канавка. Така Я. допуснал самостоятелно ПТП с материални щети. При извършената от служители на ПП ОДМВР гр. Бургас проверка за алкохол, посредством техническо средство Алкотест Дрегер 7410+ с рег. № 0053, било установено, че водачът е употребил алкохол. Дрегерът отчел 0.94 промила. Освен това на водача била взета и кръвна проба, която в последствие потвърдила положителния резултат от Дрегера. След изготвената физикохимическа експертиза, било установено съдържание на алкохол в кръвта му-0,89 промила. За констатираните нарушения бил издаден акт за установяване на административно нарушение № 14038/13.09.2008г.

            Административнонаказващият орган е приел, че нарушенията са установени от фактическа страна и е издал обжалваното постановление, с което е наложил на нарушителя административни наказания глоба в размер на 200 лева, за първото нарушение и глоба в размер на 300 лева за второто нарушение, както и лишаване от право да управлява МПС за срок от 9 месеца.

Разпоредбата на чл. 20, ал.2, предл.1 от ЗДвП задължава водачите на пътни превозни средства, при избиране скоростта на движението, да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство. Нещо, което жалбоподателят сам признава в жалбата си, че не е направил, но като смекчаващо обстоятелство изтъква, че предизвиканото от него ПТП, не е довело до щети върху други автомобили.

          Разпоредбата на чл. 5, ал. 2, т.3, предл. 1 от ЗДвП задължава водачите да не управляват пътно превозно средство след употреба на алкохол. Установените с акта фактически обстоятелства кореспондират по безспорен начин с показанията на актосъставителя К.П.Д.-мл.автоконтрольор в ПП-КАТ-Бургас.

          При така установената фактическа обстановка съдът намира, че  установените с акта нарушения са извършени виновно от жалбоподателя и в таза насока определената от актосъставителя и наказващия орган квалификация е правилна и законосъобразна.

Нормата на чл.179, ал.2, предл.1 от ЗДвП предвижда: „Който поради движение с несъобразена скорост, неспазване на дистанция или нарушение по ал. 1 причини пътнотранспортно произшествие, се наказва с глоба от 100 до 200 лв., ако деянието не съставлява престъпление.” АНО е приел правилно наложената глоба в горната, определена от закона граница, тъй като деянието е извършено от Я. виновно, след употреба на алкохол и би могло да доведе до доста по-сериозни последици. Нормата на чл.174, ал.1, предл.1 от ЗДвП предвижда: „Наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина за срок от 1 до 12 месеца и глоба от 200 до 500 лв., който управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда до 1,2 на хиляда включително, установена с медицинско изследване и/или с техническо средство, определящо съдържанието на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишвания въздух”. Наложените административни наказания за нарушението по чл. 5, ал.2, т.3 от ЗДвП са в съответствие с разпоредбата на чл.174, ал.1 от ЗДвП. Размерът на глобата е определен към средния и съответства на степента на обществена опасност на деянието, лишаването от право за управление на МПС за срок от 9 месеца, също съответства на степента на обществена опасност на деянието и въпреки твърденията на жалбоподателя, че нарушението е извършено от него за първи път и че е прекалено тежко за извършеното от него, съдът счита, че съответства на извършеното нарушение. Съдът счита, че за постигане целите на  административните наказания по чл.12 от ЗАНН, обжалваното Наказателно постановление, следва да бъде потвърдено. 

Предвид гореизложеното на основание чл.63 от ЗАНН Бургаският районен съд

 

                                                      Р Е Ш И:

 

                ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление №14038 от 10.10.2008г., издадено от началника на група в сектор “ПП”-КАТ към ОДП гр.Бургас, с което за нарушения на чл. 20, ал. 2, предл.1 от Закона за движение по пътищата / ЗДвП / и чл.5, ал.2, т.3, предл.1 от ЗДвП, на основание чл.179, ал.2, предл.1 от ЗДвП и чл.174, ал.1, предл.1 от ЗДвП, на А.Х.Я., ЕГН: **********,***, са наложени наказания глоба в размер на 200 лева, за първото нарушение и глоба в размер на 300 лева за второто нарушение, както и лишаване от право да управлява МПС за срок от 9 месеца.

     

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба  пред БОС в 14- дневен срок от съобщаването му на страните.

                                                                                         

                                                                                    СЪДИЯ: ХІІ наказателен състав

Вярно с оригинала:

ММ