Решение по дело №87/2018 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 140
Дата: 6 февруари 2018 г.
Съдия: Недялка Димитрова Свиркова
Дело: 20185300500087
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 10 януари 2018 г.

Съдържание на акта

Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

   140 / 06,02,2018 г., гр. Пловдив

 

 

В   И М Е Т О   Н А    Н А Р О Д А

 

 

ПЛОВДИВСКИЯТ   ОКРЪЖЕН   СЪД, VІІІ граждански състав, в закрито съдебно заседание на 06,02,2018 г. година в състав:

                                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕКАТЕРИНА МАНДАЛИЕВА

                                                                                  ЧЛЕНОВЕ: НЕДЯЛКА СВИРКОВА

              НИКОЛИНКА ЦВЕТКОВА

 

разгледа докладваното от съдия Свиркова въззивно гражданско дело № 87/2018 г. и прие следното:

Производство по реда на чл. 435 и сл. ГПК.

Образувано по жалба вх. (на ЧСИ) № 2300/15,11,2017 г. от М.А.П. и С.Г.П. – взискатели по изп. д. № 20177570400091 по описа на ЧСИ Атанас Атанасов рег. № 757, район на действие – ОС - Пловдив, против Постановление от 30,10,2017 г. по посоченото изп. дело, с което намален поради прекомерност размерът на приетите за изпълнение разноски на взискателите за адвокатско възнаграждение от 900 на 200 лв.

В жалбата се излагат доводи за неправилност и незаконосъобразност на обжалвания акт на ЧСИ и се иска отмяната му. Жалбоподателите претендират и присъждане на разноски за настоящото производство, изразяващи се в заплатените за същото държавна такса и такса по см. на ЧСИ.

Ответната страна по жалбата – Етажната собственост  с административен  адрес  гр. П.,  бул.  „***  и  №**,  представлявана   от управителя  Н.  И.  К. – длъжник в изпълнителното производство, изразява становище за неоснователност на жалбата.

 В  писмените  си  мотиви  по  чл. 436, ал. 3 ГПК  съдебният  изпълнител  също изразява  становище за неоснователност на жалбата.

 Пловдивски окръжен съд, като взе предвид доводите в жалбата и данните по делото, намира следното:

Жалбата е подадена от легитимирани лица /взискател и в изпълнителното производство/, в срока по чл. 436, ал. 1 ГПК, срещу подлежащ на обжалване акт на съдебния изпълнител. Следователно е допустима и следва да се разгледа по същество:

Изпълнителното производство е образувано по молба от М.А.П. и С.Г.П.; против Етажната собственост  с административен  адрес  гр. П.,  бул.  „****”  №*  и  №*,  представлявана   от управителя  Н.  И.  К.; въз основа на изпълнителен лист за заплащане на сумата от 1350 лв.

В изпълнителното производство взискателите са представлявани от един и същи адвокат, като всеки от тях е договорил и зцаплатил възнаграждение поотделно в размер на по 450 лв., или общо 900 лв. за двамата, и посочената сума се претендира за събиране от длъжника.

С молба вх. № 2053/17,10,2017 г. длъжникът е възразил за прекомерност на претендираните за събиране разноски за адвокатско възнаграждение и е поискал намаляването им. С обжалваното Постановление ЧСИ е приел възражението за основателно и е намалил приетите за събиране разноски от 900 лв. на 200 лв. общо за двамата взискатели.

Според разпоредбата на Чл. 10. от Наредба № 1/2004 г., минималният размер на адвокатското възнаграждение за процесуално представителство, защита и съдействие на взискателя по изпълнително дело, се формира като сбор от възнаграждението по т. 1. за образуване на изпълнително дело - 200 лв.; и възнаграждението по т. 2. за процесуално представителство, защита и съдействие на страните по изпълнително дело и извършване на действия с цел удовлетворяване на парични вземания - 1/2 от съответните възнаграждения, посочени в чл. 7, ал. 2 от Наредбата.

Изпълнителният лист, въз основа на който е образувано производството, е за сумата от 1350 лв., поради което минималното адвокатско възнаграждение, определено по реда на чл. 10 вр. чл. 7 ал. 2 т. 5 от Наредбата, възлиза на 162 лв. (или 1/2 от 324 лв.).

Следователно минималното адвокатско възнаграждение за образуване на изпълнителното дело и процесуално представителство по същото в случая следва да се определи в размер на общо 362 лв.

В случая предприетите от пълномощника на взискателите процесуални действия са по образуване на изпълнителното производство, както и по процесуално представителство с цел  удовлетворяване  на  паричното  вземане. Двамата взискатели имат общи интереси (и сумата по изпълнителния лист им е присъдена общо), представлявани са от един и същ пълномощник с идентични за двамата процесуални действия. Понастоящем изпълняваните вземания са заплатени доброволно от длъжника. С оглед на това съдът приема, че заплатеното от взискателите възнаграждение е прекомерно съобразно действителната правна и фактическа сложност на делото, поради което и на основание чл. 78 ал. 5 от ГПК в тежест на взискателя следва да се възложат сторените от взискателя разноски за адвокатско възнаграждение в минималния нормативно установен размер по чл. 10 т. 1 от Наредба № 1/2004 г. – 362 лв. общо за двамата взискатели.

С оглед на това жалбата се приема за частично основателна – дължимите от длъжника разноски на взискателя следва да се определят в размер на общо 362 лв. Предвид изхода на спора, разноски за настоящото производство не следва да се присъждат – същите следва да останат в тежест на страните както са направени. По изложените съдът

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ Постановление от 30,10,2017 г. по изп. д. № 20177570400091 по описа на ЧСИ Атанас Атанасов рег. № 757, район на действие – ОС – Пловдив и ВМЕСТО ТОВА ПОСТАНОВЯВА:

НАМАЛЯВА поради прекомерност РАЗМЕРА на определените за събиране за сметка на длъжника Етажна собственост  с административен  адрес  гр. П.,  бул.  „***  и  №**; РАЗНОСКИ за адвокатско възнаграждение, заплатено от взискателите М.А.П. и С.Г.П.;  М. П. И. от гр. П., ЕГН ********** по изп. д. № 20177570400091 по описа на ЧСИ Атанас Атанасов рег. № 757, район на действие – ОС - Пловдив; от 900 лв. на 362 лв.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

                                                        

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

         ЧЛЕНОВЕ: