Решение по дело №52/2011 на Окръжен съд - Благоевград

Номер на акта: 102
Дата: 2 септември 2011 г.
Съдия: Надя Узунова
Дело: 20111200800052
Тип на делото: Фирмено дело
Дата на образуване: 9 август 2011 г.

Съдържание на акта Свали акта

Публикувай

Присъда № 3045

Номер

3045

Година

20.4.2015 г.

Град

Благоевград

Районен съд - Благоевград

На

04.20

Година

2015

В публично заседание в следния състав:

Председател:

Секретар:

Прокурор:

като разгледа докладваното от

Калина Иванова

дело

номер

20141210200881

по описа за

2014

година

въз основа на доказателствата по делото и закона

ПРИСЪДИ:

ПРИЗНАВА подсъдимия А. П. Т., [дата на раждане] в [населено място], ЕГН [ЕГН] за виновен в това, че на 09.01.2012г. около 07.50 часа в района на бензиностанция ОМВ на главен път Е 79 в близост до [населено място], в съучастие като съизвършител, като помагач е улеснил В. В. А. от [населено място] да държи в товарен автомобил марка „Мерцедес” модел 814 с рег. [рег.номер на МПС] , собственост на А. П. Т., акцизни стоки без бандерол, като бандерол се изисква от ЗАДС и Закона за тютюна и тютюневите изделия - именно цигари марка „G. M. Superslim” 36500 /тридесет и шест хиляди и петстотин/ броя кутии по 20 къса в кутия, всички на обща стойност 273 750 лв./двеста седемдесет и три хиляди седемстотин и петдесет/ лева, като предметът на престъплението е в големи размери и случаят не е маловажен, заради което и на основание чл. 55, ал.1, т.1 вр. с чл. 234, ал.2, т.3, вр. ал.1, пр.2, вр.чл.20, ал.4 от НК, вр. му налага наказание “Лишаване от свобода” за срок от 1 /една/ година.

ПРИЗНАВА подсъдимия А. П. Т. за виновен за това, че по същото време и на същото място, в лек автомобил марка „Мерцедес“ модел „С320“ с ДК [рег.номер на МПС] , собственост на Д. Н. Т. от [населено място] е държал акцизни стоки без бандерол, когато такъв се изисква от Закона за акцизните и данъчните складове и Закона за тютюна и тютюневите изделия, а именно: цигари марка „G. M.””Superslim”- 150 /сто и петдесет/ броя кутии по 20 къса, всички на обща стойност 1125 /хиляда сто двадесет и пет/ лева, и случаят не е маловажен, заради което и на основание чл. 55, ал.1, т.1 вр. с чл.234, ал.1, пр.2 от НК му налага наказание “Лишаване от свобода” за срок от 3 месеца.

На основание чл. 23 ал. 1 от НК ОПРЕДЕЛЯ едно общо най-тежко наказание “Лишаване от свобода” за срок от 1 (една) година.

На основание чл. 60, ал.1 и чл. 61, т.2 от ЗИНЗС определя първоначален строг режим на изтърпяване на наказанието в затвор.

На основание чл. 68, ал. 1 от НК ПРИВЕЖДА в изпълнение наложеното наказание по НОХД № 460/2008 г. по описа на СРС, а именно наказание “Лишаване от свобода” за срок от 6 (шест) месеца, което да бъде изтърпяно при първоначален общ режим в затворническо общежитие от открит тип.

ПРИСЪДАТА подлежи на обжалване и протестиране в 15-дневен срок от днес пред Благоевградски окръжен съд.

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:

1.................

2...............

МОТИВИ:

Производството по делото е образувано по внесен обвинителен акт на РП Б. против подсъдимия А. П. Т. - [дата на раждане] в [населено място], живущ в [населено място], ж.к.“К. част“ № 26, вх. Е, ет.2, ап.105, българин, български гражданин, женен, със средно образование, безработен, осъждан, ЕГН [ЕГН], който е обвинен в това, че 09.01.2012 г. около 07.50 часа в района на бензиностанция ОМВ на главен път Е 79 в [населено място] в съучастие с В. В. А., ЕГН [ЕГН] от [населено място] в качеството му на извършител, като помагач е улеснил В. В. А. чрез отстраняване на спънки и набавяне на средства да държи в товарен автомобил марка „Мерцедес” модел 814 с рег. [рег.номер на МПС] , собственост на А. П. Т., акцизни стоки без бандерол, когато такъв се изисква по закон – чл.2, т.2 от Закона за акцизните и данъчните складове и чл.28, ал.1 , вр.чл.25, ал.1 от Закона за тютюна и тютюневите изделия, а именно: цигари марка „G. M.””Superslim”- 3650/три хиляди шестстотин и петдесет/ стека, които съдържат 36 500/тридесет и шест хиляди и петстотин/ броя кутии по 20 къса в кутия на стойност 7,50 лева за кутия, всички на обща/пазарна/ стойност 273 750/двеста седемдесет и три хиляди седемстотин и петдесет/ лева, в това число дължимия акциз за описаните тютюневи изделия е на обща стойност 136 692,50/ сто тридесет и шест хиляди шестстотин деветдесет и два лева и петдесет ст/, като предмета на престъплението е в големи размери и случаят не е маловажен - престъпление по чл. 234, ал.2, т.3, вр. ал.1, пр.2, вр.чл.20, ал.4 от НК, както и за това, че на 09.01.2012г. около 07.50 часа в района на бензиностанция „ОМВ“ на главен път Е79 в Б. държи в лек автомобил марка „Мерцедес“ модел „С320“ с ДК [рег.номер на МПС] , собственост на Д. Н. Т. от [населено място] акцизни стоки без бандерол, когато такъв се изисква по закон – чл.2, т.2 от Закона за акцизните и данъчните складове и чл.28, ал.1 , вр.чл.25, ал.1 от Закона за тютюна и тютюневите изделия, а именно: цигари марка „G. M.””Superslim”- 15/петнадесет/броя стека, които съдържат 150/сто и петдесет/ броя кутии по 20 къса в кутия на стойност 7,50 лева за кутия, всички на обща/пазарна/ стойност 1125/хиляда сто двадесет и пет/ лева, в това число дължимия акциз за описаните тютюневи изделия е на обща стойност 561,75/петстотин шестдесет и един лева и седемдесет и пет ст./ и случаят не е маловажен - престъпление по чл. 234, ал.1, пр.2 от НК.

В хода на съдебното производство представителят на Районна прокуратура Б. поддържа обвинението и ангажира доказателства в негова подкрепа. Пледира подсъдимият да бъде признат за виновен по повдигнатото обвинение по чл. 234 ал. 1 от НК лишаване от свобода за срок от 1 година и глоба в двукратния размер на стоките, предмет на престъплението, а за престъплението по чл. 234, ал. 2 от НК му бъде наложено наказание лишаване от свобода за срок от 2 години. Прокурорът сочи, че двете престъпления са извършени при условията на реална съвкупност, поради което на подсъдимия следва да бъде наложено едно общо наказание, в размер на по-тежкото от двете.

Подсъдимият Т. се явява лично и със защитник, дава обяснения, не се признава за виновен.

По делото са събрани писмени и гласни доказателства, които дават основание на съда да приеме за установена следната фактическа обстановка:

Подсъдимият А. П. Т. е [дата на раждане] в [населено място], постоянния му адрес е в [населено място], ж.к.“К. част“№26, вх.Е, ет.2, ап.105, българин, български гражданин, със средно образование, не работи, осъждан за извършено престъпление по чл. 129 от НК с присъда, влязла в сила на 16.02.2011г. по НОХД № 460/2008 г. по описа на Софийски районен съд, с която му е наложено наказание лишаване от свобода за срок от 6 месеца, чието изтърпяване на основание чл.66 от НК е отложено за срок от 3 години.

Подсъдимият А. Т. и В. А. от [населено място] се познават и поддържат помежду си приятелски взаимоотношения. В края 2011г. в сектор "БОП" Б. се провеждали оперативно-издирвателни мероприятия по оперативно дело, в хода на които се прилагали и специални разузнавателни средства спрямо определен брой лица. В началото на 2012г. в дните преди 09.01.2012г. от анализа на приложените специални разузнавателни средства полицейските служители установили, че двама мъже се занимават периодично с превозване от [населено място] до [населено място] на цигари без бандерол, като било установено, че след предварителни уговорки между двамата, лицето от [населено място] пристигало в [населено място] вечерта на предишния ден и в ранната сутрин на следващия ден двамата тръгвали за София, като пътували с товарен автомобил с натоварени цигари и с лек автомобил, който се движел напред и имал за задача да наблюдава за полицейски постове и екипи на ИА "Автомобилна администрация", като водачите провеждали чести телефонни разговори помежду си. На 08.01.2012г. полицаите установили самоличността на подсъдимия и В. А. и вида и номерата на управляваните от тях моторни превозни средства - лек автомобил марка „Мерцедес“ модел „С 320“ с рег. [рег.номер на МПС] сив на цвят, който се управлявал от подсъдимия А. П. Т. и товарен автомобил „Мерцедес“ модел „814“ с рег. [рег.номер на МПС] , собственост на подсъдимия, който се управлявал от В. В. А.. За да бъде установена престъпната дейност и да бъдат заловени извършителите, на 09.01.2012г. била създадена организация от сектор “БОП“ и автопатрули на група "Престъпления по пътищата" на ОДМВР Б..

Рано сутринта на 09.01.2012г. подсъдимият Т. и В. А. тръгнали от [населено място] към [населено място], като се движели по главен път Е 79. Предишната вечер те били натоварили в тайник на товарния автомобил цигари без бандерол и се били уговорили Т. да се движи с лекия автомобил отпред, за да предупреждава А., който управлявал товарния автомобил, за полицейски патрули и патрули на ДАИ. По време на пътя те провели няколко телефонни разговори помежду си, като поддържали връзка и Т. предупреждавал В. А. за разположени полицейски автомобили на пътя и такива на ДАИ, улеснявайки го да премине безпрепятствено. Около 07.50 часа двата автомобила са спрени и задържани от екипи на С"БОП" и сектор ПП" към ОДМВР Б. по главен път Е 79, след [населено място], като товарния автомобил марка и модел „Мерцедес 814“ с рег. [рег.номер на МПС] бил спрян на бензиностанция ОМВ, намираща се на разклон след [населено място], преди [населено място], а лекия автомобил марка и модел „Мерцедес С 320“ с рег. [рег.номер на МПС] сив на цвят бил спрян в района на "Антените" след [населено място]. Установило се, че товарния автомобил се управлява от В. А., а лекият автомобил от подсъдимия А. Т., като с него пътувала и съпругата му – свидетеля Д. Н. Т.. Лекият автомобил е придвижен също ва бензиностанция ОМВ и там е установено, че в автомобила се намирали 15 броя стека цигари марка „G. M.“ „Superslim“ - с по 10 бр. кутии цигари без бандерол, изискващ се съобразно българското законодателство /ЗАДС и ППЗАДС/, които подсъдимия Т. предал доброволно, заедно с договор за продажба на МПС/оригинал/; мобилен телефон марка „Нокия“ с ИМЕИ№*, ведно със СИМ карта на „Вивател“ с номер *; мобилен телефон марка „С.“ с ИМЕИ №* с два броя СИМ карти на Виваком с № * и №*; 1 бр. мобилен телефон, марка „С. Е.“ с ИМЕИ №* със СИМ карта на „Виваком“ с №*. Той обяснил, че предадените телефони са негови и на съпругата му, а цигарите са негови. Спреният на бензиностанция ОМВ товарен автомобил марка “Мерцедес”, модел “814” с ДК [рег.номер на МПС] , управляван от В. В. А. бил закаран заедно с водача му в Митница Югозападна, където за времето от за времето от 07:50 часа до 10:35 часа на 09.01.2012г. е извършено претърсване и изземване.

При претърсването се установило, че в товарния отсек на автомобила е изграден тайник, в който има 3650 стека цигари марка “G. M.” “Superslims” без бандерол върху потребителската опаковка на цигарените кутии. В автомобила са намерени и бр. мобилен телефон марка “С.”, с ИМЕИ № *, ведно с поставената в него сим карта на “Вивател” с № *; 1 бр. мобилен телефон марка “Нокия”, с ИМЕИ № *, ведно с поставената в него сим карта на “Виваком” с № *. 1 бр. мобилен телефон марка “Нокия”, с ИМЕИ № * и ИМЕИ № *, ведно с поставената в него СИМ карта на “Виваком” с № *. В. А. оказал пълно съдействие на полицейските служители при извършването на процесуално – следствените действия, като им показал тайника и дал обяснения, че автомобила и цигарите са собственост на Н. Т. от [населено място] и според уговореното А. е трябвало да ги превози до София срещу заплащане на сумата от 200 лева. В хода на разследването е установено, че стойността на иззетите вещи при извършеното претърсване и изземване, съгласно чл.39 от ЗАДС и чл. 71, ал. 1, т. 1 от ППЗАДС е, както следва: 36500 броя кутии с цигари, марка „G. M.” “Superslims, по 20 къса във всяка кутия на стойност 7,50 лева за кутия, на обща стойност 273 750 лева, като в това число дължимия акциз е 136 692, 50 лева. Стойността на вещите, предадени с протокола за доброволно предаване от подсъдимия Т., съгласно чл.39 от ЗАДС и чл. 71, ал. 1, т. 1 от ППЗАДС, е както следва: 150 броя кутии с цигари, марка „G. M.” “Superslims, по 20 къса във всяка кутия на стойност 7,50 лева за кутия на обща стойност 1125 лева, в това число дължимия акциз е 561, 75 лева. Видно от приложения в оригинал по делото/на л.15А/ договор за покупко продажба на МПС от 29.11.2011 г., нотариално заверен от нотариус А. Ч. с район на действие СРС-гр.София, подсъдимия А. П. Т. е собственик на товарен автомобил Мерцедес модел 814 с рег. [рег.номер на МПС] . В. А. се съгласил доброволно да бъде сключено споразумение за прекратяване на наказателното производство по обвинението за извършено престъпление по чл. 234, ал.2 от НК, като се признал за виновен и се съгласил да изтърпи наказание лишаване от свобода за срок от 1 година, отложено за изпитателен срок от 3 години. В хода на съдебното производство по настоящето дело А. е дал свидетелски показания, в които е отрекъл съпричастността на Т. към извършваната престъпна дейност по държане на акцизните стоки, обяснявайки, че стоките са собственост на трето лице, неустановено по делото, а товарния автомобил, макар и по документи да е собственост на Т., всъщност бил придобит от А. и по негово решение в автомобила бил изграден тайника за превоз на цигари. Обясненията на подсъдимия Т. и неговата съпруга потвърждават тази версия, твърдейки, че посещението на 08.01.2012г. в дома на А. в [населено място] се дължало на близките приятелски отношения, създадени между двете семейства, а пътуването обратно към [населено място] и поддържаната телефонна връзка между подсъдимия и А. била, за да може Т. да предупреди А. за патрули на ДАИ, заради счупено стъкло на товарния автомобил, с което било забранено да се движи. Показанията и на тримата са опровергани от свидетелските показания на участвалите в полицейската акция служители на ОДМВР Б. и сектор "БОП" Б. - С. С., А. К., П. К. и С. К..

Тези свидетели непротиворечиво потвърждават участието си в действията по установяване и задържане на извършителите на незаконната дейност с акцизни стоки без бандерол, като твърдят, че първоначално информацията за тази дейност е получена от оперативни източници и СРС. Постепенно е събрана информация за организацията на тази дейност и самоличността на извършителите, а когато на 08.01.2012г. станало ясно, че предстои транспортиране на цигари към [населено място], в сектор "БОП" била организирана акция за залавяне на извършителите, стоките и транспортните средства, с които се извършвал превоза. Акцията довела до залавяне на Т. и А., заедно с товарния автомобил “Мерцедес”, модел “814” с ДК [рег.номер на МПС] , управляван от В. В. А., в който с специален тайник, показан от водача, били намерени 3650 стека цигари марка “G. M.” “Superslims” без бандерол. Полицейските служители потвърждават и дадените от А. при задържането обяснения, в които той признал участието си в извършваната престъпна дейност, като пояснил, че както товарния автомобил, така и натоварените в него цигари са собственост на А. Т., а самият А. извършва превоза срещу заплащане на сумата от 200 лв. Показанията на полицейските служители са ясни, подробни, последователни и непротиворечиви, а освен това са подкрепени от представените на съда В., в които на хартиен носител са описани проведените телефонни разговори между подсъдимия и А. по време на превоза сутринта на 09.01.2012г. и предишните дни. Поради това съдът дава вяра на свидетелските показания на разпитаните полицейски служители и счита, че обясненията на подсъдимия Т., неговата съпруга и В. А. са недостоверни и представляват опит за оневиняване на Т.. Такъв характер имат показанията на Д. Т. и относно твърденията й, че предадените от подсъдимия 15 стека цигари „G. M. Superslims" са нейни и за нейна употреба, като ги била купила от [населено място] от непознато лице. Не могат да бъдат кредитирани с доверие такива твърдения, на първо място заради идентичността на намерените в лекия автомобил цигари с тези, открити в товарния автомобил, както и заради анализа на свидетелските показания на полицейските служители, който води съда до извод, че подсъдимият и В. А. са лицата, които са били заети с дейностите по придобиване и превозване на акцизните стоки, без да има съпричастност на Т. към тези действия. Извършената очна ставка между свидетеля С. и В. А. също сочи, че дадените от А. показания не са достоверни, като той не е давал пред полицаите сведения за участие на трето лице в извършваната престъпна дейност, а е посочил единствено Т. като собственик на акцизните стоки и организатор на превоза им.

В подкрепа на обвинението са представените по делото писмени доказателства - протокол за оглед на местопроизшествие; фотоалбум; протокол за претърсване и изземване; протокол за доброволно предаване; договор за покупко продажба на МПС; справки от Агенция Митници; Справка от “Виваком”; справки съдимост, материалите по НОХД№2168/2012г. по описа на РС [населено място]. От представени от подсъдимия Т. медицински документи се установява, че той страда от тежки хронични заболявания - артериална хипертония, чернодробна стеатоза, ретинопатия, причинена от захарен диабет, дискова херния, лекувана хирургично.

Установената от съда фактическа обстановка е дала основание подсъдимия А. П. Т. с установена по делото самоличност да бъде признат за виновен в това, че на 09.01.2012г. около 07.50 часа в района на бензиностанция ОМВ на главен път Е 79 в близост до [населено място], в съучастие като съизвършител, като помагач е улеснил В. В. А. от [населено място] да държи в товарен автомобил марка „Мерцедес” модел 814 с рег. [рег.номер на МПС] , собственост на А. П. Т., акцизни стоки без бандерол, като бандерол се изисква от ЗАДС и Закона за тютюна и тютюневите изделия - цигари марка „G. M. Superslim” 36500 /тридесет и шест хиляди и петстотин/ броя кутии по 20 къса в кутия, всички на обща стойност 273 750 лв., като предметът на престъплението е в големи размери и случаят не е маловажен, заради което и на основание чл. 55, ал.1, т.1 вр. с чл. 234, ал.2, т.3, вр. ал.1, пр.2, вр.чл.20, ал.4 от НК съд му е наложил наказание “Лишаване от свобода” за срок от 1 година.

Престъплението е насочено срещу обществените отношения, охраняващи финансовата дейност на държавата, облагането и събирането на акциз. От обективна страна изпълнителното деяние се изразява в държане на акцизни стоки - тютюневи изделия - цигари, без бандерол, който се изисква, съгласно разпоредбата на чл.25, ал.1 от Закона за тютюна и тютюневите изделия и чл.100, ал.1 от Закона за акцизите и данъчните складове. Разпоредбите на чл. 25, ал.1 от Закона за тютюна и тютюневите изделия предвижда тютюневите изделия да се продават на вътрешния пазар с поставен върху потребителската опаковка бандерол по начин, който да гарантира, че употребата на стоката е невъзможна без неговото унищожаване чрез разкъсване, а самият бандерол е държавна ценна книга и представлява специална хартиена лента, която доказва внасянето на дължимия акциз. В чл.28 ал.1 от същия закон е предвидено правилото за транспортиране на тютюневи изделия само с акцизен бандерол, залепен върху потребителската опаковка. Разпоредбите на ЗАДС също предвиждат тютюневите изделия, предназначени за местния пазар, да се предлагат и продават само облепени с бандерол. От обективна страна деянието е извършено от подсъдимият А. Т., който на 09.01.2012г. около 07.50 часа на установеното от съда място е действал като помагач, като умишлено е улеснил извършването на престъплението от В. А. чрез осигуряване на товарен автомобил с предварително изграден тайник, в който да се укрият акцизните стоки без бандерол.

По време на пътуването им от [населено място] с посока [населено място] е предупреждавал по телефона В. А. за разположението на патрулни автомобили на МВР и такива на ДАИ, като по този начин го е улеснил да избегне евентуална проверка на управляваното от А. моторно превозно средство и откриването от органите на реда на укритите в него цигари без бандерол. Действията на Т. представляват на интелектуално помагачество, извършено чрез даване на съвети и разяснения относно начина на действие, обстановката, особеностите на обекта, неговата охрана, както и физическо помагачество чрез набавяне на средства - товарен автомобил марка „Мерцедес” модел 814 с рег. [рег.номер на МПС] и пригаждането му за превоз на цигари без бандерол чрез изграждане на тайник в товарния отсек, предназначен за укриване на стоките. Количеството на държаните акцизни стоки - 36500 броя кутии цигари и тяхната стойност 273 750 лв., в това число дължим акциз в размер на 136 692.50 лв., дава основание на съда да прецени, че предмета на престъплението е в големи размери, като превишава 70 пъти минималната работна заплата за страната, поради което престъплението е квалифицирано по чл. 234, ал.2, т.3 от НК. Особеностите на случая - броя и количеството на акцизните стоки, използването на МПС с изградено скривалище, създадената предварително организация между двамата съучастници, както и личността на подсъдмия, който и криминалнопроявено и осъждано лице, дават основание на съда да прецени, че случаят не е маловажен. От субективна страна престъплението е извършено при условията на пряк умисъл, като подсъдимият Т. е съзнавал общественоопасния характер и последици на извършеното и е целял настъпването им. Т. е разбирал, че действията му помагат и улесняват извършването на престъплението, като чрез осигуряване на специално пригодено за това МПС, в което цигарите могат да бъдат укрити в изградения в товарния отсек тайник, те могат да бъдат превозени, без да бъдат открити при случайна проверка от полицейски органи или други държавни органи, заети с контрол върху превоза и други действия с акцизни стоки. За да бъде постигната преследваната от двамата съучастници цел, те са организирали помежду си транспорта на стоките, предмет на престъплението, като А. е бил зает с превоза на стоките с осигурения от Т. автомобил, а Т. го е придружавал, като движейки се пред него в лекия автомобил, е наблюдавал за възможни опасности и е предупреждавал А. по телефона. Тези действия са извършени от двамата съзнателно и с разбиране, че съвместните им действия ще доведат до постигане на целения престъпен резултат на държане на тютюневите изделия без бандерол, поради което съдът приема, че деянието е извършено при условията на съучастие между В. А. и А. Т., като Т. е действал умишлено като помагач.

При определяне вида и размера на наказанието съдът е преценявал като смекчаващо отговорността обстоятелство тежкото здравословно състояние на подсъдимия, отегчаващо отговроността обстоятелство е предишното осъждане. Многобройните хронични заболявания са преценени от съда като изключително смекчаващо отговорността обстоятелство, което е дало основание за приложение на чл. 55, ал.1, т.1 от НК и за определяне на наказание под предвидения в закона минимум на наказанието лишаване от свобода. На това основание съдът е наложил на подсъдимия ефективно наказание от 1 година лишаване от свобода. Съдът е преценил, че вида и размера на наказанието съответстват на извършеното от подсъдимия и поради това ще бъдат постигнати в достатъчна степен целите на наказанието, посочени в чл. 36 от НК за поправяне и превъзпитаване на подсъдимия и за предупреждане на останалите членове на обществото към спазване на определения в закона ред за държане на акцизни стоки.

Съдът е признал подсъдимия А. Т. за виновен в това, че по същото време и на същото място, в лек автомобил марка „Мерцедес“ модел „С320“ с ДК [рег.номер на МПС] , собственост на Д. Н. Т. от [населено място] е държал акцизни стоки без бандерол, когато такъв се изисква от Закона за акцизите и данъчните складове и Закона за тютюна и тютюневите изделия, а именно: цигари марка „G. M.””Superslim”- 150 /сто и петдесет/ броя кутии по 20 къса, всички на обща стойност 1125 /хиляда сто двадесет и пет/ лева, и случаят не е маловажен, заради което и на основание чл. 55, ал.1, т.1 вр. с чл.234, ал.1, пр.2 от НК му е наложил наказание “Лишаване от свобода” за срок от 3 месеца. Деянието е извършено от подсъдимия, който е упражнявал фактическата си власт върху предмета на престъплението, който представлява тютюневи изделия. Съгласно посочените по-горе от съда разпоредби на Закона за тютюна и тютюневите изделия и Закона за акцизите и данъчните складове тютюневите изделия подлежат на облагане с акциз, чието плащане се доказва с поставена на потребителската опаковка акцизен бандерол. От установените по делото факти, съдът е направил извод, че държаните от подсъдимия тютюневи изделия - цигари с марка „G. M.””Superslim” са били без акцизен бандерол. Техният брой - 150 /сто и петдесет/ броя кутии по 20 къса и стойността им от 1125 /хиляда сто двадесет и пет/ лева дава основание за преценка, че случаят не е маловажен и следва да бъде квалифициран като престъпление по чл. 234, ал.1 от НК. От субективна страна деянието е извършено при условията на пряк умисъл, като Т. е съзнавал, че държи в управлявания от него автомобил акцизни стоки без бандерол, разбирал е общественоопасния характер и последици от това и е искал настъпването им. При определяне на наказанието за това престъпление съдът е отчел посочените по-горе смекчаващи и отегчаващи отговорността обстоятелства, като предвид тежкото здравословно състояние на Т. е преценил, че наказанието следва да бъде определено при условията на чл. 55, ал.1, т.1 от НК под минималния размер на предвиденото в закона наказание лишаване от свобода. На това основание съдът е наложил на подсъдимия наказание от 3 месеца лишаване от свобода, което следва да бъде изтърпяно ефективно. Съдът счита, че вида и размера на това наказание съответства на извършеното от подсъдимия и целите на наказанието ще бъдат изпълнени в пълен обем, както по отношение на личната, така и по отношение на генералната превенция. Преценявайки, че наказанието е достатъчно като вид и размер, на основание чл. 55, ал.3 от НК съдът не е наложил предвиденото кумулативно с лишаването от свобода по-леко наказание глоба, считайки, че за действителното поправяне и превъзпитаване на дееца не е необходимо налагане на по-лекото наказание.

Съдът отчита, че двете деяния са извършени при условията на реална съвкупност, преди влизане в сила на присъда за което и да е от тях, поради което и на основание чл. 23 ал. 1 от НК съдът е определил едно общо наказание, в размер на по-тежкото наказание - лишаване от свобода за срок от 1 година. Съдът е счел, че определеното общо наказание е достатъчно по вид и размер, за да постигне посочените в закона цели, поради което не е приложена разпоредбата на чл. 24 от НК за увеличаване на наказанието. Като взе предвид, че подсъдимият е осъждан на лишаване от свобода с присъда по НОХД № 460/2008г. на СРС, съдът е преценил, че общото наказание лишаване от свобода следва на основание чл. 60, ал.1 и чл. 61, т.2 от ЗИНЗС да бъде изтърпяно при първоначален строг режим на изтърпяване на наказанието в затвор.

На основание чл. 68, ал. 1 от НК съдът приведе в изпълнение наложеното на подсъдимия наказание по НОХД № 460/2008 година по описа на СРС, а именно лишаване от свобода за срок от 6 месеца, което да бъде изтърпяно при първоначален общ режим в затворническо общежитие от открит тип, поради това, че се касае за първото осъждане на Т. на лишаване от свобода. Наказанието от 6 месеца лишаване от свобода е наложено с присъда, влязла в законна сила на 16.02.2011г., като е определен изпитателен срок от 3 години, считано от датата на влизане в сила на присъдата. Този изпитателен срок изтича на 16.02.2014г., поради което съдът е направил извод, че умишлените престъпления, предмет на настоящето производство са извършени в изпитателния срок. По този начин са изпълнени условията на чл. 68, ал.1 от НК за привеждане в изпълнение на отложеното наказание по НОХД № 460/2008г. на Софийски районен съд.

С присъдата съдът не се е произнесъл по отношение на сторените в производството съдебни и деловодни разноски, поради което ще го стори с определение по реда на чл. 306, ал.1, т.4 от НПК след приключване на наказателното производство, когато размерът на разноските и отговорността за тях ще бъде окончателно ясен.

Това са мотивите на съда за постановяне на съдебния акт.

РАЙОНЕН СЪДИЯ: