Решение по дело №2340/2015 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 786
Дата: 7 декември 2015 г. (в сила от 29 декември 2015 г.)
Съдия: Златко Димитров Мазников
Дело: 20155530202340
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 октомври 2015 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

Номер:         07.12.2015 година    град Стара Загора

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Старозагорски районен съд    Шести наказателен състав

На двадесет и пети ноември   Година: 2015

В публичното заседание в следния състав:

 

                         Председател: Златко Мазников

                  Съдебни заседатели:

 

Секретар: В.И.

Прокурор:

разгледа докладваното от съдията Златко Мазников

а.н.дело № 2340 по описа за 2015 година

 

 

    и за да се произнесе, съобрази:

 

    Обжалван е ЕФ (електронен фиш), серия К, № 0977019, на ОД на МВР гр.Стара Загора.

 

    Жалбоподателят В.С.С. твърди, че електронният фиш е незаконосъобразен, и моли същият да бъде отменен.

 

    Въззиваемата страна ОД на МВР гр.Стара Загора, редовно призована, не изпраща представител в съдебно заседание.

 

    Съдът, като прецени събраните доказателства, намери за установено следното:

 

    С обжалвания ЕФ жалбоподателят е санкциониран на основание чл.189, ал.4 от ЗДвП - Закон за движението по пътищата („При нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, в отсъствието на контролен орган и на нарушител се издава електронен фиш за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение…”) във връзка с чл.182, ал.2, т.3 от ЗДвП („Водач, който превиши разрешената скорост извън населено място, се наказва, както следва: за превишаване от 21 до 30 km/h - с глоба 100 лв.”) за нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДвП (според цитираната разпоредба при избиране скоростта на движение на водача на пътно превозно средство е забранено да превишава извън населено място 90 km/h – за пътно превозно средство от категория В; 80 km/h – за пътни превозни средства от категории А, С и D; 70 km/h – за пътни превозни средства от категории Категории B+E, C+E и D+E; 50 km/h – за пътно превозно средство от категория Т; 45 km/h – за пътно превозно средство от категория М; 40 km/h – за самоходни машини), изразяващо се в това, че на 20.07.2015 год. в 12.29 на път I-5, км. 224+000, община Стара Загора, е управлявал в посока юг-север МПС (моторно превозно средство) „Ауди А 3”, рег.№ ...., със скорост 118 km/h (отчетен толеранс от 3 km/h) при ограничение (разрешена стойност на скоростта) за движение извън населено място от 90 km/h, като нарушението е било заснето с мобилна радарна система TFR1-M572.

 

    В приложената към преписката (л.7 от делото) снимка - разпечатка от клип 6780, заснел нарушението, мястото на извършване на последното е индивидуализирано чрез координатите му, т.е. не би могло да се направи извод за неговата идентичност с описанието му в ЕФ. Такъв не би могъл да се направи и от данните, съдържащи се в схемата – приложение към цитирания клип (л.42 от делото), представена в изпълнение на определението на съда от 13.11.2015 год. – л.28 от делото. Същевременно от представената (отново в изпълнение на определението на съда от 13.11.2015 год.) схема – точка за контрол на скорост „Тks № 7 (л.41 от делото), се установява, че маршрут № 3 на автопатрул на Сектор „ПП” при ОД на МВР гр.Стара Загора съответства на мястото на извършване на нарушението, посочено в ЕФ, но не позволява извеждането на извод за съответствие с координатите от снимката (клипа) на нарушението, респективно – че конкретната мобилна радарна система е била монтирана в патрулен автомобил, изпълняващ контрол именно по маршрут № 3. Изложеното означава, че в случая не се доказа по категоричен и несъмнен извършването на деянието в пътния участък, визиран в ЕФ, описанието на нарушението в който, включително и чрез мястото на извършването му, лимитира фактическите параметри на конкретното административно-наказателно обвинение, в рамките на които следва да бъде упражнено правото на защита на нарушителя и осъществен настоящият съдебен контрол. 

 

    От друга страна, въпреки положените от съда усилия (вж. разпореждането от 05.10.2015 год. и определението от 13.11.2015 год. – л.1 и л.28 от делото, както и връчените във връзка с тях съобщения), до приключване на делото въззиваемата страна не представи доказателства, че ЕФ е бил връчен на жалбоподателя (според получените от нея отговори ЕФ е бил изпратен за връчване чрез куриер, но обратната разписка за получаването му не се е върнала). Ето защо съдът намира, че следва да приеме за достоверно твърдението на жалбоподателя, че ЕФ не му е бил връчен по надлежния ред. Изложеното означава, че в случая правото на защита на жалбоподателя е било съществено нарушено (ограничено), тъй като той е бил обективно лишен от възможността по чл.189, ал.5 от ЗДвП, съгласно която в 14-дневен срок от получаването на ЕФ собственикът на МПС може предостави в съответната териториална структура на Министерството на вътрешните работи писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението, и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство, в който случай се издава и изпраща ЕФ на лицето, посочено в декларацията, а първоначално издаденият ЕФ се анулира. Отделен е въпросът, че въззиваемата страна, в тежест на която е да докаже извършването на нарушението и авторството му, не ангажира каквито и да било доказателства за собствеността на процесното МПС, именно което обстоятелство в случая (според отразеното в тази насока в ЕФ) е обусловило ангажирането на отговорността на жалбоподателя.   

 

    По изложените съображения съдът намира, че обжалваният ЕФ се явява незаконосъобразен и като такъв следва да бъде отменен.

 

    Водим от горните мотиви, съдът  

         

                     Р  Е  Ш  И :

 

    ОТМЕНЯВА електронен фиш, серия К, № 0977019, на ОД на МВР гр.Стара Загора.

 

    Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено, пред Административен съд Стара Загора.

 

 

                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: