Р Е Ш Е Н И Е
гр.Русе, 10.06.2019г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Русенски районен съд, пети наказателен състав, в публичното заседание на 17.04 през две хиляди и деветнадесета година в състав:
Председател:Велизар Бойчев
при секретаря Веселина Георгиева, като разгледа докладваното от председателя АНД№394 по описа за 2019 год., за да се произнесе, съобрази следното:
Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.
"Топлофикация Русе” ЕАД- гр.Русе е подало жалба против наказателно постановление №18- 001314/ 20.12.2018г., издадено от директора на дирекция „Инспекция по труда”- Русе, с което на основание чл.413, ал.2 от КТ във вр. чл.7 вр. чл.З, ал.1 вр. 9 вр. т.15в от приложение към чл.8 от Наредба № 15 от 31.05.1999 г. за условията, реда и изискванията за разработване и въвеждане на физиологични режими на труд и почивка по време на работа му е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 2000лв.
Жалбоподателят излага съображения, че не извършил нарушението и в хода на досъдебното производство по делото са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, поради което иска отмяната на наказателното постановление.
Ответникът по жалбата твърди, че наказателното постановление, като правилно и законосъобразно, следва да се потвърди.
РРП не взема становище по жалбата.
Районният съд, като прецени допустимостта на жалбата и след анализ на събраните по делото доказателства и становищата на страните, приема за установено следното:
Жалбата е процесуално допустима. Последната е подадена в срока по чл.59 ал.2 от ЗАНН.
Жалбоподателят бил работодател. На 4.12.2008 г. бил приет и утвърден от изпълнителния му директор Правилник за вътрешния трудов ред, който със заповед № 185/10.03.2009 г. бил сведен до знанието на работещите в дружеството срещу подпис. В ПВТР не бил включен физиологичния режим на труд и почивка, разработен от служба по трудова медицина.
На 12/13.07.2012г. органите на трудовата администрация извършили проверка на "Топлофикация Русе” ЕАД- гр.Русе, приключила с протокол №1105/18.07.2012г., в който било констатирано, че в правилника на предприятието за вътрешния му трудов ред няма физиологичния режим на труд и почивка, като било предписано това нарушение да бъде отстранено до 15.08.2012г.
Впоследствие въззивникът възложил на службата по трудова медицина „Медико”ЕООД- гр.Габрово да му разработи физиологичния режим на труд и почивка, който на 8.01.201 Зг. комитетът по условия на труд на процесното дружество приел и одобрил. Този режим не бил включен в правилника за вътрешния трудов ред на предприятието.
На 13.11.2018г. Д”ИТ"- гр.Русе отново извършили проверка по документи на "Топлофикация Русе” ЕАД- гр.Русе, приключила с протокол №ПР1838505/11.12.2018г., в който било констатирано отново, че в правилника на предприятието за вътрешния му трудов ред не е включен физиологичния режим на труд и почивка, разработен от „Медико”ЕООД- гр.Габрово, като било предписано това нарушение да бъде отстранено до 7.01.2019г., което жалбоподателят не изпълнил и до края на съдебното следствие по делото.
Изложената фактическа обстановка се установява по напълно непротиворечив начин от събраните по делото доказателства и води до следните правни изводи:
С изложеното във фактическата обстановка деяние жалбоподателя е осъществил състава на нарушението по чл.413, ал.2 от КТ във вр. чл.7 вр. чл.З, ал.1 вр. 9 вр. т.15в от приложение към чл.8 от Наредба № 15 от 31.05.1999 г. за условията, реда и изискванията за разработване и въвеждане на физиологични режими на труд и почивка по време на работа, тъй като 13.11.2018г. в гр.Русе, като работодател, не включил физиологичния режим на труд и почивка, разработен от служба по трудова медицина, в правилника си за вътрешния трудов ред. Никоя от разпоредбите на раздел VII от Правилника на ружеството не съдържа физиологичния режим, разработен от службата по трудова медицина, нито пък препраща към този режим, макар и това да не бъде достатъчно за изпълнение на законовите задължения. Издадените заповеди на ръководството по приложение на Правилника няма как да санират нарушението, тъй като с тях режима не е включен в Правилника. Нещо повече, работниците са запознати срещу подпис с Правилника за вътрешния трудов ред, в който физиологичния режим на труд и почивка, разработен от служба по трудова медицина липсва и поради това те дори не били запознати със специфичните си почивки, дължащи им се поради специфичните им условия на труд. Наказанието за нарушението е правилно индивидуализирано, като е отчетен
продължителния период от време, през която наказаното дружество упорито не включвало режима в правилника си.
В хода на досъдебното производство не са до пуснати съществени нарушения на процесуалните правила. И двата акта от тази фаза на процеса формулират ясно обвинение, гарантиращо правото на защита. Не е допуснато е нарушение на разпоредбите на чл.34 от ЗАНН, тъй като е налице административно нарушение, продължило и до момента на съставяне на акта за установяването му, като предходните му констатирания са отчетени при индивидуализацията на наказанието.
Всичко изложено налага потвърждаване на наказателното постановление.
Водим от горното, съдът
РЕШИ:
ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление N918- 001314/
20.12.2018г., издадено от директора на дирекция „Инспекция по труда”- Русе, с което на "Топлофикация Русе" ЕАД- гр.Русе на основание чл.413, ал.2 от КТ във вр. чл.7 вр. чл.З, ал.1 вр. 9 вр. т.15в от приложение към чл.8 от Наредба № 15 от 31.05.1999 г. за условията, реда и изискванията за разработване и въвеждане на физиологични режими на труд и почивка по време на работа е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 2000лв.
Решението подлежи на обжалване пред РАС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.