Решение по дело №3013/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 21 февруари 2024 г.
Съдия: Любомира Кирилова Несторова
Дело: 20237180703013
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 декември 2023 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

1708

Пловдив, 21.02.2024 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административният съд - Пловдив - XXII Тричленен състав, в съдебно заседание на двадесет и пети януари две хиляди и двадесет и четвърта година в състав:

Председател:

АНЕЛИЯ ХАРИТЕВА

Членове:

ЛЮБОМИРА НЕСТОРОВА
ГЕОРГИ ПАСКОВ

При секретар СЕВДАЛИНА ДУНКОВА и с участието на прокурора ИЛЯНА ДЕЛЧЕВА ДЖУБЕЛИЕВА като разгледа докладваното от съдия ЛЮБОМИРА НЕСТОРОВА кнахд № 20237180703013 / 2023 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на Глава Дванадесета от Административно-процесуалния кодекс във връзка с чл.63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба, предявена от И.К. с ЕГН/ЛНЧ **********, с адрес ***, против Решение № 1642 от 02.10.2023г. на Пловдивския районен съд, постановено по АНД № 2805 по описа на същия съд за 2023г., с което е потвърдено Наказателно постановление № 22-1030-003725/14.06.2022г. на Началник Сектор към ОДМВР Пловдив, сектор „Пътна полиция“, с което на И.К., ЛНЧ **********, с адрес ***, са наложени административни наказания – глоба в размер на 3000 лв. и лишаване от право да управлява МПС за 12 месеца, за нарушение на чл. 104Б т.2 от ЗДвП.

Касационният жалбоподател посочва, че решението на районния съд е неправилно, постановено при неспазване на материалноправните и процесуалните разпоредби. Излага подробни съображения. Претендира се отмяната на оспорения съдебен акт, респективно отмяната на Наказателно постановление № 22-1030-003725/14.06.2022г. на Началник Сектор към ОДМВР Пловдив, сектор „Пътна полиция“. В съдебно заседание, процесуалният представител на жалбоподателя поддържа касационните оплаквания. Отново претендира отмяната на съдебното решение на ПРС и отмяната на НП. Не са претендирани своевременно разноски по делото.

Ответникът по касационната жалба – Началник Сектор към ОДМВР Пловдив, сектор „Пътна полиция“ не се явява, не изразява становище по касационните оплаквания.

Участвалият по делото прокурор, представител на Окръжна прокуратура гр. Пловдив, дава заключение, че жалбата е неоснователна, а решението на първоинстанционния съд е законосъобразно.

Касационната жалба е подадена в предвидения за това преклузивен процесуален срок и при наличието на правен интерес. При това положение същата се явява ДОПУСТИМА.

Съгласно чл.63 от ЗАНН решението на районния съд подлежи на обжалване пред административния съд на основанията предвидени в НПК по реда на глава ХII от АПК. Съгласно чл.218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение с материалния закон, следи служебно.

Настоящата съдебна инстанция намира, че разгледана по същество жалбата се явява неоснователна.

Контролът за правилност на съдебния акт, дължим от настоящата съдебна инстанция, е ограничен от въведените с жалбата основания с изключение на съответствието му с материалния закон и съществените процесуални изисквания, свързани със съществуването и упражняването на субективното публично право на жалба, за които се следи служебно. Касационната инстанция обсъжда правни, а не фактически въпроси, поради което не събира и не преценява доказателства, а проверява само законосъобразността на изводите на решаващия съд.

В случая касационният съд намира, че АУАН и НП сдържат предписаните от закона реквизити като минимално изискуемо съдържание - чл. 42 и чл. 57 ЗАНН. АУАН и НП съдържат описание на нарушението и датата на извършването му, установен е нарушителят, по съответния за това ред, посочен е издателят на акта, а обстоятелствата при извършването му са достатъчно конкретни. Предвид на това АУАН и НП са издадени при спазване на процесуалните правила. В АУАН са описани основните съществени обстоятелства, свързани с нарушението, като се съдържат всички индивидуализиращи нарушителя и нарушението данни. Нарушението е индивидуализирано в достатъчна степен, така че да може административнонаказаното лице да разбере какво е нарушението.

Касационният съд намира за напълно необосновани касационните оплаквания относно начин на описание на нарушението в АУАН и в НП, също и относно изясняване на фактическата обстановка.

Районният съд е обсъдил събраните писмени и гласни доказателства в тяхната хронология и логическа последователност и е формирал правилни изводи. Правилно не са кредитирани изцяло показанията на свидетеля Игор К. като са изложени подробни съображения, които се споделят напълно от настоящия съдебен състав.

Правилно ПРС е съобразил и презумптивната сила на съставения АУАН, който акт е подписан без възражения от И.К., като няма данни по делото в установения от закона 7-дневен срок да са постъпили писмени възражения и обяснения от нарушителя.

Касационният съд споделя изводите на районния съд относно това, че е осъществен съставът на чл. 104б, т.2 от ЗДвП от И.К.. Водачът на МПС преднамерено е извел автомобила извън контрол. В тежест на касатционния жалбоподател е било да докаже, че са налице обективни причини, които са наложили извеждане на автомобила извън контрол. По делото не се установява усложнена пътна обстановка поради дъжд или други препятствия. Именно тези факти формират извод, че се отнася до извършването на демонстративно управление /придобило обществено достояние като „дрифт“/, а не за обективна необходимост. По този начин е доказана и специалната цел - използване на пътя не по предназначение.

Този начин на управление на МПС не представлява използване на път за обществено ползване в съответствие с основната цел на пътищата – за превоз на хора и товари. Подобно поведение по оживени улици в градовете застрашава живота и здравето на останалите участници в движението, включително на преминаващи пешеходци, поради което се характеризира с висока степен на обществена опасност.

Неоснователно е и възражението на касационния жалбоподател, че деянието му е несъставомерно от субективна страна. Действително, съгласно чл. 7 от ЗАНН деянието, обявено за административно нарушение, е виновно, когато е извършено умишлено или непредпазливо. Непредпазливите деяния не се наказват само в изрично предвидените случаи. В случая за нарушение по чл. 104б, т. 2 от ЗДвП липсва изрично заявена законодателна воля непредпазливите деяния да не се наказват.

При това положение районният съд е постановил правилно решение, което следва да се остави в сила.

По изложените съображения и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, Административен съд – Пловдив, ХХІІ състав

Р Е Ш И:

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1642 от 02.10.2023г. на Пловдивския районен съд, постановено по АНД № 2805 по описа на същия съд за 2023г.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

Председател:

Членове: