Решение по дело №80/2023 на Административен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 6 юли 2023 г.
Съдия: Слава Димитрова Георгиева
Дело: 20237160700080
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 май 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

  112

гр. Перник, 06.07.2023 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд – Перник, в публично съдебно заседание, проведено на двадесет и осми юни през две хиляди двадесет и трета година, в касационен състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СЛАВА ГЕОРГИЕВА

                                                                                            ЧЛЕНОВЕ: МАРИЯ ХРИСТОВА

                                                                                                              КИРИЛ ЧАКЪРОВ

 

при съдебния секретар Петя Илчева  и с участието на прокурор Аделина Алексиева от Окръжна прокуратура – Перник, като разгледа докладваното от съдия Георгиева КАНД № 80 по описа на съда за 2023 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на М.С.Г., с ЕГН **********, с адрес: *** против решение № 127 от 27.03.2023 г., постановено по АНД № 263/2023 г. по описа на Районен съд – Перник.

С обжалваното съдебно решение е изменено наказателно постановление (НП) № 1920а-192 от 19.12.2022 г., издадено от началника на Първо районно управление (РУ) към Областна дирекция към Министерството на вътрешните работи (ОДМВР) – Перник, с което на М.С.Г., за извършено административно нарушение по чл. 28, ал. 1, предл. първо, във вр. с чл. 37 от Закона за Националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112 (ЗНССПЕЕН 112) му е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 600 лв. (шестстотин лева), като за същото административно нарушение размерът на наложеното административно наказание е намален на 350 лв. (триста и петдесет лева).

В жалбата се твърди, че при събирането и проверката на доказателствата са нарушени императивни норми на ЕКЗПЧОС и Конституцията на Република България. Възразява срещу изводите на районния съд за проведено процесуално законосъобразно административнонаказателно производство, като твърди, че съставеният за процесното нарушение акт (АУАН) никога не му е връчван. Излагат се доводи за непълнота на съставения в съдебното заседание протокол, както и за неуважени негови искания, свързани с поставени задачи на вещи лица. Твърди се също, че първоинстанционното съдебно решение е немотивирано. Възразява се и срещу изводите в решението за многократни обаждания до телефон 112, за които на жалбоподателя са съставяни АУАН, без при формирането им да е отчетен фактът, че тези обаждания са съдържали информация за извършвани тежки престъпления. Искането към касационния състав е да отмени обжалваното решение и да отмени наказателното постановление.

Препис от касационната жалба е връчен на ответника, като в срока по чл. 213а, ал. 4 от АПК не е постъпил отговор.

В съдебно заседание касационният жалбоподател, редовно призован се явява лично. Пледира жалбата да се уважи и да се отмени наказателното постановление.

В съдебно заседание ответникът по касационната жалба, редовно призован за представител изпраща гл. юк. С.С.. Пледира оспореното съдебно решение да се остави в сила като правилно.

В съдебно заседание Окръжна прокуратура – Перник чрез прокурор Аделина Алексиева дава заключение за неоснователност на касационната жалба. Предлага обжалваното съдебно решение да се остави в сила.

Административен съд Перник в настоящия състав, като прецени процесуалните предпоставки за допустимост, взе предвид становищата на страните, обсъди събраните по делото доказателства, при съобразяване обхвата на съдебен контрол съгласно чл. 218 от АПК и чл. 220 от АПК, намери следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от лице по чл. 210, ал. 1 от АПК, за което решението е неблагоприятно, срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

С НП № 1920а-192 от 19.12.2022 г., началникът на Първо РУ към ОД на МВР-Перник, наложил на М.С.Г. административно наказание „глоба“ в размер на 600 лв. за това, че на 15.09.2022 г., около 21:37 часа, в гр. Перник, от телефон с № 0895/865543, е осъществил изходящо телефонно обаждане към единен европейски номер (ЕЕН) 112, съдържащо нецензурни и обидни изрази за времето от втората секунда до шестнадесетата секунда на обаждането отправени към оператор-служител на Дирекция „НС 112“ /конкретно изписани в акта за установяване на административно нарушение и наказателното постановление/, като е ползвал номера не по предназначение – без да е налице необходимост от спешна помощ при различни рискове за живота, сигурността и имуществото на гражданите, в нарушение на забраната по чл. 28, ал. 1, предл. първо от ЗНССПЕЕН 112, във вр. с чл. 3, ал. 1 от с. з., с което е осъществил състав на административно нарушение по чл. 28, ал. 1, предл. първо, във вр. с чл. 3, ал. 1 във вр. с чл. 37 от ЗНССПЕЕН 112. 

Наказателното постановление е обжалвано пред Районен съд – Перник, който с решението, предмет на настоящия съдебен контрол го изменил, като за същото административно нарушение – по чл. 28, ал. 1, предл. първо, във вр. с чл. 3, ал. 1 във вр. с чл. 37 от ЗНССПЕЕН 112, е намалил размера на наложеното административно наказание „глоба“ на 350 лв.  

За да постанови обжалвания съдебен акт решаващият първоинстанционен състав, след анализ и преценка на събраните и приобщени по делото доказателства приел за безспорно установени от фактическа страна обстоятелствата обосновали съставянето на АУАН и издаването на процесното наказателно постановление, а именно, че на 15.09.2022 г., около 21:37 часа, от телефон с № *********, ползван от М.Г., последният е извършил нерегламентирано изходящо обаждане към ЕЕН 112, съдържащо нецензурни изрази и обиди, възприети от оператор – служител на Дирекция НС 112.

От правна страна, извършил дължимата служебно цялостна проверка за законосъобразност на проведеното административнонаказателно производство, районният съд приел същото за водено от компетентни органи, съобразно формалните и процесуални правила, и при правилно приложен материален закон. Намерил, че размера на наказанието е завишен, при което привел размера на същото между минималния и средния размер и го изменил на 350 лева.

Решението е правилно. Съображенията са следните:

Съгласно чл. 218 от АПК във вр. с чл. 63в от ЗАНН, касационният съд обсъжда само посочените в жалбата пороци на решението, като за валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон следи служебно. 

В резултат на извършената проверка в пределите на чл. 218, ал. 2, предл. първо и второ от АПК, настоящият касационен състав намира решението на районния съд за валидно и допустимо, като постановено от компетентен съд, в предвидената от закона форма и по допустима жалба. 

Извършената проверка съобразно чл. 218, ал. 1 от АПК, и служебната такава съгласно чл. 218, ал. 2, предл. последно от АПК, също не доведе до изводи, обуславящи отмяна на обжалвания съдебен акт.

Без основание са доводите в касационната жалба за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила при разглеждане на делото, каквото по съществото си представляват бланкетно изложените съображения в жалбата. От доказателствата по първоинстанционното дело е видно, че касатора е бил редовно призован за откритото съдебно заседание, на което същия не се е явил. При това изложеното в  касационната жалба, касателно непълнота на съставения в съдебното заседание протокол, както и за неуважени негови искания, свързани с поставени задачи на вещи лица са напълно неоснователни. За пълнота следва да се отбележи, че видно от съдържащите се в кориците на първоинстанционното дело доказателства, пред районния съд по това дело не е изслушвана експертиза.

Решението е постановено при изяснена и в хода на процесуално законосъобразно съдебно производство фактическа обстановка, кореспондираща със събраните по делото доказателства, която се възприема изцяло от касационния състав. Първоинстанционният съд е установил фактическата страна на спора съобразно принципите на чл. 13 и чл. 14 от НПК, във вр. с чл. 84 от ЗАНН. Събрани са доказателства, относими към всички факти, включени в предмета на доказване. В решението е обективирана извършената от съда дейност по оценка на доказателствата, а изводите по фактите са направени след обективно, всестранно и пълно обсъждане на събрания по делото доказателствен материал. Съответно при вземане на решението си районният съд е съобразил изцяло разпоредбата на чл. 303 от НПК, като е приел административнонаказателното обвинение за доказано по несъмнен начин въз основа на представените по делото доказателства. С оглед на изложеното доводите в жалбата за немотивираност на съдебния акт са без основание. В решението си районният съд е изложил тезата си относно доказателствените материали, станали основа за възприемане на съставомерните факти, а оттам и мотивите си по приложението на правото.

Споделят се изводите в решението за проведено валидно и процесуално законосъобразно административнонаказателно производство при издаване на процесното наказателно постановление. Образувано е административнонаказателно производство със съставяне на акт за установяване на административно нарушение № 1920а160/23.11.2022 г. (бл. № 122256), съставен в присъствие на касатора, който на 23.11.2022 г. му е предявен и връчен, и в който соченият като нарушител вписал възраженията си.  При това положение доводите в жалбата конкретно за непредявяване, съответно невръчване на съставения за процесното нарушение акт са напълно неоснователни.

С оглед изложеното, не е налице касационното основание по чл. 348, ал. 1, т. 2 във вр. с ал. 3 от НПК, във вр. с чл. 63в от ЗАНН за отмяна на обжалвания съдебен акт.

Решението е постановено и при правилно приложение на закона.

Обжалваното решение е основано и в приложимия материален закон. Безспорно установеното по делото осъществяване на процесната дата и към посочения час на изходящо обаждане от страна на касатора от телефон с № *********, ползван от М.Г., към ЕЕН 112, съдържащо единствено нецензурни изрази, възприети от оператор – служител на Дирекция 112, т.е. безспорно установеното ползване на ЕЕН 112 не по предназначение – осъществено е повикване без необходимост от спешна помощ при риск за живота, здравето, сигурността и имуществото на гражданите (чл. 3 във вр. с чл. 28 от ЗНССПЕЕН 112) или несъдържащо данни, изискващи намесата на службите за спешно реагиране, но свързани с функциите на местната администрация или на териториалните звена на министерствата или на други административни структури (арг. от чл. 12, ал. 1 от ЗНССПЕЕН 112), осъществява, и виновно, именно приложения с НП административнонаказателен състав.

Конкретното нарушение за което касатора е административно наказан не би могло да бъде квалифицирано по чл. 28 от ЗАНН. Извършеното деяние не се отличава с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушения от този вид предвид липсата на данни по делото за наличие на смекчаващи отговорността обстоятелства, обуславящи неналагането на административно наказание. Следва да се има предвид и значимостта на охраняваните интереси с нарушената материалноправна разпоредба, свързани с осигуряване на гражданите, намиращи се на територията на Република България на непрекъснат, бърз и безплатен достъп до службите за спешно реагиране за получаване на помощ при спешни случаи с цел защита на живота, здравето, сигурността и имуществото им (чл. 2 от ЗНССПЕЕН 112). Ползването на ЕЕН 112 не по предназначение застрашава охранявания обществен интерес. 

Споделят се и мотивите в решението, обосновали изменение на наказателното постановление в частта му, относно размера на наложеното административно наказание „глоба“. Районният съд е изменил размера на наказанието като го е намалил между средния и  минималния размер, съобразено на основание чл. 27, ал. 2 от ЗАНН. Настоящият касационен състав също така намира редуцирания размер на наказанието, и за достатъчен за постигане на целите на административното наказване по чл. 12 от ЗАНН.

С оглед изложеното не се налице касационните основания и по чл. 348, ал. 1, т. 1 и 3 във вр. с ал. 3 и ал. 5 от НПК, във вр. с чл. 63в от ЗАНН за отмяна на обжалвания съдебен акт. Изложеното обосновава оставяне в сила решението на районния съд, като валиден и допустим съдебен акт, постановен в производство, съобразено с процесуалните правила и при правилно приложение на материалния закон

Разноски ответната страна не претендира, поради което и не се дължи произнасяне.

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 221, ал. 2, изр. първо, предл. първо от АПК, касационен състав на Административен съд – Перник

 

Р Е Ш И:

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 127 от 27.03.2023 г. на Районен съд – Перник, постановено по АНД № 263/2023 г. по описа на Районен съд – Перник.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.              

 

   ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

                                                   ЧЛЕНОВЕ: /п/     /п/