Решение по дело №17442/2018 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1401
Дата: 14 април 2020 г. (в сила от 4 юни 2020 г.)
Съдия: Павел Тодоров Павлов
Дело: 20185330117442
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 5 ноември 2018 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

Номер          1401                                   Година  2020                                        Град  ПЛОВДИВ

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

Пловдивски районен съд                             ХІ граждански състав

На  14.04                                                                                        Година 2020

В публично заседание на 19.02.2020 г. в следния състав:

                                    Председател: ПАВЕЛ ПАВЛОВ

Секретар: МАРИНА КЪНЕВА

като разгледа докладваното от съдията

гражданско дело номер  17442  по описа за   2018 година,      

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Обективно съединени искове с правно осн. чл.200 от КТ и чл.86 от ЗЗД.

            Ищецът Л.Й.К. *** моли съдът да постанови решение, с което да осъди ответника да му заплати сумата 30 000 лева, представляваща обезщетение за причинените му неимуществени вреди, изразяващи се в болки и страдания от трудова злополука, претърпяна от ищеца на 23.04.2018 г., заедно с мораторна лихва върху тази сума за периода от датата на настъпване на трудовата злополука до датата на подаване на исковата молба в размер на 1 641, 67; сумата 105, 64 лева, представляваща обезщетение за претърпените от ищеца имуществени вреди от трудовата злополука, изразяващи се в разходите за лечение на последиците от трудовата злополука – заплатени разходи за 10-дневен престой в болнично заведение, за закупуване на медикаменти и за такси за преглед; сумата 1 122, 37 лева, представляваща обезщетение за претърпените от ищеца имуществени вреди от трудовата злополука, изразяващи се в разликата между полагащото се на ищеца брутно трудово възнаграждение и получените обезщетения за временна неработоспособност за периода месец май – месец септември 2018 г., заедно с мораторна лихва върху тази сума за периода от датата на падежа на всяко едно вземане – последно число на съответния месец до датата на подаване на исковата молба в размер общо на 31, 80 лева, заедно със законната лихва върху трите главници, по изложените в исковата молба и в писмена защита съображения. Претендира разноски и присъждането на адвокатско възнаграждение при условията на чл.38 от ЗАдв. за пълномощника му.

            Ответникът Бибъл Комерс” ООД (в ликвидация) – гр. Пловдив оспорва обективно съединените искове по основание и по размер и моли съдът да ги отхвърли като неоснователни и недоказани, а ако бъдат приети исковете за основателни – да уважи претенцията за неимуществени вреди до размера от 4 000 лева, а останалите обективно съединени искове – до половината от претендираните им размери, по изложените в отговора на исковата молба съображения. Прави възражение за съпричиняване на трудовата злополука от ищеца. Претендира разноски.

            Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства поотделно и заедно, и във връзка с наведените от страните доводи, намира за установено следното:

          Не се спори между страните, а и от представените в тази насока писмени доказателства се установява, че ищецът работи по трудово правоотношение при ответника като**************от ************** г.

Както се установява от представените от страните писмени доказателства и показанията на разпитаните по делото свидетели М.Н. и Н. С., действително на 23.04.2018 г. около 7.30 часа, ищецът се е явил на работното си място и след като е натоварил стоката в поверения му за управление лекотоварен автомобил, е потеглил по маршрута за доставки към клиенти на ответното дружество, като около 8.30 часа е пристигнал пред офиса на «ЛЪКИТРАНС - 70» ЕООД на бул. «В.А. № **** в гр. П., за да достави два бидона с питейна вода – което е било първата му доставка за работния ден, и е пренесъл на ръка двата бидона  по външното стълбище до откритата площадка на тази фирма, но при проведен разговор със служителка в офиса на фирмата се е оказало, че заявката е изпълнена няколко дни преди това и К. е взел бидоните и е тръгнал с тях обратно към автомобила, но в този момент е ударил главата си в стърчащ елемент от покрива на сградата, спускащ се над откритата площадка до входната врата на офиса, при което е загубил равновесие и е паднал върху площадкатакато в този момент Л.К. е усетл силна болка в десния си крак, не е могъл да стане и е започнал да вика за помощ, като на виковете му се е отзовала служителката на «ЛЪКИТРАНС - 70» ЕООД Д. Х., която веднага се е обадила в намиращия се наблизо офис на ответното дружество и след няколко минути на мястото на инцидента са пристигнали служителите на работодателя на ищеца Н. С. и А. С. (който е пренесъл ищеца надолу по стълбището до автомобила на Н. С., а той от своя страна е транспортирал ищеца до спешния кабинет на УМБАЛ «Пловдив» АД), като на 23.04.2018 г. след инцидента ищецът е постъпил в Отделението по ортопедия и травматология при УМБАЛ «Пловдив» АД с болки в ***************************************, и на пострадалия е била поставена окончателна диагноза «******************************» и той е бил опериран на 26.04.2018 г., като при операцията е извършено открито наместване на фрактура с вътрешна фиксация – тибия и фибула, и от Специализираната ЛКК – Ортопедия, отделение по ортопедия и травматология при УМБАЛ «Пловдив» АД на 09.05.2018 г. на Л.К. е бил издаден болничен лист за 46 дни отпуск за временна неработоспособност - като злополуката е била приета за трудова по чл.55, ал.1 от КСО с Разпореждане5104-15-257/28.08.2018 г. на Длъжностно лице от  НОИ – РУСО гр. Пловдив.

От събраните по делото писмени доказателства, показанията на разпитаните свидетели и преди всичко – от заключенията на вещите лица по СМЕ М.Б. от 12.02.2019 г., Е.А. от 14.05.2019 г. и К.Ш. от 20.01.2020 се установя, че следствие трудовата злополука ищецът е претърпял редица травматични увреждания – ****************** (довело до трайно затрудняване на движенията на десния долен крайник), причинено по директен механизъм от удар с или  върху твърд тъп предмет, ***************** и ограничени и болезнени движения в нея, ************************, тежка и практически необратима увреда на **********************, водеща до трайни и необратими функционални рестрикции на за движенията в дясната глезенна става (макар и прогнозите за в бъдеще да са благоприятни,ако ищецът следва дадените му препоръки и насоки от невролог и ортопед-травматолог), като непосредствено след инцидента пострадалият е изпитвал от умерени до значителни по сила и интензитет болки и страдания, които постепенно са затихвали  (през което време се е придвижвал с инвалидна количка – и то с чужда помощ), поставена му е и диагноза „*****************“ след консултация с психиатър на 01.11.2018 г. и е приемал и медикаменти за лечението на депресията, като и до момента оздравителният процес не е приключил и поради настъпили усложнения в неговия ход не могат да се дадат прогнози за приключването му а освен това и към момента ищецът, макар и да се придвижва без помощни средства, продължава да накуцва,  да приема успокоителни лекарства и да посещава лекари за преглед, а освен това се нуждае и от физиотерапия). От събраните по делото писмени доказателства (и особено Разпореждането на НОИ за приемане на злополуката за трудова) не се установява да е налице съпричиняване на злополуката от страна на ищеца (като – както се установява и от показанията на свидетеля С.- фирмата, пред чийто офис е настъпила трудовата злополука, е била в търговски отношения с ответното дружество към момента на злополуката и ответникът е зареждал нейни обекти, с оглед на което съдът намира за неоснователни наведените от ответника доводи за съпричиняване на злополуката от ищеца поради отклоняване на управлявания от него автомобил със стоката в автомобила и присвояване на тази стока).

При така установената фактическа обстановка съдът намира, че е налице пряка причинно-следствена връзка между уврежданията и трудовата злополука, претърпяна от ищеца на 23.04.2018 г., а оттук - че са налице условията на чл.200 от КТ за ангажиране на имуществената отговорност на ответника за причинените на ищеца от претърпяната трудова злополука неимуществени вреди. Що се отнася до размера, в който следва да се уважи този иск, съдът – изхождайки от степента и характера на телесните и здравословните увреждания, претърпени от ищеца поради злополуката, сегашното състояние на ищеца, възрастта му (почти 67 години), прогнозите за развитието на уврежданията, необратимия характер на част от тях и необходимостта от продължаване на лечението и възстановяването им, и преди всичко - от общественото разбиране за справедливост, намира, че справедливият размер на обезщетението е 30 000 лева – поради което, доколкото този размер съвпада с претендирания от ищеца, съдът намира, че този иск се явява доказан по основание и по размер и следва да се уважи изцяло. Както се установява от служебно извършеното от съда с компютърна програма изчисление, размерът на мораторната лихва върху тази главница за посоченият в исковата молба период е в размер на 1 641, 67 лева – поради което, доколкото претендираният от ищеца размер на мораторната лихва върху тази главница съвпада с действително дължимия, съдът намира, че този иск също се явява доказан по основание и по размер и следва да се уважи изцяло.

Както се установява от събраните по делото писмени доказателства и посоченото заключение на вещото лице по СМЕ М.Б., действително след злополуката ищецът е заплатил за лечението на уврежданията от злополуката общо 105, 64 лева - разходи за 10-дневен престой в болнично заведение, за закупуване на медикаменти и за такси за преглед – поради което, доколкото претендираният размер на обезщетението за тези, причинени от злополуката на ищеца, имуществени вреди, съвпада с установения от доказателствата по делото действително дължим размер, съдът намира, че този иск също се явява доказан по основание и по размер и следва да се уважи изцяло.

Както се установява от събраните по делото писмени доказателства и от заключението от 20.01.2020 г. на вещото лице по СМЕ М.М., разликата между брутното трудово възнаграждение, което ищецът би получил, ако не беше претърпял трудовата злополука и работеше, и получените от него обезщетения за временна неработоспособност през процесния период е в размер общо на 1 122, 37 лева (поради което и доколкото претендираният от ищеца размер на това обезщетение съвпада с установения от ССЕ действително дължим размер, съдът намира, че и този иск се явява доказан по основание и по размер и следва да се уважи изцяло), а мораторната лихва върху тази сума за посочения в исковата молба период е в размер общо на 21, 69 лева – поради което съдът намира, че този иск се явява доказан по основание и до установения от ССЕ размер, до който размер следва да се уважи, като за разликата над него до пълния предявен размер този иск се явява неоснователен и недоказан и следва да се отхвърли.

И трите главници следва да се присъдят заедно със законната лихва върху тях от 05.11.2018 г. – датата на подаване на исковата молба.

С оглед на изхода от спора и на основание чл.78, ал.6 от ГПК ответникът следва да заплати в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на съда 1 415, 67 лева ДТ за петте уважени иска и 900 лева депозит за трите СМЕ и за ССЕ, а на пълномощника на ищеца - адв. Р.П., на основание чл.38, ал.1, т.2 във връзка с ал.2 от ЗАдв. – 1 000 лева адвокатско възнаграждение.

Мотивиран от горното, съдът

 

Р    Е    Ш    И :

 

ОСЪЖДА Бибъл Комерс” ООД (в ликвидация), ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Пловдив, ул. „Стамат Икономов“ № 5, ет.3, ап.6, с ********* И. М. М., ПРЕДСТАВЛЯВАНО ОТ Ликвидатора В. М. Ш., със съдебен адрес:*** – ************, адв. К.А. - В., ДА ЗАПЛАТИ на Л.И.К., ЕГН **********,***, *************, със съдебен адрес:***, **********, адв. Р.П., СУМАТА 30 000 лева, представляваща обезщетение за причинените му неимуществени вреди, изразяващи се в болки и страдания от трудова злополука, претърпяна от ищеца на 23.04.2018 г., ЗАЕДНО С МОРАТОРНА ЛИХВА върху тази сума за периода от 23.04.2018 г. до 05.11.2018 г. В РАЗМЕР НА 1 641, 67; СУМАТА 105, 64 лева, представляваща обезщетение за претърпените от ищеца имуществени вреди от трудовата злополука, изразяващи се в разходите за лечение на последиците от трудовата злополука – заплатени разходи за 10-дневен престой в болнично заведение, за закупуване на медикаменти и за такси за преглед; СУМАТА 1 122, 37 лева, представляваща обезщетение за претърпените от ищеца имуществени вреди от трудовата злополука, изразяващи се в разликата между полагащото се на ищеца брутно трудово възнаграждение и получените обезщетения за временна неработоспособност за периода месец май – месец септември 2018 г., ЗАЕДНО С МОРАТОРНА ЛИХВА върху тази сума за периода от датата на падежа на всяко едно вземане – последно число на съответния месец до 05.11.2018 г. В РАЗМЕР ОБЩО НА 21, 69 лева, КАТО този иск за разликата над уважения до пълния предявен размер от 31, 80 лева ОТХВЪРЛЯ като НЕОСНОВАТЕЛЕН и НЕДОКАЗАН, ЗАЕДНО СЪС ЗАКОННАТА ЛИХВА върху двете главници, начиная от 05.11.2018 г., до окончателното им изплащане, А В ПОЛЗА НА бюджета на съдебната власт ПО СМЕТКА НА Районен съд - Пловдив – 1 415, 67 лева ДТ И 900 лева депозит за трите СМЕ и за ССЕ.

ОСЪЖДА на основание чл.38, ал.1, т.2 във връзка с ал.2 от ЗАдв. Бибъл Комерс” ООД (в ликвидация), с посочените ЕИК, седалище и адрес на управление, Управител, Ликвидатор и съдебен адрес, ДА ЗАПЛАТИ НА адвокат Р.Р.П.,***, *******, адвокатско възнаграждение В РАЗМЕР НА 1 000 лева.

Решението може да се обжалва с въззивна жалба пред ПОС в двуседмичен срок от връчването му на страните.

                                                                              

                                                                         

 

                                                             РАЙОНЕН СЪДИЯ:/п/

Вярно с оригинала!

КГ