Присъда по дело №99/2020 на Районен съд - Чирпан

Номер на акта: 13
Дата: 16 юли 2020 г. (в сила от 31 юли 2020 г.)
Съдия: Атанас Тодоров Динков
Дело: 20205540200099
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 11 март 2020 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А  № 13

гр.Чирпан, 16.07.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД - ЧИРПАН                                                           ПЪРВИ СЪСТАВ

На шестнадесети юли                                        две хиляди и двадесета година

В открито съдебно заседание в състав:

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: АТАНАС ДИНКОВ

                                       СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1. Т.И.

                                                                            2. И.Н.

 

Секретар: Милена Ташева

Прокурор: Петър Йонов

 

като разгледа докладваното от председателя Атанас Динков НОХД № 99 по описа за 2020г.

 

П Р И С Ъ Д И :

 

ПРИЗНАВА подсъдимия И.В.Д. – роден на *** ***, постоянен адрес:***, български гражданин, неграмотен, не работи, не е женен, неосъждан - реабилитиран по чл. 88а от НК, ЕГН ********** за ВИНОВЕН в това, че на 19.07.2019 г. в с. Черна гора, обл. Стара Загора се е съвкупил с ненавършилата 14 - годишна възраст И.И.Г., с ЕГН **********, като извършеното не съставлява престъпление по чл. 152 от НК, поради което и на осн. чл. 151, ал. 1 от НК във вр. с чл. 36 от НК, във вр. във вр. с чл. 58а, ал. 1 от НК, във вр. във вр. с чл. 373, ал. 2 от НПК му налага наказание ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА за срок от 1 (една) година, което на основание чл. 57, ал. 1, т. 3 от ЗИНЗС, следва да изтърпи в затворническо заведение при първоначален ОБЩ режим.

ОСЪЖДА подсъдимия И.В.Д., със снета по делото самоличност и ЕГН, на осн. чл. 189, ал. 3 от НПК, да заплати в полза на Държавата, по сметка на ОД на МВР Стара Загора, направените по ДП разноски в размер на 937.80 лева.

На осн. чл. 53, ал. 2, б. „а” от НК, след влизане на присъдата в сила, веществените доказателства: 1 бр. мобилен телефон марка Нокия, с IMEI: ***, 1 бр. мобилен телефон марка Самсунг с IMEI: *** и IMEI: *** да се върнат на собствениците.

ПРИСЪДАТА подлежи на обжалване и протест в петнадесетдневен срок от днес пред Окръжен съд - Стара Загора.

 

                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:……………………

 

                                                        СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1……………

                                                                 

                             2……………

Съдържание на мотивите

М О Т И В И

към Присъда № 13 от 16.07.2020 г. по  НОХД  № 99/2020 г. по описа на Районен съд - Чирпан

 

Внесен е обвинителен акт против подсъдимия И.В.Д. за това, че на 19.07.2019 г. в с. Ч.г., обл. Стара Загора се е съвкупил с ненавършилата 14 - годишна възраст И.И.Г., с ЕГН **********, като извършеното не съставлява престъпление по чл. 152 от НК – престъпление по чл. 151, ал. 1 от НК.

Представителят на Районна прокуратура – Чирпан поддържа обвинението спрямо подсъдимия И.В.Д., както по отношение на фактическата обстановка, изложена в обвинителния акт, така и по отношение на правната квалификация на деянието. Пледира на подсъдимия да бъде наложено наказание при баланс на смекчаващите и отегчаващи вината обстоятелства, над минималния и под средния размер при приложение на чл. 58а от НК, което наказание да изтърпи ефективно в затвор или затворническо заведение при първоначален общ режим, съгл. чл. 57, ал. 1, т. 3 от ЗИНЗС. Алтернативно иска на осн. чл. 66, ал. 1 от НК, да бъде отложено изтърпяването на наказанието с подходящ изпитателен срок.

Подсъдимият И.В.Д. признава изцяло фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт, съгласно разпоредбата на чл. 371, т. 2 от НПК, като изразява съгласие да не се събират доказателства за тези факти.

Защитникът на подсъдимия пледира на подсъдимия да бъде наложено наказание в рамките на минималния размер, изтърпяването на което да бъде отложено с подходящ изпитателен срок.

Съдебното следствие по делото е проведено по реда на чл. 372, ал. 4, във връзка с чл. 371, т. 2 от НПК, предвид направеното от подсъдимия признание на фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт и изразеното съгласие от негова страна, да не се събират доказателства за тези факти.

Съдът, като взе предвид направеното самопризнание от подсъдимия, събраните на досъдебното производство писмени и гласни доказателства, които подкрепят самопризнанието на подсъдимия, при условията на чл. 373, ал. 3 от НПК, ведно със становищата и доводите на страните, намери за установена следната фактическа и правна обстановка:

 

І. ФАКТИЧЕСКА ОБСТАНОВКА:

 

Подсъдимият И.В.Д. е роден на *** ***, постоянен адрес:***, български гражданин, неграмотен, неработи, неженен, неосъждан (реабилитиран по чл. 88а от НК), ЕГН **********.

Подсъдимият Д. и свидетелката И.И.Г. (която към момента на деянието до 23.10.2019г. е била с името И. Г.Р.), родена на ***г. се познавали, тъй като бащата на свидетелката – св. И.В.Г. и подсъдимия били приятели. На 19.07.2019г. св. Г. *** и се срещнала с подсъдимия, който и предложил да отиде в неговия двор, където отглеждал чушки, за да си поговорят за нещо. Св. Г. знаела къде се намира двора на подсъдимия, тъй като била ходила там няколко пъти заедно с баща си. По-късно през същия ден – 19.07.2019г. св. Г. отишла в двора на подсъдимия в с. Ч.г., обл. Ст. Загора и го заварила сам. Подсъдимият отвел свидетелката Г. в малка къща в двора, състояща се от една стая. В нея имало легло с дюшек и малка маса. Подсъдимият поискал от св. Г. да се съблече. Тя първоначално не искала, но подсъдимият й казал да не се притеснява и тя го оставила да й съблече дрехите, след което се съблякъл и той. Легнали на леглото и осъществили полов акт. Подсъдимият Д. знаел, че свидетелката Г. не е навършила 14 години, но въпреки ниската й възраст същият осъществил полов акт с нея. По време на половия акт, подсъдимият Д. я целувал по устните и шията. След акта св. Г. се прибрала в дома си. На следващия ден бащата на И. – св. И.Г. забелязал, че по шията на дъщеря му има следи от просмукване и подал сигнал в РУ - Чирпан.

От заключението на изготвената съдебно-медицинска експертиза (СМЕ) на живо лице № 173/2019г. се установява, че при извършения на 20.07.2019г. преглед на И.Г. на ** години са установени: Кръвонасядания по клепачите на лявото око, горния клепач на дясното око и лява слепоочна област на лицето. Повърхностни кръвонасядания по шията в дясно и срединно. Девствена ципа с налобена форма, месеста с наличие на щърбина в пет часа по часовниковия циферблат с леко изострени и епитилизирани ръбове и кръвонасядане на ръбовете. Установените и описани травматични увреждания по лицето и шията са от действието на твърди тъпи предмети и могат да бъдат получени в областта на лицето от удари с човешка ръка, а в областта на шията от просмукване с човешка уста. Тези увреждания са с давност около 24 часа от часа на прегледа. Установената щърбина по девствената ципа с кръвонасядане на ръбовете се получава при разкъсване на девствената ципа от извършен полов акт и давността й е около 10-14 дни от датата на прегледа, т. е преди не повече от 10-14 дни с прегледаната е осъществен полов акт с проникване в половия орган.

От заключението на назначената комплексна психолого-психиатрична експертиза се установява, че св. И.Г., страда от интелектуален дефицит - лека умствена изостаналост - IQ = 64. Психичното, интелектуално-мнестично и възприятно-представно ниво на освидетелставаната И.Г. не отговарят на възрастовите норми. Паметово-интелектуалните й възможности и социалната й зрелост са значително под очакваното за нейната възраст, което е последица от леката умствена изостаналост. Освидетелстваната И.Г. не е в състояние да разбира в достатъчна степен свойството и значението на извършеното спрямо нея. Освидетелстваната И.Г. не е в състояние да дава достоверни обяснения за случилото се. По време на извършеното спрямо нея деяние е била първоначално в състояние на емоционален стрес. Към момента на освидетелстването се установяват прояви на необщителност, емоционална лабилност, нарушен сън. В дългосрочен план това е дете в риск, което може да развие дезадаптивни модели на поведение, свързани с промискуитет, склонност към зависимости и/или поведенчески отклонения. Има значителен риск в бъдеще, в по-зряла възраст, да разгърне психично разстройство. Препоръчва се с нея да се осъществи индивидуална психотерапевтична работа. Уместно е да се проведе такава и за двамата родители поотделно, както и с най-близкото и обкръжение. Не е препоръчително да участва във воденото разследване, което за дете в риск е тежка психотравма, но е добре да бъде информирана за развитието му с цел възпитателни, превантивни и психопрофилактични мерки.

От заключението на назначената комплексна психолого-психиатрична експертиза на подсъдимия И.Д. се установява, че подсъдимия И.В.Д. не страда от психично заболяване. Същият е бил в състояние да възприема правилно фактите, имащи значение за делото и да дава достоверни обяснения за тях, като е разбирал свойството и значението на деянието си и е могъл да ръководи постъпките си. По време на извършване на деянието, както и в периода след това подс. Д. е бил психично здрав. Не са настъпили промени в психичното му състояние към момента на извършване на деянието и след това. Понастоящем психичното му състояние позволява да участва във фазите на наказателното производство, да дава достоверни показания, както и да изтърпява наказание. Психологичният профил на осв. Д. се характеризира с примитивизъм, ниски морално-етични критерии, хедонистично поведение, склонен към власт и контрол с цел осъществяване на лични интереси и възползване, в случая от малолетно момиче с когнитивни и социални дефицити.

Изложената фактическа обстановка се установява от самопризнанието на подсъдимия, както и от събраните на досъдебното производство писмени и гласни доказателствени средства – обяснения на подсъдимия – л. 17, показания на свидетелите – л. 23-26, Удостоверение за раждане на И.И.Г. - л. 78, декларация за СМПИС – л. 18, справка за съдимост – л. 19-21, характеристична справка – л. 22, СМЕ на живо лице – л. 28-30, КППЕ на св. И.Г. – л.33-41, КППЕ на подсъдимия И.Д. – л. 45-53, Удостоверение за идентичност на лице с различни имена – л. 90, Приемо-предавателен протокол, както и от приетата в хода на съдебното следствие справка за съдимост с рег. № 347/01.06.2020г. издадена от РС – Чирпан, ведно с 8 бр. бюлетини, справка от МП ГД Изпълнение на наказанията рег. № 7499/17.06.2020г. и справки от МП ГД „Изпълнение на наказанията“ вх. № 2485/14.07.2020г., от МП ГД Изпълнение на наказанията Затвора гр. София вх. № 2383/08.07.2020г. и от МП ГД „Изпълнение на наказанията“ Затвора – Стара Загора с вх. № 2223/30.06.2020г., 2346/07.07.2020г., като в тази насока следва изрично да се отбележи, че не се събраха доказателства, които да си противоречат, поради което и не се налага отделното им обсъждане.

Посочените доказателства подкрепят самопризнанието на подсъдимия, като съдът ги цени при условията на чл. 373, ал. 3 от НПК.

 

ІІ. ПРАВНА КВАЛИФИКАЦИЯ НА ДЕЯНИЕТО:

 

При така установената фактическа обстановка съдът намира за доказано по несъмнен и безспорен начин, че подсъдимият И.В.Д. е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъпление по чл. 151, ал. 1 от НК, тъй като на 19.07.2019г. в с. Ч.г., обл. Стара Загора се е съвкупил с ненавършилата 14 - годишна възраст И.И.Г., с ЕГН **********, като извършеното не съставлява престъпление по чл. 152 от НК. Съгласието на малолетната за съвкуплението има ограничено правно значение и законът приема, че то не изключва престъпния характер на деянието, тъй като малолетните не могат да формират правно-валидна воля и съвкуплението с такова лице, дори с негово съгласие застрашава правилното му духовно и физическо развитие.

Подсъдимият е вменяем следователно е наказателно-отговорно лице. Деянието е било извършено при форма на вината пряк умисъл – деецът е съзнавал, че извършва съвкупление, желаел е неговото осъществяване, като е съзнавал и възрастта на пострадалата. Авторството на деянието се доказа по несъмнен начин. Безспорно доказани са и останалите обстоятелства за времето и мястото на извършване на престъплението. Подсъдимият е имал представа за всички обективни елементи на престъплението. Съзнавал е, че извършва полов акт с малолетно лице, като е предвиждал и искал общественоопасните последици от деянието си.

 

ІІІ. ОТНОСНО ВИДА И РАЗМЕРА НА НАКАЗАНИЕТО.

 

При определяне вида и размера на наказанието, съдът се съобрази с двата основни принципа, върху които е изградена наказателно правната ни система, а именно - принципа на законоустановеност и принципа на индивидуализация на наказанието, както и с целите на наказанието, залегнали в чл. 36 от НК.

Съгласно първият принцип в специалния текст на НК, за извършеното престъпление е предвидено наказание - лишаване от свобода от две до шест години.

С оглед спазването на втория принцип, съдът обсъди обществената опасност на деянието, личността на подсъдимия, мотивите му за извършване на престъплението, както и всички смекчаващи и отегчаващи отговорността обстоятелства по смисъла на чл. 54 от НК.

Като смекчаващи вината обстоятелства, съдът отчете направените от подсъдимия самопризнания и проявената критичност към деянието.

Отегчаващи отговорността обстоятелства за подсъдимия са обремененото му съдебно минало и лошите характеристични данни.

Ето защо, съдът съобразявайки се с разпоредбата на чл. 373, ал. 2 от НПК, приложи разпоредбата на чл. 58а, ал. 1 от НК, като определи и наложи на подсъдимият И.В.Д., окончателно наказание лишаване от свобода за срок от 1 (една) година.

Основна цел на наказанието е преди всичко поправянето и превъзпитаването на дееца, извършил престъпление, като с налагането на санкцията се цели и предупредително-възпиращо въздействие върху останалите членове на обществото.

Съдът след като отчете данните за:

- личността на подсъдимия, характеризираща се с примитивизъм, ниски морално-етични критерии, хедонистично поведение, склонен към власт и контрол с цел осъществяване на лични интереси и възползване, в случая от малолетно момиче с когнитивни и социални дефицити;

- обстоятелството, че подсъдимия е бил многократно осъждан за извършени престъпления от общ характер, очертаващи последователно пренебрежително отношение към установени правни норми в обществото;

- обстоятелството, че изтърпените наказания по предишните осъждания не са спомогнали за поправянето и превъзпитанието на подсъдимия;

- обществена опасност на извършеното деяние, осъществено спрямо дете, страдащо от лека умствена изостаналост, което не е било в състояние да разбира в достатъчна степен, свойството и значението на извършеното спрямо нея;

- последиците от деянието - при пострадалото дете са констатирани необщителност, емоционална лабилност, нарушен сън, като е отчетено, че в дългосрочен план това е дете в риск, което може да развие дезадаптивни модели на поведение, свързани с промискуитет, склонност към зависимости и/или поведенчески отклонения и има значителен риск в бъдеще, в по-зряла възраст, да разгърне психично разстройство;

 счита, че за постигане целите на наказанието е наложително осъдения да го изтърпи ефективно при първоначален общ режим, на основание чл. 57, ал. 1, т. 3 от ЗИНЗС. Това е необходимо както за по-осезателното въздействие върху подсъдимия, така и в отговор на налагащата се обществена нетърпимост към подобни престъпни прояви.

Съдът на основание чл. 53, ал. 2, б. „а“ от НК, постанови след влизане на присъдата в сила, веществените доказателства: 1 бр. мобилен телефон марка Нокия, с IMEI: ***, 1 бр. мобилен телефон марка Самсунг с IMEI: *** и IMEI: ***, следва да се върнат на собствениците.

Съдът с оглед изхода от делото присъди в тежест на подсъдимия направените по делото съдебни и деловодни разноски в размер на сумата от 937.80 /деветстотин тридесет и седем лева и 80 ст./ лева.

 

IV. ПРИЧИНИ И УСЛОВИЯ, СПОСОБСТВАЛИ ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА ПРЕСТЪПЛЕНИЕТО:

 

Причините и условията за извършване на конкретното престъпление са липсата на морално – волеви задръжки у подсъдимия, ниската правна култура и незачитането на установения в Държавата правов ред.

Водим от горните мотиви съдът постанови присъдата.

 

 

                                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: