Решение по дело №525/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1049
Дата: 10 юни 2022 г. (в сила от 10 юни 2022 г.)
Съдия: Мариана Михайлова Михайлова
Дело: 20227180700525
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 февруари 2022 г.

Съдържание на акта

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ

 

               1111.jpg

 

Р Е Ш Е Н И Е № 1049

гр. Пловдив, 10.06.2022 год.  

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд - Пловдив, ХХ състав, в публично съдебно заседание на десети май две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИЧО ДИЧЕВ

                                           ЧЛЕНОВЕ: МАРИАНА МИХАЙЛОВА

                                              ВЛАДИМИР ВЪЛЧЕВ

 

при секретаря Т. Ц. и с участието на прокурора КАЛОЯН ДИМИТРОВ, като разгледа докладваното от съдия Михайлова КАНД № 525 по описа на съда за 2022 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на глава дванадесета от АПК във връзка с чл.63 ал.1 пр. второ от Закона за административните нарушения и наказания.

Производството по делото е образувано по повод касационна жалба от ТД на НАП, гр. Пловдив, чрез процесуалния й представител юрисконсулт М. против Решение № 77 от 11.01.2022 г., постановено по АНД № 20215330205008/2021 г. по описа на Пловдивски районен съд, с което е отменено Наказателно постановление № 579219-F595159/26.05.2021 г. на заместник директора на ТД на НАП - гр. Пловдив, с което на Р.И.Г., ЕГН **********,***, на основание чл.74 ал.1 от Закон за счетоводството е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200 /двеста/ лева за нарушение по чл.16 ал.1 т.4 от Закона за счетоводството /ЗСч/

            В жалбата се излагат доводи за незаконосъобразност на постановения съдебен акт, тъй като съдът е приел, че се касае до маловажен случай по чл.28 от ЗАНН, както и поради допуснато съществено процесуално нарушение, тъй като след като е приел деянието за маловажен случай, съдът е следвало да съобрази диспозитива си с действащата от 23.12.2021 г. норма на чл.63 ал.4 от ЗАНН.

Ответникът оспорва жалбата и моли съда да остави в сила решението на ПРС.

Прокурорът счита касационната жалба за основателна.

Касационната инстанция, след като провери правилността на постановеното решение, предвид наведените в жалбите касационни основания и въз основа на доказателствата по делото, счита жалбата за процесуално допустима.

Същата е неоснователна поради следното:

Въззивният съд правилно е изяснил фактическата обстановка и е приел, че на 24.02.2021 г. от служител към ТД НАП - Пловдив e съставен АУАН на Р.И.Г. за това, че в качеството си на управител на „Медия плюс – 2009“ ЕООД, ЕИК ****** – предприятие по смисъла на Закона за счетоводството /ЗСч/ и търговец по смисъла на ТЗ, като е бил задължен , не е публикувал годишния финансов отчет /ГФО/ на дружеството за 2019 г. в ТР на Агенцията по вписванията в законоустановения срок – до 30.09.2020 г. или до дата 30.09.2020 (съгласно пар. 33 от ПЗР на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение от 13.03.2020 г.) Търговското предприятие е извършвало дейност през отчетния период 2019 г., видно от ГДД по чл.92 от ЗКПО и приложения към нея годишен отчет за дейността. ГФО е заявен за вписване и представен за обявяване в ТР на АВ на 25.02.2021 г Актосъставителят е квалифицирал извършеното от лицето като нарушение на чл.38 ал.1 т.1 от ЗСч.

Въз основа на така съставения акт е издадено и обжалваното наказателно постановление.   

За да отмени оспореният акт въззивният съд е приел, че в настоящия случай е приложима разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН.

Решението е правилно.

За маловажен случай на административно нарушение по смисъла на чл.28 от ЗАНН, следва да се приеме това административно нарушение, което, с оглед липсата на вредни последици или незначителността му и, с оглед другите смекчаващи отговорността обстоятелства, представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушения от съответния вид (арг. чл.93 т.9 от НК във връзка с чл.11 от ЗАНН).

Настоящият случай е именно такъв, като макар и формално да е осъществен състава на административно нарушение, с оглед наличието на множество смекчаващи обстоятелства, подробно анализирани от първоинстанционния съд, деянието разкрива по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушения от този вид. Достатъчно при това положение е било нарушителят да бъде предупреден, че при следващо констатирано нарушение, ще се пристъпи към налагане на санкция. Ето защо, налагането на глоба, макар и в минималния предвиден размер, се явява несъразмерно тежка спрямо степента на обществената опасност на деянието и дееца.

Следва да се посочи, че административнонаказващият орган е игнорирал задължението си за индивидуална преценка на всеки отделен случай, с оглед обществената опасност на конкретното деяние и на конкретния нарушител. Процесният случай, както се посочи, разкрива по-ниска степен на обществена опасност, в сравнение с другите такива нарушения, и очевидно, е маловажен случай на нарушение по чл.38 ал.1 т.1 във връзка с чл.16 ал.1 т.4 от ЗСч. Като не го е квалифицирал като такова, административнонаказващият орган е приложил неправилно материалния закон, тъй като са били налице всички предпоставки за прилагането на чл. 28 от ЗАНН.

В този смисъл, неоснователно е възражението на касационно жалбоподател, че въззивната инстанция е формирала неправилни изводи.

Неоснователно е възражението и в насока за допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, поради несъобразяване на диспозитива на решението в разпоредбата на чл.63 ал.4 от ЗАНН, в сила от 23.12.2021 г. Съгласно сочения текст, съдът отменя наказателното постановление, когато прецени, че е налице маловажен случай на административно нарушение. В този случай съдът, с решението предупреждава нарушителя, че при извършване на друго административно нарушение от същия вид, представляващо маловажен случай, в едногодишен срок от влизането в сила на съдебния акт, за това друго нарушение ще му бъде наложено административно наказание.

Няма спор, че нарушението е извършено на 01.10.2020 г., т.е. преди влизане в сила на процесната разпоредба. Съгласно чл.3 ал.1 от ЗАНН, за всяко административно нарушение се прилага нормативният акт, който е бил в сила по време на извършването му, а според ал.2, ако до влизане в сила на наказателното постановление последват различни нормативни разпоредби, прилага се онази от тях, която е по-благоприятна за нарушителя.

Така изложеното, следва да бъде взето предвид от настоящата инстанция, предвид нормата на чл.3 ал.2 от ЗАНН, която предвижда императивно, че, ако до влизане в сила на наказателното постановление последват различни нормативни разпоредби, да се прилага онази от тях, която е по-благоприятна за нарушителя. Константно съдебната практика приема, че по-благоприятен закон е този, който предвижда за нарушителя по-леки административно-наказателни последици. В настоящия случай, по-благоприятен закон е този преди промяната от 23.12.2021 г., тъй като към лицето няма да бъде отправено предупреждение, което при всички случаи ще има негативен ефект в правната сфера на лицето.

Ето защо, липсата произнасяне в диспозитива на решението на РС – Пловдив, не може да бъде окачествена като процесуално нарушение. Като е съобразил фактическата обстановка с настъпилите законови промени, съставът на РС – Пловдив е издал едно правилно и законосъобразно решение, което следва да бъде оставено в сила.

С оглед изхода от спора и предвид претенциите на страните за присъждане на разноски по делото, съдът намира, че такива не се следват.

            Воден от горното, Административен съд – Пловдив, ХХ касационен състав,

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 77 от 11.01.2022 г., постановено по АНД № 20215330205008/2021 г. по описа на Пловдивски районен съд, VII н.с.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                       ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                    

                                                                                      2.