Решение по дело №366/2022 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 15 ноември 2022 г.
Съдия: Диана Борисова Калоянова Христова
Дело: 20227200700366
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 октомври 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

Номер       357             15.11.2022 г.             град Русе

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Русе, касационен състав, на втори ноември две хиляди двадесет и втора година в публично заседание в следния състав:

 

                                                         Председател: Ивайло Йосифов

                                                   Членове: 1. Росица Басарболиева

                                                                              2. Диана Калоянова

 

при секретаря Цветелина Димитрова и с участието на прокурор Георги Манолов като разгледа докладваното от съдия Калоянова касационно административнонаказателно дело 366 по описа за 2022 година и за да се произнесе взе предвид следното:

        

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на „ЕЛ“ ЕООД, ЕИК 117043612, със седалище и адрес на управление гр. Русе, ул. „Търговска“ № 9 представлявано от С.С.С. – управител и адрес за съдебна кореспонденция гр. Русе, ул. „Църковна независимост“ № 16, ет. 15 против Решение № 141/17.06.2022 г., постановено по АНД № 827/2022 г. на Районен съд – Силистра, с което е потвърдено Наказателно постановление № СС-40-ДНСК-7/01.03.2021 г., издадено от заместник - началника на Дирекция за национален строителен контрол, с което за нарушение на чл. 154, ал. 5 във връзка с чл. 154, ал. 2, т. 8 от Закона за устройство на територията (ЗУТ) за строеж с нарушения по чл. 224, ал. 1, 2 от ЗУТ на основание чл. 237, ал. 1, т. 2 от ЗУТ на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 1 000 лева.  Решението се обжалва като неправилно и незаконосъобразно поради нарушения на материалния закони, съществени нарушения на процесуалните правила – касационни основания по чл. 348, т. 1 и т. 2 от НПК. Иска се отмяна на обжалваното решение и на потвърденото с него наказателно постановление. В съдебно заседание касаторът се представлява от надлежно упълномощен процесуален представител – адв. М. Р., която поддържат възраженията, изложени в жалбата. Претендира разноски.

Ответникът по касационната жалбазаместник -началника на Дирекция за национален строителен контрол (ДНСК), се представлява в процеса от главен експерт Цветомира Сурдова, редовно упълномощена, която оспорва жалбата и представените доказателства. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение и прави възражение за прекомерност на адвокатския хонорар.

Представителят на Окръжна прокуратура – Русе дава заключение, за неоснователност на оспорването, като иска от съда обжалваното решение като правилно и законосъобразно да бъде оставено в сила.

След като прецени твърденията на страните и събрания по делото доказателствен материал, Административен съд - Русе намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Касационната жалба е подадена в преклузивния 14-дневен срок по чл. 211 от АПК от надлежна страна и в съответствие с изискванията за форма и реквизити, поради което се явява процесуално допустима.

Разгледана по същество е неоснователна.

Производството пред Районен съд – Силистра е образувано по жалба вх. № СС-2527-03-776/30.03.2021 г., подадена от „ЕЛ“ ЕООД, ЕИК ********* против Наказателно постановление № СС-40-ДНСК-7/01.03.2021 г., издадено от заместник - началника на ДНСК, с което за нарушение на чл. 154, ал. 5 във връзка с чл. 154, ал. 2, т. 8 от ЗУТ за строеж с нарушения по чл. 224, ал. 1, 2 от ЗУТ на основание чл. 237, ал. 1, т. 2 от ЗУТ на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 1 000 лева. Във връзка с тази жалба пред Районен съд – Силистра е образувано АНД № 237/2021 г., приключило с Решение № 154/09.08.2021 г. Районният съд е отменил процесното наказателно постановление и е осъдил ДНСК да заплати на „ЕЛ“ ЕООД съдебно-деловодни разноски в размер на 300 лева. Цитираното решение не е приложено в преписката по настоящото дело, но касационният състав се запозна със съдържанието на същото на интернет адрес:

https://legalacts.justice.bg/Search/GetActContentByActId?actId=%2ByNOFY%2Bmbrc%3D .

Недоволен от така постановеното решение, административнонаказващият орган обжалва същото в касационно производство пред Административен съд – Силистра, като по жалбата е образувано КАНД № 103/2021 г. Въззивното решение се обжалва с доводи за неправилност поради допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила и материалния закон, както и поради необоснованост. Делото е приключило с Решение № 91/27.12.2021 г., с което касационният състав е  отменил Решение № 154/ 09.08.2021 г. по АНД № 237/2021 г. и делото е върнато за ново разглеждане от друг състав на Районен съд – Силистра.

При така дадените указания от по-горната инстанция в Районен съд – Силистра е образувано АНД № 827/2021 г., приключило с Решение № 141/17.06.2021 г., с което процесното наказателно постановление е потвърдено и „ЕЛ“ ЕООД е осъдено да заплати на административнонаказващия орган юрисконсултско възнаграждение. Цитираното решение е приложено в преписката по настоящото дело.

За да потвърди процесното наказателно постановление, първоинстанционния съд е приел, че при съставяне на АУАН и при издаването на НП не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да обуславят отмяната на НП на това основание, като наказанието е правилно индивидуализирано и определено по размер.

Постъпила е касационна жалба срещу решението на въззивната инстанция по АНД № 827/2021 г., адресирана Административен съд – Силистра, като е образувано КАНД № 61/2022 г.  Образуваното дело е прекратено с Определение № 83/16.08.2022 г., с което Върховния административен съд е сезиран с искане за определяне на компетентен съд, който да се произнесе, поради факта, че в Административен съд – Силистра не може да се формира касационен състав, който да разгледа делото.

С Определение № 8553/05.10.2022 г., постановено по адм. д. № 8211/2022 г., тричленен състав на ВАС, второ отделение е определил делото да бъде разгледано от Административен съд – Русе.

 

Решението на Районен съд – Силистра е правилно и следва да се остави в сила.

Предмет на касационна проверка съгласно чл. 218, ал. 2 от АПК във връзка с чл. 63в от ЗАНН е решението на районния съд (в случая това е Решение № 141/17.06.2021 г. АНД № 827/2021 г. на Районен съд – Силистра) само на посочените в жалбата пороци като за валидността, допустимостта и съответствието на първоинстанционния акт с материалния закон съдът следи служебно.

   Обжалваното решение е издадено от компетентен орган, функциониращ в надлежен съдебен състав, в пределите на правораздавателната власт на съда, в писмена форма и е подписано, поради което е валидно.

   Решението е допустимо, защото е постановено с участието на надлежни страни.

         По въпросите за авторството на  деянието; съставомерността на нарушението, липсата на допуснати съществени нарушения на процедурата по установяване на нарушението и неприложимостта на чл. 28 от ЗАНН, на основание чл. 221, ал. 1, изречение второ от АПК, касационната инстанция препраща към мотивите на първоинстанционното решение, които възприема изцяло.

Решението е постановено в съответствие с материалния закон.

Този съдебен състав счита, че установеното нарушение е безспорно извършено.

         Съдът счита, че нарушението е реализирано от касационния жалбоподател. При запознаване с Протокол от съдебно заседание, проведено на 03.06.2021 г. по АНД № 237/2021 г. е разпитан в качеството му на свидетел инж. Ш. М.Х., технически ръководител на „ЕЛ“ ЕООД за процесния строеж. Видно от показанията на същия се установява, че дружеството се е „възползвало“ от посочените тръби и не е довършило изкопа по начина, по който той е уговорен между страните. Уговорката на дружеството с възложителя на поръчката е ставала само по телефон, като за изменението на проекта и за необходимостта касатора да използва вече положени тръби не се ангажират доказателства. В касационната жалба процесуалният представител се е позовал на показанията на свидетеля Х., но само в частта, в която се сочи какво е следвало да извърши дружеството при изпълнение на договора.

         Какво и как е изпълнил строителя на сградата, до която е следвало да бъде прекарано електрозахранване чрез полагане на кабел, е отделен въпрос. За дружеството касационен жалбоподател е налице задължение да прокара кабел до електротабло, монтирано на фасадата на новопостроената сграда, което то не е сторило и което е установено от контролните органи на ДНСК. Не са ангажирани доказателства, които да оборят установената фактическа обстановка.

         Настоящият касационен състав приема за неоснователно твърдението в жалбата, че макар да е установил правилно фактическата обстановка, въззивната инстанция е достигнала до неправилния извод, че е налице нарушение, извършено от „ЕЛ“ ЕООД. Неправилно е тълкуването на жалбоподателя, че въззивната инстанция приема като нарушение полагането на кабел с дължина приблизително 180 метра, вместо уговорените с договора 160 метра. Съдът приема, че жалбоподателят не е изпълнил задължението си по договора, както и че няма доказателства за уведомяването на възложителя за настъпилото изменение. Изрично следва да се подчертае, че районната инстанция е ценила всички събрани доказателства в съвкупност и е достигнала до правилни изводи.

         Касационният състав намира за необходимо да допълни следното: нарушението е правилно установено и не може да се приеме за маловажно, при условие, че извършено от юридическо лице. Твърдението, че при строителството, касационният жалбоподател многократно е уведомявал възложителя за настъпилите промени в инвестиционния проект и е налице неговото съгласие е недоказано и в хода на административнонаказателното производство, и пред първата инстанция, и в настоящото касационно производство. Отделно от това, в конкретния случай института маловажност на нарушението е неприложим, защото санкционираното деяние е свързано със защита на здравето и живота на хората.

Касационният състав счита, че обжалваното първоинстанционно  решение следва да се остави в сила като валидно, допустимо и правилно, а жалбата като неоснователна – да се отхвърли.

По делото са поискани разноски от двете страни. Съгласно чл. 63д от ЗАНН, в производствата пред районния и административния съд, както и в касационното производство страните имат право на присъждане на разноски по реда на АПК. Разпоредбата на чл. 63д, ал. 4  от ЗАНН предвижда, че в полза на учреждението или организацията, чийто орган е издал акта по чл. 58д, се присъжда и възнаграждение в размер, определен от съда, ако те са били защитавани от юрисконсулт или друг служител с юридическо образование. Според чл. 143, ал. 3 от АПК, когато съдът отхвърли оспорването или подателят на жалбата оттегли жалбата, страната, за която административният акт е благоприятен, има право на разноски. Като съобрази нормата на чл. 143, ал. 3 от АПК и изхода на спора, настоящия съдебен състав намира, че в полза на РДНСК-Русе следва да се присъди сумата от 100 лева юрисконсултско възнаграждение, определена по реда на чл. 78, ал. 8 от ГПК, във връзка с чл. 37, ал. 1 от Закона за правната помощ, във връзка с чл. 27е от Наредба за заплащането на правната помощ, субсидиарно приложими на основание чл. 144 от АПК и ТР № 3/13.05.2010 г. по т.д. № 5/2009 г. на ВАС. Касационният жалбоподател не е релевирал възражение относно размера на претендираното юрисконсултско възнаграждение.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК във връзка  с чл. 63в от ЗАНН, Административен съд – Русе

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 141/17.06.2022 г., постановено по АНД № 827/2022 г. на Районен съд – Силистра.

ОСЪЖДА „ЕЛ“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Русе, ул. „Търговска“ № 9 представлявано от С.С.С. – управител и адрес за съдебна кореспонденция гр. Русе, ул. „Църковна независимост“ № 16, ет. 15  да заплати на ДНСК София юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 лева (осемдесет) лева.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

                                     

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

                                                                 ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                     

 

 

                                                                                     2.