Решение по дело №1682/2019 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 528
Дата: 26 ноември 2019 г. (в сила от 22 юни 2020 г.)
Съдия: Емил Бобев
Дело: 20194110201682
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№ .............

 

гр. Велико Търново, 26.11.2019 год.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Великотърновски районен съд, четиринадесети състав, в публично заседание на 06.11.2019 год. в състав:

                                            

                                             Председател: Емил Бобев

 

при участието на секретаря М. Ранкова, като разгледа докладваното от съдия Бобев НАХД № 1682 по описа за 2019 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН.

Постъпила е жалба от Р.И.Г. с ЕГН **********,***, против НП № 19-1275-001773 от 26.08.2019 год, издадено от Началник група към сектор "ПП" при ОД на МВР Велико Търново, с което за извършено от Г. административно нарушение по чл. 104а от ЗДвП, на основание чл. 53 от ЗАНН и чл. 183 ал. 4 т. 6 от ЗДвП, му е наложено административно наказание – „Глоба” в размер на 50 (петдесет) лева. В жалбата си Красимир Кръстев твърди, че описаната в АУАН и НП фактическа обстановка не отговаряла на действителната такава, поради което моли за пълната отмяна на атакуваното НП. 

В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, се явява лично. Представя писмени доказателства - разпечатка от мобилен оператор за проведени разговори от телефонен номер **********. По същество жалбоподателя поддържа жалбата си и искането за отмяна на процесното НП, като излага доводи, че не е разговарял по мобилния си телефон.

Въззиваемата страна, редовно призована, не се представлява.

Съдът установи следната фактическа обстановка:

На 20.08.2019 год. екип от служители на сектор "ПП" при ОД на МВР – гр. В. Търново в състав мл. автоконтрольор Й.Е.И. и мл. автоконтрольор Л.В.М., са извършвали контрол по спазване правилата за движение по пътищата, на булевард „България” в района на магазин „Косер” в гр. В. Търново. Контролните органи са били извън патрулния автомобил, като са следели за спазване на правилата за движение да движещите се по бул. "България" автомобили. Около 15.30 ч. полицейските служители са видели и възприели, че водач на  товарен автомобил - "Шкода Румстър", разговаря по мобилен телефон докато управлява автомобила, без да използва устройство, позволяващо използване на телефона без участие на ръцете. При това контролните органи подали сигнал и спрели автомобила по установения ред. Същите обяснили на водача за какво е спрян и какво нарушение е извършил.   

За констатираното нарушение мл. автоконтрольор Й.И. в присъствието на св. Л.М. и в присъствието на самия Р.Г., съставил на последния АУАН № 11217 от 20.08.2019 год., затова, че на 20.08.2019 г. в 15:30 часа в гр. Велико Търново, на ул. "България", до номер 45 в посока към ул. "В. Левски" управлява товарен автомобил "Шкода Румстър" с регистрационен номер *******, собственост на "*******" с Булстат:*******, като използва мобилен телефон без устройство позволяващо използването на телефона без участието на ръцете му. Като нарушена в АУАН е посочена разпоредбата на чл. 104а от ЗДвП.

АУАН е бил връчен по съответния ред на Р.Г., който го е подписал без възражения.

В законоустановения тридневен срок, пред наказващия орган са били депозирани допълнителни писмени възражения от страна на Р.Г., по които наказващия орган е извършил допълнителна проверка, приключила с докладна записка от полицейски инспектор в група "Отчет на ПТП.АНД и ИАД" при ОДМВР - В. Търново. В хода на проверката са потвърдени установените от полицейските служители констатации и мнението на извършилия проверката е било АНП да продължи и да бъде издадено наказателно постановление.    

Въз основа на описания АУАН, Началник група в Сектор "ПП" при на ОД на МВР – В. Търново, е издал атакуваното НП № 19-1275-001773 от 26.08.2019 год, с което за извършено от Р.И.Г. с ЕГН **********,***, административно нарушение по чл. 104а от ЗДвП, на основание чл. 53 от ЗАНН и чл. 183 ал. 4 т. 6 от ЗДвП, му е наложено административно наказание – „Глоба” в размер на 50 (петдесет) лева. НП е било връчено лично на Г. на 19.09.2019 год., който го е обжалвал по реда на чл. 59 от ЗАНН в законоустановения срок.

В хода на съдебното следствие в качеството на свидетели са разпитани актосъставителят Й.Е.И. и свидетеля при установяване на нарушението, съставяне и връчване на АУАН – Л.В.М.. Същите поддържат напълно описаната в АУАН фактическа обстановка, като и двамата свидетели твърдят, че лично, достатъчно категорично и ясно са възприели, че Г. управлява автомобила, като същевременно говори по мобилния си телефон, без да използва устройство, позволяващо използване на телефона без участие на ръцете. И двамата свидетели твърдят, че при съставяне на АУАН Г. не е оспорвал извършването на нарушението, както и не е правил никакви възражения при връчването му, като го е подписал доброволно. Съдът кредитира показанията на тези свидетели, тъй като същите са безпротиворечиви и кореспондират с останалите доказателства по делото.

След анализ на материалите по делото и събраните писмени и гласни доказателства, съдът намира, че атакуваното наказателно постановление следва да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно.

Съдът не констатира допуснати съществени нарушения на процесуалните правила при издаването и връчването на АУАН, които да го правят негодна основа за издаване на НП. Съдът не констатира такива и при издаване на атакуваното НП.

Съдът счита за неоснователни доводите, изложени от Р.Г. в жалбата му и поддържани в съдебно заседание, че същия не е извършил описаното нарушение, като не е говорил по телефона, а си е подпирал бузата с ръка поради дентален проблем и извършена дентална манипулация малко преди да бъде спрян от контролните органи. В подкрепа на тези свои твърдения жалбоподателя представя със жалбата си разпечатка от притурка към здравноосигурителната си книжка за извършени дентални дейности. Освен това жалбоподателя представя в съдебно заседание и разпечатка от детайлизирана справка за проведени разговори от телефонен номер ********** (включваща и дата 20.08.2019 год.), като твърди, че от същата е видно, че на 20.08.2019 год. - в конкретния ден и час не е използвал мобилен телефон.

Съдът намира изложените доводи от жалбоподателя за неоснователни по следните причини: На първо място ако представената разпечатка от здравноосигурителна книжка бъде приета за достоверна, то от същата не може да се направи извод кога точно и каква дентална дейност е извършена на Г. на 20.08.2019 година. Освен това от същата не става ясно и по кое време на деня е извършена същата, като е възможно да е извършена и след проверката на Г. от контролните органи в 15.30 часа. На следващо място от представената от самия Г. разпечатка за проведени разговори от мобилния му телефон, се установява, че действително на 20.08.2019 год. в 15 ч. 25 м. 50 секунди същия е провел телефонен разговор, който е продължил 3.27 минути, т.е. до 15 ч. 29 м. и 17 секунди (приблизителния час на установяване на нарушението). Това обстоятелство от една стлана само по себе си доказва провеждането на телефонен разговор от Г. в посочения в АУАН и НП час, а от друга страна опровергава твърдението му, че е подпирал бузата си поради извършена дентална манипулация.

На следващо място съдът счита, че в тази насока е и обстоятелството, че при извършената проверка Г. не е направил никакво възражение пред контролните органи и не е обяснил тогава за денталния си проблем. Нелогично е ако действително е имало такъв проблем, то Г. да не го е споменал и заявил пред проверяващите го. От показанията и на двамата свидетели - актосъставител и свидетел по акта, се установява, че такива възражения или обяснения от страна на Г. не е имало.    

При така установеното, съдът намира, че изложените от страна на жалбоподателя аргументи и доводи са неоснователни и са само една защитна теза, целяща неговото оневиняване.

Неоснователни са и изложените от жалбоподателя в съдебно заседание доводи, че НП е незаконосъобразно, тъй като по подаденото от него възражение по реда на чл. 44 от ЗАНН е била извършена допълнителна проверка, с която актосъставителя и свидетеля по акта не били запознати. На първо място закона не предвижда някаква строго формална процедура за провеждане на тази проверка и задължителното запознаване на актосъставителя и свидетеля по акта със същата. От приложената към АНП докладна записка с рег. № 1275р-6555/27.08.2019 год. (л. 14 от делото), се установява, че наказващия орган в изпълнение на задълженията си по чл. 52 ал. 4 от ЗАНН, е извършил разследване на спорните обстоятелства, като е възложил въпросната проверка, извършена от полицейски инспектор в група "Отчет на ПТП.АНД и ИАД" при ОДМВР - В. Търново. В хода на проверката са потвърдени установените от полицейските служители констатации и мнението на извършилия проверката е било АНП да продължи и да бъде издадено наказателно постановление. Това обстоятелство е описано и посочено и в самото НП.

Така настоящия съдебен състав при извършена служебна проверка на издадените АУАН и НП не намери допуснати процесуални или други нарушения, което да водят до порочност на същите и отмяна на атакуваното НП. Съдът намира, че от доказателствата по делото по безспорен начин се установява, че Р.Г. е извършил описаното в АУАН и НП нарушение, за което е ангажирана административно-наказателната му отговорност. 

От процесуална гледна точка АУАН и издаденото въз основа на него Наказателно постановление са законосъобразни - съставени в законоустановените срокове и притежаващи необходимите реквизити - чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН. АУАН е съставен след констатиране на нарушението. Същият се явява годна основа за издавеното на НП, с което е наложено административно наказание – „Глоба” в размер на 50.00 (петдесет) лева. Същото е наложено на основание чл. 183 ал. 4 т. 6 от ЗДвП и е в точно определения и предвиден в закона размер, поради което не може да бъде намалено. Така наложеното наказание според настоящия съдебен състав е съответно на извършеното нарушение и с размер необходим за постигане целите на наказанието, визирани в чл. 12 от ЗАНН.

Предвид гореизложеното съдът прие, че правилно е ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателя за извършеното нарушение.

С оглед на гореизложените съображения съдът счете, че обжалваното наказателно постановление е законосъобразно и следва да бъде потвърдено, поради което и на основание чл.  63, ал. 1 от ЗАНН

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 19-1275-001773 от 26.08.2019 год. издадено от Началник група в Сектор "ПП" при ОД на МВР - В. Търново, с което за извършено от Р.И.Г. с ЕГН **********,***, административно нарушение по чл. 104а от ЗДвП, на основание чл. 53 от ЗАНН и чл. 183 ал. 4 т. 6 от ЗДвП, му е наложено административно наказание – „Глоба” в размер на 50 (петдесет) лева – като ПРАВИЛНО и ЗАКОНОСЪОБРАЗНО. 

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Великотърновския административен съд в 14 дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено и обявено.

 

                                        

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ:                            

 

 

                                                                                            / Емил Бобев /