Решение по дело №1113/2019 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 528
Дата: 12 юли 2019 г. (в сила от 15 август 2019 г.)
Съдия: Явор Димов Влахов
Дело: 20194520201113
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е 

гр.Русе, 12.07.2019г.

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

          Русенският Районен съд, ПЪРВИ наказателен състав в публично заседание на двадесет и седми юни, през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                             Председател: Явор Влахов

 

при секретаря Албена Соколова, като разгледа докладваното от съдията АНДело № 1113/2019 г. по описа на съда, за да се произнесе съобрази следното:

         

Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

          Постъпила е жалба от Н.Т.Т.от гр. Бяла, в качеството му на управител на “Б-Контакт“ ООД гр. Бяла до Русенския Районен съд, против Наказателно постановление № 38-0000437/16.04.2019 г. на Началник Областен отдел “Автомобилна администрация” Русе, с което за нарушение по чл.14, ал.4 от Закона за автомобилните превози /ЗАПр/ и на осн. чл. 103, ал. 1 от ЗАПр на Дружеството била наложена “Имуществена санкция” в размер на 10 000.00 лв.

Жалбоподателят моли съда да отмени наказателното постановление като незаконосъобразно и неправилно.

          Ответникът по жалбата, редовно призовани, не изпраща процесуален представител.

Русенската Районна прокуратура, редовно призована, не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

За наказаното дружество, редовно призовани, се явява упълномощен процесуален представител, който моли Съда да отмени НП поради допуснати съществени нарушения на процесуалните правила в хода на административното производство.

         

Съдът след преценка на събраните доказателства, приема за установено от фактическа страна следното:

          На 28.03.2019 г., свид.В.Д. - инспектор в ОО”Автомобилна админстрация”-Русе извършил комплексна проверка по документи на транспортното предприятие “Б-Контакт“ ООД гр. Бяла, извършващо вътрешен автомобилен превоз на товари и притежаващо Лиценз № 10987. В хода на проверката, въз основа на изисканите и представени от Дружеството документи, свид.Д. установил, че в периода 25-29.06.2018г. с товарен автомобил на Дружеството – „Ивеко“ с рег. № Р 49 99 РМ и водач С.П.Г., били извършени няколко превоза за собствена сметка на опасни товари – натриев хипохлорид, течен хлор и хлорна вар. Констатирал, че в транспортното предприятие функциите на консултант по безопасността били възложени на Л.М.Д.. Установил също така, че Л.Д. не отговаря на изискванията за заемането на тази длъжност, тъй като не притежавал познания, придобити чрез посещения в съответни курсове за професионално обучение, и нямал удостоверение, издадено от изпълнителния директор на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" след успешно положен изпит.

          С оглед установеното свид. Д. приел, че “Б-Контакт“ ООД гр. Бяла е осъществило състава на нарушението по чл.14, ал.4 от ЗАПр, тъй като извършило превози на опасни товари, без в предприятието да има назначен консултант по безопасност, отговарящ на горните изисквания, за което съставил против дружеството акт.

Въз основа на този акт, Началник Областен отдел “Автомобилна администрация” Русе издал обжалваното наказателното постановление, с което за нарушението и на осн. чл.103, ал.1 от ЗАПр наложил на “Б-Контакт“ООД гр. Бяла“ „Имуществена санкция” в размер на 10 000.00 лв.

 

Тази фактическа обстановка Съдът приема за установена от събраните в хода на  настоящото производство  доказателства.

Жалбата е подадена в предвидения за това процесуален срок, от легитимното за това действие лице и при наличието на правен интерес, поради което се явява допустима, а разгледана по същество се явява основателна.

 

Съдът констатира, че при издаване на наказателното постановление са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които са предпоставка за отмяна на НП само на това основание.

Съгласно разпоредбата на чл.103, ал.1 от ЗАПр на всеки, който разпореди или допусне извършването на превоз на опасни товари в нарушение на изискванията на Европейската спогодба за превоз на опасни товари по шосе (ADR) се налага имуществена санкция в размер на 10 000 лв. Санкционната разпоредба на чл.103, ал.1 от ЗАПр включва в състава си две форми на изпълнителното деяние, при условията на алтернативност, доколкото определя като наказуемо или "разпореждането" или "допускането" на нарушение на разпоредбите на Европейската спогодба. В същото време, в обжалваното НП не се съдържат фактически обстоятелства, въз основа на които да се формира извод коя от двете хипотези на изпълнителното деяние е осъществена според административнонаказващият орган. Това по същество ограничава правото на защита на наказаното лице, което има право да узнае, какво конкретно нарушение се твърди, че е извършило, с посочване на обективните обстоятелства, касаещи съставомерните признаци на деянието.

Освен това, нормата на чл.103, ал.1 от ЗАПр предвижда санкционирането на допуснато нарушение не на предписанието въведено с нормата на чл.14, ал.4 от ЗАПр, а за нарушаване изискванията на Европейската спогодба за превоз на опасни товари по шосе (ADR). В НП обаче, не е посочено нарушена ли е конкретна разпоредба от Европейската спогодба според АНО от “Б-Контакт“ООД гр.Бяла и ако да - коя е тя, а е прието само, че жалбоподателят е извършил нарушение по  чл.14, ал.4 от ЗАПр, според която норма лицата, осъществяващи превози на опасни товари и/или товарене и разтоварване на опасни товари, са длъжни да ползват един или повече консултанти по безопасността при превоза на опасните товари.

Тези обстоятелства сочат, че е налице съществена непълнота и неяснота при описанието на нарушението, като по този начин било нарушено правото на защита на санкционираното дружество, което било лишено от възможността да разбере за какво конкретно нарушение е ангажирана административнонаказателната му отговорност, респективно да организира и реализира пълноценна защита.

Нещо повече, при такова описание на нарушението, Съдът е лишен от възможност да изследва наличието или отсъствието на съставомерните му признаци, тъй като част от тях изобщо не са намерили отражение в предявеното на “Б-Контакт“ООД гр.Бяла административнонаказателно обвинение.

По този начин било опорочено изцяло производството по ангажиране на административнонаказателната отговорност на “Б-Контакт“ ООД гр. Бяла за обсъжданото нарушение по чл.14, ал.4 от ЗАПр, поради което, само на това основание, като незаконосъобразно, обжалваното наказателно постановление следва да бъде отменено.

Мотивиран така и на основание чл.63, ал.1 ЗАНН Съдът

 

Р   Е   Ш   И  :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 38-0000437/16.04.2019г. на Началник Областен отдел “Автомобилна администрация” Русе, с което за нарушение по чл.14, ал.4 от Закона за автомобилните превози и на осн. чл.103, ал.1 от ЗАПр на “Б-Контакт“ООД гр.Бяла, Булстат ********* била наложена “Имуществена санкция” в размер на 10 000.00 лв.

 

Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му пред Административен съд гр.Русе.

 

Районен съдия: