Решение по дело №1948/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1491
Дата: 18 ноември 2021 г.
Съдия: Наталия Георгиева Дичева
Дело: 20217050701948
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 август 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

         /           ….2021 година, гр. Варна

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

в публично заседание на  двадесет и първи октомври през две хиляди и двадесет и първа година, Административен съд – Варна, IV- ти касационен състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  МАРИЯ ГАНЕВА

ЧЛЕНОВЕ : 1. МАРИЯНА ШИРВАНЯН

   2.НАТАЛИЯ ДИЧЕВА

при секретаря СВЕТЛАНА СТОЯНОВА и при участието на прокурора АЛЕКСАНДЪР АТАНАСОВ, като разгледа докладваното от съдия НАТАЛИЯ ДИЧЕВА к. адм. д. № 1948 по описа за 2021година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на глава ХІІ от АПК във вр. с чл.63 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на Областна дирекция на МВР – Варна, представлявана от ст. комисар А.С.М., чрез ст. юрисконсулт К.Л.-А., срещу Решение № 349/14.07.2021 година, постановено по АНД № 2019/2021година по описа на Районен съд-Варна, ХХVІІІ състав, в частта, с която е отменено Наказателно постановление № 21-0442-000202/26.04.2021г. на началника група към ОДМВР-Варна, Сектор „Пътна полиция“, с което на основание чл. 174, ал. 3, пр. 2 от ЗДвП на П.К. е наложено наказание „глоба“ в размер на 2 000 лева и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 24 месеца.

В касационната жалба се поддържа, че решението на ВРС е постановено при съществено нарушение на съдопроизводствените правила и при неправилно приложение на материалния закон – отменително основание по чл.348, ал.1 от НПК. Сочи се, че неправилно ВРС се е произнесъл по фактическата обстановка, която е подкрепена с доказателствен материал. Изтъква се, че доказателствата са ценени неправилно поотделно и в съвкупност, с което е допуснато нарушение на съдопроизводствените правила. Моли за отмяна на решението на ВРС и за потвърждаване на  НП.

Ответната страна- П.С.К. не изразява становище по жалбата.

Представителят на ВОП счита жалбата за неоснователна.

След преценка на изложените от страните доводи и извършената по реда на чл.218 от АПК проверка, съдът намира жалбата за процесуално допустима като подадена в срок от надлежна страна, против подлежащ на касационен контрол съдебен акт, а разгледана по същество за  основателна.

С обжалваното Наказателно постановление № 21-0442-000202/26.04.21г. на Началника група към ОДМВР Варна, Сектор Пътна полиция, на осн.чл.174 ал.З пр.2 от ЗДвП на Пл.К. е наложено наказание глоба в размер на 2000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца, за това че на 09.04.21г. в 12,30ч. в гр.Варна, **** на кръстовището с ****“, като водач на лек автомобил „Ауди А6“ с рег.№**** отказва да му бъде извършена проверка с техническо средство  Дръг тест 5000, с фабричен № ARKA-0045/тест/ за установяване употребата на наркотични вещества и техните аналози, издаден номер на талон за изследване 0022721.

Липсва спор от фактическа страна.

За да  отмени   наказателното постановление, ВРС приема, че при съставянето на НП са допуснати процесуални нарушения. В АУАН и НП са посочени от правна страна всички съставомерни признаци на нарушение по чл. 174 ал. 3, изразяващо се в отказ да бъде извършена проверка с техническо средство и отказ да се изпълни предписание за химико-токсикологично лабораторно изследване. От фактическа страна обаче, са описани факти само за отказ от изследване с техническо средство. Не е описано, че водачът отказва да му бъде извършено лабораторно изследване. Според ВРС липсата на факти, пряко относими към съставомерните признаци на нарушението ограничава правото на защита и води до извод, че НП следва да бъде отменено.

Така постановеното решение е неправилно.

Настоящият касационен състав не споделя изводите на ВРС за допуснати процесуални нарушения. Административното нарушение посочено в НП е квалифицирано по 174, ал.3 от ЗДвП.

 

Същото се изразява в отказ да бъде извършена проверка с тест за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози и неизпълнение на предписание за химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози. За извършеното нарушение, К. е санкциониран на осн.  чл. 174, ал. 3, предл. 2 от ЗДвП с глоба в размер на 2 000 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца.

Не се установява констатираното от въззивната инстанция съществено нарушение на процесуалните правила. Съставеният  АУАН е надлежно оформен и съдържа всички изискуеми реквизити, вкл. описание на нарушението, което е възпроизведено в процесното НП. АУАН е връчен на нарушителя, който го е подписал без възражения.

В случая, обстоятелствата, че ответникът по касация К.  отказва да бъде тестван за евентуална употреба от негова страна на наркотични вещества или техни аналози с техническо средство "DRUG TEST 5000", с фабр. № ARKA-0045/тест/; че не е изпълнил даденото му предписание за медицинско изследване за употребата на наркотични вещества или техни аналози, за което е издаден Талон за изследване № 0022721; както и че в рамките на извършената на място проверка на 09.04.21г. е управлявал посочения по-горе лек автомобил "АУДИ А6", с Рег. №****, в качеството му на "водач" по смисъла на легалното определение, дадено в нормата на § 6, т. 25 от ДР на ЗДвП, се явяват установени по делото и не са спорни между страните. Съответно, налице е от обективна страна вмененото на К. административно нарушение по смисъла на чл. 174, ал. 3, пр. 2 от ЗДвП, субект на което нарушение е именно  К..

Съгласно чл.3, ал.2 от Наредба № 1/19.07.2017 г. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози,  при съставянето на акт за установяване на административно нарушение за установена с техническо средство концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда и при попълване на протокол за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози контролният орган попълва и талон за изследване по образец съгласно приложение № 1. В конкретния случай, това изискване е спазено, като няма спор по делото, че видно от издадения талон за изследване с № 0022721 ответника по касация на 09.04.21г. в 15,30ч., отказва получи същия,  респ. не дава кръв за изследване, както и няма спор, че преди това лицето е отказало да бъде тествано при проверката за употреба на наркотици с Дрегер Дръг тест 5000 на 09.04.21г. в 12,30ч. В този смисъл, неправилен е изводът на районния съд, че в НП са налице процесуални нарушения, защото не е ясно за какво нарушение е санкциониран К.. Следва да се посочи, че самия ответник по касация не сочи, че са налице процесуални нарушения, изразяващи е в пълна невъзможност да разбере защо е санкциониран.

Разпоредбата на чл. 174, ал. 3 ЗДвП, за нарушаването на която е наказан касаторът, съдържа няколко отделни хипотези, които са алтернативни състави на едно и също нарушение, а не кумулативни предпоставки, т. е. достатъчно е да е налице която и да е от тях, за да е осъществен съставът на нарушение по чл. 174, ал. 3 ЗДвП. Общото при всички хипотези е това, че водачът отказва да бъде тестван за наркотични вещества или техни аналози – било чрез Дрегер Дръгтест, било чрез медицинско изследване. В случая правилно е посочено в процесното НП и в издадения АУАН, че нарушението е по чл. 174, ал. 3 ЗДвП, като от описателната част на НП става ясно, че К. е осъществил и двете отделни хипотези на нарушението – същият е отказал да му бъде извършена проверка с тест за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози, както и не е изпълнил предписание за химико-токсично лабораторно изследване за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози. Всяко от тези две деяния е основание за ангажиране отговорността на лицето по чл. 174, ал. 3 ЗДвП. Така описаното нарушение обосновава отговорност на касатора по чл. 174, ал. 3 ЗДвП, като водач на лек автомобил "Ауди А 6" с рег. №**** – обстоятелство, недвусмислено посочено в АУАН и в НП, поради което и същият, доколкото не оборва по никакъв начин изложената в НП фактическа обстановка чрез ангажиране на доказателства, правилно е санкциониран съгласно  чл. 174, ал. 3, предл. 2 ЗДвП.

Като е стигнал до друг правен извод ВРС е постановил неправилно решение, което следва да се отмени и вместо него се постанови друго, с което се потвърди наказателното постановление.

На основание чл. 63, ал. 3 от ЗАНН на ответната страна следва да се присъди юрисконсултско възнаграждение в размер определен в чл. 37 от Закона за правната помощ/ЗПП/, съгласно препращащата разпоредба на чл.63, ал. 5 от ЗАНН  в размер на 80 лв.

Водим от горното, Варненският административен съд, четвърти касационен състав, на основание чл.222, ал.1 от АПК

Р Е Ш И :

ОТМЕНЯ Решение № 349/14.07.2021 година, постановено по АНД № 2019/2021 година по описа на Районен съд-Варна, ХХVІІІ състав,

и ВМЕСТО НЕГО ПОСТАНОВЯВА:

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 21-0442-000202/26.04.2021г. на началника група към ОДМВР-Варна, Сектор „Пътна полиция“, с което на основание чл. 174, ал. 3, пр. 2 от ЗДвП на П.К. е наложено наказание „глоба“ в размер на 2 000 лева и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 24 месеца.

ОСЪЖДА П.С.К., ЕГН **********,***, да заплати на ОД МВР – Варна юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 лв. /осемдесет лева/.

 

Решението е окончателно.

Председател:                                           Членове:   1……      

          2………