Решение по дело №620/2019 на Окръжен съд - Русе

Номер на акта: 396
Дата: 31 октомври 2019 г.
Съдия: Антоанета Йорданова Атанасова
Дело: 20194500500620
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 13 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

396

гр. Р.,  31.10.2019 г.

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

      Окръжен съд Р., Гражданска колегия, в публичното заседание на петнадесети октомври през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: АГЛИКА ГАВРАИЛОВА

         ЧЛЕНОВЕ: АНТОАНЕТА А.

                               ЗОРНИЦА ТОДОРОВА мл.с.

                               

      при секретаря Димана Стоянова като разгледа докладваното от съдия А.  в. гр. дело № 620 по описа за 2019 година, за да се произнесе, съобрази следното: 

 

      Производството е по реда на чл. 258 ГПК.

      Постъпила е въззивна жалба от С.Р.Р., С.Й.Р. и Р. С.Р.,*** против решение № 1264/11.07.2019 г., постановено по гр. д. № 2002/2019 г. на Р.нския районен съд, с което е признато за установено по отношение на Етажната собственост на бл. „Й.Й.“ вх. 2 в гр. Р., ул. „Б.“ № **, че С.Р.Р. и С.Й.Р. не са собственици на самостоятелен обект в сграда с идентификатор **************, отменен е констативен нот. акт № 83, том ІІ, рег. №3724, дело № 193 от 20.07.2015г. на нотариус Л. Ш., с който С.Р.Р. е признат за собственик по давностно владение на самостоятелен обект с идентификатор 6342.2.2601.14.28, признато е за установено по отношение на Р. С. М., че Етажната собственост на бл. „Й.Й.“, вх.2 в гр. Р., ул. „Б.“ № ** е собственик на самостоятелен обект в сграда с идентификатор ************** като Р. С. М. ЕГН********** е осъдена да предаде владението върху горепосочения обект на Етажната собственост на бл. „Й.Й.“ вх.2. Жалбоподателите твърдят, че са налице множество процесуални нарушения и като цяло решението е порочно. Намират го и за неправилно поради нарушение на материалния закон и необоснованост. Излагат твърдения, че направените в него правни изводи противоречали на събраните доказателства и установеното от фактическа страна. Искат отмяна на решението и връщането му на друг съдебен състав или постановяване на ново, с което предявените срещу тях искове да бъдат отхвърлени. Претендират разноски.  

      Въззиваемата страна Етажната собственост на бл. „Й.Й.“ вх. 2 в гр. Р., ул. „Б.“ № ** не е депозирала отговор по реда и в срока по чл. 263 ГПК. В о. с. з. на 15.10.2019 г. чрез процесуалния си представител адв. Я.П.АК Р. оспорва основателността на жалбата. Иска решението да бъде потвърдено като правилно. Претендира разноски пред въззивната инстанция съгласно представен списък.

      Въззивната жалба е подадена от процесуално легитимирани лица в законоустановения срок, срещу подлежащ на съдебен контрол акт, поради което е допустима.

       Производството пред РС Р. е образувано по искова молба от Етажната собственост на бл. „Й.Й.“ вх. 2 в гр. Р. срещу С.Р.Р., С.Й.Р. и Р. С. М.. Наведени са твърдения, че ищецът е собственик на самостоятелен обект с идентификатор **************, който бил обща част на ЕС по предназначение. Заявява, че относно този имот първите двама ответници се снабдили с констативен нотариален акт за собственост по давностно владение, след което го продали на дъщеря си – третата ответница. С исковата молба ищецът оспорва съставения нотариален акт, твърдейки че в посочения 10-годишен давностен период ответникът е имал качеството държател на вещта, тъй като е заплащал наем за нея, поради което няма как да го е придобил по давност. Иска се постановяване на решение, с което да бъде признато за установено, че първите двама ответници не са собственици на процесния имот по силата на давностно владение, да бъде отменен констативния нот. акт, както и да бъде признато за установено по отношение на третата ответница, че не е собственик на самостоятелен обект в сграда с идентификатор ************** и да бъде осъдена да предаде на етажните собственици владението на този самостоятелен обект.

       По реда и в срока по чл.131 ГПК ответниците вземат становище за недопустимост на предявените искове, а в условията на евентуалност за тяхната неоснователност. Считат, че предявените искове са изцяло недопустими като предявени от ненадлежна страна. Оспорват и наличието на представителна власт по отношение на представляващия Етажната собственост. В условията на евентуалност се изразява становище и за липса на правен интерес от предявяване на посочените искове.

     С Разпореждане от 31.05.2019 г. първоинстанционният съд, съобразявайки възраженията на ответниците и при повторна проверка на редовността и допустимостта на исковата молба, я оставил без движение като указал на ищеца в едноседмичен срок да посочи и представи доказателства, удостоверяващи представителната власт на "Домоуправител-ЕС" ЕООД, представлявано от Ц.Ц.Ц.за образуване и водене на настоящото съдебно производство, вкл. протокол, удостоверяващ решение на ОС на ЕС, с което управителят на ЕС е упълномощен изрично за това, както и да уточни дали иска да бъде признато за установено, че третият ответник не е собственик на процесния обект или иска да бъде установено, че ЕС е собственик, както и да посочи дали този ответник владее имота.

       С молба – уточнение ищецът Етажната собственост на бл. „Й.Й.“ вх. 2  чрез законен представител "Домоуправител-ЕС" ЕООД, представлявано от Ц.Ц.Ц.депозирал протокол от  4.06.2018  г. за проведено ОС на ЕС, на което било прието решение да се сключи договор за управление на ЕС с "Домоуправител-ЕС" ЕООД със съответното съдържание. Приложил и самия договор. Относно иска срещу третия ответник уточнил, че се иска да бъде прието за установено, че етажните собственици са собственик на процесиня имот, тъй като той е с характер на обща част и да бъде осъден ответника да предаде владението му. Заявил, че към настоящия момент му било невъзможно да посочи дали третия ответник го владее лично или чрез другиго.

       По повод наведените с отговора на исковата молба от ответниците възражения, съдът в мотивите на обжалваното пред настоящата инстанция решение приел, че тъй като ответниците не са страни по упълномощителната сделка, те не могат да повдигат въпроса и да възразяват за ненадлежно представителство на ищеца. Счел, че по делото са представени доказателства за представителната власт на „Домоуправител ЕС“ ЕООД, в т. ч. и за водене на дела, за които се иска изрично упълномощаване съгласно чл. 23, ал. 3 и ал. 4 ЗУЕС (чл.7, ал.4 и 5 от договора) и пълномощно на адвоката - процесуален представител по делото.

      Релевираните възражения на ответниците за „ненадлежен ищец“ по делото отхвърлил като неоснователни, мотивирайки се, че действително ЕС не е персонифицирана и поради това не би могла да бъде носител на самостоятелни права, още по-малко на вещни, но непрецизното посочване в исковата молба на "етажната собственост", вместо "етажните собственици" не съставлява порок, след като страната по делото (ищците) са ясни, а именно етажните собственици, чието поименно изброяване не е нужно.

       Тези изводи на съда не се споделят от настоящата инстанция по следните съображения:

       Няма спор, че Етажната собственост представлява неперсонифицирана общност между етажни собственици със свои органи на управление и представителство, като тя не е обявена от закона за правен субект, за адресат на материални субективни права и правни задължения. Безспорно е също така, че независимо, че ЕС не е юридическо лице, няма пречка да бъде представлявана от управителя, което е законно представителство, въведено с цел улесняване процедурата по движение на делата, тъй като при етажни собствености с множество различни собственици на отделните обекти в сградата, тяхното отделно призоваване и връчване на съобщения по делото би забавило процеса. В съдебната практика се приема за достатъчно условие за редовност на исковата молба посочването на името и адреса на председателя на управителния съвет или на упълномощеното от него лице. Именно и на тази съдебна практика се е позовал първостепенният съд в обжалваното пред настоящата инстанция решение. Същият обаче не е отчел обстоятелството, че тази практика касае само искове на собствениците в етажната собственост, предявени срещу тях във връзка с общите части, и по исковете, предявени срещу собственик, ползвател или обитател, който не изпълнява решение на общото събрание или задълженията си по ЗУЕС, по които искове те, по силата на чл. 23, ал. 4 ЗУЕС, се представляват от управителя, избран по реда на чл. 19, ал. 4 ЗУЕС или от лица по чл. 19, ал. 8 ЗУЕС, с които е сключен договор, включващ възлагането на правомощието да представляват етажните съсобственици в съда. Във всички случаи, надлежни страни по материалното правоотношение са етажните собственици, а представляващите гипо чл. 19 ал. 4 или ал. 8 ЗУЕС, действат от тяхно име и за тяхна сметка. Ако обаче управителят не може да осъществява процесуално представителство, защото се касае за спор, извън категорията на посочените в закона /обстоятелство, което е отчетено в случая от райнния съд във връзка с представителната власт/, тогава съдът следва да даде срок да се посочат трите имена, адресите и ЕГН на етажните собственици, от чието име е подадена исковата молба, съответно те да я приподпишат или заявят, че я поддържат.този смисъл е определение № 508 от 16.07.2015 г. на ВКС по ч. гр. дело № 2791/2015 г., IV г. о.). 

       Настоящият състав намира за неоснователно възражението на ответниците за липса на активна процесуална легитимация, доколкото искът е предявен от ЕС с твърдения в обстоятелствената част, че процесният имот представлява нейна обща част по предназначение, а с петитума се иска осъждане в полза на етажните собственици. Тъй като спорът касае материални права, извън обхвата на ЗУЕС, непрецизното посочване на етажната собственост вместо на етажните собственици в обстоятелствената част съставлява порок на исковата молба.

     Гореизложеното налага извода, че първоинстанционното решение е постановено по ненадлежно предявен иск, поради което същото следва да се обезсили, а делото да се върне на друг състав с указания за отстраняване на дефектите на исковата молба - конкретизиране на ищците по делото и уточняване на размера на собствеността на всеки от тях.

        По разноските:

        Настоящото въззивно производството приключва с решение, с което обжалваното първоинстанционно решение се обезсилва и делото се връща за ново разглеждане от друг състав на районния съд, т.е. не се разрешава по същество правният спор, предмет на делото, и не се слага край на делото, поради което за страните не възниква право на разноски по чл. 78, ал. 1 и ал. 3 ГПК, които да бъдат присъждани от въззивния съд. При новото разглеждане на делото първоинстанционният съд следва да се произнесе по разноските, направени и в настоящото въззивно производство съгласно чл. 81 ГПК във вр. с чл. 78 ГПК.         

        Мотивиран така, Р.нският окръжен съд

 

Р   Е   Ш   И  :

 

        ОБЕЗСИЛВА Решение № 1264/11.07.2019 г., постановено по гр. д. № 2002/2019 г. на Р.нския районен съд.

       ВРЪЩА делото на друг състав на Районен съд Р. за предприемане на действия по отстраняване на нередовностите на исковата молба съобразно изложеното в мотивите на решението.

       Решението подлежи на обжалване пред ВКС в едномесечен срок от връчването му на страните.

 

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ:                              ЧЛЕНОВЕ: