Определение по дело №444/2019 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 823
Дата: 25 ноември 2019 г. (в сила от 10 декември 2019 г.)
Съдия: Ася Тодорова Стоименова
Дело: 20197110700444
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 13 септември 2019 г.

Съдържание на акта

  О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

823 от 25.11.2019 г., гр. Кюстендил

 

Административен съд – Кюстендил, в закрито съдебно заседание на двадесет и пети ноември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

  

                                                                                              СЪДИЯ: АСЯ СТОИМЕНОВА

 

като разгледа докладваното от съдията административно дело № 444 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Делото е образувано по искова молба от Н.Я.К., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затворническо общежитие „Самораново” към  Затвора – Бобов дол, срещу Главна дирекция „Изпълнение на наказанията” – София. Предявен е иск с право основание чл. 284, ал. 1 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража.

С Разпореждане № 1090/20.09.2019 г. съдът е оставил исковата молба без движение, като е указал на ищеца в едноседмичен срок от получаване на съобщението с писмена молба (с препис от молбата за ответника) да отстрани следните допуснати нередовности: да посочи ясно увреждащите го действие и бездействие на длъжностните лица от ответната администрация – инспектори Х. и Г. Н. С.; да посочи връзката между увреждащите го действие и бездействие и претърпените от него имуществени и неимуществени вреди; да посочи в какво се изразяват претърпените от него имуществени вреди; да посочи ясно крайната дата на периода, за който претендира обезщетението за неимуществени вреди (като съобрази, че същата следва да предхожда датата на предявяване на иска); в случай че претендира обезщетение за претърпените от него имуществени вреди, да формулира ясно претенцията си, като посочи естеството на имуществените вреди и размера на претендираното обезщетение, както и началната и крайната дати на периода, за който претендира обезщетението (като съобрази датата на предявяване на иска); да представи документ за внесена по сметката на Административен съд – Кюстендил (IBAN: ***) държавна такса в размер на 10,00 (десет) лева за предявения иск за обезщетение за неимуществени вреди, както и държавна такса в размер на 10,00 (десет) лева за иска за обезщетение за имуществени вреди (в случай че предявява такъв); и да представи препис от първоначалната искова молба за връчване на ответника. На ищеца е указано и че при неотстраняване на горепосочените нередовности в срок исковата молба ще му бъде върната, а производството по делото прекратено. Съобщението и препис от разпореждането са връчени на К. на 27.09.2019 г. По делото е постъпила молба с вх. № 4883/03.10.2019 г. от ищеца, в която са обективирани искане за предоставяне на правна помощ под формата на процесуално представителство и искане за прилагане към настоящото дело на вносната бележка за внесена държавна такса по административно дело № 430/2019 г. по описа на съда. С Разпореждане №1168/08.10.2019 г. съдът е указал на К., че внасянето на държавна такса по административно дело № 430/2019 г. по описа на Административен съд – Кюстендил не го освобождава от задължението за внасяне на следващата се държавна такса по настоящото дело. Съобщението и препис от разпореждането са връчени на ищеца на 15.10.2019 г.

С Разпореждане № 1168/08.10.2019 г. съдът е изискал от началника на Затвора – Бобов дол справка за материалното състояние, семейното положение, здравословното състояние и трудовата заетост на Н.К., и налични ли са парични средства в касата на негово име и постъпления по сметката му, и в какъв размер, както и от Агенцията по вписванията справка относно вписванията на сделки и актове с недвижими имоти със страна Н.К. във всички служби по вписванията в страната.

Съдът, като съобрази разпоредбите на чл. 23, ал. 2 и 3 и чл. 24, т. 1 и 2 от Закона за правната помощ (ЗПП), намира, че в случая не са налице предпоставките за предоставяне на исканата правна помощ, поради което искането на ищеца в тази връзка следва да бъде оставено без уважение. Системата за правна помощ по  чл. 21, т. 3 от ЗПП – процесуално представителство, обхваща случаите, при които по силата на закон задължително се предвижда адвокатска защита, резервен защитник или представителство (чл. 23, ал. 1 от ЗПП) и случаите, когато страната не разполага със средства за заплащане на адвокат, желае да има такъв и интересите на правосъдието изискват това (чл. 23, ал. 2 от ЗПП). По преценка на съда безплатната правна помощ за процесуално представителство по административни дела се предоставя, когато въз основа на представени доказателства от съответните компетентни органи съдът прецени, че страната няма средства за заплащане на адвокатско възнаграждение (чл. 23, ал. 3 от ЗПП). Независимо от горното, дори и при наличието на доказателства за липсата на парични средства у молителя, съдът има право да откаже правната помощ по чл. 21, т. 3 от ЗПП, когато констатира, че предоставянето й не е оправдано от гледна точка на ползата, която би донесла на молителя или когато претенцията му е очевидно неоснователна, необоснована или недопустима (чл. 24, т. 1 и 2 от ЗПП). От представените по делото документи от Затвора – Бобов дол и справката от Агенцията по вписванията за притежаваните от К. недвижими имоти не може да се направи категоричен извод, че същият не разполага с достатъчно средства за заплащане на адвокатско възнаграждение. Отделно от това, дори и да бе установено, че К. не разполага с такива средства, искането му за предоставяне на правна помощ по делото е неоснователно с оглед разпоредбите на чл. 24, т. 1 и 2 от ЗПП (вж. в т. см. Определение № 3790/23.03.2018 г. на ВАС по адм. д. № 3656/2018 г., IV о. и Определение №4527/30.03.2011 г. на ВАС по адм. д. № 3730/2011 г., VII о. и ). В случая в указания от съда срок, а и към момента на постановяване на настоящото определение,  ищецът не е отстранил нередовностите на исковата молба, една от които е невнасянето на следващата се държавна такса, а за отстраняването на тази нередовност не е необходима правна помощ. Поради невнасянето на следващата се държавна такса исковата молба следва да бъде върната на ищеца, а производството по делото – прекратено.

Воден от гореизложеното и на основание чл. 129, ал. 3 във вр. с ал. 2 във вр. с чл. 128, т. 2 от Гражданския процесуален кодекс (ГПК) и чл. 95, ал. 5 от ГПК във вр. с чл. 144 от Административнопроцесуалния кодекс във вр. с чл. 21, т. 3 във вр. с чл. 23, ал. 2 и 3 и чл. 24, т. 1 и 2 от ЗПП, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОТКАЗВА предоставянето на Н.Я.К., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затворническо общежитие „Самораново” към  Затвора – Бобов дол, на правна помощ по чл. 21, т. 3 от ЗПП – процесуално представителство, по административно дело № 444/2019 г. по описа на Административен съд – Кюстендил.

ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело № 444/2019 г. по описа на Административен съд – Кюстендил и ВРЪЩА исковата молба на Н.Я.К., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затворническо общежитие „Самораново” към  Затвора – Бобов дол.

Определението може да се обжалва от ищеца с частна жалба пред Върховния административен съд в едноседмичен срок от съобщаването му.

 

 

 

 

                                                                                            СЪДИЯ: