Определение по дело №544/2021 на Районен съд - Дупница

Номер на акта: 260464
Дата: 18 май 2021 г. (в сила от 11 юни 2021 г.)
Съдия: Мирослав Руменов Саневски
Дело: 20211510100544
Тип на делото: Частно гражданско дело
Дата на образуване: 18 март 2021 г.

Съдържание на акта

  П Р О Т О К О Л

2021

 

Дупница

 
 


Година                                                                               Град

V състав, ГО

 
 


Районен съд – Дупница                                                                                

18 май

 

2021

 
 


на                                                                                       Година

мирослав саневски

 
В публично съдебно заседание в следния състав:

Председател

Членове

 

 
Съдебни заседатели:

     1.

Румяна Агонцева

 

 

 
      2.

 

 
Секретар:

Председателя на състава

 
Прокурор:

Сложи за разглеждане докладваното от

544

 

2021

 

Гражданско

 
 


                                дело №                          по описа за                           година.

 

09:45

 
 


На именното повикване в                        часа се явиха:

 

 

Молителят „ПРОФИ КРЕДИТ България” ЕООД, редовно уведомен по имейл за днешното съдебно заседание, не изпраща представител. От процесуалния му представител – юрк. Радина Илиева, е постъпила молба, с която изразява становище, че не възразява делото да се гледа в нейно отсъствие, поддържа изцяло молбата и моли отказът или приемането на наследството да бъде вписан в особената книга на съда, след което да им бъде издадено удостоверение за извършеното вписване. Изразява становище по хода по същество.

Ответникът В.  Я., нередовно призован - призовката е върната в цялост с отбелязване, че по данни на  – баба, живуща на същия адрес, лицето е в чужбина.

 

СЪДЪТ намира, че не следва да бъде даван ход на делото. Същото следва да бъде прекратено по следните съображения:

Съгласно чл. 51 от ЗН, по искане на всеки заинтересуван, районният съдия, след като призове лицето, което има право да наследява, му определя срок, за да заяви приема ли наследството или се отказва от него. „Всеки заинтересован“ е лице с правен интерес от волеизявлението на призования наследник. Наследството се придобива с приемането му, което може да бъде изрично или мълчаливо с конклудентни действия. Когато призованият наследник не е приел наследството и му е даден срок по реда на чл. 51 ЗН предполага не само известен адрес на наследника, но и редовно уведомяване от съда с ясно дадени указания по приложението на чл. 51 ЗН. Ако актът, с който се определя срок на призования към наследяване да приеме наследството или да се откаже от него, не е достигнал реално до наследника, срок по чл. 51 от ЗН не може да тече.

Съгласно трайната практика на ВКС – напр. Определение № 315 от 23.06.2015 г. на ВКС по ч. гр. д. № 3092/2015 г., І г.о., Определение № 460 от 22.07.2015 г. на ВКС по ч. гр. д. № 3616/2015 г., ІІІ г.о., Определение № 100/12.02.2015 г. на ВКС по ч. гр. д. № 190/2015 г., ІІІ г.о. и др., в особеното охранително производство по чл. 51 ЗН не са приложими фикциите на връчване, установени в общите процесуални правила по чл. 40 и чл. 41 ГПК, както и процедурите за призоваване чрез залепване на уведомление или чрез „Държавен вестник“. Също изявлението на лицето дали приема наследството на своя наследодател или се отказва от него е строго личен акт и няма как да бъде заместено от трето лице, дори и назначен от съда особен представител по делото.

В процесния случай молителят „ПРОФИ КРЕДИТ България“ ЕООД е заинтересовано лице по смисъла на чл. 51, ал. 1 от ЗН и има право да иска от районния съдия, след като призове лицето, което има право да наследява, да му определи срок, за да заяви приема ли наследството на починалия кредитополучател.

По отношение на посочения в сезиращата молба наследник е изпълнена процедурата по призоваване, но същият не е намерен на единствения известен адрес. При това положение, обективно наследникът не може да бъде намерен и призован за нуждите на производството по чл. 51 от ЗН. Същевременно същият не е получил съобщението с указанията на съда по приложението на процедурата по чл. 51 ЗН. Поради това няма как да намери приложение и нормата на ал. 2 на чл. 51 ЗН, тъй като за прилагане последиците, предвидени в нея, наследникът следва да бъде уведомен лично. При това положение следва да се прекрати производството по делото, тъй като извършването на каквито и да било съдопроизводствени действия са невъзможни с оглед и невъзможността за назначаване на особен представител на лицето в това производство.

Водим от горното и на основание чл. 51 от ЗН и чл. 537, ал. 1 от ГПК, съдът

                              О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

ПРЕКРАТЯВА производството по гр. дело № 544/2021 год. по описа на РС – Дупница.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Окръжен съд – Кюстендил в едноседмичен срок от връчването му на молителя.

 

 

                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ: 

Заседанието по делото приключи в 10,02 ч.

Протоколът се написа в съдебно заседание.

                                                                                                       

                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ: 

 

                                      СЪДЕБЕН СЕКРЕТАР: