Решение по дело №1867/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 262396
Дата: 22 октомври 2021 г. (в сила от 18 ноември 2021 г.)
Съдия: Живко Стоянов Желев
Дело: 20205330101867
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 6 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер 262396         22.10.2021 година                град Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

    ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, ДЕСЕТИ ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ

На двадесет и пети март през две хиляди двадесет и първа година

В публично заседание в следния състав:

Председател: ЖИВКО ЖЕЛЕВ

Секретар Величка Динкова

като разгледа докладваното от съдията Живко Желев

гражданско дело номер 1867 по описа за 2020 година.

 

Предявени са обективно съединени искове с правно основание чл.422, ал. 1, вр. с чл. 213 ал. 1 от КЗ /отм./ и чл. 86 ЗЗД.

Ищецът Застрахователна компания „Лев инс“ АД ищецът твърди, че е застраховател по договор „Каско” относно лек автомобил с рег. № **************. Поддържа, че на ***********, когато този автомобил е бил управляван от лицето М.Д., е попаднал в необозначена и необезопасена дупка на пътното платно, намираща се на път  *********, ******** с направление гр. ******** – с. *******. В резултат на това му били причинени имуществени вреди. За произшествието бил съставен протокол за ПТП от ****** Във връзка с образувана ликвидационна преписка и представена фактура било изплатено обезщетение в размер на 1344,75 лв. Застрахователят се позовава на встъпване в правата на застрахования за сумата по обезщетението и 10 лв. ликвидационни разноски. Относно нея било подадено заявление по чл.410 ГПК и издадена заповед за изпълнение, срещу която ответникът възразил. Искането е да бъде установено съществуването на вземането.

Ответникът Община Пловдив отрича настъпването на произшествието. Твърди, че то не е настъпило на участък който е собственост на общината. Прави възражение, че водачът е нарушил чл.20 ЗДвП и е съпричинил вредите. Моли иска да бъде отхвърлен.

След като обсъди събраните в хода на производството доказателства ведно с доводите на страните съдът намери за установено:

Видно от приложеното ч. гр. д. 19646/2019 г. на ПРС, по заявление на застрахователното дружество ищец, съдът е издал заповед за изпълнение по чл.410 ГПК за описаните в исковата молба суми: 1354,75 лева - обезщетение по застраховката „Каско”; 412,43 лв. моторна лихва за периода от 02.12.2016г. до 02.12.2019г., както и законната лихва върху главницата, считано от ****** до окончателното заплащане.

Застрахователно дружество “Армеец“ АД е страна по договор за комбинирана застраховка „Каско“ и „Злополука“ по полица № ********** от **********, сключен с П.К.Ц. относно лек автомобил марка „***“ модел „*********“, с рег. №***********, рама ************** /лист 7/.

Установява се от представените писмени доказателства и показанията на свидетеля М.Д., че на ******** застрахованият автомобил бил управляван от свидетеля в участък от пътя от ******** към с. ******* - път ******** км., при което е попаднал в дупка върху пътното платно / лист 27/.  След направен оглед бил съставен протокол за пътно-транспортно произшествие в който бил отразен дефекта на пътната настилка. В резултат на преминаването през дупката били спукани предната и задната десни гуми на автомобила, повредени джантите както и части от окачването  /лист 41/.

По подадено заявление за щета, повредите върху автомобила били констатирани при оглед, след което било определено обезщетение в размер на 1344,75 лв. /лист 44 -51/. Сумата била изплатена на собственика на автомобила с ордер от ******* / лист 52/.

            Видно от заключението на съдебно-автотехническата експертиза е, че мястото където е настъпило произшествието се намира върху участък от пътя, на територията на община Пловдив / лист 103/.  От техническа гледна точка е възможно при преминаване на автомобила през това препятствие /дупка върху платното/ да възникнат констатираните при огледа повреди на джантата, гумите и окачването. Вещото лице е определило, че пазарната стойност на дейностите необходими за отстраняване на вредите възлиза на 1799,38 лева /лист 104/.

На ******* дружеството ищец изпратило на ответника регресна покана за заплащане на сумата 1354,75 лева, включваща размера на щетата и 10 лева ликвидационни разноски. Поканата била връчена с известие обратна разписка на  ***************** / лист 54/.

При така установените факти се налагат следните правни изводи:

Съгласно чл.213 от КЗ /отм./, който е действувал към момента на възникване на правоотношението, с плащането на застрахователното обезщетение застрахователят встъпва в правата на застрахования срещу причинителя на вредата - до размера на платеното обезщетение и обичайните разноски, направени за неговото определяне.

По делото е установено настъпването на застрахователното събитие, което е обхванато от сключения договор за застраховка, както и плащане на обезщетението от застрахователя. Следователно предпоставките за встъпване в правата на увредения са налице.

В случая вредите са причинени от неравност върху пътното платно – дупка, която се е намирала върху участък от общинската пътна мрежа. Пътищата от тази мрежа са публична общинска собственост, като тяхното стопанисване, поддържане и управление е възложено на ответника. В това свое качество той носи задължението да обезопаси препятствията и да ги обозначи по начин, че да не създават опасност за движението.

Неоснователно е възражението, че застрахователят не е имал основание да заплати застраховка, тъй като не е била заплатена застрахователната премия, която съгласно полицата се дължала разсрочено. Установи се от заключението на икономическата експертиза, че премията е била заплатена  /лист 106/.

Недоказано остана и възражението за съпричиняване на вредите от страна на водача на автомобила. От събраните доказателства и заключението на експертизата не могат да се установят такива действия.

   Съобразно чл.50 ЗЗД за вредите произлезли от каквито и да е вещи отговарят солидарно собственикът и лицето, под чийто надзор те се намират. В случая поддържането на вещта е възложено на ответника, поради което и той носи отговорност за причинените от нея вреди.

   Ето защо съдът намира, че предявения иск относно главницата е основателен и следва да се уважи.

Съгласно чл.86, ал.1 ЗЗД при неизпълнение на парично задължение, длъжникът дължи обезщетение в размер на законната лихва от дена на забавата. Спрямо пострадалия деликвентът изпада в забава от датата на непозволеното увреждане /арг. чл.84, ал.3 ЗЗД/, а по отношение на встъпилия по реда на чл.213 КЗ /отм./ застраховател – от деня на поканата, по арг. от чл.84, ал.1 ЗЗД.

Неоснователен е доводът на ************, че ответникът не дължи обезщетение за забава, тъй като не е бил надлежно поканен. По делото е налице обратна разписка, удостоверяваща с подпис връчване на адресата. Следователно от тази дата е започнал да тече срокът, даден с регресната покана, след който ответникът е изпаднал в забава относно заплащане на вземането по чл.213 КЗ/отм./.

Съобразно чл.78, ал.1 ГПК ответникът дължи на ищеца суми за деловодни разноски както следва: по настоящото исково дело - 370 лева, а за производството по ч.гр.дело № 19646/2019г. на ПРС – 86 лева.

Мотивиран така, съдът

 

Р    Е    Ш    И :

 

ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО на основание чл.422 ГПК, вр. с чл.213, ал.1 КЗ /отм./, съществуването на вземането на „ЗАД Армеец“ АД ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр. София, ул. С. ***, пл. С. Стамболов №1 за сумата 1354,75лв. / хиляда триста петдесет и четири лева и 75 ст./, представляваща регресно вземане за изплатено обезщетение по застраховка „Каско“ и „Злополука“ по полица № ********** от ***********, по повод на което е образувана преписка по щета № ********** от ***************; сумата 412,43 лв. /четиристотин и дванадесет лева и 43 ст./ мораторна лихва за периода от 02.12.2016г. до 02.12.2019г., ведно със законната лихва върху главницата считано от ************ до окончателното изплащане – вземане за което е издадена заповед 10509/04.12.2019г. по ч.гр.д. №19646/2019 г. на Пловдивския районен съд.

 

ОСЪЖДА Община Пловдив да заплати на „ЗАД Армеец“ АД, на осн. чл.78, ал.1 ГПК, сумата 370лв./триста и седемдесет лева/ деловодни разноски по настоящото исково производство, както и 86лв./осемдесет и шест лева/, представляваща разноски, сторени в производството по ч.гр.д. №19646/2019г. по описа на Пловдивския районен съд.

 

Решението може да се обжалва в двуседмичен срок от връчването пред Пловдивския окръжен съд.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/

Вярно с оригинала.

С.Г.