Решение по дело №224/2019 на Районен съд - Луковит

Номер на акта: 39
Дата: 13 април 2020 г. (в сила от 10 юни 2020 г.)
Съдия: Владислава Александрова Цариградска
Дело: 20194320200224
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 юли 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№_____

гр. Луковит, 13 април 2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ЛУКОВИТСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, в публично съдебно заседание на деветнадесети декември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЛАДИСЛАВА ЦАРИГРАДСКА

 

при секретаря М. Д., като разгледа докладваното от съдия ЦАРИГРАДСКА АНД № 224/2019 по описа на съда  и  за да се произнесе, съобрази следното:

           

            Производството е по реда на чл. 59 ЗАНН.

            Образувано е по повод на жалба от Х.Й.Х. *** срещу Наказателно постановление №517 от 10.07.2019 г., с което на жалбоподателя на основание чл. 266, ал.1, предл. Четвърто от Закона за горите са ноложени следните наказания: за нарушение на чл. 213, ал. 1, предл. 3-то, т. 1 ЗГ – глоба в размер на 100.00 лева; за нарушение на чл. 213, ал. 1, предл. 3-то, т. 2 ЗГ – глоба в размер на 100.00 лева. На основание чл. 21 ЗАНН и чл. 273, ал.1 ЗГ са отнети в полза на държавата вещите предмет на нарушението – 0,7 пр.м3 дърва от благун с пазарна стойност 42.00 лева и на основание чл. 20, ал.1 ЗАНН и чл. 273, ал.1 ЗГ е отнета вещта, послужила за извършване на нарушението - 1 бр. джип „Сузуки“ – „Витара“ с рег.№М3988ВС с пазарна стойност 2500.00 лева.

            В жалбата са направени бланкетни оплаквания за неправилност и незаконосъобразност на Наказателното постановление и се иска неговата отмяна.

            В съдебно заседание жалбоподателят се явява лично, поддържа жалбата си, като иска да му бъде върнат джипа. Дава обяснения по случая, като признава, че отишъл в гората, натоварил дъравата, които били нарязани от „циганите“ и когато го спрели, казал „Виновен съм.“ Това не е първото му нарушението, занимава се с дърводобив. Преди две години отново бил „хванат“ със същия тоя джип, който все вземал за да го управлява, но правел грешки с него. През 2016 г. му върнали джипа. В момента е безработен и има две деца – 6-ти и 12-ти клас. Единственият му доход бил от временна работа при приятел – земеделец. Категоричен е, че не оспорва нарушението, а иска само да му бъде върнат джипа, за да не се налага да го плаща на приятеля си М., от когото го взел. Заявява, че реалната цена на автомобила е 500-600 лева, защото е много разпаднат, но ако не го върне, М. иска да му плати за него 1500 лева.

Въззиваемата страна - Регионална дирекция по горите - Ловеч, редовно призована, не изпраща представител и не взема становище по жалбата.     

По фактите:

            На 12.02.2019 г. служителите на ДГС Лесидрен – св. М.К., П.Й. и Й.М., получили сигнал от директора на стопанството, че в посока към сметището на гр. Луковит е влязъл джип, и се отправили в тази посока.

Когато пристигнали заели място на пътя, водещ към гората и след известно време от там се появил лек автомобил „Сузуки Витара“ с рег.№М3988ВС. При спирането му установили, че водач е жалбоподателя Х.Х., с когото имало още едно лице с неустановена самоличност. В автомобила имало натоварена дървесина, за която водачът отговорил, че няма документи и не е маркирана.

Служителите огледали дървесината и установили, че същата е прясно отрязана от вида благун и не е маркирана, като измерили обемът й – 0,7 пр.куб.м.

За констатираната нарушение св. П.Й. съставил срещу Х.Х. Акт №117385 от 12.02.20190 г., регистриран в РДГ Ловеч под Д517/01.03.2019 г., в който е прието, че на същата дата Х. по земен път в местността „Кабър“ в посока гр. Луковит транспортира с джип „Сузуки“ Витара с рег. №М3988ВС 0,7 пр.куб.м. благун и цер с дължина 1 метър, без дървесината да е маркирана с КГМ и без превозен билет. С акта са иззети дървесината и автомобила. Актът е подписан от нарушителя без възражения, както и от двамата свидетели М.К. и Й.М..

Лекият автомобил и дървесината били предадени с разписка на охранителя на горския разсадник в гр. Луковит на 12.02.2019 г.

            На 12.03.2019 г. копие от акта за установяване на нарушение бил изпратен от РДГ Ловеч на РП Луковит. С постановление от 09.04.2019 г. прокурор Дакова е постановила отказ да образува досъдебно производство, приемайки, че липсата на системност в извършване на подобни нарушения и малкото количество на незаконно транспортираната дървесина сочат на малозначителност на случая и деянието не съставлява престъпление по чл. 235 НК, а административно нарушение, поради което следва да се ангажира отговорността на Х. по административен ред.

            На 10.07.2019 г. директорът на РДГ Ловеч инж. П.Б. издал оспореното НП, в което е повторена фактическата обстановка, установена в акта, и на са наложени двете санкции от по 100.00 лева, както и е постановено отменане на предмета и средството на нарушението.

            От справката за нарушител – л. 11, се установява, че Х.Х. е санкциониран с НП от 27.10.2016 г. за нарушение по ЗГ – транспортиране на немаркирана и непридружена от превозен билет дървесина с обем 0,8 пр.куб.м., със средство на нарушението – настоящият джип „Сузуки Витара“ с рег.№М3988ВС. Срещу Х. е издадено още едно НП от 08.12.2016 г. за същото нарушение – транспортиране с друг джип същата марка „Сузуки“ и модел „Витара“, но с друг рег.№СА 7664 ХВ и предм на престъплението със същия обем 0,8 пр.куб.м.

            Отнетият автомобил джип „Сузуки“ - „Витара“ с рег.№М3988ВС според представеното свидетелство за регистрация – част 1, е произведен 1988 година, собственост е на С.Т.И., когото съдът призова като свидетел, но същият не се яви.

            С договор за покупко-продажба от 27.03.2015 г. С.Т.И. *** е продал на М.М. *** лекия автомобил за сумата от 150.00 лева, според представения от жалбоподателя документ – л. 27, със заверени подписи на страните от нотариус Б.М. на същата дата.

            От изисканата справка от АИС-КАТ се установява, че в регистъра на МВР не е подадена информация за промяната в собствеността и като негов единствен собственик е отразен С.Т.И..  От 04-04-2017 г. лекият автомобил е със служебно прекратена регистрация, поради това, че е бил без задължителна застраховка Гражданска отговорност.

           

            По доказателствата:

Тази фактическа обстановка съдът прие за установена от показанията на свидетелите – служители на ДГС Лесидрен, които имат преки възприятия от осъществяване на деянието, и същите кореспондират напълно с писмените доказателства по преписката и обясненията на жалбоподателя. Информацията за минали нарушения на Х. се установява от справката за това, а данните относно отнетия автомобил се съдържат в справката от КАТ, както и в представените от жалбоподателя свидетелство за регистрация и договор за покупко-продажба. 

 

ПРАВНИ ИЗВОДИ:

 

Жалбата е допустима и следва да бъде разгледана по същество. Подадена е от надлежна страна и в срока по чл. 59, ал.2 ЗАНН. Налице е активна и пасивна легитимация на страните в процеса. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Съдът извърши проверка на обжалваното наказателно постановление и установи, че същото съдържа изискуемите от чл. 57 ЗАНН задължителни реквизити. Спазен е и визираният в чл. 34, ал.3 ЗАНН преклузивен срок за издаване на наказателното постановление. Същото е издадено от компетентен орган, съобразно изискванията на чл. 275, ал.1, т.2 ЗГ и чл. 47 ЗАНН, с оглед приложените като доказателства по делото Заповед № РД 49-199/16.05.2011 г. на Министъра на земеделието и храните.

Съдът установи, че актът за установяване на административно нарушение е съставен от П.Й., заемащ длъжността горски надзирател, в чиийто правомощия по закон е и правото да съставя актове за констатирани административни нарушения по ЗГ.

Съставеният АУАН отговаря на императивните изисквания на чл. 42 ЗАНН, спазена е и процедурата по неговото съставяне и предявяване за подпис на нарушителя.

 

             

На следващо място, за да бъде законосъобразно издаденото наказателно постановление, следва да има съответствие между отразеното в него и в АУАН, въз основа на който се издава. В настоящия случай съдът счита, че това съответствие е налице.

В настоящия случай не е нарушена и забраната, произтичаща от принципа ne bis in idem, тъй като административнонаказателната отговорност на Х. е реализирана след изричен отказ на прокурора да образува досъдебно производство за същото деяние.

Съгласно чл. 213, ал. 1, т. 1 т. 2 от Закона за горите се забраняват покупко-продажбата и други разпоредителни сделки, товаренето, транспортирането, разтоварването, придобиването, съхраняването и преработването на:

1. дървесина, немаркирана с контролна горска марка, съответно с производствена марка;

2. дървесина, непридружена с превозен билет.

            Жалбоподателят Х. е транспортирал дървесина, която не е маркирана и е непридружена от превозен билет. Това са две самостоятелни нарушения, които са били изрично описани в акта и в НП.

Нарушенията са извършени виновно, при най-тежката форма на вина – пряк умисъл. Х. знае забраната за извършване на всякакви дейности по горите без специалния административен контрол, тъй като сам заявява, че се занимава с дърводобив. Следователно, предприемайки действия по навлизане в горска територия, натоварване на немаркирана дървесина с незаконен произход и транспортирането на същата без превозен билет, са били пряко преследваната забранена от закона цел на нарушителя.

            Правилно наказващият орган в т. 1 и т. 2 от диспозитива на НП е наложил отделни наказания за всяко от двете нарушения в размер на 100.00 лева за всяко, прилагайки правилно санкционната норма на чл. 266, ал. 1 ЗГ. Според текста физически лица, които транспортират дървесина в нарушение на законовите правила, се наказват с глоба от 50 до 3000.00 лева.

            Глобите на Х. са към минимума, с което е спазено изискването на чл. 27, ал. 2 ЗАНН и е съобразено недоброто му имуществено състояние.

На основание чл. 21 ЗАНН и чл. 273, ал. 1 ЗГ с НП законосъобразно е постановено отнемане в полза на държавата на иззетите и задържани с АУАН вещи, предмет на административното нарушение – 0,7 пр. куб.м. сурови дърва от благун.

Основното възражение на жалбоподателя Х. е срещу постановеното на основание чл. 273, ал. 1 ЗГ и чл. 20, ал. 1 ЗАНН отнемане на лекия автомобил – джип „Сузуки“, с който е била транспортирана дървесината.

Посочената правна норма от Закона за горите предвижда единствено изключение от принципа на отнемане на средството, с което е извършено нарушението, когато същото е използвано независимо или против волята на собственика.

От събраните доказателства не се установи да е налице нито една от двете предпоставки. Съдът достигна до извод, че ползвател на лекия автомобил е жалбоподателя от преди 17.08.2016 г., когато са установени същите нарушения като сегашните, като изпълнителното деяние – транспортиране, е било осъществено със същото МПС с рег.№М3988ВС.

М.И., който е закупил автомобила на 27.03.2015 г., не се яви за разпит пред съда въпреки предоставената няколко пъти възможност за това, съобразено с датите на завръщането му от чужбина, съобщени от жалбоподателя. Това бездействие от страна на свидетеля е в подкрепа на извода, че жалбоподателят с негово знание е ползвал автомобила, включително за транспортиране на дървесина. Извод за това, че М.И. се е дезинтересирал от собствеността върху автомобила следва и от обстоятелството, че след закупуването му не е изпълнил задължението си за регистрирането му в АИС-КАТ съгласно задължението по чл. 144 ЗДвП, както и от задължението за сключване на застраховка „ГО“, което е причина за служебно прекратената регистрация.

Затова законосъобразно наказващият орган е постановил отнемането му. Съдът извърши преценка дали тази санкция е в съответствие с принципа за съразмерност, въведен с чл. 20, ал. 4 ЗАНН и достигна до утвърдителен отговор. Тежестта на конкретното нарушение се определя не само от неголемия обем дървесина, но така също и от вида на превозното средство, с което е осъществен транспорта – високопроходим лек автомобил, който позволява бързо и многократно транспортиране на такива количества; занятието на жалбоподателя с дърводобив; миналите нарушения, които са осъществявани всеки път с високопроходими автомобили – джип, единия от които именно с процесния. Стойността на автомобила е много по-ниска от посочената от наказващия орган – 2500.00 лева, за което сочи продажната цена от 2015 г. – 150.00 лева, която съответства на годината на производство 1988 г., както и на показанията на свидетелите, които описват автомобила като много увреден външно. Тези особености на конкретния автомобил обясняват разликата с пазарната цена, приета от наказващия орган, която се базира на средни показатели при средно качество, което в конкретния случай не е съответно.

Всичко изложено мотивира крайния извод, че обжалваното НП следва да бъде изцяло потвърдено и на основание чл. 63, ал.1 ЗАНН, Луковитският районен съд   

Р Е Ш И:

 

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление №517 от 10.07.2019 г., с което на Х.Й.Х. *** на основание чл. 266, ал.1, предл. Четвърто от Закона за горите са наложени следните наказания: за нарушение на чл. 213, ал. 1, предл. 3-то, т. 1 ЗГ – глоба в размер на 100.00 лева; за нарушение на чл. 213, ал. 1, предл. 3-то, т. 2 ЗГ – глоба в размер на 100.00 лева, на основание чл. 21 ЗАНН и чл. 273, ал.1 ЗГ са отнети в полза на държавата вещите предмет на нарушението – 0,7 пр.м3 дърва от благун с пазарна стойност 42.00 лева и на основание чл. 20, ал.1 ЗАНН и чл. 273, ал.1 ЗГ е отнета вещта, послужила за извършване на нарушението - 1 бр. джип „Сузуки“ – „Витара“ с рег.№М3988ВС.

            Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд Ловеч в 14-дневен срок от деня на съобщението, че решението е изготвено.

            След влизане в сила на решението за отнемането на МПС да се съобщи на ОД МВР Ловеч, сектор КАТ.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:..................