Решение по дело №1172/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1012
Дата: 27 май 2019 г. (в сила от 10 октомври 2019 г.)
Съдия: Христо Милков Минев
Дело: 20193110201172
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

Номер                                           Година 2019                                      Град Варна

 

                                               В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Варненският районен съд                                                           първи състав

На четвърти април                                 Година две хиляди и деветнадесета

 

В публичното съдебно заседание в следния състав :

 

                                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ : Христо Минев

 

         като разгледа докладваното от Председателя наказателно административен характер дело номер 1172 по описа за две хиляди и деветнадесета година.

 

                                                       

                                                        Р  Е  Ш  И:

 

 

         ОТМЕНЯ НП №03-009359/28.03.2018г. на Директор на Дирекция “Инспекция по труда”- гр.Варна,  с което на „Х.Б.” АД е наложено административно наказание ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер  на 5000.00лева,  на осн.чл.416 ал.5, вр. чл.414 ал.3 от КТ.

 

         Решението подлежи на касационно обжалване пред Варненския административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

        

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

        МОТИВИ: Производството е с правно основание чл.59 и сл. от ЗАНН.  

        Образувано е по жалба на управител на санкционираното дружество против наказателно постановление №03-009359/28.03.2018г. на Директора на Дирекция “Инспекция по труда”- гр.Варна,  с което за нарушение на чл.62 ал.1 вр. чл.1 ал.2 и чл.61 ал.1 от КТ, на търговеца е наложено административно наказание, имуществена санкция в размер на 5000.00лева, на осн. чл.416 ал.5 вр. чл.414 ал.3 от КТ.

В жалбата се твърди за незаконосъобразност и неправилност на наказателното постановление. Оспорва се извършване на нарушението за което е санкционирано дружеството. Формулира се искане за  отмяна на наказателното постановление.

         В с.з. представител на въззивника –адв.Игнатов от АК Варна се явява. Счита, че са нарушени чл.42 и чл.57 от ЗАНН, досежно съдържанието на АУАН и НП. Оспорва нарушението и прави искане за отмяна на НП, а алтернативно иска и намаляване размерът на санкцията до предвидения минимум от закона.

         Представител на въззиваемата страна излага доводи за неоснователност на жалбата и моли съда да потвърди НП като правилно и  законосъобразно.

         Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства, прие за установено  от фактическа страна следното:

         На въззивното дружество е издадено НП, за това, че в качеството му на работодател, е допуснал до работа лицето Б. Б. В. с ЕГН ********** да престира труд изпълнявайки трудови функциина длъжност „брокер недвижими имоти“ при определено работно време от 09.00 до 18.00часа, с определено работно място  - обекта на контрол – офис за недвижими имоти в гр.Варна, бул.“Вл.Варненчик“ №81 ет.8 офис 23, стопанисван от „Х.Б.“ АД и договорено трудово възнаграждение, без да е сключен трудов договор в писменна форма между страните по трудовото правоотношение.

          Прието е за установено от АНО, че нарушението е извършено на 01.03.2018г. на описаното по-горе място. Деянието е квалифицирано като нарушение по чл.62 ал.1 вр. чл.1 ал.2 и чл.61 ал.1 от КТ.

         В хода на адсминистративното прозиводство е представен Договор за проверка на квалификацията и обучение с лице, което не работи сключен на 26.02.2018г., между процесното дружество и Б. Б. В.. В същия са описани задълженията на В. като обучаващ се, като е предвиден краен срок на провежданото обучение, 26.05.2018г., т.е. три месеца след подписването на договора за обучение.

          По делото е приложено и копие на Декларация, попълнена от Бл.В., в която е отбелязано, че В. не получава трудово възнаграждение, не е получавал трудово възнаграждение и такова не е уговаряно, тъй като е в период на обучение, което се провежда в работното време на офиса от 09.00 до 18.00часа, като има обедна почивка от 12.00 до 13.00часа. В. е посочил, че няма сключен трудов или граждански договор с въззивното дружество, но е посочил, че е в период на обучение от понеделник. Декларацията е съставена на 01.03.2018г.

         Съдът след като направи справка установи, че 01.03.2018г. е било четвъртък, работен ден, а предхождащия понеделник е бил 26.02.2018г. Следва да се отбележи, че декларираните данни от В. изцяло кореспондират със събраните в хода на проверката доказателства и по-конкретно с датата на сключване на договора за обучение.

         На 20.03.2018г. е съставен АУАН №03-009359, в който е прието за осъществено от страна на въззивното дружество, описаното по-горе нарушение, изразяващо се в допускане до работа на лице с което не е сключен трудов договор.

         От показанията на разпитаната в хода на с.з. свидетелка М. се установява, че при проверката в офиса на дружеството тя е установила, че В. е бил в офиса и е извършвал някакви функции на бюро, поради което и тя е приела, че работи за дружеството. Съдът кредитира обективно възприетите и възпроизведени от М. факти, но не споделя заключението, че В. е извършвал работа за дружеството. За съдът е ясно, че обучението на лице за брокер на недвижими имоти се извършва най често на бюро, използва се телефон, компютър и определени за това програми. За да се запознае с работата и да усвои същата е нормално обучаващия се да извършва някаква дейност по работа с документи и това принципно следва да е в работното време на офиса.    

         Съдът не споделя заключението на актосъставителя,        че въззивното дружество е допуснало нарушението за което е санкционирано. Бланката на попълнената от В. Декларация е типова и се предоставя за попълване от проверяващите – факт, който не се спори, поради което и съдът намира, че В. не е имал умисъла да декларира, че работи в „Х.Б.“ АД на длъжност „Брокер на недвижими имоти“, а е имал предвид, че е в период на обучение, както сам е описал по-долу, поради което и няма трудов договор и уговорено възнаграждение за времето на обучението. Следва да се отболожи, че в договора за обучение е предвидено и заплащане от страна на обучавания ако не покрие изискванията на дружеството, кщоето го обучава или не започне работа след обучението.

          В конкретния случай съдът намира, че липсват данни за извършено нарушение от страна на въззивното дружество, а още по-малко има доказателства за това, че В. е бил допуснат до работа в дружеството преди да е бил сключен трудов договор с него. Безспорно е установено, че В. е бил в проверявания офис на дружеството, но няма никакви доказателства, че той е престирал труд за дружеството, дори напротив, доказано е че В. е бил период на обучение, което се е провеждало в офиса, по описания по горе начин. 

          Съдът споделя становището на адв.Игнатов, че не е осъществен състав на административното нарушение, за което е санкционирано дружеството.

         Предвид изложеното и съдът намира, че на следва да обсъжда размерът на санкцията наложена на въззивника, въпреки, че намира същата за силно завишена.            

Съдът не намира, за нужно да обсъжда и основанието или липсата на такова за приложението на чл.28 от ЗАНН, доколкото намира, че липсва състав на извършено административно нарушение.

 

         Водим от горното, съдът постанови решението си.

 

 

                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: