Решение по дело №638/2023 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 331
Дата: 16 февруари 2024 г. (в сила от 16 февруари 2024 г.)
Съдия: Неделин Йорданов Захариев
Дело: 20237080700638
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 ноември 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 331

 

гр. Враца, 16.02.2024 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание на 23.01.2024 г. в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СИЛВИЯ ЖИТАРСКА

ЧЛЕНОВЕ: КРАСИМИР ГЕОРГИЕВ

НЕДЕЛИН ЙОРДАНОВ

 

при секретаря Ст.Бобойчева и с участието на прокурора В.Вътов като  разгледа докладваното от съдия Йорданов КАН дело № 638 по описа на АдмС – Враца за 2023 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

  Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК /Административно-процесуален кодекс/, вр. с чл. 63в от ЗАНН /Закон за административните нарушения и наказания/.

            Образувано е по КАСАЦИОННА ЖАЛБА на ВПД Началник сектор „ОП“ при РУ Враца към ОД на МВР Враца против решение № 282/13.10.2023 г. постановено по АНД № 536 по описа на Районен съд – Враца за 2023 г., с което е отменено НП № 23-1795-000099/18.04.2023г., с което за нарушение по чл.5, ал-3, т.1 от ЗДВП, на основание чл.174, ал.1, т.2 ЗДвП на П.М.П. *** е наложена глоба в размер на 1000 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца, а за нарушение по чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП на основание чл.183, ал.1, т.1 пр. 1 и 2 ЗДвП му е наложена глоба в размер на 10 лева.

            В касационната жалба са изложени доводи, че оспореното решение е неправилно, поради нарушение на материалния закон и необоснованост на правните изводи на решаващия съд, касационни основания по чл.209, т.3 от АПК. Твърди се, че са спазени правилата на Наредба 1/19.07.2017г. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техните аналози и не е опорочена процедурата за вземането на кръвна проба на лицето и последващото лабораторно изследване, в противоречие с приетото от съда, че процедурата не е спазена и е налице съмнение дали изследваните кръвни проби са на жалбоподателя. Поддържа се и довод, че при съмнение жалбоподателят е могъл да се възползва от възможността за повторен химически анализ, каквото не е направил. Моли се за отмяна на решението и потвърждаване на издаденото НП.

Ответникът по касационната жалба, редовно призован, не се явява и представлява и не изразява становище по касационните оплаквания.

            Участващият в касационното производство прокурор дава заключение за основателност на жалбата. Поддържа, че РС Враца не е изложил съображения, свързани с химическото изследване на кръв, а само е анализирал изготвения протокол за вземане на кръвна проба и отразеното в него, по данните на жалбоподателя. Счита, че делото следва да се върне за ново разглеждане, поради съществено нарушение процесуалните правила.

Настоящият съдебен състав, като взе предвид наведените в жалбата и в съдебно заседание доводи и съображения и след извършване на служебна проверка, съгласно чл. 218, ал. 2 от АПК, приема за установено следното:

            Касационната жалба е подадена от надлежна страна в законоустановения срок, против валиден и  допустим съдебен акт, подлежащ на оспорване, поради което е процесуално ДОПУСТИМА. Разгледана по същество, същата е ОСНОВАТЕЛНА по следните съображения:

            За да отмени обжалваното НП и наложените с него санкции, с решението, предмет на касационен контрол, съдът е приел от фактическа страна, че при извършена на 20.03.2023г. проверка от служители на РУ Враца на управляван от жалбоподателя П. л.а. Мерцедес С 500, рег.№ ******** водачът не е представил СУМПС, контролен талон към СУМПС и свидетелство за регистрация част II. Същият отказал да бъде изпробван с техническо средство за употреба на алкохол и му бил издаден талон за медицинско изследване. За това, че не носел СУМПС и контролен талон към него, на водача е съставен ел.фиш GТ 1692081. Същият ден е отишъл в ЦСМП *** за даване на кръвна проба за изследване наличие на алкохол и/или наркотични вещества и техни аналози. На 21.03.2023г. е издаден протокол за химическо изследване, според който кръвните проби са занесени в лабораторията лично от служител на сектор ПП Враца към ОД на МВР Враца – Т.Т. и е установено, че жалбоподателят е с наличие на алкохол в кръвта 0.85 промила.

На 24.03.2023г. на жалбоподателя е съставен АУАН за две административни нарушения: 1. Управление на л.а. на 20.03.2023г. с концентрация на алкохол в кръвта 0.85 промила, установено с дадена кръвна проба от водача П. и изготвена химическа експертиза № 53/2023г. на Сектор БНТЛ при ОДМВР-Враца, квалифицирано като нарушение на чл.5, ал.3, т.1 ЗДвП, и 2. За това, че не носи СУМПС, КТ към СУМПС от съответната категория и свидетелство за регистрация част II, квалифицирано като нарушение по чл.100, ал.1, т.1 ЗДвП.

Въз основа на съставения АУАН, е издадено на 18.04.2023г. НП при идентично словесно описание на извършените нарушения и посочване на нарушените законови текстове, с което на жалбоподателя на основание чл.174, ал.1, т.2 ЗДвП е наложена глоба в размер на 1000 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца, а на основание чл.183, ал.1, т.1 пр. 1 и 2 ЗДвП му е наложена глоба в размер на 10 лева.

Въззивният съд в оспореното решение е приел, че АУАН и НП са издадени от материално и териториално компетентни органи. Установените нарушения и обстоятелствата, при които са извършени са описани достатъчно ясно и пълно, както в акта, така и в наказателното постановление, тяхната правна квалификация и нарушения законов текст.

От правна страна е приел, че жалбоподателят е санкциониран два пъти за едно и също нарушение, а именно за това, че не носи СУМПС, КТ към СУМПС от съответната категория и свидетелство за регистрация част II, осъществено с ел.фиш на 20.03.2023г. и съставен на 24.03.2023г. АУАН, което съдът счел за недопустимо и представляващо основание за отмяна на атакуваното НП в тази част. По отношение на другото административно нарушение за наличието на алкохол в кръвта на водача съдът приел същото за недоказано. Този си извод основал на отразеното в протокол за вземане на кръвна проба в ЦСМП, където било отбелязано, че същият е употребил ракия и е отказал да даде кръв за изследване, а на 21.03.2023г.  е издаден протокол за химическо изследване на кръвни проби на жалбоподателя, занесени лично от служител на сектор ПП към ОДМВР Враца и установеното наличие на алкохол 0.85 промила. Според изложеното в обжалваното решение, за РС липсва яснота кога и при какви обстоятелства жалбоподателят е дал пробата за кръвни изследвания, как е взета и спазена ли е процедурата по Наредба №1/2017г., поради което и в тази част е отменил НП

При този извършен от въззивния съд анализ на установените от него факти и направени правни изводи по приложението на материалния закон, настоящият касационен състав намира следното:

Обжалваното решение е правилно в частта, в която е отменено НП за наложеното административно наказание за нарушението по чл.100, ал.1, т.1 ЗДвП, за което жалбоподателят е наказан и с електронен фиш в деня на проверката 20.03.2023г. Повторното му санкциониране за същото административно нарушение противоречи на основен правен принцип в административното и наказателното производство „nе bis in idem“ /не два пъти за едно и също нещо/, поради което като е отменил НП в тази част, въззивният съд е приложил правилно закона и в тази част решението следва да бъде оставено в сила.

По отношение констатираното нарушение по чл.5, ал.3, т.1 ЗДвП – управление на МПС след употреба на алкохол с концентрация на алкохол в кръвта 0.85 промила, касационният съд не споделя изводите в обжалваното въззивно решение за неговата недоказаност.

В писменото си възражение вх.№ 179500-3161/31.03.2023г. по реда на чл.44 ал.1 от ЗАНН срещу АУАН /л.18 от делото на РС/ нарушителят П.П. потвърждава изложеното в същия, че е отказал да бъде тестван с техническо средство за употреба на алкохол, поради което му бил издаден талон за медицинско изследване № 095575. Признава също, че след получаване на талона, лично е посетил ЦСМП-***, където в указания му от контролните органи срок е предоставил кръвна проба за изследване, подчертавайки, че е „дал  кръв“ и не е имал никакви съмнения относно резултатите. В сезиращата РС жалба отново заявява, че в ЦСМП *** му е взета кръвна проба, като основните му оплаквания са, че това е станало в нарушение на Наредба №1/19.07.2017г. и в частност на нормите на чл.14 и 16 от същата. Първата предвижда задължение на медицинския специалист да опише състоянието на изследваното лице, поведенческите му реакции, степента на съзнанието му, както и абстинентните му прояви, когато има такива, което видно от съставения Протокол, приложение №4 към чл.14, ал.2 /л.22 от делото на РС/ е осъществено и са удостоверени съответните факти, в т. ч. вида и количеството на употребения алкохол, субективни оплаквания, координация - запазена, поведение - възбудено, проведен тест за равновесие и т.н. С оглед изложеното следва да се приеме, че съответният медицински специалист е изпълнил точно предписанието на цитираната норма, не се констатира твърдяното от жалбоподателя нарушение на този текст от Наредбата и доводите му в този смисъл са неоснователни.

По отношение спазване на разпоредбата на чл.16 от Наредба №1, съгласно която преди вземането на кръв за изследване мястото на убождане се дезинфекцира с кислородна вода (3 % водороден пероксид) или друг антисептик на водна основа, несъдържащ алкохол и/или други летливи вещества, жалбоподателят твърди, че в неговия случай мястото на убождане било дезинфекцирано с течност, която силно миришела на алкохол, тъй като ръцете му били целите в масло и реално нямало друг начин за дезинфекция. За установяване на това твърдение не са ангажирани никакви доказателства, поради което съдът го намира за голословно и целящо да го оневини. Затова и насочването към вида и качествата на използвания от медицинския специалист дезинфекционен разтвор, настоящият съд намира за недоказана защитна теза.

За пълнота на изложеното следва да се отбележи, че е спазена и разпоредбата на чл.19, ал.1, т.2 от Наредба №1/2019г., относно компетентността на научно-техническата лаборатория при ОДМВР, извършила в конкретния случай изследването на кръвната проба, удостоверено с Протокол №53/21.03.2023г. на Г.Г.-* в „Б.н.-т.л.“ при ОД на МВР ***. В същия е отразено, че изследването е назначено от РУ Враца с талон и медицински протокол рег.№ 369000-4487/21.03.2023г., изследваното лице е жалбоподателят П.П., предоставени са два броя епруветки със съответни номера, съответстващи на талона за изследване № 095575.

На следващо място, жалбоподателят е разполагал и с възможността, предвидена в чл.27, ал.3 от Наредбата в седемдневен срок от връчване на наказателното постановление да поиска за своя сметка повторно извършване на химически анализ чрез органа по производството, което няма данни да е сторил.

По своя характер протокола за химическо изследване на кръв за определяне концентрацията на алкохол е официален /като издаден от длъжностно лице в това му качество по установен ред и форма/ свидетелстващ /удостоверителен/ документ, тъй като удостоверява стоящи вън от издателя му факти, които се удостоверяват от материализираното в свидетелстващия документ удостоверително изявление. Такъв документ се ползва с материална доказателствена сила. Може да се оспорва и отрича верността му, т.е., че изявлението, материализирано в него, неотговаря на действителното положение и, че този свидетелстващ документ удостоверява факти, които не отговарят на истината. Такова оспорване не е успешно проведено от жалбоподателя, настоящ ответник и не е опровергано съдържанието на документа, чрез доказване, че отразеният в документа факт – констатираното наличие на етилов акохол в кръвта на водача от 0.85 промила, не се е осъществил. Това обвързва и задължава съда да приеме, че удостовереното фактическо положение и отчетен резултат от химическото изследване, отговарят на действителното такова.

Жалбоподателят е оспорил подписите, положени в талона за изследване, с твърдение, че не са негови, но същото е опровергано от заключението на назначената пред първостепенния съд съдебно-почеркова експертиза, от което се установява, че подписите „на проверено лице“ в талон за изследване № 065575, Приложени №1 към чл.4, ал.3 са изпълнени от жалбоподателя П.М.П..

С оглед изложеното следва да се приеме, че липсват твърдените от жалбоподателя нарушения на Наредба №1/2017г. за реда, по който се установява концентрацията на алкохол в кръвта на водачите на моторни превозни средства, поради което доводите за опороченост на тази процедура са неоснователни и не се споделят от съда. Неправилен при това положение е извода на въззивния съд за недоказаност на извършеното нарушение, поради неспазване на процедурата по Наредба №1/2017г.

 При този анализ на фактите съдът намира, че нарушението по чл.5, ал.3, т.1 ЗДвП е установено по делото от събраните доказателства и същото е доказано по безспорен и категоричен начин от обективна и субективна страна.

Настоящият състав на касационната инстанция, извършвайки своята проверка в рамките на приетите за установени от предходната съдебна инстанция факти и обстоятелства, намира крайния правен извод на РС, че административното нарушение на ЗДвП, вменено на ответника в настоящото производство, не е извършено,  за неправилен и необоснован.

Ето защо и на основание  чл. 218, ал. 1 от АПК твърдените от касационния жалбоподател пороци на решението на Районен съд - Враца са налице, както и са налице изложените касационни основания за отмяната му.

Обжалваното решение на първостепенния съд е валидно и допустимо, но постановено при неправилна преценка на събраните доказателства и в противоречие с материалния закон по нарушението, квалифицирано по чл. чл.5, ал.3, т.1 ЗДвП, поради което в тази част, същото следва да бъде отменено. Делото е изяснено от фактическа страна и следва въпросът да се реши по същество, като в тази част се потвърди наказателното постановление.

Мотивиран от горните съображения и на основание чл. 221, ал. 2, предл. 2 от АПК, Административен съд-Враца

 

 

Р Е Ш И:

 

 

ОТМЕНЯ решение № 282/13.10.2023 г. постановено по АНД № 536/2023г. по описа на Районен съд – Враца, в частта, с която е отменено НП № 23-1795-000099/18.04.2023г., с което за нарушение по чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП, на основание чл.174, ал.1, т.2 ЗДвП на П.М.П. *** е наложена глоба в размер на 1000.00 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца, като вместо него в тази част ПОСТАНОВЯВА:

            ПОТВЪРЖДАВА НП № 23-1795-000099/18.04.2023г., издадено от Началник група в ОД на МВР Враца, РУ Враца, с което за нарушение по чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП, на основание чл.174, ал.1, т.2 ЗДвП на П.М.П. *** е наложена глоба в размер на 1000.00 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца.

            ОСТАВЯ В СИЛА решение № 282/13.10.2023 г. постановено по АНД № 536/2023г. по описа на Районен съд – Враца, в частта, с която е отменено НП № 23-1795-000099/18.04.2023г., с което на П.М.П. ***

за нарушение по чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП на основание чл.183, ал.1, т.1 пр. 1 и 2 ЗДвП е наложена глоба в размер на 10.00 лева.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                             ЧЛЕНОВЕ: