Решение по дело №299/2020 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 30 септември 2020 г.
Съдия: Ивайло Йосифов Иванов
Дело: 20207200700299
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 август 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

     

гр.Русе, 30.09.2020 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

РУСЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, в открито заседание на двадесет и трети септември две хиляди и двадесета година, в състав:

 

 Председател: ВИЛИАНА ВЪРБАНОВА

     Членове: ДИМИТРИНКА КУПРИНДИЙСКА

ИВАЙЛО ЙОСИФОВ

при секретаря Мария Станчева и с участието на прокурора Диана Неева, като разгледа докладваното от съдия Йосифов к.а.н.д. № 299 по описа на съда за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е касационно по чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН във вр. чл.208 и сл. от глава XII от АПК.

Образувано е по касационна жалба на Д.К.Т., чрез процесуалния му представител, против решение № 471/29.06.2020 г., постановено по АНД № 544/2020 г. по описа на Районен съд - Русе, с което е потвърден електронен фиш, серия К № 2028604, издаден от ОД на МВР – Русе. С електронният фиш, на основание чл.189, ал.4 вр.чл.182, ал.1, т.4 от ЗДвП и за нарушение по чл.21, ал.1 от същия закон, на касатора, като законен представител на „Станкова и Т.“ АД, което търговско дружество е собственик на л.а.“Нисан Кашкай“ с рег. ***, с който е извършено нарушението, е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 400 лева. В жалбата се излагат оплаквания за неправилност на обжалваното решение. Като касационно основание се сочи неправилно приложение на материалния закон. Касаторът поддържа, че когато нарушението е установено с електронен фиш, приложение намира едногодишният срок по чл.34, ал.1 от ЗАНН, който тече от извършването на нарушението и в случая бил изтекъл, а не срокът по чл.80, ал.1, т.5 от НК. Иска се отмяна на въззивното решение и решаване на делото по същество чрез отмяната на наказателното постановление.

Ответникът по касационната жалба – ОД на МВР - Русе, чрез процесуалния си представител, е депозирал писмено възражение, в което изразява становище за нейната неоснователност и моли обжалваното решение да бъде оставено в сила. Претендира присъждането на юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура – Русе дава заключение за неоснователност на жалбата и оставяне в сила решението на РРС.

Съдът, като взе предвид изложените в жалбата оплаквания, становищата на страните и събраните по делото доказателства, след касационна проверка на обжалваното решение по чл.218, ал.2 от АПК, приема за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима – подадена е в срок, от надлежна страна, срещу невлязъл в сила съдебен акт, поради което подлежи на разглеждане. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Касационната инстанция напълно споделя изложените от районния съд съображения по тълкуването и приложението на закона, към които тя препраща на основание чл.221, ал.2, изр.второ от АПК вр.чл.63, ал.1, изр.второ от ЗАНН.

Споделят се изложените от въззивната инстанция съображения, според които, с оглед на тяхната специфика, към електронните фишове не намират приложение сроковете по чл.34 от ЗАНН за съставянето на АУАН и издаването на НП. Както се приема и в т.2 от Тълкувателно постановление № 1 от 27.02.2015 г. по тълк. д. № 1/2014 г., ОСНК на ВКС и ОСС на Втора колегия на ВАС и както е посочил районният съд, в чл.34 от ЗАНН няма норма, аналогична на чл.81, ал.3 от НК, уреждаща абсолютната погасителна давност и тази празнина се преодолява с  приложението на чл.81, ал.3 във връзка с чл.80, ал.1, т.5 от НК вр. чл.11 от ЗАНН. Съгласно чл.80, ал.1, т.5 от НК обикновената давност е три години, а абсолютната такава по чл.81, ал.3 от НК – четири години и половина. Щом нарушението е извършено на 17.04.2018 г., то понастоящем не е изтекъл нито единия от двата давностни срока.

Отделно от това, както е посочила и въззивната инстанция, от изготвената справка се установява, че оспореният електронен фиш, който съвместява функциите на АУАН и НП, в случая е издаден само четири дни след датата на извършване на нарушението – на 21.04.2018 г., т.е. в едногодишния срок от извършването му по чл.34, ал.1 от ЗАНН, дори и да се приеме, че този срок все пак намира приложение при ЕФ. Споделя се и направеният извод, че връчването на ЕФ е последващо процесуално действие, което не е част от производството по неговото издаване, поради което и късното връчване на този акт само по себе си няма за последица неговата незаконосъобразност.

По изложените съображения следва да се приеме, че районният съд е приложил правилно материалния закон като е постановил едно правилно решение, което следва да бъде оставено в сила.

С оглед изхода на делото и на основание чл.63, ал.3 и ал.5 от ЗАНН вр.чл.143, ал.4 от АПК и чл.27е от Наредбата за заплащането на правната помощ, ответникът по касация, който има качеството на юридическо лице съгласно чл.37, ал.2 от ЗМВР, има право на юрисконсултско възнаграждение в касационното производство, което съдът определя в размер на 100 лева.

Така мотивиран и на осн. чл.221, ал.2, пр.1 от АПК, съдът

Р   Е   Ш   И  :

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 471/29.06.2020 г., постановено по АНД № 544 по описа за 2020 г. на Районен съд - Русе.

ОСЪЖДА Д.К.Т., с ЕГН **********,***, пл.“Възрожденски“ № 4, да заплати на Областна дирекция на МВР – Русе, с адрес гр.Русе, бул."Генерал Скобелев" № 49, представлявана от директора Т.А.А., сумата от 100 лева – юрисконсултско възнаграждение.

Решението е окончателно.

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:                              

ЧЛЕНОВЕ: