Решение по дело №667/2012 на Районен съд - Кюстендил

Номер на акта: 453
Дата: 7 август 2013 г. (в сила от 8 април 2014 г.)
Съдия: Веселина Димитрова Джонева
Дело: 20121520100667
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 4 април 2012 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                   Р Е Ш Е Н И Е  №453

                               07.08.2013г. гр.Кюстендил

 

                     В    И М Е Т О    Н А     Н А Р О Д А

 

Кюстендилски  районен съд,                         гражданска колегия

на шестнадесети юли                две хиляди и тринадесета година

в публично заседание,                                          в следния състав:

                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ВЕСЕЛИНА ДЖОНЕВА

секретар: Г.М.,

като разгледа докладваното от                          съдия  ДЖОНЕВА

Гр.д.№667 по описа за 2012г.                             на РС-Кюстендил

и, за да се произнесе,                                                     взе предвид:

 

Делото е образувано по исковата молба на Т.С.С. с ЕГН ********** ***, чрез пълномощниците й адв.Ив.Й. ***, против М.Б.О. с ЕГН ********** ***.

Предявен е иск с правно основание чл.124 ал.1 от Гражданския процесуален кодекс ГПК) във вр. с чл.26 ал.2 от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД) за признаване за установено по отношение на ответницата, че договор за покупко-продажба на недвижим имот от 20.07.2011г., сключен между Т.С.С., от една страна като продавач, и М.Б.О., от друга страна като купувач, по силата на който първата е продала на втората собствения си недвижим имот – самостоятелен обект с идентификатор 41112.504.1156.3.3 по кадастралната карта и кадастралните регистри на гр.Кюстендил, одобрени със заповед №РД-18-96/28.10.2008г. на изп.директор на АГКК, находящ се в сграда №3, построена в ЖСК „Надежда-94” в поземлен имот с идентификатор ***, адрес на имота: гр.Кюстендил ж.к.„****” бл.29 вх.А ет.1 ап.3, предназначение: жилище, апартамент, състоящ се от дневна, две спални, кухня, баня, тоалетна и входно антре, с площ от 93.61 кв.м., ведно с прилежащото избено помещение с №3, със застроена площ от 4.58 кв.м. и 3.144%  ид.ч. от общите части на сградата и от правото на строеж върху мястото, за сумата от 9 800 лева, който договор е обективиран в нотариален акт №76, том II, рег.№4052, дело №223/2011г. на нотариус Б.А. с рег.№325 на НК и район на действие РС-Кюстендил, е нищожен, поради: 1) липса на съгласие у продавача Т.С. за сключването му и 2) привидност – покупко-продажбата е прикривала дарение.

Пълномощниците на ищцата поддържат нищожността на договора с твърдения, че доверителката им, при сключването му не е имала намерение да продава своя имот на М.О., а е считала, че ще прехвърли жилището си срещу поето от бащата на последната – Б.О. – задължение да я гледа и издържа  докато е жива. Привидността на сделката обосновават с твърдението, че вписаната в нотариалния акт продажна цена всъщност не е била получена от ищцата, при което на практика имотът се е оказал дарен на ответницата.

В случай, че съдът не намери иска за нищожност на договора за основателен на нито едно от заявените основания, С., чрез пълномощниците си, предявява срещу О. евентуална претенция, която е с правно основание, както следва: чл.31 от ЗЗД за унищожаване на същия договор, сключен във формата на нотариален акт 76, том II, рег.№4052, дело №223/2011г. на нотариус Б.А. с рег.№325 на НК, като сключен в момент, в който С. не е могла да разбира и да ръководи действията си, в следствие на влошено здравословно състояние, поради заболяване „Паркинсонова болест-предимно треморна форма–умерена степен. Артериална хипертония ІІ-ст. лека степен. Двустранна коксартроза без ФД. Отслабена горност на мозъчната активност.”, напреднала възраст и неграмотност. Претендира се унищожаване на договора и в хипотезата на чл.33 от ЗЗД – като сключен поради крайна нужда при явно неизгодни условия, наличието на което основание се обосновава с твърдение, че ищцата е живяла в изключително лоши битови условия и договорената цена е многократно под пазарната стойност на имота и двукратно под данъчната му оценка.

Така се поддържат претенциите, като се излагат подробни аргументи в съответната посока, в това число и в писмените защити, които пълномощниците на ищцата представят. Търси се присъждане и на сторените разноски.

В отговора по чл.131 от ГПК се оспорват заявените искови претенции с принципни твърдения за неоснователността им. В писмената защита пълномощниците на ответницата – адв.Св.Канева и адв.Р.А. ***, отхвърлят възможността договорът да е нищожен на твърдените от С. основания, като излагат подробни доводи за недоказаност на основанието за унищожаемост на договора, визирано в нормата на чл.31 от ЗЗД. Поддържа се отхвърляне на исковете и присъждане на разноските, направени в хода на съдебното производство.

 

РС-Кюстендил, след като се запозна с доказателствата по делото и прецени същите поотделно и в тяхната съвкупност, при условията на чл.235 ал.2 от ГПК, намери за установено следното:

През 2004г. Т.С., чрез участие в ЖСК, придобила собствеността върху недвижим имот, представляващ жилище – апартамент №3 на първи жилищен етаж във вход „А” на жилищна сграда блок-ЕП-29, построена от ЖСК „***” върху общинска земя в парцел І в кв.395 по плана на гр.Кюстендил, кв.„***”, който апартамент се състоял от дневна, две спални, кухня, баня, тоалетна и входно антре, с площ от 93.61 кв.м., ведно с избено помещение с №3, със застроена площ от 4.58 кв.м. и 3.144%  ид.ч. от общите части на сградата и от правото на строеж върху мястото. Правото на собственост е удостоверено в нотариален акт с №147 том І дело №133/2004г. по описа на нотариус с рег.№188 по Регистъра на НК (л.11 от делото).

Първоначално в имота имало проблеми със свързването и функционирането на водопроводната и електрическата инсталации и собствениците на отделни обекти търсели решения, за да направят възможно ползването на жилищата. Т.С. заживяла в своето жилище без да подсигури функционирането на тези инсталации и това е фактическото положение и към настоящия момент. Ищцата живее в апартамента, без стените да са боядисани, да са сложени подови настилки. В жилището мебелировката е изключително бедна – ищцата спи на две дъски, покрити с китеник; за сядане ползва празна тенекия от сирене. Канализацията в апартамента също не функционира. С. се отоплява на твърдо гориво, като печката се намира в стаята, в която спи, а в съседна стая държи дървата за огрев. Тези факти се установяват от показанията на свидетелите Г. В. (л.77) и Л.Г. (л.77-78).  Същевременно, от показанията на свидетелите А.М. (л.78), А.С. (л.85) и Д. О. (л.85) става ясно, че въпреки условията, в които е живяла, Т.С. през последните години е била спретната, гримирана и добре облечена жена.

С. страда от заболяване с водеща диагноза: „Паркинсонова болест-предимно треморна форма–умерена степен. Артериална хипертония ІІ-ст. лека степен. Двустранна коксартроза без ФД. Отслабена горност на мозъчната активност.”, за което с експертно решение на ТЕЛК от 15.10.2009г. е инвалидизирана пожизнено (вж.л.12).

Освен жилищния имот не се спори, че ищцата притежавала и вилен такъв в местността „Гола Велика” в близост до гр.Кюстендил, във връзка с който от 2007г. насетне подавала жалби до РПУ-Кюстендил за съдействие по повод поведение на съседи на имота (вж.изискваните преписки от РП-Кюстендил и л.13-21 от делото). По повод образуваните преписки по подадените жалби С. се запознала с полицейски инспектор Б.О., с когото постепенно станали по-близки познати, тъй като О. й оказвал съдействие, както във връзка с жалбите, така и в някои от личните и имотните й дела (в т.см. са показанията на св.Л.Г. (л.78), както и показанията на св.Б.О. на л.86 от делото). Според свидетелката Л.Г., ищцата е неграмотна – не можа да пише и чете – научила се е само до полага подпис, както и трудно се ориентира в действията, които трябва да предприеме. При получаване на поща, социални помощи и други, въпреки треперенето, поради паркинсоновата болест, С. обичайно е поставяла подпис, като комуникацията със съответните служители се е осъществявала нормално (в т.см. вж. показанията на свидетелитеА.М. на л.78, А.С. на л.85 и Д.О. на л.85).

Пред свидетелката Л.Г.,***, която неколкократно е оказвала съдействие на ищцата при изготвяне и подаване на жалби, С. е заявявала, че е сама, няма близки, роднини, няма на кого да разчита, като е казвала, че ще трябва да даде апартамента си на някого, за да я гледа, без да е заявявала намерение да продава жилището си.

На 19.07.2011г. Б.О. оставил в кантората на нотариус Б.А. документи, нужни, за да се сключи договор за покупко-продажба на апартамента на Т.С., с купувач – М.О., негова дъщеря (вж.показанията на свидетеля нотариус Б.А. в съдебното заседание от 16.07.2013г.). Към този момент, съобразно кадастралната карта и кадастралните регистри на гр.Кюстендил, одобрени със заповед №РД-18-96/28.10.2008г. на изп.директор на АГКК, същият имот представлявал самостоятелен обект с идентификатор ***, находящ се в сграда №3, построена в ЖСК „***” в поземлен имот с идентификатор *** (вж.скицата на л.10 от делото).

На следващия ден – 20.07.2011г. в кантората на нотариуса се явили Т.С., М.О. и Б.О., като на нотариуса направило впечатление, че продавачката била ентусиазирана, подхождала с голямо желание към сделката; казвала, че ще остане да живее в апартамента, а те (М. и Б.О.) ще се грижат за нея, ще направят имота годен за обитаване. Нотариусът видял, че продавачката трепери и провел разговор с нея, за да установи дееспособността й, попитал я дали има деца и тя отговорила, че няма такива, а и не желае никой родственик да може да оспори сделката, която ще бъде сключена. Нотариусът преценил, че прехвърлителката разбира каква сделка сключва, разбира последиците от нея, прочел нотариалния акт на страните и запитал С. дали действително е получила там посочената сума. С. потупвайки чантата, която носела, казала, че „паричките” са в нея и, че ще ги скрие така, че никой да не ги намери. Поради треперенето на ръката й, нотариусът решил продавачката да не се подписва, а да положи отпечатък от палеца на дясната си ръка, който именно способ бил използван. Изложеното се установява от показанията на свидетеля нотариус Б.А..

Така, с нотариален акт №76, том II, рег.№4052, дело №223/2011г. на нотариус Б.А. с рег.№325 на НК и район на действие РС-Кюстендил, Т.С. продала на М.О. апартамента в кв.„***” за сумата от 9 800 лева, която, според  вписаното в акта, й била изплатена изцяло преди подписването му (вж.официално заверения препис от нотариалното дело на л.48-58). Данъчната оценка на имота към момента на сключване сделката възлизала на 18 119.10 лева. Продавачката пожизнено си запазила правото на безвъзмездно ползване и обитаване на имота.

Банков превод на подобна сума по сметка на продавачката в деня на сделката, в дните преди и/или след нея не е извършван. Единствената по-голяма сума, която е постъпвала по сметка на С. е сумата от 1000 лева, внесени на 16.08.2012г. (вж.заключението на в.л.М.Н. на л.91-101 от делото). Ищцовата страна представя разписка, без дата, според която Т.С. удостоверява, че на 16.08.2012г. е получила от адв.Й. и адв.А. сума в размер на 1 500.00 лева, предадена им от неин длъжник – А. Х. С. (л.104).

През месец март 2012г. С., след едно сравнително дълго отсъствие,  посетила адв.Л.Г. и й се оплакала, че доверието, което имала на Б.О., когато й обещавал да й отнесе дърва, останало излъгано. Адв.Г. се поинтересувала защо С. е очаквала именно той да й набави дърва и тя обяснила, че е прехвърлила апартамента, за да я гледа, че ще живее там, докато е жива, а после ще остане на дъщеря му. Тъй като С. не разполагала с документи, адв.Г. се снабдила с препис от нотариалния акт и установила, че сключения договор е покупко-продажба. Пред нея С. отрекла да е получавала посочените там пари (л.77-78).

Свидетелят Б.О. твърди, че не е обещавал на С. да й доставя дърва и въглища, но го е правил - през зимата, след закупуването на апартамента (л.86). Свидетелката Д.Орлова твърди, че й е известно, както, че С. е продала жилището си на О. – факт, който бил известен на целия блок №3а, така и това, че О. е карал въглища и се е грижил за ищцата (л.85-л.86).

По делото е прието заключение с вх.№12932/27.05.2013г. на в.л.д-р В.Р., психиатър, д-р А.А., невролог, и А.К., психолог. Експертите, след извършените прегледи, интервю, изследвания, са приели, че С. няма патологични неврологични изменения и тежки нарушения от дементен тип, а паркинсоновата й болест се характеризира със статичен тремор и лека мускулна ригидност (слаба мимика на лицето). В психолого-психиатричната част, вещите лица обосновават извод, че Т. Смилокова страда от персистиращо налудно разстройство, представляващо психично разстройство, което се отличава с развитието било на единична налудност, било на множество взаимосвързани налудности, които обикновено са трайни и пожизнени, като съдържанието им е разнообразно. Обикновено началото е в зряла възраст, като характерни за възрастните хора са налудностите от малкия кръг /близки, съседи/ - за ограбване, тормоз и унищожение и почти винаги са съпроводени с кверулантски действия /писане на нелепи жалби/ в подкрепа на налудното поведение. Вещите лица считат, че у Т.С. мислите и поведението, както към месец юли 2011г., така и сега, са били подчинени на чувството за застрашеност на собствения й живот и желанието да си осигури защита и сигурност, в нейния случай – като се довери на лице, олицетворяващо защита и власт. Волеизявлението й е било повлияно негативно и от фактори, като лесна внушаемост, неграмотност, възрастта, с нейните харатеристики – самотност, боледуване, необходимост от грижи и подкрепа. В заключението се сочи, че установеното психично разстройство представлява продължително разстройство на съзнанието, свързано е и е довело до трайно нарушение на емоционално-волевите, мисловни, интелектуално-мнестични и когнитивни функции, като доказателство за непрекъснатото им протичане е задълбочаващата се социална дезадаптация, която към настоящия момент се изразява в това, че Т.С. е загубила всичките си имоти, поради невъзможност да ги стопанисва и управлява. Заключението на вещите лица е, че психичното разстройство, датиращо от 2007г., с персистиращи налудни мисли за отравяне, преследване и ограбване и психотична мотивация на поведението, съобусловено от неврологичната болест на Паркинсон и неграмотността е довело Т.С. до частична невъзможност да възприема правилно действителността, да взема правилни решения, да защитава интересите си, да извършва сделки и да сключва договори, да разбира свойството и значението на постъпките си, както и да преценява последствията от извършени такива. Въпреки че през м.юли 2011г. С. формално е разбирала и е планувала прехвърлянето на жилището си, не е могла в достатъчна степен да предвиди и прогнозира последствията от действията си. Съхранената й способност да функционира краткосрочно в ежедневието, както и да разпознава близкото й обкръжение, според вещите лица, е причина ищцата активно да участва в извършеното от нея през месец юли 2011г., но параноидните проекции, породили нереални очаквания към околните, психотичната мотивация на поведенческите изяви, високата степен на лесна внушаемост и възможност за манипулиране от лица, които й предлагат закрила и защита, както и неграмотността й, в сериозна степен са влошили волеизявлението й, с некритичността, както към собственото, така и към поведението на другите. В съдебно заседание експертите поддържат тези си изводи, както и, че въпреки активното участие на С. при сключването на сделката и формалното разбиране на случващото се, волеизявлението й е опорочено, поради психотичната мотивация и параноидни проекции. Именно с оглед последните, вещите лица не изключват възможността и сегашните й твърдения да са плод на внушение от трето лице. В подкрепа на тези изводи, както се каза по-горе, д-р Р. изтъква и появилата се разлика в имотоното състояние на С. преди и след боледуването, позовавайки се на твърденията на ищцата, че е загубила всичките си имоти. Доказателства за наличието или липсата на разпореждане с имота в местността „Гола Велика” по делото няма.  

 

При така установените по делото факти, съдът формира следните правни изводи:

Искът за прогласяване нищожността на договора за покупко-продажба от 20.07.2011г. е неоснователен, а съображенията за това съждение са:

 Според чл.26 ал.2 изр.1 от ЗЗД, нищожни са договорите, които имат невъзможен предмет, договорите, при които липсват съгласие, предписана от закона форма, основание, както и привидните договори.

Ищцовата страна поддържа наличие на две от визираните в разпоредбата основания – липса на съгласие и привидност.

Нищожни, поради липса на съгласие, са: 1) договорите, сключени от малолетни или от поставени под пълно запрещение лица, т.е. от недееспособни субекти; 2) договорите, сключени от дееспособни лица, в следствие на упражнено, спорямо тях или техни близки насилие; 3) договорите, при които волеизявлението е направено на шега или е дадено, като пример, както и 4) договорите, при които волеизвлението е направено при мислена уговорка, че страната не желае правните последици и то при положение, че тази уговорка е доведена до знанието на адресата на волеизявлението.

Явно е, без да е потребно навлизане в по-подробен анализ на хипотезите на този вид нищожност и съотнасянето им към конкретиката на спора, че нито един от гореизброените случаи не е налице.

Процесният договор не е нищожен и на другото твърдяно основание – привидност. За да е налице такава, следва да се установи, че страните по сделката, сключвайки я, не са целяли настъпване на типичните за нея правни последици, а са искали да настъпят такива на друга правна сделка – прикрита. В случая, за прикрит се сочи договор за дарение, какъвто се поддържа да е налице, само и единствено поради неплащане на продажната цена. Самият аргумент, с който се поддържа привидността, опровергава възможността да е налице такава. А при установената по делото фактология изобщо не може да става дума за симулативност по смисъла на чл.26 ал.2 от ЗЗД. Не се установи да е налице каквато и да било привидност на съглашението, като не се събраха доказателства процесната сделка за покупко-продажба на недвижим имот да е прикривала някакъв друг договор. 

Искът за признаване за установено, че договорът е нищожен е неоснователен и подлежи на отхвърляне. Този извод обуславя потребността да се разгледа евентуално съединения иск за унищожаемост на договора, в хипотезите, регламентирани в чл.31 и чл.33 от ЗЗД.

Разпоредбата на чл.31 ал.1 от ЗЗД сочи, че договорът, сключен от дееспособно лице, което при сключването му не е могло да разбира или да ръководи действията си, е унищожаем. Нормата урежда съответния вид недействителност на договорите, сключени от лица, които, макар според гражданското законодателство да са дееспособни, не са извършили волеизявлението съзнателно и разумно, тъй като са били в състояние, при което не са разбирали значението на действията си или не са могли да ги ръководят. Без значение е дали това състояние е било краткотрайно или продължително, достатъчно е да е съществувало към момента на сключване на договора. Без значение също така, е какво е породило неспособността – временно състояние на алкохолно опиянение или наркотично въздействие, патологичен афект, треска или душевна болест (без да лицето да е поставено под запрещение). В случаите на чл.31 от ЗЗД всъщност липсва разумно формирана вътрешна воля, насочена към пораждане на определени правни последици, с тази отлика от нищожността поради липса на съгласие по чл.26 ал.2 от ЗЗД, че лицето, което прави волеизявлението е дееспособно.

Твърди се, че при сключване на процесния договор, ищцата, поради влошено здравословно състояние, напреднала възраст и неграмотност, не е била способна да разбира и да ръководи действията си. Верността на това твърдение, според съда, бе надлежно доказана в хода на съдебното дирене. От показанията на свидетелката Л.Г., която не е заинтересована или предубедена, като същевременно е лице, познаващо ищцата от дълго време и имащо непосредствени впечатления за нейните способности да се ориентира в събитията, които й се случават, става ясно, че С. е неграмотна, първична в общуването, че същата живее в неприемливи за повечето хора битови условия – без ток, вода, канализация, мебели. Същевременно ищцата е възрастна жена, лесно поддаваща се на въздействия и внушения. Заключението на вещите лица е категорично и обосновано и е в посока, че С. страда от персистиращо психично налудно разстройство, което е било факт и към момента на сключване на договора и се е характеризирало с налудни мисли за отравяне, преследване и ограбване и психотична мотивация на поведението, съобусловено с неврологичната болест /на Паркинсон/ и неграмотност. Тази съвкупност, според експертите, е довела до невъзможност С. да възприема правилно действителността, да взема правилни решения, да защитава интересите си, да извършва сделки и да сключва договори, да разбира свойството и значението на постъпките си, както и да преценява последствията от извършени такива. Направените констатации, предполагащи използването на специални знания, каквито съдът не притежава, не се опровергават от останалия доказателствен материал. Свидетелят Б.А. – нотариусът, изповядал сделката, сочи, че ищцата е проявявала активност при сключването й, но това поведение, според вещите лица, не е равнозначно на осмисляне на действията, а е проекция на психотичната й мотивация. Сред събраните доказателства няма такива, годни да оборят констатациите и изводите на експертите, специалисти в областта на психологията, психиатрията и неврологията. Данни, че фактите, на които вещите лица са изградили изводите си са неверни, по делото също липсват.

Предвид посоченото, съдът изцяло кредитира заключението, според което при сключване на сделката Т.С. не е могла да разбира значението на постъпките си и да предвиди и прогнозира последствията от своите действия.

Изложеното отнася казуса именно в хипотезата на чл.31 от ал.1 от ЗЗД и процесният договор се явява унищожаем на това основание. Искът следва да се уважи. Липсва потребност от обсъждане на другото заявено основние за унищожаемост на договора – поради крайна нужда.

 

Ищцата е била освободена от заплащане на държавна такса, която е в размер на 721.40 лева. На основание чл.78 ал.6 от ГПК, тази сума следва да бъде заплатена в полза на бюджета на съда от ответницата.

Ищцата е сторила разноски за вещи лица, в общ размер на 450.00 лева, които на основание чл.78 ал.1 от ГПК, следва да й бъдат заплатени от ответницата.

По делото са представени пълномощни, според които Смилокова е упълномощила адв.Й. *** да я представляват по делото. На пълномощното на адв.А. е отбелязано, че същото е безплатно. Сключени договори за правна защита и съдействие по делото липсват и доколкото упълномощаването по правило е безвъзмездно, а няма позоваване на конкретна хипотеза на чл.чл.38 ал.1 т.1-т.3 от ЗА, то съдът счита, че на пълномощниците на ищцата не се следва заплащане на адвокатско възнаграждение от насрещната страна в хипотезата на чл.38 ал.2 от ЗА.

Направените от ответната страна разноски остават за нейна сметка.

 

Воден от горното, съдът

 

         Р  Е  Ш  И:

 

О Т Х В Ъ Р Л Я, като неоснователен предявения от Т.С.С. с ЕГН ********** ***, против М.Б.О. с ЕГН ********** ***, иск с правно основание чл.124 ал.1 от ГПК във вр. с чл.26 ал.2 от ЗЗДза признаване за установено по отношение на О., че договор за покупко-продажба на недвижим имот от 20.07.2011г., сключен между Т.С.С., от една страна като продавач, и М.Б.О., от друга страна като купувач, по силата на който първата е продала на втората собствения си недвижим имот – самостоятелен обект с идентификатор ***по кадастралната карта и кадастралните регистри на гр.Кюстендил, одобрени със заповед №РД-18-96/28.10.2008г. на изп.директор на АГКК, находящ се в сграда №3, построена в ЖСК „***” в поземлен имот с идентификатор *** адрес на имота: гр.Кюстендил ж.к.„****” бл.*** вх.А ет.1 ап.3, предназначение: жилище, апартамент, състоящ се от дневна, две спални, кухня, баня, тоалетна и входно антре, с площ от 93.61 кв.м., ведно с прилежащото избено помещение с №3, със застроена площ от 4.58 кв.м. и 3.144%  ид.ч. от общите части на сградата и от правото на строеж върху мястото, за сумата от 9 800 лева, който договор е обективиран в нотариален акт №76, том II, рег.№4052, дело №223/2011г. на нотариус Б.А. с рег.№325 на НК и район на действие РС-Кюстендил, е нищожен, поради: 1) липса на съгласие у продавача Т.С. за сключването му и 2) привидност – покупко-продажбата е прикривала дарение.

 

 

У Н И Щ О Ж А В А, на основание чл.31 ал.1 от ЗЗД, сключения между Т.С.С. с ЕГН ********** ***, като продавач, и М.Б.О. с ЕГН ********** ***, като купувач, договор за покупко-продажба на недвижим имот от 20.07.2011г., по силата на който първата е продала на втората собствения си недвижим имот – самостоятелен обект с идентификатор 41112.504.1156.3.3 по кадастралната карта и кадастралните регистри на гр.Кюстендил, одобрени със заповед №РД-18-96/28.10.2008г. на изп.директор на АГКК, находящ се в сграда №3, построена в ЖСК „***” в поземлен имот с идентификатор ***, адрес на имота: гр.Кюстендил ж.к.„*** бл.***вх.А ет.1 ап.3, предназначение: жилище, апартамент, състоящ се от дневна, две спални, кухня, баня, тоалетна и входно антре, с площ от 93.61 кв.м., ведно с прилежащото избено помещение с №3, със застроена площ от 4.58 кв.м. и 3.144%  ид.ч. от общите части на сградата и от правото на строеж върху мястото, за сумата от 9 800 лева, който договор е обективиран в нотариален акт №76, том II, рег.№4052, дело №223/2011г. на нотариус Б.А. с рег.№325 на НК и район на действие РС-Кюстендил.

 

О С Ъ Ж Д А М.Б.О. с ЕГН ********** *** да заплати на Т.С.С. с ЕГН ********** *** сумата от 450.00 лева (четиристотин и петдесет лева), представляваща сторени по делото разноски.

 

О С Ъ Ж Д А М.Б.О. с ЕГН ********** *** да заплати по сметка на РС-Кюстендил сумата от 721.40 лева (седемстотин двадесет и един лева и четиридесет стотинки), представляваща дължима на основание чл.78 ал.6 от ГПК, държавна такса.

 

Указва на ищцата, че в 6-месечен срок от датата на влизане в сила на съдебното решение, следва да отбележи същото в Службата по вписванията при РС-Кюстендил.

 

Решението може да се обжалва пред Окръжен съд-Кюстендил с въззивна жалба в 2-седмичен срок от датата на връчването му на страните.

 

 

 

                                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ: