Решение по дело №1666/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1591
Дата: 30 ноември 2021 г.
Съдия: Евелина Иванова Попова
Дело: 20217050701666
Тип на делото: Касационно административно дело
Дата на образуване: 2 август 2021 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

№…………./………..2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА 

 

Административен съд - Варна, ШЕСТИ КАСАЦИОНЕН СЪСТАВ, в публичното съдебно заседание на четиринадесети октомври две хиляди двадесет и първа година в състав

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:           КРАСИМИР КИПРОВ

ЧЛЕНОВЕ:          ЕВЕЛИНА ПОПОВА

 МАРИЯНА БАХЧЕВАН  

 

При участието на секретаря АНГЕЛИНА ГЕОРГИЕВА и на прокурора СИЛВИЯН ИВАНОВ като разгледа докладваното от съдия ЕВЕЛИНА ПОПОВА кас. адм. дело № 1666 по описа на съда за две хиляди двадесет и първа година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е по реда на глава ХІІ АПК вр. чл. 285 ал. 1 изр. второ ЗИНЗС.

Образувано е по касационна жалба на ГД „Изпълнение на наказанията“ – гр. София, предявена чрез пълномощник юрисконсулт С., срещу решение № 1951/29.12.2020 по адм. дело № 2107/2020 г. на Административен съд – Варна, ІV състав, в частта, с която ГД „Изпълнение на наказанията“ е осъдена да заплати на В.А.Х. сумата 2000 /две хиляди/ лева, представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди за периода м. юни 2012 г. – м. май 2020 г., настъпили в резултат на бездействието на органи по изпълнение на наказанията от Затвора-Ловеч да изпълнят изискванията по чл. 21, ал. 1 ППЗИНЗС и чл. 151, ал. 2 ЗИНЗС. С доводи за наличието на касационни основания по смисъла на чл. 209, т. 3, предл. първо и трето АПК се иска решението да бъде отменено от касационната инстанция в оспорената му част и наместо него да се  постанови друго по съществото на правния спор, с което предявеният иск по чл. 284 ал. 1 ЗИНЗС да се отхвърли изцяло.

В с. з. на 14.10.2021 г. касаторът ГД „Изпълнение на наказанията“, редовно призован, не се представлява. От пълномощника му юрисконсулт С. е постъпила писмена молба с. д. № 14928/13.10.2021 г., с която касационната жалба се поддържа изцяло на изложените в нея касационни основания.

Ответникът по касация В.А.Х. участва в съдебно заседание на 14.10.2021 г. чрез видеоконферентна връзка със Затвора Варна като в залата се представлява и от служебно назначения си особен представител адвокат В.Й., който оспорва изцяло касационната жалба и претендира решението на първоинстанционния съд да се остави в сила.

Ответникът Х. в изложено в съдебно заседание становище по хода на делото моли съда да уважи изцяло исковата му претенция, в какъвто смисъл е и подадената от него преди съдебното заседание писмена молба с. д. № 14570/06.10.2021 г. Предвид обстоятелството, че съгласно приложения отрязък от СРГ на л. 101 от адм. дело № 2107/2020 г. на Адм. съд Варна постановеното по делото решение № 1951/29.12.2020 г. е съобщено на В.А.Х. още на датата 07.01.2021 г., то подадената от него молба с. д. № 14570/06.10.2021 г. като такава извън срока по чл. 211 ал. 1 АПК не може да бъде квалифицирана като касационна жалба срещу първоинстанционното решение в отхвърлителна му част и не може да предизвика преразглеждане на делото от касационната инстанция в тази част.         

Явилият се по делото представител на Окръжна прокуратура Варна дава заключение за основателност на касационната жалба.

Като съобрази, че като родово и местно компетентен съд е сезиран с касационна жалба на процесуално легитимирано лице, предявена в преклузивния 14-дневен срок по чл. 211 ал. 1 АПК срещу подлежащ на касационен контрол съдебен акт, касационният състав намира производството по делото за процесуално допустимо и поради това за подлежащо на разглеждане по основателността на заявеното от касатора оспорване.

По основателността на касационната жалба съдът намира следното:

С обжалваното по делото решение, постановено в производство по глава ХІ АПК вр. чл. 285 ал. 1 изр. първо ЗИНЗС, Варненски административен съд, Четвърти състав, е уважил за сумата от 2000 лв. иска по чл. 284 ал. 1 ЗИНЗС на В.А.Х. срещу ГД „Изпълнение на наказанията“ като го е отхвърлил за разликата до пълния му размер от 156 000 лв.

Според уважената част от иска,  с диспозитива на решението ГД „Изпълнение на наказанията“ е осъдена да заплати на В.А.Х. обезщетение от 2000 /две хиляди/ лева за претърпените от него неимуществени вреди в периода м. юни 2012 г. – м. май 2020 г., настъпили в резултат на бездействието на органите по изпълнение на наказанията в Затвора-Ловеч, където в този период Х. е изтърпявал наказанието „лишаване от свобода“, да изпълнят изискванията по чл. 21, ал. 1 ППЗИНЗС и чл. 151, ал. 2 ЗИНЗС.

Съгласно посочените разпоредби спалните помещения на лишените от свобода следва да бъдат обзаведени с отделни легла за настанените лица, да са снабдени със спални принадлежности, шкафчета за лични вещи, маса, столове, осветителни и отоплителни тела, като следва да бъдат осигурени и условия за пряк достъп до тях на дневна светлина и възможност за проветряване /чл. 21, ал. 1 ППЗИНЗС/, а под контрола на медицински специалист ежемесечно следва да се извършва основното им почистване и дезинфекция /чл. 151, ал. 2 ЗИНЗ/.

За да достигне до извод за нарушаването на тези изисквания от страна на затворническата администрация в Затвора Ловеч в процесния по исковата молба период /м. юни 2012 г. – м. май 2020 г./, съдът е съобразил събраните по делото гласни доказателства – показанията на разпитаните по делото свидетели М. С. С., Г. В. В.и П. С. П., като правилно ги е кредитирал при изграждане на фактическите си констатации, предвид обстоятелството, че и тримата са преки очевидци на описаните нарушения, тъй като в отделни периоди в рамките на общия исков период са се намирали в една килия в Ловешкия затвор с лишения от свобода В.А.Х.. За оборване на изнесените от свидетелите данни за изключително лошото състояние на килиите и инвентара в затвора ответникът ГД „Изпълнение на наказанията“ не е поискал нито е събрал в първоинстанционното производство, каквито и да било доказателства, извън един писмен отговор от началника на Затвора Ловеч, подаден в съда със с. д. № 14907/27.01.2020 г. Неподкрепените с абсолютно никакви доказателства твърдения в този отговор не са достатъчни обаче, за да разколебаят основания на целия останал редовно събран доказателствен материал извод за нарушаването в исковия период на изискванията на чл. 21, ал. 1 ППЗИНЗС и чл. 151, ал. 2 ЗИНЗС.  В тази връзка следва да се посочи, че макар тежестта да докаже твърденията за лоши битови условия в затвора, на които основава иска си, да е на ищеца, това по никакъв начин не препятства възможността на ответника да ги обори чрез провеждането на насрещно доказване в процеса. Пълното му процесуално бездействие не може да се тълкува във вреда на решаващите изводи на съда. Поради това касационното оплакване за необоснованост на съдебното решение е лишено от основание.

При установеното по делото неспазване на Минималните стандарти за третиране на лишените от свобода първоинстанционният съд е извел съответен на закона извод за нарушаването на чл. 3 ЗИНЗС, регламентиращ в първата си алинея забрана осъдените и задържаните под стража да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение. В ал. 2 на чл. 3 изрично е разписано, че за нарушение на ал. 1 се смята и поставянето в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или задържането под стража, изразяващи се в липсата на достатъчно жилищна площ, отопление, осветление, проветряване и всякакви други подобни действия, бездействия или обстоятелства, които уронват човешкото достойнство или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност.

Нарушаването на забраната на чл. 3 ЗИНЗС обуславя в случая на основание чл. 284, ал. 1 ЗИНЗ пораждането на отговорността на държавата за вредите, които са причинени на ищеца в качеството му на лишен от свобода от специализираните органи по изпълнение на наказанията в резултат на нарушенията. Не почива на смисъла и логиката на закона оплакването на касатора, че съдът не бил изследвал наличието на виновно поведение от страна на органите по изпълнение на наказанията в Ловешкия затвор при извършване на нарушенията по чл. 3 ЗИНЗС, при това според изложеното в касационната жалба това виновно поведение трябва да е и в доказана форма на вината умисъл. Както правилно е посочил първоинстанционният съд в мотивите на решението, отговорността на държавата по чл. 284, ал. 1 ЗИНЗС е обективна безвиновна отговорност, което освобождава ищеца от необходимостта да доказва вина на конкретното длъжностно лице.

Не почива на закона и оплакването на касатора, че съдът не е изследвал като предпоставка за възникването на отговорността по чл. 284, ал. 1 ЗИНЗС и наличието на настъпили неимуществени вреди в правната сфера на ищеца в резултат на нарушенията по чл. 3 ЗИНЗС. Следва да се има предвид, че с чл. 284, ал. 5 ЗИНЗС е въведена оборима презумпция за настъпването на неимуществените вреди в случаите по ал. 1, което ще рече, че ответникът по иска е този, който следва да докаже, че такива няма.

Неоснователно е и последното въведено с касационната жалба оплакване, че за част от исковия период е изтекла погасителна давност, явяваща се основание за отхвърлянето на иска.  Макар това принципно да е така, следва да се има предвид, че по въпросите на давността съдът не се произнася служебно, а само при наличието на своевременно заявено възражение, каквото в случая не е направено от ГД „Изпълнение на наказанията“ в производството пред първата инстанция.

В целостта си изложеното сочи и на отсъствието на основание за отмяна на решението по смисъла на чл. 209, т. 3, предл. първо АПК /неправилност поради нарушение на материалния закон/.

Поради неоснователността на касационната жалба в нейната цялост обжалваното решение следва да се остави в сила.

Воден от изложеното, съдът

 

      Р   Е   Ш   И

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 1951/29.12.2020 по адм. дело № 2107/2020 г. на Административен съд – Варна, ІV състав, в обжалваната му част, с която ГД „Изпълнение на наказанията“ е осъдена да заплати на В.А.Х. сумата 2000 /две хиляди/ лева, представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди за периода м. юни 2012 г. – м. май 2020 г., настъпили в резултат на бездействието на органи по изпълнение на наказанията от Затвора-Ловеч да изпълнят изискванията по чл. 21, ал. 1 ППЗИНЗС и чл. 151, ал. 2 ЗИНЗС.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                          ЧЛЕНОВЕ: 1/                    2/