Определение по дело №318/2018 на Окръжен съд - Пазарджик

Номер на акта: 37
Дата: 15 януари 2020 г. (в сила от 27 май 2021 г.)
Съдия: Илиана Георгиева Димитрова Васева
Дело: 20185200900318
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 22 ноември 2018 г.

Съдържание на акта

О П Р  Е Д Е Л Е Н И Е № 37

гр. Пазарджик, 15.01.2019 г.

Пазарджишки окръжен съд, търговско отделение,  в закрито заседание на петнадесени януари, две хиляди и двадесета година………в състав:        

                                       Председател: Илиана Димитрова

    разгледа т. д. № 318 по описа за 2018 г. и констатира следното: 

 

             С определение от 10.04.2019 г. бе прекратено производството по делото, по съображения за недопустимост на предявените искове по чл. 74 от ТЗ. След отмяната му от въззивния съд и изпъленние на указанията  за събиране на преки доказателства за направеното изявление по чл. 517, ал.3, изр.първо от взискателя Д Д и връчването му на ищеца П.У., в качеството на длъжник, върху чийто дял в ответното дружество е бил наложен запор, съдът достига повторно до същите изводи, а именно – че към датата на вземане на решенията, чиято отмята се иска /16.11.2018  г./, както и към момента на подаване на исковата молба /22.11.2018 г./    членственото правоотношение на П.У. с „Автотранс-1“ ООД е било прекратено, ерго – той не процесуално легитимиран да прдяви иска за отмяна на тези решения.

             Изявлението на взискателя и разписката, установяваща връчването му на ответното дуржество чрез неговия управител на 06.11.2017 г., са приложени на л.72 и 71 от делото. Въпреки изрично дадените му указания и възможност да уточни твърденията си относно това чий счита, че е подписа,положен за „получател“ и оспорва ли редовното връчване на изявлението лично на управителя на дружеството, чиито имена са посочени, ищецът не е изложил каквито и да е допълнителни обстоятелства в тази  връзка. Събщения за указанията на съда, дадени с  определение от 16.09.2019 г. , са върчени на пълномощника на ищеца адв. Б., както и лично на П.У..

При липса на оспорване и възражения относно истиността и доказателствената сила на събраните по указание на АС-Пловдив доказатества, се потвърждава направения по-рано извод /въз основа на също неоспорен официален документ – удостоверение от ЧСИ/, че на 06.11.2017 г. на дружеството е връчено изявлението на взискателя за прекратявате участието на неговия длъжник П.У. в това дружество.

             Така, според виждането на настоящия състав, считано от 06.11.2017 г., а според приетото в мотивите на отменителното определение на въззивния съд – след изтичане на 3-месечен срок от тази дата, е породено правно прекратителното действие спрямо членството на ищеца в ответното дружество. Но дори да се приеме 06.02.2018 г. като момент за прекратяване на неговото членствено правоотношение, то към датата на вземане на решенията и предявяване на иска за отмяната им /през ноември 2018 г./ П.У. все пак не би следвало да се счита за съдружник и на това основание искът му по чл. 74 е недопустим.

             Този извод не се променя от настъпилите междувременно нови факти, част от които сочи ищеца, а други са служебно известни на състава на съда. Става дума за това, че производството по предявения от взискателя иск за перкратяване на дружеството по реда на чл. 517, ал.3 ГПК е приключило с отхвърлянето на иска. Решението за това е влязло в сила на 16.11.2019 г. Не може да се приеме, че с отхвърлянето на иска членственото правоотношение с ищеца е възстановено, а дори да може да се обсъждат такива последици, те биха могли да са настъпили евентуално едва занапред – след влизане в сила на решението за отхвърляне на иска по чл. 517 ГПК.

             Ако е така, то това не му дава право да атакува решения взети в момент, в който членствотов дружеството е било прекратено по силата на закона, с настъпването на указаните в чл. 517 обстоятелства. Последвалото отхвърляне на иска за прекратяване на дружеството не санира липсата на процесуалната предпоставка /активна процесуална легитимация на ищеца/ защото няма как да възстанови членстветите му права към момента на вземане на решенията, чиято отмяна се иска.

             Колкото до представените от ищеца доказателства за последвалото прекратяване на изпълнителното производство и видгането на запора върху дяловете на П.У., те говярат невзъможността да бъдат продължени изпълнителните действия върху тези дялове в полза на взискателя. Последиците, настъпили в правната сфера на съдружника на осн. чл. 517 ГПК обаче не могат да бъдат заличени с обратна сила, според разбирането на съдебния състав, поради което и той не може да се приеме за надлежно легитимиран на иска отмяна на решенията, взети на 16.11.2018 г.  

             По изложените съображения Пазарджишкия окръжен съд

 

 О П Р Е Д Е Л И :

ПРЕКРАТЯВА производството по т. д. № 318/2018 г. по описа на Пазарджишкия окръжен съд, поради недопустимост на предявените от П.Л.У. искове с правно основание чл. 74 от ТЗ за отмяна на решения на Общото събрание на „Автотранс-1“ ООД - гр. Панагюрище, взети на 16.11.2018 г.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Пловдивския апелативен съд в 1-седмичен срок от връчване на съобщение с препис от акта на страните.

   

 

                                    ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: