Решение по дело №798/2019 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 839
Дата: 27 ноември 2019 г. (в сила от 27 май 2020 г.)
Съдия: Мариана Димитрова Шотева
Дело: 20197150700798
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 18 юли 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

839/27.11.2019г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд, гр. Пазарджик, I-ви  състав, в открито заседание на пети ноември две хиляди и деветнадесета година в състав:

            

                                                             Председател: МАРИАНА ШОТЕВА

 

при секретаря Тодорка Стойнова , като разгледа докладваното от съдия Шотева административно дело № 798, по описа на съда за 2019 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на  КСО и е образувано по жалба от С.А.З. ***, ЕГН **********, чрез адв.П.Г.  против Решение №1012-12-88/01.07.2019г. на Директора на ТП на НОИ гр.Пазарджик, с което е потвърдено Разпореждане № 121-00-1076-3 от 22.05.2019г. на Ръководителя на изплащане на обезщетения и помощите при ТП на НОИ - Пазарджик. С посоченото разпореждане на жалбоподателя е отказано отпускането на парично обезщетение за безработица по чл. 54а от КСО.

Жалбоподателят е направил искане съдът да отмени обжалваното мотивирано решение и потвърденото с него разпореждане и да разпореди да му бъде отпуснато парично обезщетение за безработица. Жалбоподателят твърди, че е полагал реално труд, като докато е работил по трудово правоотношение е бил осигуряван за всички осигурени социални рискове и отговаря на изискванията на чл. 54а от КСО. Мотивите за отказа – липса на доказателства за упражнявана дейност не кореспондират със законовите изисквания. Тези съображения се подържат и в проведеното открито съдебно заседание от процесуалния представител на жалбоподателя, който претендира присъждане на разноски.

          Ответникът – директор на ТП на НОИ гр. Пазарджик чрез процесуалния си представител в откритото съдебно заседание и в представени писмени бележки оспорва жалбата и моли да се потвърди издаденото мотивирано решение. По делото е доказано, че работодателя на жалбоподателя не е водил редовно счетоводство, като се твърди, че трудовия договор на бил прекратен законосъобразно. Ответникът претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

          Обжалваното решение е мотивирано с аргумента, че сключеният трудов договор между работодателя и жалбоподателя е неясно формулиран – не е посочено точно в какво се изразява работата, поради което било трудно жалбоподателя да разбере в какво се изразява неговото задължение за полагане на труд. От друга страна този договор бил прекратен на основание чл.325, ал.1,т.4 от КТ , поради което задължително било работата да е била описана детайлно, за да не се нарушават правата на работника.Освен това се твърди, че посочено възнаграждение било прекомерно за изпълняваната работа, което водело до съмнение за полагане на труд в действителност.

Съдът намира жалбата за допустима, а разгледана по същество – за основателна:

По делото е разпитан свидетеля Б., от показанията на който се установява, че жалбоподателя действително е престирал труд, тъй като в този момент не е имало възможност сина и внука на работодателя му да помагат, а са имали извънредна поръчка.

От приетата по делото СИЕ, неоспорена от проц.представител на ответника, се установи, че съгласно водената от работодателя присъствена форма/обр.76/,жалбоподателят е отработил 2 дни по осем часа на 27.02.2019г и на 28.02.2019г. , а за м.март на 2019г. е отработил 4-ри дни на 1.03;05.03.;06.03 и на 07.03.2019г., като по разплащателните ведомости, съхраняващи се при работодателя, има начислено и платено трудово възнаграждение на жалбоподателя, получено съразмерно на отработените дни. Установи се, че върху платеното трудово възнаграждение са начислени и платени към държавния бюджет осигурителни вноски към ДОО, допълнителен пенсионен фонд и здравни вноски; начислен и платен е данъкът върху общия доход на жалбоподателя; подадени са от работодателя/осигурителя в законния срок декларации обр. 1 в които са декларирани отработените от оспорващия дни, осигурителен доход, нетно възнаграждение и дължимите вноски за осигуряването и ДОД;

От приетия заверен препис от трудовата книжка на Ст.З. се установи, че процесния период му е отразен като трудов стаж.

При тези така установени обстоятелства съдът намира, че жалбоподателя е изпълнил предпоставките на чл. 54а от КСО, за да придобие право на парично обезщетение за безработица: Жалбоподателят е бил регистриран като безработен в Агенцията по заетостта, не е придобил право на пенсия и не е упражнявал трудова дейност.

Неоснователни са възраженията на ответника:

Реалното престиране на труд по възникналото трудово правоотношение се установява от показанията на разпитания свидетел и от писмените доказателства по делото. Извършваните конкретни трудови дейности от жалбоподателя и размера на възнаграждението, което той е получавал са предмет на споразумение между страните по трудовото правоотношение, както и обект на работодателска власт от страна на работодателя. Поради това са необосновани възраженията относно ниско квалифицираната дейност извършвана от жалбоподателя и евентуалния несъответно висок размер на получаваното от него трудово възнаграждение.

Трудовият договор по своя характер е граждански договор, сключен между равнопоставени субекти на гражданскто право, като разпоредбта на чл. 74 от КТ сочи кой е органа и в кои случай може да бъде обявена недйствителността му. На основание чл. 74, ал. 3 от КТ в случаите, когато контролен или друг компетентен орган сметне, че трудовият договор е недействителен на някое от основанията, посочени в ал. 1, той незабавно сезира съда, за да се произнесе по действителността на трудовия договор. Органите на ТП на НОИ - Пазарджик , постановявайки оспореното решение, са оспорили действителността на сключения трудов договор, но не са инициирали съдебно производство по чл. 74, ал. 3 от КТ. Съгласно чл. 75, ал. 5 от КТ страните не могат да се позовават на недействителност на трудовия договор или на отделни негови клаузи, докато тя не бъде обявена и решението за обявяването й не бъде връчено на страните.

Установи се, че е налице и вписване в трудовата книжка, не оспорено, а съгласно разпоредбата на чл. 347 от КТ трудовата книжка е официален удостоверителен документ за вписаните обстоятелства в нея свързани с упражняване на трудова дейност на работника/служителя. Съгласно разпоредбата на чл. 179 ,ал.1 от ГПК официалния удостоверителен документ се ползва с обвързваща съда материална доказателствена сила за удостоверените в него факти. Административният орган, при постановяване на оспореното решение, не е съобразил доказателствената сила на трудовата книжка, която е изрично законово регламентирана.

С оглед на гореизложеното съдът намира жалбата за основателна, а Решение №1012-12-88/01.07.2019г. на Директора на ТП на НОИ гр.Пазарджик, с което е потвърдено Разпореждане № 121-00-1076-3 от 22.05.2019г. на Ръководителя на изплащане на обезщетения и помощите при ТП на НОИ – Пазарджик, за издадени в противоречие с материалноправната разпоредба на чл. 54а от КСО, поради което същите следва да бъдат отменени, а делото да бъде изпратено като преписка на ръководителя на осигуряването за безработица в ТП на НОИ Пазарджик със следните задължителни указания: Да издаде ново разпореждане, с което да отпусне съответното парично обезщетение за безработица на жалбоподателя по заявление № 121-00-1076/27.03.2019г.

С оглед изхода на делото е основателно искането на жалбоподателя за присъждане на разноски, който следва да бъдат в размер на 560 лв., от които 10 лв. ДТ, 350 лв. за възнаграждение за един адвокат и 200лв. възнаграждение за ВЛ.

Предвид гореизложеното Административен съд, гр. Пазарджик

 

Р Е Ш И:

 

Отменя Решение №1012-12-88/01.07.2019г. на Директора на ТП на НОИ гр.Пазарджик, с което е потвърдено Разпореждане № 121-00-1076-3 от 22.05.2019г. на Ръководителя на изплащане на обезщетения и помощите при ТП на НОИ – Пазарджик

Изпраща преписката на Ръководителя на изплащане на обезщетения и помощите при ТП на НОИ – Пазарджик, като му дава задължителни указания по тълкуването и прилагането на закона, посочени в мотивите на настоящето решение.

Осъжда ТП на НОИ гр. Пазарджик за заплати на С.А.З. с ЕГН ********** разноски по делото в размер на 560 / петстотин и шестдесет /лв.

Решението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд в 14 – дневен срок от съобщаване на страните за изготвянето му.

 

                                                                                   

 

Съдия:/п/

С РАЗПОРЕЖДАНЕ № 3248 от 02.03.2020 г. по адм. дело № 1285/ 2020 г. на ВАС- Шесто отделение:

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ касационната жалба на директора на Териториално поделение на Националния осигурителен институт – Пазарджик, срещу решение № 839 от 27.11.2019 г., постановено по административно дело № 798 по описа за 2019 г. на Административен съд – Пазарджик.
ПРЕКРАТЯВА съдебното производството по адм. дело № 1285/2020 г. по описа на Върховния административен съд.
ОСЪЖДА Териториално поделение на Националния осигурителен институт – Пазарджик, да заплати на С. А. З., съдебни разноски в размер на 500 (петстотин) лева.
Разпореждането подлежи на обжалване в 7-дневен срок от получаване на съобщението пред тричленен състав на Върховния административен съд.