Решение по дело №218/2018 на Районен съд - Пещера

Номер на акта: 109
Дата: 19 октомври 2018 г. (в сила от 16 ноември 2018 г.)
Съдия: Атанаска Стоянова Павлова
Дело: 20185240200218
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 август 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  109

Гр. Пещера, 19.10.2018 г.

 

В    И М Е Т О    Н А     Н А Р О ДА

Пещерски районен съд, четвърти наказателен състав в публично съдебно заседание на  втори октомври през две хиляди и осемнадесета година, в състав:

 

                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: АТАНАСКА ПАВЛОВА

при участието на секретаря  Е.  М., като разгледа докладваното от съдията Павлова АНД № 218/2018 г. по описа на Районен съд гр. Пещера, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление № 18-0315-000205/13.04.2018г. на Началник ГРУПА към ОД МВР Пазарджик РУ Пещера,  с което на С.Д.Ц., ЕГН **********,***,  му е наложена глоба в размер на  200 лв. на основание на чл. 179,ал.2,пр.1 от ЗДвП.

 

В съдебно заседание жалбоподателят не се явява лично, а се представлява от адв.Р.И.,  в което поддържат подадената жалба, оспорват наказателното постановление и искат неговата отмяна.

 

Въззиваемата страна РУ Пещера  редовно призована,  не изпраща представител. По делото е постъпило становище от Началника на РУ  Пещера, представено с приложената административнонаказателна  преписка,  в което са изложени подробно доводи в подкрепа на тезата, че жалбата е недопустима и неоснователна, а наказателното постановление е законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

 

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намира за установено следното от фактическа и правна страна:

Жалбата е подадена в преклузивния 7 - дневен срок за обжалване, изхожда от надлежна страна /санкционираното лице/, поради което е допустима. Разгледана по същество същата е основателна.

 

На жалбоподателя е съставен Акт за установяване на административно нарушение   257 бл. №0264231/ 30.03.2018г. от мл.автоконтр. К.Ч., за това, че на 29.03.2018г. около 18:45 часа на второкласен път II-37/164+749км./ посока от местността Превала към гр.Батак,общ.Батак е управлявал собственото си МПС- л.а. Рено 19, с рег. №  РА 7656АС, като е извършил следното нарушение : управлявал е МПС – л.а. като при избиране на стойността на скоростта си на движение, не се е съобразил с релефа на местността, а именно съставляваща хоризонтална крива надясно с надлъжен наклон на спускане, в следствие на което преминава в левите ленти на движение на двупосочен трилентов път, след което напуска пътното платно  на ляво по посока на движението си и се блъска в неподвижно препятствие. Настъпва ПТП с пострадало лице- причинена телесна повреда извън случаите на чл.128 и чл. 129 от НК и материални щети . издаден е ПТП с пострадало лице № 22/30.03.2018г..Нарушава чл. 20,ал.2,пр.2 от ЗДвП.

Актът  е подписан от жалбоподателя на 11.04.2018г. , т.е. почти месец и половина от съставянето му., като и е получи копие от същия. Не  е вписал възражения.Възражения от жалбоподателя не са депозирани и в законоустановения три дневен срок.

          Оспорваното наказателно постановление е издадено въз основа на описания по-горе АУАН, като му е наложено наказание глоба в размера на 200 лева и  на основание  чл. 179,ал.2,пр.1 от ЗДвП.

 

             Разпитан в съдебно заседание  е актосъставителя св. К.Ч. , който потвърждава констатациите по акта, но уточнява, че той не е присъствал при установяване на нарушението, както и вписаните от него свидетели – К. и Н. Същият ги е вписал на следващия ден като сивдетели при съставяне на акта. Уточни, че негови колеги от Участъка в гр.Батак, са установили нарушението, но същите не са били вписани като свидетели в акта, без да се сочи конкретна причина за това обстоятелство. Св. Ч. също заяви, че първоначално му е била пресъздадена една фактическа обстановка от полицейските служители от Участъка в Батак, но като е проверил на място , е установил че същите са допуснали грешка и мястото на нарушението било друго, като съответно го е коригирал в акта.

Не можа да посочи защо не са вписани полицейските служители от Батак в Акта като свидетели при установяване на нарушението.

Разпитан беше и св. К. , който също депозира показания , че не е присъствал при установяване на нарушението, а е единствено свидетел по акта. Не знае каквито и да било подробности от нарушението.

 

 

              Приети са по делото Протокол № 14/ 11.0.4.2018г. на РС Пещера, АУАН  257 бл. №0264231/ 30.03.2018г.

 

          От така приетите писмени и гласни доказателства съдът намира, че в хода на административно наказателното производство са допуснати съществени процесуални нарушения , водещи до отмяна на НП.

Възраженията на жалбоподетля са , че вече е наказан по наказателен ред за извършеното от него. В действителност същия е осъден за престъплениепо чл. 343 б ал. 1 от НК- а именноуправление на МПС с концантрация на алкохол в кръвта над 1,2 на хиляда, установена с химическа експретиза. В нястоящия случай – админстративно наказателното производство е образувано за нарушение на правилата от ЗДвП, и по конкретно на чл. 20 ал.2 от ЗДвП- водачите на ППС са длъжни при избиране на скростта си на движение да се съобразят с атмосферните условия, с релефа на местността , състоянието на пътя и превозното средство и др.  Вконкретиня случай не може да се говори за ne bis inidem , тъй като се касае за различни деяния.

 

По отношение на издаването обаче на АУАН  съдът намира че е допуснато нарушение, изразяващо се в следното- св. Ч. посочи, че е вписал в акта, лица които са само свидетели по акта, като и той самия не е бил присъствал нито при извършването, нито при установяването на нарушението. В чл. 40 ал. 3 от ЗАНН, е посочено, че в акта се вписват свидетелите при установяване или извършване на нарушението,  или при невъзможност да се състави в тяхно присъствие , се съставя в присъствието на други двама свидетели, като това се отбелязва изрично в акта.

          В конкретния случай действително в акта са посочени други двама свидетели, като това е изрично посочено, но не се сочи защо не са вписани свидетелите, които са установили нарушението. Последното е резонно и досежно установяване на обективната истина. Още повече и че св. Ч. посочи че тези лица- полицейсти служители са му пресъздали една обстановка, а той на място е установил друго. В реда на изложеното се отбелязва и т. 10 от Постановление № 10/28.09.1973 г. на Пленума на Върховния съд: "При наличие на очевидци при извършване на нарушение или при констатиране на същото следва те да се посочат в акта като свидетели, за да се осигури разкриването на обективната истина.  Изключение от правилото на чл. 40, ал. 1 от ЗАНН е възведено в разпоредбата на чл. 40, ал. 3 от закона, според която, при липса на свидетели, присъствали при извършването или установяването на нарушението, или при невъзможност да се състави акт в тяхно присъствие, той се съставя в присъствието на двама други свидетели, като това изрично се отбелязва в него. В конкретната хипотеза нито се твърди, нито се установява да е налице някоя от посочените хипотези на цитираната норма, даваща основание на актосъставителя да състави процесния АУАН в присъствието на други двама свидетели. В този смисъл е и практиката – ППВС №10/1973г.,Решение № 1133 от 17.05.2018 г. на АдмС - Пловдив по к. а. н. д. № 917/2018 г., и др.

Освен това актът е съставен на 30.03.2018г., за деяние извършено на 29.03.2018г. , а е предявен за подпис на нарушителя на 11.04.2018г., като актосъставителя не сочи причини за тази разлика във времето. Тоест не се сочи основание по чл. 40 ал. 2 от ЗАНН- съставяне на акта в отсъствие на нарушителя. Съдът намира и че последното също представлява съществено нарушение на порцесуалните правила , довело до ограничаване на правото на защита на жалбоподателя. Като последното е съществено нарушение, тъй  като е лишило нарушителя да разбере за какво е санкциониран от административно наказващия орган и да организира своевременно и адекватно защитата си.

По изложените съображения обжалваното постановление, страда от пороци, допуснати в хода на административно наказателното производство, които го правят изцяло е незаконосъобразно , и като резултат същото  следва да бъде отменено.

 

Воден от горното и на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН съдът

Р Е Ш И :

ОТМЕНЯ  Наказателно постановление № 18-0315-000205/13.04.2018г. на Началник ГРУПА към ОД МВР Пазарджик РУ Пещера,  с което на С.Д.Ц., ЕГН **********,***,  му е наложена глоба в размер на  200 лв. на основание на чл. 179,ал.2,пр.1 от ЗДвП.

 

 

Решението подлежи на обжалване в 14 – дневен срок от съобщението до страните за изготвянето му пред Административен съд Пазарджик.                                        

 

               

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: