Решение по дело №417/2020 на Окръжен съд - Шумен

Номер на акта: 260089
Дата: 23 декември 2020 г.
Съдия: Азадухи Ованес Карагьозян
Дело: 20203600500417
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 19 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

                                   Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е №260089

                                      

                                                   гр.Шумен   23.12.2020г.

                       

                                                   В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Шуменският  окръжен  съд в открито заседание на   петнадесети декември   две хиляди и   двадесета  година , в състав:

                                                           Председател:  Азадухи Карагьозян  

                                                                 Членове:1. Теодора Димитрова

                                                                                 2. мл.с.Соня Стефанова

при секретаря Т. Кавърджикова  като разгледа докладваното от  съдия  Азадухи Карагьозян В.гр.д.№417 по  описа за  2020г.  за да се произнесе взе предвид следното:

    Производство по реда на чл.258 и сл. от ГПК.      

    С решение №579/13.08.2020г. по гр.д.№2647/2019г. по описа на ШРС ,съдът е  отхвърлил  предявените от “Ч.транс” ЕООД, ЕИК : със седалище и адрес на управление – гр. Б..., срещу Т.И.Х., ЕГН : **********, с адрес ***, искове с правно основание чл. 422, ал. 1 от ГПК, във вр. с чл. 207, ал. 1, т. 2 от КТ и чл. 86, ал. 1 от ЗЗД, да се признае за установено, че ответникът дължи на ищеца сумата от 2000 лева – размер на отговорност за вреди от липса, при отчетническа дейност, и законна лихва върху главницата, считано от подаване на заявлението по ЧГД № 2034/2019г., по описа на ШРС, до окончателното плащане, като неоснователни, признал е за установено, че частен удостоверителен документ – РКО /приложен на л. 6 от ЧГД № 2034/2019г., по описа на ШРС и на л. 37 от настоящото дело, в оригинал/, е неистински и го е изключил от доказателствата по ГД № 2647/2019г., по описа на ШРС,  осъдил е  “Ч.транс” ЕООД, ЕИК : със седалище и адрес на управление – гр. Б..., да заплати на Т.И.Х., ЕГН : **********, с адрес ***, сумата от 370 лева, представляващи разноски в производството.

       Решението е обжалвано от “Ч.транс” ЕООД, действащо ,чрез пълномощника си адв.Т.Т. от БАК като незаконосъобразно и неправилно по изложените в жалбата съображения. Жалбоподателят моли решението да бъде отменено   и вместо това съдът да постанови ново с което  да уважи иска .

    Въззиваемият Т.И.Х., действащ, чрез пълномощника си адв.Ж.И.П. от ШАК  е депозирал отговор с който  оспорва жалбата като неоснователна и недоказана и моли съдът да потвърди обжалваното решение.

 Въззивната жалба е подадена в срока по  чл.259 ал.1  от ГПК от надлежна страна,  при наличие на правен интерес и е  допустима.    

Съгласно чл. 269 от ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, по допустимостта му - в обжалваната част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата. Втората инстанция има правомощието по свой, служебен почин да следи за процесуалната допустимост на атакуваното пред нея първоинстанционно решение, като едва след положителното й установяване следва да се разгледа постъпилата въззивна жалба по същество.     Настоящият състав намира, че обжалваното решение с което   ШРС  съд се е произнесъл по   иск  с правно основание чл.422 ал.1 от ГПК ,във вр. с чл.207 ал.1 т.2 от КТ за сумата от 2 000лв. размер на вреди за липса от отчетническа дейност , ведно със законната лихва върху тази сума за периода от датата на подаване на заявлението до окончателното изплащане е  недопустимо, тъй като се е произнесъл по непредявен иск. Във въззивната жалба жалбоподателят също не е съгласен с дадената правна квалификация и твърди ,че основанието на иска му за причинени вреди от противоправното поведение на ответника е  чл.203 от КТ във вр. с чл.45 от ЗЗД. 

Ищецът обосновава исковата си претенция твърдейки, че ответникът работел при него на длъжност „шофьор“, като дружеството извършвало международни превози. В дружеството съществувала практиката на шофьорите да се дава парична сума като служебен аванс преди отпътуване за заплащане на различни такси. Ответникът трябвало да извърши транспорт и в тази връзка същият получил служебен аванс в офиса на дружеството няколко дни преди отпътуването му.  Ответникът изобщо не се явил на работа и въпреки телефонните обаждания не бил върнал получената парична сума като служебен аванс.

Предвид гореизложеното съдът счита ,че по делото е предявен иск с правно основание чл. 422, ал. 1 от ГПК, във вр. с чл. 203, ал. 2 от КТ, във вр. с чл.45 от ЗЗД.    Каква е правната квалификация на спорното право се определя от съда съобразно въведените от ищеца твърдения . В случая ищецът няма твърдения ,че е налице липса , като тя може да се дължи само тогава когато се касае за едно състояние на неотчетност и характерното за този недостиг  е неустановеният му произход , невъзможността да се установят причините на това състояние на неотчетност Установи ли се причината на това състояние ,съставът на увреждането се дисквалифицира като липса. В настоящият случай ищецът не претедира причинените вреди от ответника на основание чл.207 ал.1 т.2  от КТ като липса ,  а на основание чл.203 ал.2 във вр. с чл.45 от ЗЗД ,тъй като е установена причината за щетата, която според твърденията на ищеца е  именно противоправното поведение на ответника , който е получил исковата сума и не я е върнал , като това негово поведение е  умишлено и той следва да отговаря предвид разпоредбата на чл.203 ал.2 пр.1 от КТ по реда на чл.45 от ЗЗД .  Касае се за два различни иска при които е различна и доказателствената тежест .

ШРС в нарушение на принципа на диспозитивното начало се е произнесъл по предмет за който не е бил сезиран  и е определил  предмета на делото въз основа на обстоятелства на които страната не се е позовала , поради това и решението му е недопустимо , той като е разгледал непредявен иск.  

Предвид гореизложеното и на осн.чл.270 ал.3 изр.3 от ГПК решението на ШРС следва да се обезсили като недопустимо в частта му с която съдът е отхвърлил  предявените от “Ч.транс” ЕООД, ЕИК : със седалище и адрес на управление – гр. Б..., срещу Т.И.Х., ЕГН : **********, с адрес ***, искове с правно основание чл. 422, ал. 1 от ГПК, във вр. с чл. 207, ал. 1, т. 2 от КТ и чл. 86, ал. 1 от ЗЗД, да се признае за установено, че ответникът дължи на ищеца сумата от 2000 лева – размер на отговорност за вреди от липса, при отчетническа дейност, и законна лихва върху главницата, считано от подаване на заявлението по ЧГД № 2034/2019г., по описа на ШРС, до окончателното плащане, като неоснователни, вкл. и в частта за разноските  и делото да се върне за ново разглеждане и произнасяне по предявеният иск по чл. 422, ал. 1 от ГПК, във вр. с чл. 203, ал. 2 пр.1 от КТ, във вр. с чл.45 от ЗЗД   за заплащане на сумата от 2 000лв. претърпени вреди ведно със законната лихва върху нея считано от датата на депозиране на заявлението до окончателното й заплащане    от  друг състав на ШРС.

С обжалваното решение ШРС е признал  за установено, че частен удостоверителен документ – РКО /приложен на л. 6 от ЧГД № 2034/2019г., по описа на ШРС и на л. 37 от  делото на ШРС , в оригинал/, е неистински и го е изключил от доказателствата по ГД № 2647/2019г., по описа на ШРС. Пред ШРС е била назначена СГЕ според заключението по която подписът под РКО в графа „получил сумата“ на оспореният документ  на стр.37 от делото не принадлежи на ответника . Следователно оспореният документ е неистински и следва да се изключи от доказателствата по делото.

Ето защо решението на ШРС в тази му част е правилно и законосъобразно и следва да се потвърди.

     При новото разглеждане на делото , съобразно неговият изход и правилата на чл.78 от ГПК първоинстанционният съд ще се произнесе и по отговорността на страните за разноски в настоящото въззивно производство. 

       Водим от гореизложеното и на  осн. чл.270 ал.3 изр.3  от ГПК ,съдът

 

                                         Р  Е  Ш  И : 

 

  ОБЕЗСИЛВА  решение №579/13.08.2020г. по гр.д.№2647/2019г. по описа на ШРС в частта му с която ,съдът е  отхвърлил  предявените от “Ч.транс” ЕООД, ЕИК : със седалище и адрес на управление – гр. Б..., срещу Т.И.Х., ЕГН : **********, с адрес ***, искове с правно основание чл. 422, ал. 1 от ГПК, във вр. с чл. 207, ал. 1, т. 2 от КТ и чл. 86, ал. 1 от ЗЗД, да се признае за установено, че ответникът дължи на ищеца сумата от 2000 лева – размер на отговорност за вреди от липса, при отчетническа дейност, и законна лихва върху главницата, считано от подаване на заявлението по ЧГД № 2034/2019г., по описа на ШРС, до окончателното плащане, като неоснователни , осъдил е  “Ч.транс” ЕООД, ЕИК : със седалище и адрес на управление – гр. Б..., да заплати на Т.И.Х., ЕГН : **********, с адрес ***, сумата от 370 лева, представляващи разноски в производството, като недопустимо.

ПОТВЪРЖДАВА решение №579/13.08.2020г. по гр.д.№2647/2019г. по описа на ШРС в частта му с която ,съдът е признал е за установено, че частен удостоверителен документ – РКО /приложен на л. 6 от ЧГД № 2034/2019г., по описа на ШРС и на л. 37 от делото на ШРС , в оригинал/, е неистински и го е изключил от доказателствата по ГД № 2647/2019г., по описа на ШРС.

Връща делото за ново разглеждане в обезсилената му част от друг състав на Шуменският районен съд .

 Решението  не  подлежи на обжалване  на осн.чл.280 ал.3 т.1 от ГПК.

 

 

 

Председател:                            Членове:  1.                           2.