Решение по дело №68/2022 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 102
Дата: 15 април 2022 г.
Съдия: Ирена Илкова Янкова
Дело: 20227240700068
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 февруари 2022 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

  102             15.04.2022 година   град Стара Загора

 

          В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

           Старозагорският административен съд, в публично съдебно заседание на двадесет и четвърти март две хиляди и двадесет и втора  година в състав:

                         

                                                   Председател:    БОЙКА ТАБАКОВА

                                                            Членове:    ИРЕНА ЯНКОВА    

                                                                                РАЙНА ТОДОРОВА

 

при секретар Пенка Маринова      

и с участието на прокурор Гриша Мавров    

като разгледа докладваното от  съдия  ИРЕНА ЯНКОВА   КАН дело № 68 по описа  за 2022 г., за да се произнесе съобрази следното:

               Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.    

Образувано е по касационна жалба на Областна дирекция на МВР - Стара Загора против  Решение № 33/ 21.01.2022 г., постановено по АНД № 3062/ 2021 г. по описа на Районен съд – Стара Загора, с което е отменен Електронен фиш /ЕФ/ серия Г, № 0036438, издаден от ОД на МВР - Стара Загора. В жалбата се съдържат оплаквания за постановяване на съдебното решение в нарушение на материалния закон и при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила – касационни основания по чл. 348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК във вр. с чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН. Оспорва се като необоснован направеният от въззивния съд извод за процесуална незаконосъобразност на електронния фиш поради наличието на валиден и действащ към момента на извършване на нарушението договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“. Не били верни мотивите на  съда, че нарушителят не е знаел, че процесният договор е прекратен. Анализира представената по делото застрахователна полица, като твърди, че независимо че дружеството е заплатило първата вноска по застрахователната полица, от клаузите на договора било видно, че страните по договора са се споразумели, че при непредставяне на данни за български номера на застрахованото МПС в срок от един месец от началото на валидността на полицата, същата ще бъде прекратена, считано от изтичане на следващия ден от изтичане на този срок. Направено е искане обжалваното съдебно решение да бъде отменено и вместо него да се постанови друго, с което да бъде потвърден електронен фиш серия Г №0036438. 

Ответникът по касационната жалба –  „Авто – Вид” ООД гр. Стара Загора, не  изпраща представител и не взема становище по подадената касационна жалба.   

Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора в съдебно заседание дава заключение за неоснователност на касационната жалба и предлага съдебното решение като правилно и законосъобразно да бъде потвърдено.

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна, за които съдебният акт се явява неблагоприятен, с оглед на което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, същата е основателна.

Производството пред Районен съд – Стара Загора се е развило по жалба на „Авто-Вид” ООД гр. Стара Загора  против Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система серия Г №0036438, издаден от ОД на МВР Стара Загора, с който за нарушение на чл.483, ал.1, т.1 от Кодекса за застраховането във вр. с чл. 638, ал.4 от КЗ, на „Авто-Вид” ООД  е наложена имуществена санкция в размер на 2000 лв. В електронния фиш е посочено, че на 16.04.2021 г., в 09.16 ч., в гр. Стара Загора, ул. „Анастасия Тошева“№ 2, е установено управление на МПС „Форд  Мондео” с рег. № 333М392, за което няма действащ договор за задължителна застраховка Гражданска отговорност за автомобилистите. Нарушението е заснето с автоматизирано техническо средство № SD2D0025, като нарушението е установено с АТСС  Twin САМ.

С обжалваното решение Старозагорският районен съд е отменил електронния фиш, като е приел, че нарушителят има сключен договор за задължителна застраховка  „Гражданска отговорност“ на автомобилисти, първата премия  по която била заплатена  и бил с покритие след датата на извършване на нарушението. Същият бил прекратен безсрочно, без да се уведоми застрахованото лице. Според съда  след като лицето не е знаело, че към датата на извършване на нарушението договорът е прекратен предсрочно, то неправомерно била ангажирана отговорността на дружеството.

Решението на Старозагорския районен съд е постановено при неправилно приложение на материалния закон.   

Съгласно разпоредбата на чл.647, ал.3 от Кодекса за застраховането, когато с автоматизирано техническо средство или система е установено и заснето управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител при условията и по реда, предвидени в Закона за движението по пътищата. Съгласно чл. 638, ал.4 от  КЗ когато с автоматизирано техническо средство или система е установено управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, на собственика на моторното превозно средство се налага глобата или имуществената санкция по ал. 1.

От систематичното тълкуване на нормите на чл. 638, ал. 4 КЗ, чл. 638, ал.1 КЗ и чл. 483, ал.1, т.1 КЗ следва, че за да бъде реализирана отговорността на дееца с електронен фиш по вменения административен състав, следва да са налице кумулативно следните елементи от фактическия състав:

-наказаният субект да е собственик на процесното МПС

-за процесното МПС да няма сключен валиден договор за задължителна застраховка гражданска отговорност

- да е установено управление на процесното МПС по пътната мрежа в страната, независимо кой е бил неговия водач

-управлението да е установено с АТСС по реда, предвиден в ЗДвП /чл. 165,ал.3 от ЗДвП/,  тоест по реда на Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства за контрол и правилата за движение по пътищата.

 

Необосновано Старозагорският районен съд е приел, че застрахователят е следвало да уведоми лицето за прекратяване на договора. Договорите имат силата на закон за тези, които са ги сключили. Видно от застрахователната полица, касаторът е сключил валиден договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ със срок на действие  от 02.03.2021 година до 02.03.2022 година и е заплатил първата застрахователна премия. Не е спорно, че притежаваното от дружеството МПС има транзитна регистрация. Но полицата е сключена за МПС с рама WF0EXXWРСEHD80253. В договора съществува клауза, че при непредставяне на данни за български номера на застрахованото МПС в срок от един месец от началото на валидност на полицата същата ще бъде прекратена, считано от следващия ден от изтичане на този срок. Договорът за застраховка е сключен на 02.03.2021 година. Поради непредставяне на български номера  от застрахованото лице договорът  е прекратил  действието  и застрахователят не е имал задължение да уведомява застрахованото лице, поради което следва да се приеме, че към датата на извършване на нарушението дружеството няма действащ договор за застраховка и правилно е ангажирана  отговорността му .  

      За пълнота следва да се посочи, че съгласно чл. 489,ал.1 освен в случаите по ал. 2 договорът за задължителната застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите се сключва за един застрахователен период, който е една година.  А  ал. 3 от същата разпоредба позволява по изключение сключването на застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите за по-кратък срок от този по ал. 1, но за не по-малко от 30 дни, в следните случаи: 1. при сключване на застраховката на моторни превозни средства, които имат временна или транзитна регистрация съгласно действащото българско законодателство - в този случай срокът на застраховката трябва да съвпада със срока на валидност на регистрацията на моторното превозно средство, но за не повече от една година; 2. при сключване на застраховка на бавнодвижещи се моторни превозни средства;3. при сключване на застраховка на самоходни машини; 4.  при сключване на застраховка на моторни превозни средства категории L1 – L5 e съгласно чл. 149, ал. 1, т. 1, букви "а""к" от Закона за движението по пътищата;5.  при сключване на застраховка на къмпинг-ремаркета или къмпинг-автомобили. А според чл. 489,ал.5 от КЗ при придобиване на моторно превозно средство, което е с чуждестранен регистрационен номер, за целите на първоначалната регистрация на моторното превозно средство по реда на действащото българско законодателство задължително се сключва застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите за срок от 30 дни по номер на рама на моторното превозно средство, като такава застраховка не може да се издава повторно. След като застрахованото лице е сключило договор по реда на чл. 489, ал. 5 от КЗ, то е следвало да знае, че договорът му ще бъде прекратен след 30 дни. То е следвало да представи доказателства за извършена транзитна регистрация   на застрахованото МПС на застрахователя. 

        С оглед на гореизложеното оспореното съдебно решение следва да бъде отменено като постановено в противоречие на приложимите правни норми, а вместо него да се постанови друго, с което ЕФ да бъде потвърден. Претенцията на касатора  за присъждане на разноски следва да бъде уважена на основание чл. 63д,ал.4 във връзка с ал. 5 от ЗАНН  и ответникът по касация следва да заплати на ОД на МВР гр. Стара Загора за двете инстанции юрисконсултско възнаграждение в размер на 160 лева по чл.37 от Закона за заплащане на правната помощ във връзка с чл. 27е от Наредбата за заплащане на правната помощ.

           Водим от горното и на основание чл.222 ал.1 от АПК, Старозагорският административен съд

Р     Е     Ш     И     :

 ОТМЕНЯ Решение № 33/21.01.2022 г., постановено по АНД № 3062/2011 г. по описа на Районен съд – Стара Загора,  и  вместо него ПОСТАНОВЯВА

 ПОТВЪРЖДАВА Електронен фиш /ЕФ/ серия Г № 0036438, издаден от ОД на МВР - Стара Загора.

  ОСЪЖДА „Авто-Вид“ ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Стара Загора, кв. „ Три чучура“ № 80, вх.А, ап.4, представлявано от управителя Д.К.Д., да заплати на Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи гр. Стара Загора съдебно–деловодни  разноски в размер на 160 /сто и шестдесет/ лева.

 Решението не подлежи на обжалване и протестиране.

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ:  

 

            ЧЛЕНОВЕ: 1.  

                                                                                                            

                                                                                                         2.