Определение по дело №1863/2023 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 2735
Дата: 1 ноември 2023 г.
Съдия: Атанаска Ангелова Атанасова
Дело: 20237040701863
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 5 октомври 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 2735

Бургас, 01.11.2023 г.

Административният съд - Бургас - XVII-ти състав, в закрито заседание в състав:

Съдия:

АТАНАСКА АТАНАСОВА

като разгледа докладваното от съдията административно дело1863/2023 г. на Административен съд - Бургас, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по повод постъпила жалба от Д.Т.С. с ЕГН **********, със съдебен адрес: ***, против Заповед № 3282з-2463 от 12.06.2023 г., издадена от Росица Д.- главен комисар, директор на Главна дирекция „Гранична полиция“ в МВР.

С жалбата е направено искане за спиране предварителното изпълнение на оспорената заповед, основано на съображения за незаконосъобразност на заповедта. Твърди се, че в заповедта са изложени бланкетни мотиви за възникнала служебна необходимост своевременно да бъде преназначен служител, притежаващ нужния професионален опит и квалификация на вакантната длъжност, но не са посочени конкретни факти, които налагат това, нито мотиви защо именно С. следва да бъде преназначена, при положение, че още трима нейни колеги от ГКПП- Лесово притежават същите професионален опит и квалификация като нея. На следващо място се сочи, че са налице пороци при подбора на приложимите материалноправни норми. Наведени са доводи за нарушаване правото на защита на жалбоподателката. Отбелязано е, че заповедта е връчена на последната четири месеца след издаването и, а това обстоятелство предполага настъпили промени във фактическата обстановка. Изложено е също, че промяната в работния режим на новото работно място би препятствала професионалното иизрастване и съвместяването на професията с личния иживот и грижите за малолетното и дете. В тази връзка се сочи, че досегашният сменен режим на ГКПП Лесово (дневна, нощна и два дни почивка) е позволявал на същата да води и да взема детето си от детска градина и да прекарва повече време с него, като се налагало само веднъж седмично да ангажира близки или гледачка, а при режима на работа на новото работно място (редовна смяна) се налагало ежедневно да търси и разчита на чужда помощ, и липсата на свободно време за полагане на лични грижи и контакти би довела до непоправими вреди за психиката и възпитанието на детето.

Искането за спиране на изпълнението е направено от надлежна страна и е процесуално допустимо. При разглеждането му по същество, съдът намира следното:

Предмет на съдебната проверка за законосъобразност е заповед за временно преназначаване на жалбоподателката Д.Т.С.-полицейски инспектор VI степен (началник смяна) в Граничен контролно- пропускателен пункт-Лесово на Гранично полицейско управление Елхово при ГД „Гранична полиция- МВР на вакантната длъжност полицейски инспектор VI степен в група „Оперативна дежурна част и вътрешни постове“ от ГПУ- Елхово, поради възникнала служебна необходимост. По силата на чл. 165, ал. 6 от ЗМВР жалбата не спира изпълнението на заповедта, в отклонение от общия принцип, установен в нормата на чл. 166 от АПК. Допуснатото по силата на закона предварително изпълнение на може да бъде спряно от съда при условията на чл. 166, ал. 2 от АПК (доколкото критериите за спиране не са очертани в специалния закон), а именно: ако то би могло да причини на оспорващия значителна или трудно поправима вреда, чийто характер е противопоставим на основанията по чл. 60, ал. 1 от АПК. В тежест на жалбоподателя е да докаже наличието на посочените предпоставки. В случая по делото не са представени доказателства в подкрепа на искането, а изложените в жалбата обстоятелства сами по себе си не сочат вероятно настъпване на значителна вреда.

Съдът намира за неоснователни доводите за възможно настъпване на непоправими вреди за психиката и възпитанието на малолетното дете на жалбоподателката в резултат на преназначаването с процесната заповед, доколкото при работа в режим на редовна смяна същата би разполагала с необходимото време за отглеждане и възпитание на детето си (както мнозинството от българските граждани), за разлика от работата на смени, вкл. нощна смяна. Евентуалните вреди за личния живот на жалбоподателката, които според твърденията в жалбата ще настъпят при изпълнение на акта, не са противопоставими на защитимия държавен интерес, презюмиран от законодателя при допускане предварително изпълнение на административния акт. Останалите доводи, наведени в жалбата, са ирелевантни за преценката относно наличието на предпоставките за спиране на изпълнението. Ето защо съдът приема, че искането за спиране на предварителното изпълнение е неоснователно и следва да се остави без уважение.

Мотивиран от горното, съдът

О П Р Е Д Е Л И:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на Д.Т.С. с ЕГН **********, със съдебен адрес: ***, за спиране изпълнението на Заповед № 3282з-2463 от 12.06.2023 г., издадена от Росица Д.- главен комисар, директор на Главна дирекция „Гранична полиция“ в МВР.

Определението може да се обжалва пред Върховния административен съд на Република България в 7-дневен срок от връчване на съобщението.

Съдия: