Присъда по дело №382/2018 на Районен съд - Костинброд

Номер на акта: 32
Дата: 11 февруари 2019 г. (в сила от 28 февруари 2019 г.)
Съдия: Аксиния Борисова Атанасова
Дело: 20181850200382
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 6 декември 2018 г.

Съдържание на акта

П   Р   И   С   Ъ   Д   А

 

 

Гр. Костинброд, 11.02.2019 г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

         РАЙОНЕН СЪД – гр. КОСТИНБРОД,  ІI – ри състав в публично заседание на единадесети февруари две хиляди и дедветнадесета година в открито съдебно заседание в следния състав :

                                             

                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ : АКСИНИЯ АТАНАСОВА

                                                                        

 

при участието на секретаря     Д.М.     в присъствието на прокурор И.

разгледа докладваното от съдия Атанасова наказателно общ характер дело № 382 / 2018 г.

 

П Р И С Ъ Д И  :

 

         ПРИЗНАВА подсъдимият М.Д.П., роден на *** ***, българин, български гражданин, неосъждан, със средно образование, работи във фирма „Титан изток 1” - сметосъбирач, ЕГН ********** ЗА ВИНОВЕН в това, че на 21.03.2017 г. около 08.30 часа от частен дом в с. В.Т., община С., С.област, ул. „34 – та“ № 18 е отнел чужди движими вещи – 1 бр. прободен трион марка „Райдер“ на стойност 42.00 / четиридесет и два / лева и 1 бр. таблет марка „Ленова ТАВ3 7“ на стойност 210.00 / двеста и десет / лева, всички вещи на обща стойност 252.00 / двеста петдесет и два / лева, от владението на собственика Г.И.В. ***, без негово съгласие, с намерение противозаконно да ги присвои, като случаят е маловажен, поради което и на основание чл. 194 ал. 3, във вр. с ал. 1 и чл. 54 ал. 1 от НК го ОСЪЖДА на „ПРОБАЦИЯ”.

         НАЛАГА на основание чл. 42а ал. 3 т. 1, във вр. с ал. 2 т. 1, във вр. с ал. 1 от НК на подсъдимия М.Д.П., с установена по делото самоличност, пробационна мярка „задължителна регистрация по  настоящ адрес” за срок от 8 / осем / месеца, която да се изпълни чрез явяване и подписване пред пробационен служител при Областна пробационна служба –  С., два пъти седмично. 

НАЛАГА на основание чл. 42а ал. 3 т. 1, във вр. с ал. 2 т.2, във вр. с ал. 1 от НК на подсъдимия М.Д.П., с установена по делото самоличност, пробационна мярка „задължителни периодични срещи с пробационен служител” за срок от 8 / осем / месеца, която на основание чл. 42б ал. 2 от НК да се изпълни в Областна пробационна служба – С..

         ОСЪЖДА на основание чл. 189 ал. 3 от НПК подсъдимият М.Д.П. да заплати по сметка на ОДМВР – С.направените по досъдебното производство разноски в размер на  42.32 / четиридесет и два лева и тридесет и две стотинки /  лева.

         ПРИСЪДАТА подлежи на обжалване или протестиране по реда на чл. 319 ал. 2 вр. ал. 1 пр. 1 от НПК пред Окръжен съд – гр. С.в 15 - дневен срок от днес.

 

 

                                                   

 

 

 

                                                     РАЙОНЕН СЪДИЯ :

 

 

                                       

 

 

 

 

 

Съдържание на мотивите

       МОТИВИ КЪМ ПРИСЪДА № 32, ПОСТАНОВЕНА ПО  НОХД № 382 / 2018 г. ПО ОПИСА НА РС – гр. КОСТИНБРОД

 

       Районна прокуратура – гр. С. е повдигнала и предявила обвинение срещу М.Д.П., ЕГН ********** *** за това, че на 21.03.2017 г. около 08.30 часа от частен дом в с. В.Т., община С., С.област, ул. „34 – та“ № 18 е отнел чужди движими вещи – 1 бр. прободен трион марка „Райдер“ на стойност 42.00 / четиридесет и два / лева и 1 бр. таблет марка „Ленова ТАВ3 7“ на стойност 210.00 / двеста и десет / лева, всички вещи на обща стойност 252.00 / двеста петдесет и два / лева, от владението на собственика Г.И.В. ***, без негово съгласие, с намерение противозаконно да ги присвои, като случаят е маловажен – престъпление по чл. 194 ал. 3, във вр. с ал. 1 от НК.

       На съдебно заседание пред настоящата инстанция прокурор от РП – гр. Костинброд поддържа обвинението със становище за неговата доказаност и счита, че подсъдимият следва да бъде признат за виновен по така повдигнатото му престъпление. При индивидуализация на наказанията, с оглед обстоятелството, че делото се разглежда по реда на чл. 371 т. 2 от НПК следва да се наложи наказание „Пробация” за срок от 18 / осемнадесет / месеца.  

Подсъдимият М.Д.П. редовно призован явява се лично и със служебния си защитник – адв. П. - САК, признава се за виновен и е заявил, че желае да се ползва от правото си по чл. 371 т. 2 от НПК като е заявил, че признава фактите изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт и е дал съгласие да не се събират обстоятелства по тези факти.

        Адв. П. - САК и подсъдимият молят делото да се проведе по съкратеното съдебно следствие по реда на глава двадесет и седма от НПК, като се определи наказание „Пробация“ за по – кратък срок.

Съдът разясни на подсъдимия разпоредбата на чл. 372 ал. 4 от НПК и определи, че при постановяване на присъдата ще се ползва от направените самопризнания на подсъдимия, както и от събраните и приобщените при условията на чл. 283 от НПК доказателства в хода на досъдебното производство, без да събира доказателства относно фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт. 

          Съдът, след като изслуша доводите на страните и ги прецени във връзка със събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност намира за установено следното ОТ ФАКТИЧЕСКА СТРАНА:

        Свидетелят  Г.И.В. ***. На 21.03.2017 г. около 08.00 ч. същият излязъл от дома си и отишъл до кафето на центъра на селото, за да пие кафе и да си купи цигари. Около 09.30 ч. се прибрал в къщи и установил, че от ремонтираната стая липсвали : един брой прободен трион – зеге, марка „Райдер“ и един брой таблет марка „Леново ТАБЗ 7“ със зарядното за него. Свидетелят веднага съобщил на РУ – гр. С. за извършената кражба. Същият ден подсъдимият М.Д.П. решил да извърши кражба от дома на свид. Г.И.В., тъй като знаел, че той не е там. За да изпълни решението си отишъл до къщата на свид. В. и тъй като предварително знаел, че дома му не се заключва, влязъл през входната врата и така проникнал в къщата на пострадалия. От ремонтираната стая на къщата взел описаните по – горе вещи, като   таблет марка „Леново ТАБЗ 7“  е продал на неизвестно лице от гр. София, а  прободен трион – зеге, марка „Райдер“ е предал доброволно с протокол за доброволно предаване от 21.03.2017 г. Същият признал, че откраднал вещите от вилата на свидетеля Г.И.В., както и че знаел предварително, че дома на същия не се заключва и че е влязъл през входната врата.

       От изготвената като доказателство съдебно - оценителна експертиза / л. 21 - 22 / се установява, че стойността на отнетите вещи към 21.03.2017г г. е в  размер на 252.00 / двеста петдесет и два  / лева.         

 Гореописаната фактическа обстановка съдът приема за доказана въз основа на :

Гласни доказателства – показанията на свид. Г.И.В.  / л. 18 /, свид. Теодор Пейчев Славов / л. 19 /,  от заключението на съдебно – оценителната експертиза / л. 21 - 22 / и други документи по чл. 283 от НПК  свидетелство за съдимост / л. 41 - 43 /, постановление за привличане и разпит на обвиняемия / л. 15 - 17 / и други.

       Съдът кредитира изцяло показанията на свидетелите Г.И.В.  и Теодор Пейчев Славов защото същите разгледани поотделно не са противоречиви. Свидетелите са последователни при отразяване на фактите и обстоятелствата, свързани с извършеното престъпление. Съпоставени с останалите доказателства по делото е видно, че свидетелските показания кореспондират с тях. Не се откриват противоречия между фактите, установени със свидетелските показания и фактите, които се установяват с другите доказателства. Съдът кредитира изцяло изготвената като доказателство експертно заключение по назначената : съдебно – оценителна експертиза. Същата е пълна и компетентна и съпоставена с другите доказателства е видно, че кореспондира с тях и не отразява противоречиви констатации.

      При така установената фактическа обстановка съдът прави следните изводи от ПРАВНА СТРАНА:

          Видно от внесения обвинителен акт по НОХД № 382 / 2018 г. по описа на РС - гр. Костинброд от страна на РП - гр. С. е, че подсъдимият е обвинен в извършването на  престъпление по чл.194 ал. 3, вр. с ал. 1 от НК.   

           С така описаната фактическа обстановка подсъдимият е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъплението по чл.194 ал. 3, вр. с ал. 1 от НК, тъй като на 21.03.2017 г. около 08.30 часа от частен дом в с. В.Т., община С., С.област, ул. „34 – та“ № 18 е отнел чужди движими вещи – 1 бр. прободен трион марка „Райдер“ на стойност 42.00 / четиридесет и два / лева и 1 бр. таблет марка „Ленова ТАВ3 7“ на стойност 210.00 / двеста и десет / лева, всички вещи на обща стойност 252.00 / двеста петдесет и два / лева, от владението на собственика Г.И.В. ***, без негово съгласие, с намерение противозаконно да ги присвои, като случаят е маловажен.

          Обект на престъплението са обществените отношения свързани с правото на собственост, признато и гарантирано от Конституцията на Република България.

          Субект на престъплението може да бъде всяко наказателно отговорно лице по смисъла на чл. 31 ал. 1 от НК. Несъмнено  е, че подсъдимият отговаря на изискванията за субект на престъпление и за субект на наказателна отговорност. Видно от събраните по делото доказателства е, че М.Д.П. е пълнолетно физическо лице към датата на извършване на престъплението 21.03.2017 г., което е извършило деянието в състояние на вменяемост. По делото не съществува никакво съмнение, а и липсват каквито и да било индиции или доказателства, за да се направи извода, че подсъдимият е действал при условията на една от хипотезите на невменяемост, посочени в чл. 33 ал. 1 от НК. Следователно към момента на извършване на деянието той е могъл да разбира свойството и значението на деянието и да ръководи постъпките си, което е основна предпоставка за съществуването на виновно поведение. 

         От ОБЕКТИВНА СТРАНА на 21.03.2017 г. около 08.30 часа от частен дом в с. В.Т., община С., С.област, ул. „34 – та“ № 18 е отнел чужди движими вещи – 1 бр. прободен трион марка „Райдер“ на стойност 42.00 / четиридесет и два / лева и 1 бр. таблет марка „Ленова ТАВ3 7“ на стойност 210.00 / двеста и десет / лева, всички вещи на обща стойност 252.00 / двеста петдесет и два / лева, от владението на собственика Г.И.В. ***, без негово съгласие, с намерение противозаконно да ги присвои, като случаят е маловажен.

         От СУБЕКТИВНА СТРАНА  по отношение  на престъплението по  чл.. 194 ал. 3, вр. с ал. 1 от НК съдът приема, че същото е извършено с пряк умисъл - подсъдимият е съзнавал общественоопасния характер на деянието, предвиждал е неговите общественоопасни последици и е искал настъпването на тези последици. Винаги при преценката на вината, която е психическо отношение на дееца към деянието и общественоопасните последици, изразено в умисъл или непредпазливост е необходимо да се реализират действията на дееца, реализирани в обективната действителност. Защото по тях следва да се определи и психическото отношение на подсъдимия към деянието и общественоопасния резултат. Подсъдимият е съзнавал, че прекъсва досегашната и установява своя фактическа власт върху вещите – предмет на престъплението, че последните са чужди и липсва съгласие за отнемането им, а противозаконното му присвоително намерение се доказва от последващите действия – пренасянето им на място, различно от мястото на престъплението, след което продава една от тях на непознато лице. Подсъдимият е имал представа в съзнанието си за общественоопасния характер на деянието, предвиждал е неговите общественоопасните последици и е искал настъпването им, т.е. действувал е виновно с пряк умисъл по смисъла на чл. 11 ал. 2 пр. 2 от НК.

          Видно е от приложеното по делото и прието като доказателство свидетелство за съдимост  № 308 / 27.09.2017 г., че подсъдимият М.Д.П. е  неосъждан.  

           По чл. 301 ал. 1 т. 3 от НПК – по определяне на наказанието :

          Несъмнено е, че с оглед извършеното престъпление, деецът следва да понесе съответната наказателна отговорност и съответното наказание.

          В конкретния случай по чл. 372 ал. 4 от НПК, съдът при осъдителна присъда, определя наказанието при условията на чл. 58а  от НК и без да са налице многобройни или изключителни смекчаващи отговорността обстоятелства.

           По чл. 54 ал. 1 и ал. 2 от НК – на първо място следва да се съобрази степента на обществена опасност на деянието. Съдът приема, че то е с висока степен на обществена опасност, защото с него се накърняват сериозно обществените отношения свързани с правото на собственост, но случаят е маловажен, с оглед стойността на отнетите чужди вещи.          Смекчаващи вината обстоятелства – съдът приема като такива липсата на отрицателни сведения за личността на подсъдимия, както и че същият е неосъждан.  

           Отегчаващо вината обстоятелство – няма. 

           С оглед на изложеното съдът приема, че наказанието за престъплението по чл.  194 ал. 3, вр. с ал. 1, вр. с чл. 26 ал. 1от НК, следва да бъде определено при условията на чл. 54 от НК, за да се постигнат целите на наложеното наказание, посочени в чл. 36 от НК.    

        Наложи на основание чл. 42а ал. 3 т. 1, във вр. с ал. 2 т. 1, във вр. с ал. 1 от НК на подсъдимия М.Д.П., с установена по делото самоличност, пробационна мярка „задължителна регистрация по  настоящ адрес” за срок от 8 / осем / месеца, която да се изпълни чрез явяване и подписване пред пробационен служител при Областна пробационна служба –  С., два пъти седмично.

Наложи на основание чл. 42а ал. 3 т. 1, във вр. с ал. 2 т. 2, във вр. с ал. 1 от НК на подсъдимия М.Д.П., с установена по делото самоличност, пробационна мярка „задължителни периодични срещи с пробационен служител” за срок от 8 / осем / месеца, която да се изпълни в Областна пробационна служба – С..

        Причини за извършване на престъплението – несъобразяване с неприкосновеността на чуждото право на собственост, ниското правно съзнание.

         Условие за извършване на престъплението  - сравнително лесния достъп до чуждите вещи и желанието за набавяне на средства по какъвто и да е начин.

           На основание чл. 189 ал. 3 от НПК, подсъдимият М.Д.П. е осъден да заплати по сметка на ОДМВР – С.направените по досъдебното производство разноски в размер на 42.32 / четиридесет и два лева и тридесет и две стотинки /  лева.

           По тези съображения, съдът постанови присъдата си.

 

 

 

                              РАЙОНЕН СЪДИЯ :