Решение по дело №2200/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1210
Дата: 24 юни 2019 г. (в сила от 16 декември 2019 г.)
Съдия: Николай Диянов Голчев
Дело: 20195330202200
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

1210

 

гр. Пловдив, 24.06.2019 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

              РАЙОНЕН СЪД- ПЛОВДИВ, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, IV- ти състав, в публично съдебно заседание на седемнадесети юни, две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛАЙ ГОЛЧЕВ

 

при секретаря: Тихомира Калчева

като разгледа АНД № 2200/2019г. по описа на Районен съд Пловдив, IV- ти наказателен състав, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

Образувано е по депозирана жалба от „Дериа Дениз“ ЕООД, ЕИК: *********, срещу наказателно постановление № 394874- F460015 от 07.01.2019г. издадено oт Директора на ТД на НАП- Пловдив, с което за нарушаване състава на чл. 3, ал. 1, т. 2, вр. ал. 2 ЗОПБ, на „Дериа Дениз“ ЕООД, ЕИК: *********, на основание чл. 5, ал. 1 ЗОПБ, е наложена имуществена санкция в размер от 4 950 лв.

В жалбата се сочи, че атакуваното наказателно постановление е незаконосъобразно и като такова следва да бъде отменено в своята цялост.

В проведеното открито съдебно заседание, жалбоподателят, чрез своя процесуален представител, поддържа депозираната жалба, като излага и подробни съображения по същество на спора. Сочи, че при самото съставяне на АУАН е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, ограничаващо правото на защита на дружеството- жалбоподател, тъй като е посочено, че е нарушена нормата на чл. 3 ЗОПБ. Последната обаче, съдържа две алинеи, разписващи две различни хипотези, като нито една от тях не е отразена в АУАН. Изтъква се, че подобен пропуск не може за пръв път да бъде саниран с издаването на наказателното постановление, като в него се посочи точната нарушена норма. Акцентира се и върху обстоятелството, че както в АУАН, така и в процесното НП изобщо не е посочено кое от двете изпълнителни деяния, визирани в чл. 5, ал. 1 ЗОПБ е осъществено- извършване или допускане на плащане. Изтъква се и че доколкото получената от дружеството- жалбоподател сума е по силата на договор за заем, то изобщо не може да бъде осъществен съставът на чл. 3, ал. 1 или ал. 2 ЗОПБ. Поддържа се, че предаването на сума по договор за заем не представлява плащане, доколкото договорът за заем е реален договор, като основно задължение на заемателя е да върне така получената сума. Моли се, атакуваното наказателно постановление да бъде отменено в своята цялост.

Въззиваемата страна – ТД на НАП Пловдив, в открито съдебно заседание, чрез своя процесуалния представител, оспорва жалбата. Противопоставя се на изложените от жалбоподателя доводи в жалбата. Моли се атакуваното НП да бъде потвърдено. Сочи се, че непълната правна квалификация на нарушението, дадена в АУАН не се отразява на правото на защита на жалбоподателя, доколкото той е ориентиран кой именно е приложимият закон. Изтъква се, че в настоящия случай, дружеството- жалбоподател, като получател на плащането, следва да бъде третирано като извършител на процесното нарушение, а не като допустител. Твърди се, че дружеството- жалбоподател активно участва в размяната на паричните средства и именно за това следва да бъде третирано като съучастник, при форма на съучастие- съизвършителство.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, счита следното: 

Жалбата се явява процесуално допустима, доколкото е подадена в предвидения в чл. 59 ал. 2 ЗАНН преклузивен срок, произтича от легитимирана страна и е насочена срещу акт, подлежащ на самостоятелен контрол по съдебен ред.

Преди да пристъпи към обсъждане законосъобразността на атакуваното наказателно постановление, съдът счита за нужно да посочи, че в жалбата, с която е сезиран, е допусната очевидна фактическа грешка при изписване името на жалбоподателя. Дружеството- жалбоподател е с наименование „Дериа Дениз“, а не „Дерия Дениз“ ( както е посочено в жалбата). Този извод на съда се подкрепя от служебно извършената справка в Агенция по вписванията, Търговски регистър. По същество, тази техническа грешка не се отразява върху валидността на жалбата, доколкото в нея е отразено ЕИК на дружеството- жалбоподател ( което напълно съвпада с това, отразено в процесните АУАН и НП ) и за съда не съществува съмнение от кого произтича жалбата и срещу кой акт е насочена.

Разгледана по същество, жалбата се явява ОСНОВАТЕЛНА, по следните съображения:

От фактическа страна в АУАН и атакуваното наказателно постановление е прието следното: на 27.12.2017г. в гр. Пловдив, в нарушение на ЗОПБ, „Дериа Дениз“ ЕООД, ЕИК ********* не е получило чрез банков превод или чрез внасяне по платежна сметка плащане от Т.Т.Ч., ЕГН **********, на стойност 9 900лв., документирано с приходен касов ордер № 23 от 27.12.2017г., което представлява частично предоставяне на парични средства, съгласно договор за заем от 22.12.2017г. на стойност 36 000 евро, сключен между Т.Т.Ч. / заемодател / и „Дериа Дениз“ ЕООД / заемател/.

При така отразената фактическа обстановка, съдът счита че в АУАН е допуснато нарушение на чл. 42, т. 4 ЗАНН, а в НП съответно е нарушен чл. 57, ал. 1, т. 5 ЗАНН. Цитираните разпоредби са с почти идентично съдържание и предписват задължение за актосъставителя и за наказващия орган да дадат пълно, точно, ясно и коректно описание на нарушението с всички присъщи негови признаци от обективна страна. Ключов елемент от тези признаци е самото изпълнително деяние. В случая, разпоредбата на чл. 5, ал. 1 ЗОПБ предвижда две форми на изпълнителното деяние- „извърши“ или „допусне извършването“ на нарушение по смисъла на чл. 3 ЗОПБ. В конкретния случай, нито в АУАН, нито в атакуваното НП е посочено в коя от двете проявни форми се счита за извършено нарушението. В случая, подобен пропуск е съществен, доколкото ограничава възможността за адекватно организиране на защитата на жалбоподателя. Той е поставен в неяснота- дали неговата отговорност е ангажирана като извършител или като допустител. В рамките на проведените съдебни прения пред настоящата инстанция, процесуалният представител на въззиваемата страна посочи, че счита дружеството- жалбоподател за извършител. Подобно изявление обаче, не е в състояние да санира съществения пропуск, допуснат от актосъставителя и от наказващия орган. Недопустимо е за пръв път в рамките на проведените съдебни прения, на жалбоподателя да му бъдат предявявани нови съставомерни факти, срещу които той да се защитава.

За яснота и пълнота на изложението, следва да се посочи и принципното положение, че „Дериа Дениз“ ЕООД е получател на сумата от 9 900лв. Същевременно, използваната законодателна техника и лексика при изписване текста на чл. 5, ал. 1 ЗОПБ, налага разбирането, че извършител може да бъде само и единствено лицето, което предоставя ( плаща) сумата. Нейният акцепиент  ( получател), ще бъде единствено допустител. В този порядък, съдът не споделя изложеното от представителя на въззиваемата страна в рамките на проведените съдебни прения, че заемателят е кредитор на заемодателя по отношение предаването на заемната сума. По своята дефиниция договорът за заем е едностранен- задължения възникват само за заемателя ( той следва да върне сумата в съответен размер и в уговорения срок). Договорът за заем е и реален- предаването на сумата е част от фактическия му състав ( договорът се счита за сключен с предаването на сумата, а не само с постигане на съгласието за предаването й). Именно и предвид това, заемателят не е „кредитор“ на заемодателя за задължението да се предаде сумата. До момента на предаването на сумата договор не съществува- заемателят не може да иска предаването на сумата ( подобно притезание не съществува в полза на заемателя), съответно заемодателят не може и да изпадне в забава за предаването й. Именно и предвид това, не следва да бъде споделено съждението, че получателят на сумата по договор за заем е извършител на плащане по смисъла на чл. 5, ал. 1 ЗОПБ.

На следващо място, при съставянето на АУАН е допуснато нарушение на чл. 42, т. 5 ЗАНН. Съобразно цитираната разпоредба, актът за установяване на административното нарушение трябва да съдържа точно посочване на нарушените законови разпоредби. Съставяйки процесния АУАН, актосъставителят е посочил, че с поведението си дружеството- жалбоподател не се е съобразило с правилото за поведение, разписано в чл. 3 ЗОПБ. Цитираната норма обаче, съдържа две самостоятелни алинеи, първата от които е с две точки. Нито една от тези точки и алинеи обаче, не е посочена в съставения АУАН. Действително, разпоредбата на чл. 53 ЗАНН дава възможност на наказващия орган с издаването на НП да санира определени нередности, констатирани в АУАН, включително и да прецизира правната квалификация на нарушението. В процесния случай обаче, подобно действие е неприложимо, доколкото актосъставителят, посочвайки като нарушена норма единствено чл. 3 ЗОПБ, на практика не е изпълнил задължението си да предостави правна квалификация. Това разбиране се налага от обстоятелството, че чл. 3 ЗОПБ, в своите алинеи и точки разписва различни хипотези на сключени договори, по които се извършва плащане. Тези хипотези адресират изцяло различни случаи и е недопустимо от материалноправна гледна точка да се приеме, че се нарушава чл. 3 ЗОПБ в неговата цялост ( във всичките си алинеи и точки). Именно и предвид това, не следва да бъде споделено виждането на процесуалния представител на въззиваемата страна, че непосочването на определена алинея и точка означава, че се прилага в цялост чл. 3 ЗОПБ. Подобно отразяване на правната квалификация накърнява правото на защита на жалбоподателя, доколкото той е поставен в положение на неяснота досежно правната страна на нарушението.

Предвид изложеното, атакуваното наказателно постановление се явява незаконосъобразно като постановено в нарушение на процесуалния закон и следва да бъде отменено в своята цялост. Поради това, безпредметно се явява обсъждането на въпроса, касаещ приложението на чл. 28 ал.1 б. „а“ ЗАНН.

Така мотивиран и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН, съдът

 

Р Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 394874- F460015 от 07.01.2019г. издадено oт Директора на ТД на НАП- Пловдив, с което за нарушаване състава на чл. 3, ал. 1, т. 2, вр. ал. 2 ЗОПБ, на „Дериа Дениз“ ЕООД, ЕИК: *********, на основание чл. 5, ал. 1 ЗОПБ, е наложена имуществена санкция в размер от 4 950 /четири хиляди деветстотин и петдесет / лв.

Решението подлежи на обжалване в 14- дневен срок от получаване на съобщението от страните, че същото е изготвено, пред Административен съд- Пловдив, на касационните основания, разписани в НПК, и по реда на глава дванадесета от АПК.

 

                                                                                 

                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

Вярно с оригинала.

С.Д.