Решение по дело №632/2022 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 23 декември 2022 г.
Съдия: Красимира Керанова Иванова
Дело: 20227100700632
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 26 октомври 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

                                                          № 483

  23.12.2022 г., град Добрич

 

                                     В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Административен съд - Добрич, в публично заседание на седми декември две хиляди двадесет и втора година, Първи състав:

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИРА ИВАНОВА                                                        

при участието на секретаря ВЕСЕЛИНА САНДЕВА разгледа докладваното от председателя адм. дело № 632 по описа на съда за 2022 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 172, ал. 5 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) във вр. с чл. 145 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по жалба на А.А.М., ЕГН **********,***, срещу Заповед за прилагане на принудителна административна мярка (ЗППАМ) № 22 – 1717 – 000161/ 08.10.2022 г. на Началник Група към ОД МВР Добрич, РУ 01 Добрич.

В жалбата са изложени съображения за незаконосъобразност на издадената заповед. Жалбоподателят претендира, че е собственик на автомобила, чиято регистрация е прекратена, но не е управлявал същия при извършване на нарушението, поради което счита, че се нарушава текстът на чл. 171, т. 2а, б. „а“ от Закона за движение по пътищата (ЗДвП), както и логическата връзка между нарушител и наказан. Моли да бъде отменена ЗППАМ изцяло като неоснователна, недоказана и незаконосъобразна поради липса на извършено от него нарушение.

Ответникът, Началник Група към ОД МВР Добрич, РУ 01 Добрич, не изразява становище по жалбата.

В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, се явява лично и със сина си ****М.. Поддържа жалбата и излага доводи, че никога не е бил шофьор, а само собственик на автомобила. Представя доказателства, че синът му е заплатил наложената във връзка с нарушението глоба, както и че след проверката синът му си е подновил свидетелството за управление на МПС (СУМПС).

Съдът е изпратил екземпляр от жалбата на ответника с указание за носене на доказателствената тежест, право на отговор и представяне на доказателства, но такива не са постъпили.

Съдът, като обсъди събраните по делото доказателства във връзка с твърденията и становището на жалбоподателя, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е допустима. Съгласно чл. 172, ал. 5 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП) обжалването на заповедите от вида на процесната, издадена по реда на чл. 171, т. , б. „а“ от ЗДвП, се извършва по реда на АПК. Жалбата е подадена от адресата на Заповедта срещу годен за оспорване административен акт. Същата е връчена на 19.10.2022 г., а жалбата срещу нея е постъпила на 26.10.2022 г., т.е. в законоустановения 14-дневен срок.

Въз основа на приетите по делото писмени доказателства, твърденията в жалбата и в съдебно заседание, съдът приема за установено по делото следното:

С оспорената Заповед на жалбоподателя, като водач на автомобил „Фолксваген Поло“ с рег. № **** (така е изписано в ЗППАМ), е наложена принудителната мярка „Прекратяване на регистрацията на ППС“ за срок от 190 дни и са отнети свидетелство за регистрация на МПС № **** и 2 бр. регистрационни табели с рег. № **** за това, че на 07.10.22 г., около 23.15 часа, в гр. Добрич, при движението си по бул. Добричка епопея в посока гара Юг, в близост до кръстовището с ул. Разлог ****М., ЕГН **********, управлява лекия автомобил, собственост на А.А.М., като не притежава съответното свидетелство за управление.

Същевременно в Заповедта е отразено нарушението на ****М. за управление без валидно свидетелство за управление на МПС, като за това нарушение, а именно по чл. 150а, ал. 1 от ЗДвП, на последния е съставен Акт за установяване на административно нарушение бл. № GA824105/ 08.10.2022 г.

По АУАН е издадено впоследствие Наказателно постановление № 22-1717-000628/ 27.10.22 г. срещу ****М. за нарушение по чл. 150а, ал. 1 от ЗДвП и по чл. 147, ал. 1 от с.з. (л. 10)

По делото е прието доказателство (л. 11), че е заплатена глобата за нарушението по чл. 150а, ал. 1 от ЗДвП, като е налице изявление от сина на жалбоподателя, като негов представител, че са заплатени всички глоби по издадени срещу него НП.

В съдебно заседание ****М. представя СУМПС № *********/ 18.10.22 г., чрез което се установява, че същият е с валидно СУМПС от тази дата. Последният заявява, че СУМПС е било изтекло и е пропуснал да го поднови към момента на проверката.

Горната фактическа обстановка не се оспорва от страните. С оглед представените доказателства съдът я приема за безспорно установена.

Разгледана по същество, жалбата е основателна. Съображенията за това са следните:

Съгласно чл. 171, т. 2а, б. “а“ от ЗДвП, за осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прилагат следните принудителни административни мерки: прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство на собственик, който управлява моторно превозно средство, без да е правоспособен водач, не притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство, или след като е лишен от право да управлява моторно превозно средство по съдебен или административен ред, или свидетелството му за управление е временно отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4 или по реда на чл. 69а от Наказателно-процесуалния кодекс, както и на собственик, чието моторно превозно средство е управлявано от лице, за което са налице тези обстоятелства - за срок от 6 месеца до една година.

Обжалваният административен акт е издаден на валидно правно основание от компетентен орган, Началник Група към ОД МВР Добрич, РУ 01 Добрич, по силата на Заповед № 357з-924/ 07.04.2022 г. на Директора на ОД на МВР – Добрич, служебно известна на съда.

Заповедта за налагане на ПАМ отговоря на изискванията за писмена форма, но при издаването ѝ са допуснати съществени процесуални нарушения, които пречат на адресата да разбере защо е издадена срещу него тази Заповед. Това е така, защото в самата Заповед е записано, че той „…на 07.10.22 г. около 23.52 часа в гр. Добрич, като водач на МПС – ФОЛКСВАГЕН ПОЛО с рег. № **** при обстоятелства …“. Така изписана обстоятелствената част на Заповедта е въвела жалбоподателя в заблуждение, поради което той счита, че не може за извършено от друг нарушение да му бъдат ограничени правата на него като собственик. Всъщност законът е допуснал това, но от съдържанието на оспорената ЗППАМ не може да се направи съответният извод, съдържащ се в нормата на чл. 171, т. 2а, б. „а“, предложение посл. от ЗДвП. Това нарушение е особено съществено, тъй като пречи на адресата да разбере кое е наложило издаването на ЗППАМ срещу него, а оттам и да организира защитата си, поради което само на това основание Заповедта подлежи на отмяна.

Заповедта е издадена и в нарушение на принципа за съразмерност, установен в чл. 6 от АПК.

Видно е, че законът е определил срок за налагане на мярката от 6 месеца до една година. Административният орган е определил срок на мярката от 190 дни, което е повече от шест месеца, но в Заповедта липсват съображения какво налага определянето на срок над установения в закона минимум.

Съгласно чл. 6, ал. 2 от АПК, административният акт и неговото изпълнение не могат да засягат права и законни интереси в по-голяма степен от най-необходимото за целта, за която актът се издава.

Предвид установената фактическа обстановка и че водачът на автомобила, син на жалбоподателя, е предприел действия да поднови СУМПС и на 18.10.22 г. вече е имал издадено такова, съдът приема, че определеният в Заповедта срок за налагане на мярката от 190 дни е несъразмерен спрямо тежестта на извършеното деяние, тъй като засяга интересите на жалбоподателя да се ползва от собственото си МПС, в по-голяма степен от най-необходимото, за което се издава актът. Съдът отчита и обстоятелството, че водачът на автомобила би получил в много по-кратък срок новото си СУМПС, ако бе заплатил по-високата такса за бърза услуга за подновяване на същото.

По изложените съображения Заповедта следва да бъде отменена като незаконосъобразна на основание чл. 146, т. 3 и 4 от АПК.

Страните не правят искане за присъждане на разноски, поради което съдът не се произнася по такива.

Така мотивиран, Административен съд –Добрич, Първи състав,

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОТМЕНЯ по жалба на А.А.М., ЕГН **********,***, Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 22 – 1717 – 000161/ 08.10.2022 г. на Началник Група към ОД МВР Добрич, РУ 01 Добрич.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

                                                                  

СЪДИЯ: