Определение по дело №1705/2021 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1410
Дата: 1 юли 2021 г. (в сила от 19 юли 2021 г.)
Съдия: Галина Георгиева Радикова
Дело: 20217040701705
Тип на делото: Частно административно дело
Дата на образуване: 1 юли 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е №1410

 

гр.Бургас , 01.07.2021г.

 

            Административен съд  гр. Бургас , четвърти състав, в закрито съдебно заседание на първи юли април две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                                                                                  СЪДИЯ: ГАЛИНА РАДИКОВА

като разгледа, докладваното от съдия Радикова административно дело № 1705 по описа за 2021г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е образувано по жалба (искане), подадена от „ЛОКСА" ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. София, ж.к. „Младост" 4, бл. 445, вх. 1, ет.З, ап.б и „СТАРК АР" ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. София, ж.к. „Младост" 4, бл. 445, вх. 1, ет.З, ап.б, двете в качеството на съдружници в ДЗЗД „АЛСТ 80", БУЛСТАТ *********, със седалище и адрес на управление: гр. София, ж.к. „Младост" 4, бл. 445, вх. 1, ет.З, ап.б, чрез процесуален представител адв. М.Г.Т., за прекратяване на фактически действия по запечатване на обект, представляващ склад, находящ се в гр. Бургас, ул. Индустриална №47, стопанисван от жалбоподателя, извършвани от служители на ТД на НАП гр.Бургас.

Съдът намира искането за недопустимо.

Според разпоредбата на чл.250 от АПК, всеки, който има правен интерес, може да иска прекратяване на действия, извършвани от административен орган или длъжностно лице, които не се основават на административен акт или на закона.

Т.е. защитата според посочената норма е допустима само когато действията, които се извършват не се основават на административен акт или на закона.

В случая извършваните от служителите на ТД на НАП Бургас, действия се основават на закона.

С жалбата са представени копия от протокол за извършена проверка № 0421972/30.06.2021г., съставен от инспектори на ТД на НАП Бургас в хода на която е извършена инвентаризация на стокова наличност в склад 21 и 22, находящи се в гр.Бургас, складова база Корал, ул. Индустриална №47, стопанисвани от ДЗЗД „АЛСТ 80" и протокол за предприети действия по обезпечаване на доказателства № 0021696/30.06.2021г., съставен от инспектори на ТД на НАП Бургас, с който  за обезпечаване на доказателства са предприети действия, изразяващи се в запечатване на обект- склад 21 и 22, находящи се в гр.Бургас, складова база Корал, ул. Индустриална №47.

По силата на чл. 110, ал. 1 ДОПК, данъчно-осигурителният контрол се извършва от приходните органи чрез извършване на ревизии и проверки. С проверката се установяват определени факти и обстоятелства от значение за задълженията за данъци и задължителни осигурителни вноски, но не се установяват задължения за данъци и задължителни осигурителни вноски на проверяваното лице (чл. 110, ал. 3 ДОПК).

Проверката се извършва от органите по приходите, без да е необходимо изрично писмено възлагане (чл. 110, ал. 4 ДОПК).

Анализът на цитираните разпоредби налага извод, че за образуване на проверка не е необходимо издаване на изричен акт. В хода на проверка не се установяват задължения за данъци, а само отделни факти и обстоятелства от значение за данъчното облагане, което в случая е сторено – извършена е инвентаризация на стоките в проверяваните складове, стопанисвани от жалбоподателя.

Предвид изложеното съдът намира, че извършването на дейности по инвентаризация, в хода на започнала проверка, почива на закона и не представлява фактическо действие по см. на чл.250 от АПК.

Идентичен извод се налага и относно извършваните действия по запечатване на обекта.

Възможност за предприемане на такива действия е предвидена с разпоредбата на чл.40, ал.2 от ДОПК.

Нормата на чл. 41 от ДОПК регламентира реда за оспорването им. Т.е. преценката дали предприетите действия са извършени от компетентно лице и дали съответстват на материалния закон следва да бъде извършена в хода на производството по реда на чл.41 от ДОПК, а не в производството по реда на чл. 250 и сл. от АПК.

            Поради изложеното съдът намира, че действията по извършване на проверка и обезпечаване на доказателства се основават на ДОПК, който закон предвижда и специален ред за проверка на тяхната законосъобразност.

Ето защо, подадената жалба (искане) следва да бъде оставена без разглеждане, а производството по делото- прекратено.

            С оглед изложеното и на основание осн. чл. 160 ал.1 във вр. с чл. 159 т.1 АПК , съдът,

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

        

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалба (искане), подадена от „ЛОКСА" ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. София, ж.к. „Младост" 4, бл. 445, вх. 1, ет.З, ап.б и „СТАРК АР" ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. София, ж.к. „Младост" 4, бл. 445, вх. 1, ет.З, ап.б, двете в качеството на съдружници в ДЗЗД „АЛСТ 80", БУЛСТАТ *********, със седалище и адрес на управление: гр. София, ж.к. „Младост" 4, бл. 445, вх. 1, ет.З, ап.б, чрез процесуален представител адв. М.Г.Т., за прекратяване на фактически действия по запечатване на обект, представляващ склад, находящ се в гр. Бургас, ул. Индустриална №47, стопанисван от жалбоподателя, извършвани от служители на ТД на НАП гр.Бургас.

ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 1705/2021г. по опис на Административен съд гр. Бургас.

            Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховен административен съд гр. София,  в  седмодневен срок от съобщаването му.

                                   

                                                                                    СЪДИЯ: