Разпореждане по дело №368/2017 на Районен съд - Карлово

Номер на акта: 2671
Дата: 20 юли 2017 г.
Съдия: Владимир Стоянов Иванов
Дело: 20175320200368
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 4 юли 2017 г.

Съдържание на акта

 

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е

 

№……………………..

гр. Карлово, 20.07.2017 г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Карловски районен съд                                            втори граждански състав

на двадесети юли                                                     две хиляди и седемнадесета година

в закрито заседание в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЛАДИМИР ИВАНОВ

 

като разгледа докладваното от съдията

НОХД № 368 описа за 2017 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Съдът констатира, че настоящото производство е образувано при наличие на съществени нарушения на процесуалните правила, отстраними единствено на досъдебното производство, което налага прекратяване на съдебното производство и връщане делото на прокурора за отстраняване на допуснатите процесуални нарушения, като съображенията са следните:

Съдебното производство е образувано с внесен от РП Карлово обвинителен акт срещу И.Н.П., ЕГН: ********** *** за деяние, квалифицирано по чл. 210, ал.1, т.4, във вр. с чл.209, ал.1 от НК, а именно: за това, че през есента на 2013 г. в гр. с., обл. Пловдив, с цел да набави за себе си имотна облага е възбудил и поддържал заблуждение у И. А М ЕГН: ********** *** за това, че ще му докара от чужбина лек автомобил марка А.“, модел „А6“, за осъществяването на което получил от М. сумата от 3000.00 (три хиляди) евро и с това е причинил имотна вреда в размер на 3000.00 три хиляди (евро) на И. А М ЕГН: ********** ***, като измамата е извършена повторно, деецът е извършил престъплението, след като е бил осъден с влязла в сила присъда за друго такова престъпление с присъда №21 от 11.03.2010 г. по НОХД № 191/2009 г. на Районен съд гр. Т., в сила от 09.06.2010 г. и случаят е немаловажен.

Настоящият съд намира, че обвинителният акт не отговаря на изискванията на чл. 246 от НПК по отношение на обвинението за престъпление по чл. 210, ал.1, т.4, във вр. с чл.209, ал.1 от НК, като са допуснати отстраними съществени нарушения на процесуалните правила, довели до ограничаване на процесуалните права на обвиняемия.

По отношение на повдигнатото обвинение следва да се има предвид, че същото е за двете форми на изпълнителното деяние на престъплението измама,  а именно възбуждане на заблуждение и поддържане на заблуждение. Тези две форми на изпълнителното деяние сочат на активно поведение на дееца и предполагат проява на активност от негова страна с цел утвърждаване на една невярна представа у пострадалите лица. В случая деецът възбужда и поддържа заблуждение с активни действия, свързани с използване на средства, които по същността си са измамливи. При тези две форми на изпълнителното деяние на престъплението измама са необходими външни прояви или движения и не е достатъчно едно чисто бездействие или премълчаване. Следва да се има предвид, че докато възбуждането на заблуждение представлява наистина едно активно поведение, при втората форма на изпълнителното деяние – поддържане на заблуждение, най-същественото е, че деецът чрез конкретното деяние подсилва или подхранва налично заблуждение и по този начин създава препятствия за неговото отстраняване, прави по-силна и по-мъчно отстранима възникналата вече погрешна представа у измаменото лице.

С оглед изложеното по-горе, изпълнителното деяние на престъплението измама се изразява в усложнена комбинация от действия – показ на особена изкусност, хитрост и настойчивост при възбуждане и поддържане на заблуждение. В закона не са посочени конкретни средства за възбуждане и поддържане на заблуждение и в този смисъл те могат да бъдат неограничени. Затова при формулиране на обвинението следва да се съдържат конкретните фактически положения, в които се изразяват действията на извършителя, съдържащи заблуждение с материални последици за измамените лица.

В настоящия случай в обвинителния акт не са разграничени действията на подсъдимия, с които от една страна е възбудил заблуждение у пострадалия и от друга – тези, с които е поддържал у него това заблуждение. От обстоятелствената част на обвинителния акт не става ясно кога, по какъв начин и с кои свои действия подсъдимия е възбудил заблуждение у пострадалия и с какви действия го е поддържал.

Не става ясно и кога точно обвиняемият е формирал умисъла да извлече имотна облага за себе си, като вместо да достави лек автомобил на пострадалия, е задържал парите за себе си – дали при въвеждане в заблуждението или едва след като между него и И. М. е била постигната уговорка обвиняемият да му докара автомобил от чужбина. Констатираните по-горе пороци в обвинителният акт, касаещи съществени елементи от обективната и субективната страна на престъплението по чл.210, ал.1, т.4, във вр. с чл.209, ал.1 от НК, а именно в какво се изразява заблуждението и поддържането му и кога е формирана у обвиняемия целта за имотна облага, са довели до нарушаване на установеното в полза на обвиняемия право на защита, тъй като той следва да знае всички факти, които се отнасят до елементите от обективната и субективната страна на деянието. В противен случай същият е поставен в невъзможност да организира своята защита, доколкото в съдебната фаза подсъдимият се защитава срещу фактите, а не срещу дадената от прокурора правна квалификация.

На следващо място съдията-докладчик констатира, че при цифровото изписване на правната квалификация на обвинението срещу И.П. не е отразен чл.28, ал.1 от НК, което води до разминаване между текстовата част на обвинението и правната квалификация. Този пропуск е допуснат още в постановлението за привличане на обвиняемия, като впоследствие е привнесен и в обвинителния акт.

Съдът констатира също така, че в обстоятелствената част и диспозитива на обвинителния акт, а и в постановлението за привличане на обвиняемия, е посочено, че „случаят е немаловажен“, която е необходимо да бъде отстранена. Следва да се отбележи, че за да е налице квалифициращия признак „повторност“ е необходимо и двете измами да представляват немаловажни случаи – както тази, за която деецът има влязла в сила присъда, така и извършената от него след това осъждане. Именно затова и законодателят използва множествено число в чл.210, ал.1, т.4.

При подобна конструкция на обвинителния акт, съдът намира, че обвинението срещу И.Н.П. не е било ясно и точно формулирано. Без прецизно фактическо формулиране на обвинението и правно такова, подсъдимият е лишен от възможността да научи и разбере в какво престъпление е обвинен, като по този начин е нарушено правото му на защита.  От друга страна противоречието в обстоятелствената част на обвинителния акт с диспозитива на същия, както и непълното обосноваване на действията, с които се изразяват двете форми на изпълнителното деяние,  като краен резултат също водят до наличие на съществени процесуални нарушения в досъдебната фаза, а те неминуемо са рефлектирали върху правото на защита на подсъдимия.

 

Мотивиран от горното, съдът

 

Р А З П О Р Е Д И:

 

ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по НОХД №368/2017 г. по описа на Районен съд – гр. Карлово.

ВРЪЩА делото на РП Карлово за отстраняване на посочените в обстоятелствената част на разпореждането нарушения на процесуалните правила

Разпореждането подлежи на обжалване и протест пред Окръжен съд – гр. Пловдив в седемдневен срок от връчването му.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

 

М.Б