Решение по дело №1388/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 511
Дата: 20 януари 2020 г. (в сила от 21 април 2021 г.)
Съдия: Силвана Иванова Гълъбова
Дело: 20191100501388
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 31 януари 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 № …

гр. София, 20.01.2020 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ІІ-д въззивен състав, в публичното заседание на шести декември две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

     ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР МАЗГАЛОВ

                                                                           ЧЛЕНОВЕ: СИЛВАНА ГЪЛЪБОВА

                                                                                      Мл.с. ДЕСИСЛАВА ЙОРДАНОВА

 

при секретаря Илияна Коцева, като разгледа докладваното от съдията Гълъбова гр.д. №1388 по описа на СГС за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.258 – 273 ГПК.

Образувано е по въззивна жалба на ищеца К.Т.М. срещу решение от 10.09.2018 г. по гр.д. №56689/2016 г. на Софийския районен съд, 151 състав, в частта, в която е отхвърлен предявеният от жалбоподателя срещу „К.“ АД иск с правно основание чл.49  вр. чл.45 ал.1 ЗЗД за разликата над сумата от 700,00 лв. до пълния претендиран размер от 5001,00 лв., представляваща обезщетение за неимуществени вреди, изразяващи се в негативни емоции, стрес, неудобство, причинени от статия със заглавие „Варненска архитектка рекетира конкуренти“, публикувана в бр.40 от 06-12.10.2011 г. на вестник „Г.“, чийто издател е ответното дружество, като жалбоподателят е осъден да заплати на ответника разноски по делото.

В жалбата се твърди, че решението на СРС е неправилно относно естеството и размера на причинените вреди. Поддържа, че първоинстанционният съд не е отчел степента на публичност на ищеца и практиката на ВКС по присъждане на обезщетение в подобни случаи.  Предвид изложеното, жалбоподателят моли въззивния съд да отмени решението в обжалваната му част и да уважи изцяло предявения иск. Претендира разноски.

Въззиваемата страна „К.“ АД в срока за отговор по чл.263 ал.1 ГПК оспорва жалбата и моли решението на СРС да бъде потвърдено. Не претендира разноски.

Решението на СРС в частта, в която предявеният иск с правно основание чл.49 вр. чл.45 ал.1 ЗЗД е уважен до размера на сумата от 700,00 лв. не е обжалвано от ответника и е влязло в сила.

Съдът, като обсъди доводите във въззивната жалба относно атакувания съдебен акт и събраните по делото доказателства, достигна до следните фактически и правни изводи:

Жалбата е подадена в срок и е допустима, а разгледана по същество е частично основателна.

Процесното първоинстанционно решение е валидно, допустимо, но частично неправилно в обжалваната му част, поради следното:

Тъй като решението на СРС е влязло в законна сила в посочената по-горе част, то основанието на предявения иск е установено със сила на присъдено нещо, поради което спорът по настоящото дело се съсредоточава върху обстоятелството дали първоинстанционният съд правилно е приложил критериите за справедливост, уредени в разпоредбата на чл.52 ЗЗД.

Съгласно чл.52 ЗЗД размерът на обезщетението се определя по справедливост, като преценката следва да се извърши въз основа обективни и доказани по делото факти. Съдебната практика приема като критерии за определяне на справедливо обезщетение житейски оправданото и утвърденото в практиката обезщетение за аналогични случаи, но съобразени с конкретния случай.

От показанията на свид. В.П./бивш съпруг на ищеца/ се установява, че процесната статия е уронила имиджа на ищеца като кандидат за кмет на гр. Варна, а самият ищец се е разстроила,  а нейни близки – братовчеди, колеги и др. познати, са се отдръпнали от нея, бившата и свекърва също се е разстроила. Свидетелят сочи още, че процесната статия не се е отразила на семейните им отношения и няма връзка с последвалия развод, но се е отразила негативно на професионалния имидж на ищеца.

От показанията на свид. К.Б.се установява, че след процесната публикация ищецът е била много смутена, получила е нервен срив, била е нарушена предизборната и кампания. Свидетелят сочи още, че статията е повлияла и на личния живот на ищеца – майката на съпруга и е реагирала негативно.

При определяне на обезщетението настоящият съдебен състав съобразява естеството на извършеното деяние - публично, чрез печатно издание с висок тираж, станало достояние на неограничен кръг от хора, възрастта на пострадалото лице, негативното отражение на извършеното в психо-емоционален план резултат от извършения деликт, отражението на публикацията както в личен, така и в професионален план. Същевременно съдът отчита и фактът, че разпространената клеветническа информация е засегнала и личното усещане за чест, достойнство и справедливост на лицето и като цяло няма данни да е с дълготраен характер. При определяне размера на обезщетението съдът отчита обстоятелствата, че липсват доказателства изживените нервно-психическо напрежение и притеснения да са в значителна степен, тъй като не са довели до болестни изменения в психиката на ищеца, а са преживени само негативни усещания и неудобства. Липсват категорични доказателства за обективни прояви на психическия тормоз и стрес. Съдът отчита и обстоятелството, че ищецът е публична личност и като такава не може да претендира за особено силна защита на своето право на зачитане на личен живот - по отношение на публичните личности границите на допустимата критика са по-широки /решение №129/29.06.2015 г. по гр.д. №7040/2014 г. на  ІІІ ГО на ВКС/. Съдът споделя изводите на първоинстанционния съд, че по делото не са установени твърденията на ищеца, че процесната статия е допринесла за развода и – напротив, това твърдение е опровергано категорично от показанията на свид. В.П., както и че е повлияла на  резултатите  от местните избори през 2011 г. При определяне размера на обезщетението следва да бъде съобразена и социално икономическата обстановка в страната и условията на живот за определяне на справедливо обезщетение, тъй като в противен случай би се стигнало до неоснователно обогатяване, каквато не е целта на закона. С оглед на изложеното, съдът счита, че справедливото обезщетение за претърпените от ищеца неимуществени вреди е в размер на сумата от 2000,00 лв.

Поради изложеното, решението на СРС следва да бъде отменено в частта, с която искът е отхвърлен за сумата над 700,00 лв. до 2000,00 лв., като на ищеца бъде присъдена допълнително сумата от 1300,00 лв., а в останалата част, в която искът е отхвърлен до пълния предявен размер от 5001,00 лв., решението следва да бъде потвърдено. Решението следва да се отмени и в частта, в която ищецът е осъден да заплати на ответника разноски за разликата над сумата от 720,12 лв.

С оглед изхода на делото и направеното искане, на въззивника на основание чл.78 ал.1 ГПК следва да се присъдят допълнително разноски в първоинстанционното производство в общ размер на сумата от 205,49 лв., представляваща адвокатско възнаграждение, както и разноски във въззивното производство в размер на сумата от 26,00 лв., представляваща държавна такса.

 

Воден от гореизложеното, съдът

 

                                                       Р  Е  Ш  И:

 

ОТМЕНЯ решение №483923 от 10.09.2018 г., постановено по гр.д. №56689/2016 г. по описа на СРС, ГО, 151 състав, в частта, в която е отхвърлен предявеният от К.Т.М., ЕГН **********, адрес: ***, срещу  „К.” АД, ЕИК *******, седалище и адрес на управление:***, иск с правно основание чл.49 вр. чл.45 ал.1 ЗЗД за разликата над сумата от 700,00 лв. до сумата от 2000,00 лв., представляваща обезщетение за неимуществени вреди, изразяващи се в негативни емоции, стрес, неудобство, причинени от статия със заглавие „Варненска архитектка рекетира конкуренти“, публикувана в бр.40 от 06-12.10.2011 г. на вестник „Г.“, чийто издател е ответното дружество, и в частта, в която К.Т.М., ЕГН **********, адрес: ***, е осъдена да заплати на „К.” АД, ЕИК *******, седалище и адрес на управление:***, разноски за разликата над сумата от 720,12 лв., и вместо него постановява:

ОСЪЖДА „К.” АД, ЕИК *******, седалище и адрес на управление:***, да заплати на К.Т.М., ЕГН **********, адрес: ***, на основание чл.49 вр. чл.45 ал.1 ЗЗД допълнително сумата от 1300,00 лв. /или разликата над присъдените 700,00 лв. до 2000,00 лв./, представляваща обезщетение за неимуществени вреди, изразяващи се в негативни емоции, стрес, неудобство, причинени от статия със заглавие „Варненска архитектка рекетира конкуренти“, публикувана в бр.40 от 06-12.10.2011 г. на вестник „Г.“, чийто издател е ответното дружество.

ПОТВЪРЖДАВА решението в останалата обжалвана част.

ОСЪЖДА „К.” АД, ЕИК *******, седалище и адрес на управление:***, да заплати на К.Т.М., ЕГН **********, адрес: ***, на основание чл.78 ал.1 ГПК допълнително сумата от 205,49 лв., представляваща разноски в първоинстанционното производство, и сумата от 26,00 лв., представляваща разноски във въззивното производство.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред ВКС с касационна жалба в едномесечен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                             ЧЛЕНОВЕ: 1.                                   2.