Решение по дело №71/2015 на Районен съд - Оряхово

Номер на акта: 73
Дата: 13 юни 2016 г. (в сила от 7 декември 2016 г.)
Съдия: Ивета Венциславова Кънева-Санкова
Дело: 20151460100071
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 20 февруари 2015 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

73

 

Гр.Оряхово,13.06.2016 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

Оряховският районен  съд, в публично съдебно заседание на шестнадесети май две хиляди и шестнадесета година в състав:

РАЙОНЕН СЪДИЯ:И.КЪНЕВА-САНКОВА

при секретаря А.Б., като разгледа докладваното от съдията гр.дело № 71 по описа за 2015 г.,за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

С Решение № 168/22.10.2015 г. по гр. д. № 71/2015 г., Оряховският районен съд е допуснал съдебна делба между Ц.Т.Ц., с ЕГН **********,*** против Е.Г.Ц., с ЕГН ********** ***, М.Г.С., с ЕГН ********** ***,Р.С.А., с ЕГН ********** ***, Б.Х.П., с ЕГН **********,***, В.И.Л., с ЕГН **********,*** и Л.И.Ц., с ЕГН ********** ***, на останали в наследство от Флоро Динолов С. ***, починал на 26.10.1958 г. земеделски имоти в землището на с. Софрониево, общ. Оряхово, обл. Враца, а именно:

1. Нива от 7.199 дка /седем дка и сто деветдесет и девет кв.м./, пета категория, местност БОСТАНИТЕ, имот № 016014;

2. Нива от 3.440 дка /три дка и четиристотин и четиридесет кв.м./, четвърта категория, местност ВОДЕНИЧЕН ПЪТ, имот № 045019;

3. Нива от 7.799 дка /седем дка и седемстотин деветдесет и девет кв.м./, четвърта категория, местност ЛОЗЯТА, имот № 129005

при квоти: 12/30 ид.ч. за Ц.Т.Ц., по 6/30 ид.ч. за Е.Г.Ц. и М.Г.С., по 2/30 ид.ч. за Р.С.А. и Б.Х.П. и по 1/30 ид.ч. за Венетка И.Л. и Л.И.Ц..

Решението е влязло в законна сила.

В първото по делото заседание след влизане в сила на решението по допускане на делбата искания по сметки между съделителите не са предявени.

Допусната и изслушана е съдебно техническа и оценителна експертиза със задача да даде заключение относно пазарната стойност на допуснатите до делба имоти и състави проект за разделителен протокол. Вещото лице е предложило 2 варианта за подялба на имотите, като в първия вариант е съставило дялове, отговарящи на съответните квоти по допускане на делбата. Съставило е 3 дяла, като един отговаря на квота от 12/30 ид.ч., а два отговарят на квота от 4/30 ид.части,  а съделителите с по 1/30 ид.ч. не получават реално земя, а се уравняват правата им в пари.Вещото лице е предложило вариант за делба на нивите и по колена на общия наследодател. Преценявайки забраната на Закона за разделяне на нивите на части, по-малки от 3 дка, същото е заключило, че съобразно площта на нивите и квотите на съделителите, съставянето на разделителен протокол, така че всеки от тях да получи реален дял, е невъзможно. Образувало е от допуснатите до делба имоти 3 ДЯЛА - колкото са колената на общия наследодател. Преценило е, че като се имат предвид най-малките квоти на съсобственост, не е възможно да се образува реален дял с оглед забраната на чл.72 ЗН за разделяне на нивите на части, по-малки от 3 дка. Поради това е предложило вариант за делба, като от допуснатите до делба земеделски имоти се образуват 3 дяла - колкото са преките наследници на наследодателя. Дяловете са приблизително равностойни и се налага незначително, с оглед общата им стойност, парично уравнение.

В.л. е определило  пазарната стойност на допуснатите до делба ниви на 10 703 лв.

Съдът е предявил заключението на в.л. на съделителите. Оспорване и възражения не са направени.

Съгласие делбата да се извърши по колена на общия наследодател са изразили четирима от съделителите, като останалите трима не са взели становище.

Съдът, като анализира и прецени доказателствата по делото поотделно и в тяхната съвкупност, намира за установено следното:

Съдът, след като взе предвид становището на мнозинството от съделителите и при преценка на обстоятелствата по делото, че до делба са допуснати три различни по площ земеделски имоти, съделителите са 7, а квотите им-различни, прецени, че е невъзможно допуснатите до делба имоти да бъдат разпределени между съделителите, така че всеки да получи дял в натура, единствения вариант е това да стане като от допуснатите до делба имоти се новообразуват три дяла и делбата се извърши по колена. Най-малката квота е 1/30 ид.ч., при което полагащата се площ земя е под 3  дка, при което е невъзможно с оглед законовата забрана да се обособи реално имот за тези съделители. По делото има изразени становища от болшинството от съделителите за извършване на делбата по колена. Така образуваните дялове са приблизително равни и се налага парично уравнение.

 

Съобразно приетото, неоспорено от страните заключение на вещото лице:

„Дял І” /първи/  включва:

Нива от 3.440 дка /три дка и четиристотин и четиридесет кв.м./, четвърта категория, местност ВОДЕНИЧЕН ПЪТ, имот № 045019;

Площта на нивите в „Дял І“ е 3.440 дка, на стойност 2 064 лв.

     „Дял ІІ” /втори/ включва:

1. Нива от 7.199 дка /седем дка и сто деветдесет и девет кв.м./, пета категория, местност БОСТАНИТЕ, имот № 016014;

     Площта на нивите в „Дял ІІ“ е 7.199 дка, на стойност 3 960 лв.

 

     „Дял ІІІ” /трети/ включва:

     Нива от 7.799 дка /седем дка и седемстотин деветдесет и девет кв.м./, четвърта категория, местност ЛОЗЯТА, имот № 129005

     Площта на нивите в „Дял ІІІ“ е 7.799 дка, на стойност 4 679 лв.

За уравнение на дяловете:

Дял 3 следва да заплати на Дял 1 сумата от 77 лв. и на Дял 2 сумата от 321 лв.

Препис от заключението на вещото лице не е изпращано на ОСЗ Оряхово за окончателно графично разделяне на имотите съгласно изискванията на чл. 10 ал.2 от ППЗСПЗЗ и Наредба № 49 за поддържане на картата за възстановената собственост, тъй като нито една от нивите не се дели на части.

            Съдът, като анализира и прецени доказателствата по делото поотделно и в тяхната съвкупност, намира за установено следното:

Представения проект за делба на поделяемият поземлен имот отговаря на изискванията на чл. 7 от ЗСПЗЗ, във връзка с чл. 72 от ЗН и е съобразен с квотите, при които е допусната делбата. В него се предвижда, по изложените по-горе съображения, реален дял да получат общо наследниците от всяко коляно на общия наследодател.

Въпреки, че съдът е изискал съставяне на проект за разделителен протокол от в.л. намира, че делбата не може да се извърши чрез съставяне и обявяване проекто разделителния протокол за окончателен и теглене на жребий. При съобразяване на обстоятелствата по казуса и заключението на в.л. съдът счита, че извършването на делбата по реда на чл. 347, 350 и 352 ГПК е невъзможно.  Както се каза по-горе, броя и площта на земеделските имоти са недостатъчни, така щото всеки съделител да получи реален дял. Не е възможно и от нивите да се образуват чрез разделянето им толкова имоти, колкото са квотите на съделителите. В същото време няма законова основа и критерии, по които съдът да прецени да възложи на едни съделители реален дял, а делът на други да уравни в пари. Това е така с оглед характера и предназначението на делбените имоти. Изнасянето на имотите на публична продан ще е явно несправедливо при възможността наследниците от всяко коляно да получат земя от наследството на своя наследодател, след което да извършат при желание вътрешна делба помежду си.

Разпоредбите на ГПК относно извършването на делбата разкриват празноти, когато се касае до делба на земеделски имоти, възстановени по ЗСПЗЗ. Както старият, така и новия ГПК допускат при невъзможност или неудобство за теглене на жребий, имотите ,допуснати до делба да бъдат разпределени между съделителите, ако отговарят по брой на техния брой. Очевидно законът има предвид точно същите допуснати до делба имоти да бъдат разпределени между съделителите. Законът не дава яснота по въпроса, когато броя на имотите е по-малък от броя на съделителите, но е възможно някой от имотите да се раздели на части и от новообразуваните имоти да се групират дялове, с които да се удовлетворят всички съделители, какъв следва да е реда за извършването на делбата. Според настоящия съдебен състав няма пречка това да бъде извършено предварително от в.л., одобрено от ОСЗ, след което новообразуваните имоти да се разпределят между съделителите. Когато пък е невъзможно и това, при съгласие на съделителите следва да се групират имотите, заедно с новообразуваните, в групи съобразно броя на колената на общия наследодател, както в случая.

След това делбата следва да се извърши по  способа, предвиден в чл. 353 ГПК, като се разпределят новообразуваните имоти по колена на общия наследодател, тъй като съставянето на дялове за всеки съделител е невъзможно-поради  това, че до делба са допуснати имоти с размер, недостатъчен за всеки от съделителите и квотите на съделителите са различни. Тегленето на жребии за новообразуваните дялове по колена пак се явява невъзможно, поради това, че са съставени дялове по колена и липсват законоустановени правила и критерии за преценка кой от съделителите в съответното коляно да тегли жребий. Разпределянето по колена според настоящия състав е и най-справедливия начин за извършване на делбата, с оглед на това, всеки от съделителите да има възможност да получи дял от земеделските имоти на наследодателя/или дял от частта на прекия си наследодател/, а не парично уравнение.

При разпределяне на образуваните от вещото лице имоти, съдът намира за най-безпристрастно да ги постави в дял по колена по старшинството на преките наследници /наследниците на първородното дете-дял първи и т.н./, видно в Удостоверението за наследници на общия наследодател.

При тези съображения съдът намира, че делбата следва да се извърши, като образуваните 3 дяла се разпределят между съделителите по колена на общия наследодател:

 

„Дял І”- /първи/ следва да се възложи на съделителите от коляното на Вълко А. и наследници на Йордана Карамелска.

„Дял ІІ” - /втори/ следва да се възложи на съделителите от коляното на Цона Флорова Петкова

„Дял ІІІ” - /трети/ следва да се възложи на съделителите от коляното на Горан Флоров С.

     За уравнение на дяловете: Е.Г.Ц. и М.Г.С., следва да заплатят на: Р.С.А., Б.Х.П., В.И.Л. и Л.И.Ц., сумата от 77 лв. и на Ц.Т.Ц., сумата от 321 лв.

 Страните следва да бъдат осъдени да заплатят държавна такса върху стойността на дяловете си както следва:

Е.Г.Ц. и М.Г.С.- следва да заплатят по сметка на РС-Оряхово държана такса всеки от тях в размер на по 85.62 лева.

Р.С.А., Б.Х.П.,- всеки по 28.54 лева.

 В.И.Л. и Л.И.Ц., всеки по 14.27 лева

Ц.Т.Ц. сумата от 171.24 лева.

На ищеца следва да бъдат присъдени направените от него разноски в производството за възнаграждение за вещо лице, като съделителите следва да бъдат осъдени да заплатят на  ищеца общо припадащата им се част от сторените разноски за вещо лице, съобразно квотите им, а именно: всеки от съделителите с права 6/30 ид.ч., следва да заплати на ищеца сумата от по 30 лв., съделителите с права 2/30 ид.ч. следва да заплатят на ищеца сумата от по 10 лв., а съделителите с права 1/30 ид.ч., сумата от по 5 лв.

Мотивиран от горното и на основание чл. 353 ГПК, Съдът

 

Р  Е  Ш  И:

 

ПОСТАВЯ В ОБЩ ДЯЛ  на съделителите  Р.С.А., с ЕГН **********, Б.Х.П., с ЕГН **********, В.И.Л., с ЕГН ********** и Л.И.Ц., с ЕГН **********

Нива от 3.440 дка /три дка и четиристотин и четиридесет кв.м./, четвърта категория, местност ВОДЕНИЧЕН ПЪТ, имот № 045019;

Площта на нивите в „Дял І“ е 3.440 дка, на стойност 2 064 лв.

 

     ПОСТАВЯ В  ДЯЛ на съделителя Ц.Т.Ц., с ЕГН **********

Нива от 7.199 дка /седем дка и сто деветдесет и девет кв.м./, пета категория, местност БОСТАНИТЕ, имот № 016014;

     Площта на нивите в „Дял ІІ“ е 7.199 дка, на стойност 3 960 лв.

 

     ПОСТАВЯ В ОБЩ ДЯЛ на съделителите Е.Г.Ц., с ЕГН ********** и М.Г.С., с ЕГН **********

     Нива от 7.799 дка /седем дка и седемстотин деветдесет и девет кв.м./, четвърта категория, местност ЛОЗЯТА, имот № 129005

     Площта на нивите в „Дял ІІІ“ е 7.799 дка, на стойност 4 679 лв.

 

     За Уравнение на дяловете, ОСЪЖДА Е.Г.Ц. и М.Г.С., да ЗАПЛАТЯТ на Р.С.А., Б.Х.П., В.И.Л. и Л.И.Ц., сумата от 77.00 лв. и да ЗАПЛАТЯТ на Ц.Т.Ц., сумата от 321.00 лв.

 

ОСЪЖДА Ц.Т.Ц. да заплати държавна такса върху стойността на дела си в размер на 171.24 лв.

ОСЪЖДА Е.Г.Ц. да заплати държавна такса върху стойността на дела си в размер на 85.62

ОСЪЖДА М.Г.С. да заплати държавна такса върху стойността на дела си в размер на 85.62 лв.

ОСЪЖДА Р.С.А. да заплати държавна такса върху стойността на дела си в размер на 28.54 лв.

ОСЪЖДА Б.Х.П., да заплати държавна такса върху стойността на дела си в размер на 28.54 лв.

ОСЪЖДА В.И.Л. да заплати държавна такса върху стойността на дела си в размер на14.27 лв.

ОСЪЖДА  Л.И.Ц. да заплати държана такса върху стойността на дела си в размер на  14.27 лв.

     ОСЪЖДА Е.Г.Ц. и М.Г.С., ДА ЗАПЛАТЯТ на Ц.Т.Ц., всеки по сумата от 30.00 лв. /тридесет лева и нула ст./, припадащата им се част от направените по делото разноски за вещо лице.

     ОСЪЖДА Р.С.А. и Б.Х.П., ДА ЗАПЛАТЯТ на Ц.Т.Ц., всеки по сумата от 10.00 лв./десет лева и нула ст./, припадащата им се част от направените по делото разноски за вещо лице.

     ОСЪЖДА В.И.Л. и Л.И.Ц., ДА ЗАПЛАТЯТ на Ц.Т.Ц., всеки по сумата от 5.00 лв. /пет лева и нула ст./, припадащата им се част от направените по делото разноски за вещо лице.

Решението подлежи на обжалване пред Врачанския окръжен съд в двуседмичен срок от съобщението.

 

 

                  РАЙОНЕН СЪДИЯ:…………………………………….

                                /И.КЪНЕВА-САНКОВА/